Рішення
від 10.12.2018 по справі 906/928/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/928/18

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Сидорчук О.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Гринь І.В. - дов. №3372-К-О від 07.08.2018

від відповідача: не прибув

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (м.Київ)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелене місто - Житомир" (м.Житомир)

про стягнення 225203,05 грн

22 жовтня 2018 року позивач Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелене місто - Житомир" (м. Житомир) про стягнення на його користь 225 203, 02 грн, з яких: 175 000,00 грн заборгованість за кредитом, 10 666,67 грн заборгованості за відсотками, 29 899, 78 грн заборгованості по комісії, 9 636, 57 грн. - пені.

В обґрунтування підстав поданого позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем свого грошового зобов'язання в порядку, умовах та строках, визначених анкетою-заявою про приєднання до Умов та Правил надання послуг від 01.12.2017 року.

В якості правових підстав позову позивач посилається на ст.ст. 1048, 1050, 1054 ЦК України.

Ухвалою від 26 жовтня 2018 року господарський суд відкрив провадження у справі №906/928/18 за правилами спрощеного позовного провадження, вжив заходи по підготовці справи до розгляду.

05.11.2018 року та 06.11.2018 року до господарського суду повернулися ухвали суду від 26.10.2018 року про відкриття провадження у справі та участь в режимі відеоконференції, які були надіслані судом відповідачу, з відміткою органу зв'язку про причини невручення "інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення" (а.с. 82-88).

В засідання суду представник позивача позовні вимоги за предметом та підставою позову підтримала, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з підстав, наведених у позові.

З огляду на ч. 9 ст. 165 ГПК України, ст.242 ГПК України, суд вирішує здійснювати розгляд справи за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

01.12.2017 року відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Зелене місто - Житомир" з однієї сторони та Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" з другої сторони уклали Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" за умовами виду кредиту - строковий договір, розмір кредиту - визначається Приватбанком, вказується у профайлі позичальника на сайті kub.pb.ua, строк кредиту - 12 місяців з моменту видачі коштів; проценти (комісія) за користування кредитом: 2% в місяць від початкового розміру кредиту (п.1.2-1.4 даної Анкети-заяви).

У п. 1.5. Анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" вказано, що порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в який було здійснено видачу коштів.

У випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в п. 1.5. цієї Заяви, проценти за користування кредитом становлять розмір 4% на місяць від суми заборгованості. При цьому сплачується неустойка в розмірі і згідно розділу 3.2.8. Умов та Правил надання банківських послуг. Укладання кредитного договору здійснюється в порядку, визначеному розділом 3.2.8. Умов та Правил надання банківських послуг (п. 1.6. Анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ") (а.с. 12).

Анкету-заяву про приєднання до Умов та Правил надання послуги "КУБ" підписано із використанням електронного цифрового підпису відповідача, відповідно до якої позичальник приєднався до розділу 3.2.8. Умов та правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ "Приватбанк" http://privatbank.ua. (а.с. 12-13).

За умовами п. 3.2.8.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати клієнту "Кредит КУБ" для фінансування поточної діяльності клієнта, в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплати відсотків, комісії та ін. винагород в обумовлені цим Договором терміни. Кредитування клієнта здійснюється в межах встановленого банком ліміту кредитування, про який банк повідомляє клієнта через встановлені канали комунікацій. Умови кредиту (сума кредиту, відсотки за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Заява).

Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або в сервісі Папка24 або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.

Кредит також може надаватися шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари і послуги, придбані клієнтом через інтернет-платформу ПриватМаркет (Https://privatmarket.ua).

За умовами п. 3.2.8.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" сказано, що максимальна сума кредиту, яка може бути надана в рамках послуги, становить 500000, 00 грн.

Надання кредитів в рамках послуги здійснюється на умовах: банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати клієнту терміновий кредит в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплати відсотків, комісій та винагород. Відсоткова ставка за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, їх кількість і дати їх здійснення вказуються в заяві. Заява на приєднання до послуг в системі Приват24 або в сервісі Папка24 або іншим шляхом підписується електронним підписом, є способом укладення кредитного договору в електронному вигляді (п. 3.2.8.3. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

Повернення кредиту здійснюється щомісячно шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених в заяві. Для позичальників, які працюють в сегменті агро-бізнесу, може бути встановлений окремий порядок погашення, передбачає погашення основного боргу тільки 6 останніх місяців користування кредитом. Банк здійснює договірне списання грошей з поточного рахунку клієнта в терміни і розмірах, передбачених умовами кредитного договору. Остаточний термін погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Згідно ст. 212, 651 ЦКУ при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених цим Договором, банк на свій розсуд, починаючи з дев'яносто першого дня порушення будь-якого із зобов'язань, вправі змінити умови договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення чи інших). У разі непогашення заборгованості за цим Договором в термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня з дати, зазначеної в повідомленні вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов'язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу (п. 3.2.8.3.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

За умовами п. 3.2.8.3.2. вказаних Умов зазначено, що за користування послугою клієнт платить щомісяця відсотки за користування кредитом в розмірі, зазначені в заяві та тарифах. Датами сплати відсотків є дати сплати платежів, зазначені в заяві. При несплаті відсотків в зазначений термін вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору відповідно до п. 3.2.8.6.2.).

При порушенні клієнтом будь-якого грошового зобов'язання позичальник сплачує банку відсотки за користування кредитом в розмірі, встановленому в заяві. У разі порушення клієнтом будь-якого грошових зобов'язань і при реалізації права банку, передбаченого п. 3.2.8.3.1., клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня за кожний календарний день прострочення.

Клієнт доручає банку щомісячно в терміни, зазначені в заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих в Приватбанку, на погашення заборгованості за послуги в кількості і розмірі, зазначеному в кредитному договорі.

Якість послуги має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного банку України, що регулюють кредитні відносини (п. 3.2.8.3.3. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

Умови та Правила надання банківських послуг "Кредит КУБ" чинні на момент надання відповідачу кредитного ліміту 01.12.2017 року в сумі 300 000, 00 грн, затверджені наказом СП-2010-256 від 06.03.2010р зі змінами, внесених розпорядженням №Э30.0.0.0/1-6891392 від 15.06.2017 та Протоколом Правлінням Банку №44 від 07.09.2017 (а.с. 19-20, 21-27, 28-29).

Згідно п. 3.2.8.5.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що клієнт зобов'язаний оплатити щомісячні відсотки за користування кредитом відповідно до п. 3.2.8.3.2.

Розрахунок і нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється в терміни, визначені в заяві, кожного наступного місяця з дати списання коштів з позикового рахунку і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на суму залишку заборгованості по кредиту. Розрахунок відсотків у вигляді щомісячної комісії проводиться банком на наступний день після отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу, а нарахування відсотків у вигляді щомісячної комісії проводиться банком в день погашення чергової частини боргу або в дату погашення клієнтом заборгованості до такого дня (п. 3.2.8.9.6. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

За умовами п. 3.2.8.9.7. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" вказано, що нарахування прострочених відсотків здійснюється щодня, при цьому відсотки розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не враховується.

Пунктом 3.2.8.10.7. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що надання послуги здійснюється з моменту подачі клієнтом в банк заяви на приєднання Умов та Правил надання банківських послуг.

Згідно виписки по рахунку №20626055801988 01.12.2017 року кошти в сумі 300 000, 00 грн позивач перерахував на рахунок відповідача №26002055805502 (а.с. 30).

Правила та Умови є публічною офертою, що містять умови та правила надання послуг банком його клієнтам.

Отже заява про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг, зокрема по послузі "Кредити КУБ" із зразками електронного підпису уповноваженої особи, а також тарифами, що розташовані на офіційному сайті банку, складають договір банківського рахунка.

Відповідач свої зобов'язання перед позивачем стосовно повернення кредитних коштів, сплату відсотків, комісії у строки, визначені договором виконав частково.

Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення на його користь з відповідача заборгованості за тілом кредиту в сумі 175 000, 00 грн, 10 666,67 грн заборгованості за відсотками, 29 899, 78 грн заборгованості по комісії та 9 636, 57 грн. пені.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно і об'єктивно розглянувши всі обставини справи в сукупності до ст. 86 ГПК України, господарський суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Згідно зі ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 ЦК України).

Частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку щодо правової природи договору, укладеного між сторонами даного спору шляхом приєднання, а саме, що він є змішаним договором банківського рахунку та кредитного договору.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (ст. 181 ГК України).

Пунктом 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

З огляду на п.п. 1.3., 1.5. Анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ", остаточна дата повернення кредиту - 01.12.2018 року.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач обов'язок щодо погашення заборгованості за тілом кредиту своєчасно та в повному обсязі не виконав, у зв'язку з чим заборгованість за тілом кредиту становить 175 000, 00 грн, яка є обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Як зазначалося раніше, сторони домовились про розмір процентів за користування кредитом у п.1.4. Анкеті-заяві та п. 3.2.8.3.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" та який становить 2 % в місяць від початкового розміру кредиту.

В свою чергу, в п. 1.6. Анкети-заяви сторони погодили інший розмір процентів - 4% на місяць від суми заборгованості у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом.

Пункт 3.2.8.9.1 Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" визначає, що відповідно до ст. 212 ЦК України у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.8.5.2., 3.2.8.5.3. цього договору, Клієнт сплачує Банку відсотки в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.3. цього договору (за винятком випадку реалізації Банком права зміни умов договору, встановленого п. З.2.8.3.1. цього договору).

Відповідач зобов'язаний був щомісячно сплачувати проценти, однак свій обов'язок виконав не своєчасно та не в повному обсязі, у зв'язку з чим виникла заборгованість по сплаті відсотків в розмірі 10 666, 67 грн, яка є обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Разом з тим, у п. 3.2.8.5.5. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" зазначено, що клієнт зобов'язується сплатити банку комісію згідно п.п. 3.2.8.6.5., 3.2.8.5.7.

Відповідач свого обов'язку по сплаті комісії виконав не своєчасно та не в повному обсязі, у зв'язку з чим виникла заборгованість по сплаті комісії в розмірі 29 899, 78 грн, яка є обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Як зазначалось раніше, у разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку, передбаченого п. 3.2.8.3.1., клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня за кожний календарний день прострочення.

Позивачем нарахована пеня за порушення строків погашення заборгованості за кредитом за період з 11.06.2018 року до 04.10.2018 року на суму 9 636, 57 грн.

Згідно зі ст.ст. 546, 547 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пункт 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначає що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

В свою чергу, ч. 1 ст. 230 ГК України вказано, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Пунктом 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Крім того, п. 3.2.8.10.3 вищевказаних Умов сторони погодили, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

Господарський суд, перевіривши розрахунок пені в сумі 9 636, 57 грн, визнає його арифметично правильним, тому задовольняє позовну вимогу в повному розмірі.

Згідно з ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, позивач довів належними та допустимими доказами наявність порушення відповідачем зобов'язань по сплаті кредитних коштів, натомість відповідач не спростував зазначене.

З урахуванням ст. 129 ГПК України, судовий збір в загальній сумі 3378, 05 грн покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Зелене місто - Житомир" (10020, м. Житомир, вул. Маршала Рибалка, будинок 2, кв. 69, ідентифікаційний код 39408067) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. М.Грушевського, буд.1Д (ідентифікаційний код 14360570):

- 175 000, 00 грн. - заборгованості за кредитом;

- 10 666, 67 грн. - заборгованості за відсотками;

- 29 899, 78 грн. - заборгованості за комісією;

- 9 636, 57 грн. - пені;

- 3378, 05 грн. судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 14.12.18

Суддя Машевська О.П.

Віддрукувати:

1- у справу

2- позивачу (рек. з повідомл.)

3-відповідачу (рек. з повідомл.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення10.12.2018
Оприлюднено14.12.2018
Номер документу78553300
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/928/18

Рішення від 10.12.2018

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 26.10.2018

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 26.10.2018

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні