справа № 366/240/18
провадження № 2/366/148/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2018 року смт. Іванків
Іванківський районний суд Київської області у складі: головуючого - судді Слободян Н.П., секретар судового засідання Мартовицькій Н.Є., розглянувши в судовому засіданні питання про розподіл судових витрат у цивільній справі за позовом виконавчого комітету ОСОБА_1 сільської ради, як органу опіки і піклування, в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_3, треті особи служба у справах дітей та сім"ї Іванківської РДА, ОСОБА_4, про позбавлення батьківських прав,
встановив:
В судовому засіданні представник відповідачки просила вирішити питання стягнення з позивача судових витрат - витрат на правничу допомогу. На підтвердження скоїх вимог представником позивача надано рахунок - фактуру № 2017/25/10 від 26.06.2018 відповідно до якого витрати на правничу допомогу склали 13 683,10 грн. ( складання відзиву на позовну заяву, представництво в судових засіданнях 28.03.2018, 19.04.2018, 30.05.2018, 26.06.2018, фактичні витрати на копіювання та друк, подання адвокатських запитів та гонорар адвоката).
Відповідно до ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведення медекспертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно з ст.137 ЦПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч. 3 ст. 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв"язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п"яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до ч.5 та 6 ст.142 ЦПК України у разі закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду відповідач має право заявити вимоги про компенсацію здійснених ним витрат, пов'язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача.
У випадках, встановлених частинами третьою - п'ятою цієї статті, суд може вирішити питання про розподіл судових витрат протягом п'ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду, рішення про задоволення позову у зв'язку з його визнанням, за умови дотримання відповідною стороною вимог ч.9 ст. 141 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи адвокат ОСОБА_5 діє в інтересах ОСОБА_2 на підставі договору, укладеного 25 жовтня 2017 року.
Згідно з витягом із даного договору (щодо винагороди Адвоката) передбачено, що розмір винагороди Адвоката визначається таким чином: за 1 годину складання процесуальних документів та за участь у судовому засіданні незалежно від його тривалості в сумі, що дорівнює 40% розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 3 ст. 178 ЦПК України відповідач ОСОБА_3 надала суду попередній (орієнтовний) розрахунок витраченого часу, обсягу і вартості правничої допомоги, копія якого також разом із відзивом на позовну заяву направлена сторонам у справі до початку підготовчого засідання. В даному розрахунку зазначено проведення певної правової роботи, що передувала поданню відзиву та відображено ціну такої роботи, яка відповідає умовам договору.
Позивач ОСОБА_1 сільська рада Іванківського району Київської області не надала пояснень або заперечень щодо ціни та вартості правничої допомоги та не заперечувала їх співмірності та обґрунтованості.
З наданого до суду рахунку-фактури № 2017/25/10 від 26 червня 2018 року убачається, що загальна вартість наданої правничої допомоги в судових засіданнях, а також поза межами суду, з урахуванням кількості судових засідань, складених процесуальних документів, а також поданих до суду доказів, складає 13 683,10 грн.
Межі та порядок відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу, надану в суді адвокатом регламентовано у пункті 1 частини третьої статті 133 , статтях 137 , 141 , 142 ЦПК України .
Згідно ст. 30 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фінансовий розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумний та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено в п. 95 Рішення у справі Баришевський проти України від 26.02.2015, п. п. 34-36 Рішення у справі Гімайдуліна і інших проти України від 10.12.2009, п. 88 Рішення у справі Меріт проти України від 30.03.2004, заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише в разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Відповідно до п.48 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах від 17.10.2014 витрати на правову допомогу, граничний розмір якої визначено відповідним законом, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а і у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов'язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад складання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в силу норми чинного законодавства відповідач на підтвердження вимоги про стягнення витрат пов'язаних з наданням правничої допомоги у розмірі 13683 грн. 10 коп. надала суду належні та допустимі докази на підтвердження виконаних робіт, тривалості та видів надання правничої допомоги, та докази, які свідчать про обґрунтованість визначеного розміру витрат понесених стороною на правничу допомогу у даній справі.
А тому, встановивши, що у справі є належні та допустимі, в розумінні ст. ст. 77 , 78 ЦПК України , докази на підтвердження факту надання та тривалості надання правничої допомоги, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленої вимоги щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу, у зв'язку з чим клопотання представника відповідача про стягнення з позивача на користь ОСОБА_2 понесених нею судових витрат на правничу допомогу в сумі13683 грн. 10 коп. підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 133 , 137 , 141 , 142 ЦПК України ,
УХВАЛИВ:
Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради Іванківського району Київської області (код ЄДРПОУ 04358069, адреса: Київська область, Іванківський район, с. Макарівка, вул. Центральна, 14) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1), яка зареєстрована за адресою: 07201, смт. Іванків Київської області, Тетерівський узвіз, 11/1) понесені судові витрати на правничу допомогу в сумі 13683 грн. 10 коп. (тринадцять тисяч шістсот вісімдесят три гривні 10 копійок)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя
Суд | Іванківський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2018 |
Оприлюднено | 18.12.2018 |
Номер документу | 78590746 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Іванківський районний суд Київської області
Слободян Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні