Рішення
від 11.12.2018 по справі 149/1329/18
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/1329/18

Провадження №2/149/528/18

Номер рядка звіту 22

РІШЕННЯ

Іменем України

11.12.2018 м. Хмільник

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючої - судді: Гончарук-Аліфанової О. Ю.,

при секретарі Янюк А. Й.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом приватного підприємства "Американські технології" до ОСОБА_1, ОСОБА_2, Фермерського господарства "Геліос-П-А" про визнання договорів оренди землі недійсними,

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2018 року ПП "Американські технології" звернулося до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ФГ "Геліос-П-А" про визнання договорів оренди землі недійсними.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 28.04.2008 року між позивачем та ОСОБА_3, ОСОБА_4 було укладено договори оренди земельних ділянок, строком на 10 років, зареєстровані 30.05.2008 року. В подальшому вказані земельні ділянки були успадковані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Позивачу стало відомо, що між відповідачами було укладено договори оренди вказаних земельних ділянок, що, на думку позивача, порушує його право оренди, оскільки станом на день укладення договорів між відповідачами, договори, укладені між позивачем та ОСОБА_3, ОСОБА_4, були чинними. За таких обставин, позивач просить визнати недійсними договори оренди земельних ділянок, укладені між відповідачами.

Ухвалою суду від 16.10.2018 року у даній справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін. Відповідачам визначено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачі у встановлений судом строк відзиви на позовну заяву не подали.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представник позивача ОСОБА_5 подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.

Відповідач ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що орендну плату вона отримує від ФГ "Геліос-П-А", та бажає з ними продовжувати відносини оренди землі.

Представник відповідача ФГ "Геліос-П-А" ОСОБА_6 подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову заперечив, посилаючись на те, що позивач не обґрунтував, чим саме порушено його права та не надав доказів щодо підстав недійсності оспорюваного договору.

Відповідач ОСОБА_2 причини неявки суду не повідомила, заяв, клопотань не надала.

Суд, дослідивши наявні у справі письмові докази, встановив таке.

28.04.2008 року між ПП "Американські технології" та ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки № б/н, у відповідності до якого ОСОБА_3 передала в оренду ПП "Американські технології" належну їй на праві власності земельну ділянку площею 5,20 га., кадастровий номер 0524883500:05:001:0131, що розташована на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області. Даний договір зареєстрований у Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії "Центру ДЗК" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.05.2008 року за № 040883500320 (а.с. 10-12, 18).

28.04.2008 року між ПП "Американські технології" та ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки № б/н, у відповідності до якого ОСОБА_4 передав в оренду ПП "Американські технології" належну йому на праві власності земельну ділянку площею 5,46 га., кадастровий номер 0524883500:05:001:0135, що розташована на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області. Даний договір зареєстрований у Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії "Центру ДЗК" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.05.2008 року за № 040883500321 (а.с. 14-16, 18).

Згідно із п. 8 вищезазначених договорів, який розміщений в розділі "Строк дії договору" його укладено на 10 років.

Відповідно до п. 37 вищезазначених договорів, дія договору припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено .

Відповідно до п. 40 вищезазначених договорів, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря, не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Згідно із п. 43 вищезазначених договорів, вони набирають чинності після підписання сторонами та державної реєстрації.

Між сторонами і раніше існував спір щодо права оренди даними земельними ділянками (а. с. 22-26, 27-28, 29-32).

28 лютого 2018 року між ОСОБА_1 та ФГ "Геліос-П-А", укладено договір оренди земельної ділянки, площею 5,2025 га, кадастровий номер 0524883500:05:001:0131, зареєстрований 26 березня 2018 року за № 25502446.

Також 12 лютого 2018 року між ОСОБА_2 та ФГ "Геліос-П-А", укладено договір оренди земельної ділянки, площею 5,4589 га, кадастровий номер 0524883500:05:001:0135, зареєстрований 26 березня 2018 року за № 25501781.

Правовідносини щодо оренди земельної ділянки, які виникли між позивачем та відповідачами, регулюються Законом України Про оренду землі , Земельним кодексом України та Цивільним кодексом України (тут і далі - в ред., чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно із ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, встановлених серед іншого ч. 1 ст. 203 ЦК України.

Відповідно до ст. ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Відповідно до ст. ст. 759, 760 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Особливості найму окремих видів майна встановлюються ЦК України та іншим законом.

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Відповідно до ст. 763 ЦК України, договір найму укладається на строк, встановлений договором. Договір набирає чинності з моменту його укладення.

Згідно із ч. 1 ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Згідно ст. 640 ЦК України, договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст. 210 ЦК України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Положеннями статей 125, 126 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно із ч. 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до ст. ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі", укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Підпунктом 6 пункту 2 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державній реєстрації прав підлягає право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

Згідно ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до ст. 251 ЦК України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язані дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 ЦК України, строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.

Згідно із ч. 4 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Таким чином, цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди земельних ділянок від 28.04.2008 року, набуто після відповідної державної реєстрації.

Отже, строк оренди земельної ділянки (існування права оренди земельної ділянки) не може починатися раніше за строк дії договору оренди такої земельної ділянки, та закінчуватися раніше строку, на який його укладено. Тобто, строк дії договору земельної ділянки, починається після набрання таким договором чинності, а не з моменту його укладення, відтак він чинний протягом 10 років з дня державної реєстрації.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 15 серпня 2018 року у справі № 532/384/16-ц, постанові від 07 березня 2018 року у справі № 702/764/16-ц.

Оскільки згідно договорів оренди земельних ділянок від 28.04.2008 року, сторони погодили строк їх дії - 10 років (п. 8 договорів), погодили також припинення дії договорів саме у разі закінчення строку, на який їх було укладено (п. 37 договору), строк оренди земельних ділянок (існування права оренди земельної ділянки) не може починатися раніше за строк дії договорів оренди таких земельних ділянок, та закінчуватися раніше строку, на який їх укладено. Тобто, строк дії договорів оренди земельних ділянок, починається після набрання такими договорами чинності, а не з моменту їх укладення, відтак вони є чинними протягом 10 років з дня їх державної реєстрації.

Враховуючи викладене та приймаючи до уваги те, що оспорювані договори оренди земельних ділянок були укладені та зареєстровані в період дії договорів оренди земельних ділянок, укладених між позивачем та ОСОБА_3, ОСОБА_4, правонаступниками яких є ОСОБА_1, ОСОБА_2, що порушує право оренди цих земельних ділянок ПП "Американські технології" , а тому вони мають бути визнані недійсними, відповідно до положень ст. ст. 203, 215, 640 ЦК України, ст. 125 ЗК України, ст. ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі".

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 141 ЦПК України.

На підставі ст. ст. 6, 201, 203, 215, 254, 626, 627, 631, 638, 640, 759, 760, 763, 792 ЦК України, ст. ст. 124, 125, 126 ЗК України, ст. ст. 18, 20, 31, 32 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 2, 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", керуючись ст. ст. 12, 13, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 354, п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № 264 від 28.02.2018 року. укладений між ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: 22044, Вінницька область, Хмільницький район, с. Рогинці, вул. Молодіжна, 5) та Фермерським господарством "Геліос-П-А" (код ЄДРПОУ 34303551, Вінницька область, Хмільницький район, с. Рогинці, вул. Котовського, 16) щодо земельної ділянки площею 5,2025 га., кадастровий номер 0524883500:05:001:0131, що розташована на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, зареєстрований 30.03.2018 року за № 40394900.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № 250 від 28.02.2018 року. укладений між ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: 88000, м. Ужгород, вул. Володимирська, 63/19) та Фермерським господарством "Геліос-П-А" (код ЄДРПОУ 34303551, Вінницька область, Хмільницький район, с. Рогинці, вул. Котовського, 16) щодо земельної ділянки площею 5,4589 га., кадастровий номер 0524883500:05:001:0135, що розташована на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, зареєстрований 30.03.2018 року за № 40394349.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: 22044, Вінницька область, Хмільницький район, с. Рогинці, вул. Молодіжна, 5), ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: 88000, м. Ужгород, вул. Володимирська, 63/19) та Фермерського господарства "Геліос-П-А" (код ЄДРПОУ 34303551, Вінницька область, Хмільницький район, с. Рогинці, вул. Котовського, 16) на користь приватного підприємства "Американські технології" (код ЄДРПОУ 35469864, Вінницька область, Хмільницький район, с. Рогинці, вул. Миру, 5) судові витрати в розмірі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно:

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення11.12.2018
Оприлюднено13.12.2018
Номер документу78510180
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —149/1329/18

Рішення від 11.12.2018

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Гончарук-Аліфанова О. Ю.

Ухвала від 16.10.2018

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Гончарук-Аліфанова О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні