Справа № 549/618/18
Провадження № 2/549/181/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2018 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
у складі: головуючого судді Глущенко Н.М.
з участю секретаря Міщенко Т.А.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт.Чорнухи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, про визнання права власності на земельні ділянки та житловий будинок з господарчими будівлями в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, про визнання права власності на земельні ділянки та житловий будинок з господарчими будівлями в порядку спадкування за законом.
Обґрунтовує свої вимоги тим, що 31.03.2015 помер її чоловік ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 2,9001 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, земельна ділянка площею 0,11 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розташованої в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області, земельна ділянка площею 0,41 га для ведення особистого селянського господарства, розташована в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області, житловий будинок з господарськими будівлями, розташованого по вул.Шоста,31-в в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області.
Скористатися послугами нотаріуса для подачі заяви про прийняття спадщини не має можливості, оскільки відсутні правовстановлючі документи на нерухоме майно.
У зв'язку з чим просить визнати за нею право власності на зазначені земельні ділянки та житловий будинок в порядку спадкування за законом.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву , в якій вказав, що позовні вимоги визнає повністю та просив провести розгляд справи у його відсутності.
Враховуючи те, що представником відповідача було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
З огляду на те, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про одруження І-АБ №422402 виданого 16.01.1972 року Коржовецькою сільською радою Деражнянського району Хмельницької області, (а.с.10).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 помер 31.03.2015, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії І-КЕ №381854 від 09.11.2018 року виданого Чорнухинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавської області (а.с.11).
Після його смерті залишилася спадщина, а саме земельна ділянка площею 2,9001 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, земельна ділянка площею 0,11 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розташованої в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області, земельна ділянка площею 0,41 га для ведення особистого селянського господарства, розташована в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області, житловий будинок з господарськими будівлями, розташованого по вул.Шоста,31-в в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області.
Відповідно до довідки відділу Держгеокадастру у Чорнухинському районі Полтавської області №401/117-18 від 06 листопада 2018 року нормативна горошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2018 року становить 85502,00 грн та ОСОБА_2І є власником земельної ділянки площею 2,9001 га. (а.с.14 ).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 13 травня 2014 року на підставі заповіту посвідченого Мокіївської сільської ради 21 лютого 2011 року за реєстром 07 спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 є її син ОСОБА_2 Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з земельної ділянки площею 2,9001 га, що розташована на території Мокіївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області та передана для ведення товарного сільськогогсподарського виробництва.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11 жовтня 2013 року на підставі заповіту посвідченого Мокіївської сільської ради 21 лютого 2011 року за реєстром 07 спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 є її син ОСОБА_2 Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з земельної ділянки площею 0,1100 га, що розташована в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області та передана для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11 жовтня 2013 року на підставі заповіту посвідченого Мокіївської сільської ради 21 лютого 2011 року за реєстром 07 спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 є її син ОСОБА_2 Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з земельної ділянки площею 0,4100 га, що розташована в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області та передана для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11 жовтня 2013 року на підставі заповіту посвідченого Мокіївською сільською радою 21 лютого 2011 року за реєстром 07 спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 є її син ОСОБА_2 Спадщина на яку видано це свідоцтво, складається з житлового будинку з господарчими будівлями, що знаходиться за адресою с.Піски-Удайські вул.Шоста,31 Чорнухинського району Полтавської області.
Відповідно до ст.1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Як вбачається з інформаційної довідки в Спадковому реєстрі (заповіти/спадкові договори, спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) інформація, що стосується інших спадкоємців, відсутня. (а.с.60).
Згідно з ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Дані обставини підтверджуються копією рішення Чорнухинського районного суду Полтавської області від 31 жовтня 2018 року та копією паспорта позивача.
Як роз'яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування відповідно до статті 1225 ЦКстатті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Також необхідно зазначити, що Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженою заступником міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966 року, передбачалась обов'язкова реєстрація (інвентаризація) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах (п.20 Інструкції), тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
В силу п.3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року №127 (із змінами), не належать до самочинного будівництва індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них, побудовані до 05.08.1992 року.
Згідно зі ст.328 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У зв'язку з цим відповідно до ст.392 ЦК України право власності позивача підлягає захисту, що не буде суперечити закону, та при цьому не будуть порушені права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.392, 1218, 1261,1268,1276 ЦК України, ст.ст. 12,13,81,206,247,263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, про визнання права власності на земельні ділянки та житловий будинок з господарчими будівлями в порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку площею 2,9001 га, розташовану на території Мокіївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325183200:00:022:0022 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала померлому 31 березня 2015 року ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого 13 травня 2014 року зареєстрованого в реєстрі №159.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку площею 0,1100 га, розташовану в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325183207:07:001:0288 передана для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що належала померлому 31 березня 2015 року ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого 11 жовтня 2013 року зареєстрованого в реєстрі №930.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку площею 0,4100 га, розташовану в с.Піски-Удайські Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325183207:07:001:0289 передана для ведення особистого селянського господарства, що належала померлому 31 березня 2015 року ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого 11 жовтня 2013 року зареєстрованого в реєстрі №933.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок №31 (тридцять один), загальною площею 55,9 кв.м (житловою площею 28,3 кв.м), з господарськими будівлями (спорудами): погребу Б сараю В , сараю Г , огорожі №1, які знаходяться за адресою: Полтавська область Чорнухинський район с.Піски-Удайські вул.Шоста,31 Чорнухинського району в порядку спадкування за законом після смерті 31 березня 2015 року ОСОБА_2, яка належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого 11 жовтня 2013 року зареєстрованого в реєстрі №928.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Чорнухинський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Чорнухинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2018 |
Оприлюднено | 14.12.2018 |
Номер документу | 78551695 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнухинський районний суд Полтавської області
Глущенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні