Справа № 587/2795/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2018 року Сумський районний суд Сумської області в складі :
головуючого судді - Черних О.М.,
за участю секретаря - Скрипка - Соіна О.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Суми, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (м. Суми, вул. Черепіна, 8/64), ОСОБА_2 (м. Суми, вул. Лепехівська, 48) до Підліснівської сільської ради Сумського району (с. Підліснівка, площа Центральна, 6, Сумського району, Сумської області), третя особа державний нотаріус Сумської районної державної нотаріальної контори (м. Суми, вул. Я.Купала, 1), про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з даним позовом, в якому зазначають, що після смерті їх дідуся ОСОБА_3 відкрилась спадщина. Останній все своє майно заповідав їм. Вони в установленому законом звернулися до нотаріальної контори для прийняття спадщини. Позивачі отримали свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: с. Підліснівка, вул. Маяки, 1, Сумського району, Сумської області, в рівних частинах по1/2 за кожною. Проте, постановою державного нотаріуса Сумської районної державної нотаріальної контори щодо оформлення спадкових прав на земельну ділянку їм було відмовлено у зв'язку з тим, що є розбіжності в цільовому призначенні земельної ділянки в державному акті на право власності на землю та заповіті ОСОБА_3 А тому, на даний час позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 просять суд ухвалити рішення, яким визнати за ними право власності в порядку спадкування за заповітом після померлого ОСОБА_3 на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,34993 га, що розташована за адресою: с. Підліснівка, вул. Маяки, 1, Сумського району, Сумської області, по ? частині за кожною.
В судове засідання позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не з'явилися, надавши суду заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити.
Представник відповідача по справі - Підліснівської сільської ради Сумської області у судове засідання не з'явився, але подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Завідувач Сумської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_4 надала заяву в якій просить справу розглядати без участі їх представника.
Відповідно до ч 4 ст. 200 ЦПК України в підготовчому судовому засіданні у разі визнання позову суд ухвалює рішення в порядку ч. 4 ст. 206 ЦПК України.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньо досліджених наявні у справі докази вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер 08 лютого 2014 року, про що виконавчим комітетом Підліснівської сільської ради Сумської області внесено актовий запис № 02 від 10 лютого 2014 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 13).
Як вбачається з копії спадкової справи ОСОБА_3 (а.с. 27-89) в установленому законом порядку ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулася до Сумської районної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом.
За життя ОСОБА_3 склав заповіт, який 22 березня 2005 року був посвідчений секретарем Підліснівської сільської ради Сумського району Сумської області, відповідно до якого належну йому земельну ділянку та житловий будинок з надвірними будівлями, що розташовані за адресою: с. Підліснівка, вул. Маяки, 1, Сумського району Сумської області заповідав в рівних частинах по ? кожній ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 11).
Позивачі отримали свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: с. Підліснівка, вул. Маяки, 1, Сумського району, Сумської області, в рівних частинах по 1/2 за кожною. Але постановами державного нотаріуса Сумської районної державної нотаріальної контори від 23.03.2016 року та 24.05.2017 року щодо оформлення спадкових прав на земельну ділянку їм було відмовлено у зв'язку з тим, що є розбіжності в цільовому призначенні земельної ділянки в державному акті на право власності на землю та заповіті ОСОБА_3 (а.с. 9, 10).
Відповідно до пункту 3.1. ОСОБА_5 Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (згідно із статтею 392 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.ч.1,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до положень ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Як вбачається з матеріалів справи, власником земельної ділянки, площею 0,4993 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: с. Підліснівка, вул. Маяка, 1, Сумського району, Сумської області відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії Я3 № 351228 (кадастровий номер 5924786300:04:002:0034) є ОСОБА_3 (а.с. 12).
Отже, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 володів спадковим майном на законних підставах.
А тому, зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, так як рішення суду в такому разі буде підставою для належного оформлення за позивачами права власності на дану земельну ділянку.
Керуючись ст. ст. 1216-1218, 1261, 1296 ЦК України та ст. ст. 89, 259, 263, 264, 265 ЦПК України суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (м. Суми, вул. Черепіна, 8/64), ОСОБА_2 (м. Суми, вул. Лепехівська, 48) до Підліснівської сільської ради Сумського району (с. Підліснівка, площа Центральна, 6, Сумського району, Сумської області), третя особа державний нотаріус Сумської районної державної нотаріальної контори (м. Суми, вул. Я.Купала, 1), про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності на земельну ділянки, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, площею 0,4993 га, що розташована за адресою: Сумська область, Сумський району, с. Підліснівка, вул. Маяки, 1, по ? частині за кожною, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, який помер 08 лютого 2014 року.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Черних
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2018 |
Оприлюднено | 14.12.2018 |
Номер документу | 78547234 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Черних О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні