Ухвала
від 14.12.2018 по справі 924/1160/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


УХВАЛА

"14" грудня 2018 р. Справа № 924/1160/18

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали

за позовом ОСОБА_1, м. Полонне Хмельницької області

до Ради Полонської організації ветеранів, м. Полонне Хмельницької області

про визнання протиправними дій, скасування рішення

встановив: 12.12.2018 р. до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1, м. Полонне Хмельницької області до Ради Полонської організації ветеранів, м. Полонне Хмельницької області про визнання протиправними дій членів Ради Полонської організації ветеранів щодо прийняття рішення від 19.07.2018 р., скасування рішення Ради Полонської організації ветеранів від 19.07.2018 р. щодо звільнення ОСОБА_1 з посади голови Ради Полонської організації ветеранів.

Частиною 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Отже, справи, що виникають з корпоративних відносин, - це справи зі спорів між юридичними особами та їх учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасниками, які вибули, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, що пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи. Предметом відповідних позовів можуть бути вимоги про визнання недійсними: актів органів управління юридичної особи; її установчих документів; правочинів, укладених юридичною особою, якщо позивач обґрунтує свої вимоги порушенням його корпоративних прав або інтересів, тощо. Виняток становлять трудові спори за участю юридичної особи.

Відповідно до статті 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

З огляду на положення статті 84 Цивільного кодексу України, частини п'ятої статті 63, частин першої та третьої статті 167 ГК України, Закону України Про господарські товариства , Закону України Про акціонерні товариства , статей 1, 19 і частин першої, шостої статті 20 Закону України Про фермерське господарство , статей 6, 8, 19 та 21 Закону України Про кооперацію корпоративні відносини виникають, зокрема, у господарських товариствах, виробничих кооперативах, фермерських господарствах, приватних підприємствах, заснованих на власності двох або більше осіб.

Відповідно до частини першої статті 79 ГК України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.

Згідно зі статті 1 Закону України Про господарські товариства господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.

Водночас за змістом статті 1 Закону України Про громадські об'єднання громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку (частина п'ята статті 1 Закону України Про громадські об'єднання ).

Згідно зі статтею 3 Закону України Про громадські об'єднання громадські об'єднання утворюються і діють на принципах: добровільності; самоврядності; вільного вибору території діяльності; рівності перед законом; відсутності майнового інтересу їх членів (учасників); прозорості, відкритості та публічності.

Відсутність майнового інтересу передбачає, що члени (учасники) громадського об'єднання не мають права на частку майна громадського об'єднання та не відповідають за його зобов'язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об'єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об'єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).

Як убачається зі статуту Організації ветеранів України, затвердженим І з'їздом Організації ветеранів України 19.11.1991 р. (зі змінами і доповненнями), Організація ветеранів України є добровільною неприбутковою всеукраїнської громадською організацією. Свою діяльність Організація поширює на осередки у всіх областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві і Севастополі (п. 1 статуту).

У п. 2 статуту зазначено, що організація вважає своєю головною метою: всебічний захист законних прав, соціальних, економічних, вікових інтересів ветеранів війни, праці, дітей війни, ветеранів військової служби, інших силових структур, пенсіонерів, громадян похилого віку.

Пунктом 8 статуту передбачено, що районні, районні у містах, райміські, міські організації ветеранів створюються згідно з існуючим адміністративно-територіальним поділом в районах і містах обласного підпорядкування, а також передбачені повноваження рад відповідних організацій.

При цьому згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Рада Полонської Організації ветеранів, м. Полонне, вул. Лесі Українки, 112 (код 22765921) є громадською організацією, розмір внеску до статутного фонду та розмір статутного капіталу - 0 грн.

З огляду на вищенаведене, відповідач не є господарським товариством у розумінні положень статті 79 ГК України, Закону України Про господарські товариства , а тому правовідносини між членами громадської організації та самою організацією не мають характеру корпоративних та не підпадають під регулювання пункту 4 п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК. Такий приватно-правовий спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Зазначеної правової позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.05.2018 р. у справі №916/978/17. Зокрема, у наведеній постанові Верховний Суд виклав висновок щодо застосування норм права, згідно з яким правовідносини між членами громадської організації та самою організацією не мають характеру корпоративних, у зв'язку із чим спори, що виникають з таких правовідносин, не відносяться до юрисдикції господарських судів.

Згідно з ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною 6 ст. 13 Закону України Про судоустрій та статус суддів передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суддя відмовляє у відкриття провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Отже, зважаючи на характер правовідносин сторін, які не є корпоративними, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1, м. Полонне Хмельницької області до Ради Полонської організації ветеранів, м. Полонне Хмельницької області про визнання протиправними дій, скасування рішення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України.

При цьому суд роз'яснює заявнику, що спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст. ст. 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1, м. Полонне Хмельницької області до Ради Полонської організації ветеранів, м. Полонне Хмельницької області про про визнання протиправними дій членів Ради Полонської організації ветеранів щодо прийняття рішення від 19.07.2018 р., скасування рішення Ради Полонської організації ветеранів від 19.07.2018 р. щодо звільнення ОСОБА_1 з посади голови Ради Полонської організації ветеранів.

Додатки: позовна заява з доданими документами на 30 арк., конверт.

Ухвала набирає законної сили 14.12.2018 р.

Ухвала може бути оскаржена у строки та порядку, встановлені ст. ст. 256, 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 4 прим. : 1 - в наряд, 2 - позивачу (30500, АДРЕСА_1), 3 - представнику позивача ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, 4 - відповідачу (30500, Хмельницька область, м. Полонне, вул. Лесі Українки, 97). Всім рек. з пов. про вруч.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення14.12.2018
Оприлюднено14.12.2018
Номер документу78554171
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1160/18

Ухвала від 14.12.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні