Справа № 199/4302/18
(2/199/2169/18)
РІШЕННЯ
Іменем України
30.11.2018 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
У складі: головуючого судді Якименко Л.Г.
за участю секретаря Гасанової М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооператив № 358 про перешкоджання споживачу реалізувати своє право на отримання субсидії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду із позовом до відповідача про перешкоджання споживачу реалізувати своє право на отримання субсидії .
В обгрунтуванні позовних вимог посилалась на те, що вона є власницею квартири АДРЕСА_1, в якій вона зареєстрована та постійно мешкає. Позивачка є членом ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельного кооперативу №358 та користується житлово-комунальними послугами, що ним надаються.
Позивачка зазначила, що вона має право на отримання житлової субсидії, до переліку послуг якої входить оплата по утриманню будинків і прибудинкових територій, яку надає відповідач.
Через скрутне матеріальне становище розрахункові рахунки Житлово-будівельного кооперативу №104 арештовані, тому оплата за надання ОСОБА_2 кооперативом Житлово-будівельний кооператив №358 житлово-комунальних послуг з утримання будинку та обслуговування прибудинкової території здійснюється мешканцями будинку в готівковій формі, що позбавляє позивачку отримати субсидію для оплати послуги з утримання будинку та обслуговування прибудинкової території, через відсутність достовірної інформації про її наявність та вартість, яка подається ОСОБА_2 кооперативом Житлово-будівельний кооперативу №358 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпрі ради у вигляді службової записки із інформацією про розмір встановленого тарифу по квартирній платі - 0,00 гривень, що не відповідає дійсності.
Оскільки інформація, що подається ОСОБА_2 кооперативом Житлово-будівельний кооперативом №358 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпрі ради у вигляді службової записки про встановлення тарифу по квартирній платі в розмірі 0,00 гривень є недостовірною та позбавляє позивачку отримувати субсидію, тому ОСОБА_1 просила суд зобов'язати ОСОБА_2 кооператив Житлово-будівельний кооперативом №358 , як постачальника послуги з утримання будинку та прибудинкової території, у встановлений законом термін надати довідку до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпрі ради про фактичну вартість послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території для перерахунку та призначення житлової субсидії.
Позивачка у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, позов підтримала, просила розглянути справу у її відсутність, про що надала відповідну заяву.
Представник відповідача ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооператив №358 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав відзив на позов, яким проти позовних вимог заперечував та зазначив, що через заборгованість перед ОСОБА_2 кооперативом Житлово-будівельний кооперативом №358 позивачки по сплаті за надання житлово-комунальних послуг у сумі 7 855,88 гривень, у тому числі за рішенням суду на суму 3 945,25 гривень, відповідно до вимог законодавства позивачка позбавлена права на отримання субсидії по оплаті послуги з утримання будинку та прибудинкової території.
Окрім цього, представник відповідача вказав на наявність рішення загальних зборів ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооперативом №358 від 13.12.2012 року, яке позивачка ОСОБА_1 оскаржувала до суду, однак у задоволенні позову в цій частині їй було відмовлено.
Згаданим рішенням загальних зборів ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооперативом №358 від 13.12.2012 року було затверджено прийняти відмову від мешканців на отримання пільг та субсидії з оплати послуги утримання будинку та прибудинкової території.
Щодо відсутності можливості надати інформацію до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпрі ради у вигляді довідки щодо фактичної вартості послуги з утримання будинку та прибудинкової території, відповідачем зазначено, що через наявність заборгованості у ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооперативом №358 перед постачальниками інших комунальних послуг у сумі 136 800,00 гривень, розрахункові рахунки відповідача арештовані Амур-Нижньодніпровським відділом державної виконавчої служби.
Оскільки на теперішній час відсутня можливість погашення заборгованості ОСОБА_2 кооперативом Житлово-будівельний кооперативом №358 перед іншими постачальниками комунальних послуг та зняття арешту із розрахункових рахунків, тому здійснювати безготівкові розрахунки по сплаті вартості комунальної послуги з утримання будинку та прибудинкової території із мешканцями будинку неможливо, що унеможливлює в свою чергу і надання інформації до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпрі ради у вигляді довідки із зазначенням фактичної вартості послуги за утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється .
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є власницею квартири АДРЕСА_1, в якій вона зареєстрована та постійно мешкає. Позивачка є членом ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооператив №358 та користується житлово-комунальними послугами.
Позивачка має право на отримання житлової субсидії, до переліку послуг якої входить оплата по утриманню будинків і прибудинкових територій, яку надає відповідач.
Листами Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпропетровську ради від 08.11.2016 року №7143, 03.04.2017 року №В-230, 05.06.2018 року №2822 (а.с.7-9) позивачці повідомлено у наданні житлової субсидії та зазначено, що розмір тарифу по квартплаті становить - 0,00 гривень, така інформація надається ОСОБА_2 кооперативом Житлово-будівельний кооперативом №358 у вигляді записки, у зв'язку із чим відсутня можливість призначити субсидію на послугу по утриманню будинку та прибудинкової території.
Відповідно до ст.10 ЦПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Суд розглядає справи відповідно до Конституції України , законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною ОСОБА_3 України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Згідно зі ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
П.1 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого ОСОБА_3 Міністрів УРСР №186 від 30.04.1985 року, зазначено, що однією із організаційних умов житлово-будівельної кооперації є принцип добровільності. Кооператив формується з числа громадян, які бажають втупити в його члени. ЖБК організовується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку будинків), а у випадках, передбачених законодавством, одно і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу з допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).
За ч.3 ст.10 Закону України Про кооперацію , кооператив зобов'язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.
Статтею 275 ЦК України встановлено, що фізична особа має право на захист свого особистого немайнового права від протиправних посягань інших осіб. Захист особистого немайнового права здійснюється способами, встановленими главою 3 цього Кодексу.
Захист особистого немайнового права може здійснюватися також іншим способом відповідно до змісту цього права, способу його порушення та наслідків, що їх спричинило це порушення.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до п.2, 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
Згідно з п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:
- розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
- розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
- сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.
Відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому цього пункту, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Дослідивши спірні правовідносини та застосовуючи відповідні норми права в ході судового розгляду знайшло своє підтвердження неправомірність дій ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооператив №358 у вигляді подання Головою правління ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооперативом №358 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпрі ради недостовірної інформації у формі службової записки, про вартість тарифу по квартплаті у сумі 0,00 гривень, в той час коли члени ЖБК, які проживають у квартирах, сплачують вартість за житлово-комунальні послуги у визначених сумах. У своїх запереченнях відповідач визнає, що заборгованість перед ОСОБА_2 кооперативом Житлово-будівельний кооперативом №358 позивачки по сплаті за надання житлово-комунальних послуг у сумі 7 855,88 гривень, що у свою чергу спростовує інформацію про вартість наданих ЖБК послуг 0,00 грн..
Позивачка ОСОБА_1 має право на отримання житлової субсидії, в тому числі щодо сплати за житлово-комунальні послуги, що надаються відповідачем, однак у зв'язку з поданням Головою правління ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооперативом №358 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у м.Дніпрі ради недостовірної інформації у формі службової записки, про вартість тарифу по квартплаті у сумі 0,00 гривень, що не відповідає дійсності, ОСОБА_1 не може реалізувати гарантоване їй законом право на отримання житлової субсидії.
У зв'язку із вищевикладеним, суд вважає зобов'язати ОСОБА_2 кооператив Житлово-будівельний кооперативом №358 надати довідку до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровського району м.Дніпра про фактичну вартість наданої ОСОБА_1 послуги по утриманню будинку та прибудинкової території, для здійснення перерахунку та призначення житлової субсидії з урахуванням цієї послуги.
Згідно з вимогами ст.141 ЦПК України судові витрати по справі у вигляді сплати судового збору на суму 704,80 гривень підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооператив №358 на користь держави.
Керуючись ст.ст. 5, 10, 12, 13, 19, 77-81, 82 89, 129, 131, 141, 223, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 55, 63 Конституції України, ст. ст. 8, 16, 275 ЦК України, Законом України Про кооперацію , Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооператив № 358 про перешкоджання споживачу реалізувати своє право на отримання субсидії, - задовольнити.
Зобов'язати Ообслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив № 358 надати довідку до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровського району м.Дніпра про фактичну вартість наданих послуг для здійснення перерахунку та призначення житлової субсидії з урахуванням цієї послуги.
Стягнути з ОСОБА_2 кооперативу Житлово-будівельний кооператив № 358 , ЄДРПОУ 23075609, розташованого за адресою: пров. Крушильницької, б. 7, місто Дніпро, судові витрати у вигляді сплати судового збору на суму 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок на користь держави.
Позивачка:Велика ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКПО НОМЕР_1, місце реєстрації: пров. Крушильницької, б. 7 кв. 104, місто Дніпро, 49125
Відповідач: ОСОБА_2 кооператив Житлово-будівельний кооператив № 358 , ЄДРПОУ 23075609, розташований за адресою: пров. Крушильницької, б. 7, місто Дніпро.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя:
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2018 |
Оприлюднено | 13.12.2018 |
Номер документу | 78502658 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Якименко Л. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні