Рішення
від 04.12.2018 по справі 517/461/18
ФРУНЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 517/461/18

Провадження № 2/517/246/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2018 року смт. Захарівка

Фрунзівський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Тростенюка В.А.,

при секретареві Грабовій І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Захарівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1, представник за довіреністю: ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Захарівського району Одеської області, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просить встановити факт родинних відносин між нею та її сином ОСОБА_6, померлим 06 січня 2015 року у місті Одесі Одеської області України, а також визначити їй додатковий строк у три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини сина.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що син не залишав заповіт щодо свого майна, вона є єдиним його спадкоємцем за законом першої черги щодо належної сину земельної ділянки.

Зазначає, що не може підтвердити свої родинні відносини з померлим сином, оскільки у свідоцтві про його народження мати вказана російською мовою як Дударь , а її прізвище у паспорті вказане українською мовою як ОСОБА_6.

Вона не проживала з сином на час відкриття спадщини і протягом шести місяців не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини сина, що пояснює наявністю у неї за станом здоров'я поважних причин та підстав для визначення їй за судовим рішенням додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини сина.

Позивач та її представник за довіреністю у судове засідання не з'явились, але надали до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.

Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у визначений в ухвалі суду від 07.09.2018 року строк, відзив на позовну заяву не подавали, в судові засідання не з'явилися тане повідомляли суд про причини своєї неявки . Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином про що свідчать зворотні поштові повідомлення, наявні в матеріалах справи , у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, в якій визнає зазначені позивачкою фактичні обставини і підтверджує наявність родинних відносин між померлим ОСОБА_6 та його матір'ю ОСОБА_1, а також те, що позивачка дійсно за станом здоров'я в період з 06.01.2015 року по теперішній час не пересувається і потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За результатами розгляду наданих позивачкою та витребуваних судом за її клопотанням доказів судом встановлено наступне.

Відповідно до свідоцтва про смерть, виданого на підставі актового запису № 375 складеного 09 січня 2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, ОСОБА_6 (далі - спадкодавець) помер 06 січня 2015 року у місті Одесі Одеської області України (а.с. 6).

Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ОД № 075312, виданого 30 вересня 2004 року Фрунзівською районною державною адміністрацією Одеської області на підставі власного розпорядження від 30 березня 2004 року № 132/2004, та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1905, спадкодавець був власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,58 га з кадастровим номером 5125280500:01:001:0108, розташованої на території ОСОБА_3 сільської ради Фрунзівського району Одеської області (а.с. 7).

У свідоцтві про народження ОСОБА_6, виданому на підставі проведеного 18 лютого 1957 року запису за № 8 у книзі записів громадянського стану про народження Йосипівської сільської ради Фрунзівського району Одеської області, його матір'ю вказана російською мовою Дударь Зинаида Григориевна (а.с. 8).

У вказаному запису акта про народження зазначені наступні відомості про матір спадкодавця - минуло 23 роки, постійно мешкає в селі Василівка і працює зоотехніком в колгоспі ім. Шевченка.

У паспорті позивачки громадянки України КЕ 527703, виданому 19 лютого 1997 року Фрунзівським РВ УМВС України в Одеській області, її прізвище російською мовою вказане Дударь та українською мовою Дудар , а також зазначено, що вона народилась 27 травня 1932 року в селі Іванівка Миколаївського району Одеської області, а з 05 березня 1997 року прописана (зареєстрована) за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 14).

За довідками № 14 від 02.04.2018 року об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Платан-98 , спадкодавець проживав і був прописаний (зареєстрований) з 10.06.2005 року по 10.02.2015 року у АДРЕСА_1, у цій же квартирі проживають та прописані (зареєстровані) відповідачі ОСОБА_4 і ОСОБА_5 (а.с. 11).

Згідно довідки відділу обліку та моніторингу ГУ ДМС України в Одеській області від 06 вересня 2018 року, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 26).

Довідкою відділу обліку та моніторингу ГУ ДМС України в Одеській області від 06 вересня 2018 року встановлено, що ОСОБА_5, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 27).

За довідкою комунального закладу Захарівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги № 282 від 15 травня 2018 року, позивачка перебуває на диспансерному обліку у сімейного лікаря з діагнозом: гостре порушення мозкового кровообігу у лівій гемісфері з правостороннім геміпарезом; гіпертонічна хвороба П ст. 3 ст ризик 4; такий, що не зрісся перелом шийки лівого стегна; посттравматичний ДОА лівого тазостегнового і колінного суглоба. В період 06.01.2015 року по теперішній час позивачка не пересувається і потребує постійного стороннього догляду (а.с. 11).

Відповідно до п. 12 ч. 1 постанови Верховної Ради України Про перейменування окремих населених пунктів та районів від 19 травня 2016 року № 1377-VIII, в Одеській області перейменовано Фрунзівський район на Захарівський район; селище міського типу Фрунзівка Фрунзівського району на селище міського типу Захарівка.

За інформацією Суворовської державної нотаріальної контори у місті Одеса та доданих до неї витягів зі Спадкового реєстру станом на 05.11.2018 року, заповіти спадкодавця не посвідчувались і спадкова справа щодо його майна не заводилась.

Оцінюючи встановлені обставини та правовідносини, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1221, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до статті 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Визначаючи наявність підстав для встановлення факту родинних відносин позивачки у судовому порядку, суд виходить з положень п.1 ч. 1 і ч. 2 ст. 315 ЦПК про те, що суд розглядає справи про встановлення факту , зокрема, родинних відносин між фізичними особами якщо від цього залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

За результатом дослідження описаних у цьому рішенні доказів, суд приходить до висновку про доведеність факту родинних відносин позивачки, як матері, зі спадкодавцем, як її сином, що підтверджено співпадінням особових відомостей щодо дати народження і місця проживння позивачки, які зазначені в її паспорті та актовому запису про народження спадкодавця.

Щодо позовних вимог про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, судом встановлено, що позивачка не проживала зі спадкодавцем на час відкриття спадщини і у встановлений строк до нотаріуса з питанням прийняття спадщини не звернулася, відсутні інші спадкоємці за законом першої черги, які прийняли цю спадщину і можуть надати письмову згоду на її прийняття позивачкою.

Враховуючи викладене та з огляду на те, що відповідач ОСОБА_3 сільська рада визнала позов повністю, а інші відповідачі не надали відзив на позов, судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов в цій частині також підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1, представник за довіреністю: ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Захарівського району Одеської області, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1, яка народилась 27 травня 1932 року в селі Іванівка Миколаївського району Одеської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та її сином ОСОБА_6, померлим 06 січня 2015 року у місті Одесі Одеської області України.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_6, померлого 06 січня 2015 року у місті Одесі Одеської області України.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Одеської області через Фрунзівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 12 грудня 2018 року.

Суддя:

СудФрунзівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення04.12.2018
Оприлюднено13.12.2018
Номер документу78512916
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —517/461/18

Рішення від 04.12.2018

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Тростенюк В. А.

Рішення від 04.12.2018

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Тростенюк В. А.

Ухвала від 07.11.2018

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Тростенюк В. А.

Ухвала від 23.10.2018

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Тростенюк В. А.

Ухвала від 24.09.2018

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Тростенюк В. А.

Ухвала від 07.09.2018

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Тростенюк В. А.

Ухвала від 29.08.2018

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Тростенюк В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні