Рішення
від 17.12.2018 по справі 573/2007/18
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/2007/18

Номер провадження 2/573/647/18

РІШЕННЯ

і м е н е м У к р а ї н и

17 грудня 2018 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Черкашиної М.С.,

за участю секретаря: Терещенко О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Білопіллі справу за позовом ОСОБА_1 до Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, третя особа: Білопільська районна державна нотаріальна контора Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

31 жовтня 2018 року представник за довіреністю ОСОБА_2, що діє в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Олександрів Володимирської області РФ помер батько позивача - ОСОБА_3, який був до дня смерті зареєстрований в АДРЕСА_1 Після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно та майнові права, у тому числі на земельні ділянки розмірами 3,835 га та 3,8354 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області, які належали померлому на підставі державних актів на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3 За життя спадкодавець не складав заповітного розпорядження. Після смерті батька позивача ОСОБА_3 відкрилась спадщина на вищевказані земельні ділянки. На даний час спадщина ніким не успадкована. Маючи намір прийняти спадщину після смерті батька, позивач звернувся до приватного нотаріуса, але в оформленні спадщини йому було відмовлено у зв'язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Внаслідок складних сімейних обставин, скрутного фінансового становища та юридичної необізнаності, позивачем був пропущений з поважних причин встановлений законом строк для прийняття спадщини. Посилаючись на вище викладені обставини, оскільки позивач не може реалізувати своє право на спадщину за законом, строк для прийняття спадщини яким було пропущене через поважні, об'єктивні та незалежні від нього обставини, представник позивача просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, тривалістю три місяці.

Ухвалою від 01 листопада 2018 року цивільну справу призначено до підготовчого засідання за вказаним вище позовом.

У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, його представник за довіреністю ОСОБА_2 надав до суду письмову заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а. с. 34 ).

Представник відповідача - Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області у підготовче засідання не з'явився. Сільський голова письмовою заявою повідомив, що проти задоволення позову не заперечують, просять розглянути справу без участі представника сільської ради (а. с. 33).

Представник третьої особи - Білопільської районної державної нотаріальної контори Сумської області у судове засідання також не з'явився. Нотаріус надіслала письмову заяву про розгляд справи без її участі, при винесенні рішення покладається на розсуд суду (а. с. 24).

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Частиною 1 ст. 206 ЦПК передбачено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, повно, всебічно та з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За загальними правилами про спадкування, передбаченими ст. 1216, 1218, 1220 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Частиною 3 статті 1223 ЦК України визначено, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

У відповідності до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини ( ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).

Судом встановлено, що батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 (а. с. 4).

На підставі копії Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданого 17 грудня 1999 року на підставі рішення 12 сесії 23 скликання Кальченківської сільської ради від 07 грудня 1999 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 306, ОСОБА_3 на праві приватної власності належала земельна ділянка загальною площею 3,835 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області (а. с. 7).

Свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, виданого завідуючою Білопільської державної нотаріальної контори від 27 квітня 2001 року посвідчено факт прийняття ОСОБА_3 спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4, яка складається із земельної ділянки, площею 3,835 га, розташованої на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області (а. с. 13).

Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № НОМЕР_6, посвідчено право власності на ім'я ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27 квітня 2001 року НОМЕР_7, на земельну ділянку загальною площею 3,8354 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області (а. с. 8).

ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Олександрів Володимирської області Російської Федерації помер ОСОБА_3, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_8 (а. с. 5).

За даними довідки Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області від 16 жовтня 2015 року за № 250-02-20/1 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 На території сільської ради мав земельні ділянки, розміром 7,67 га. Заповіт від імені ОСОБА_3 виконкомом сільської ради не посвідчувався (а. с. 6).

На підставі п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини.

Зі змісту письмового роз'яснення, виданого приватним нотаріусом Білопільського районного нотаріального округу Шамуковою С.Ф. від 23 червня 2018 року № 156/01-16 вбачається, що оформлення спадщини після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, не вдається можливим у зв'язку з пропущеним строком для подання заяви про прийняття спадщини (а. с. 9).

У відповідності до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру Білопільської районної державної нотаріальної контори Сумської області від 08 листопада 2018 року, спадкова справа після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, не заводилась, будь-яка інформація у спадковому реєстрі відсутня (а. с. 25).

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, а отже позивач має право на спадщину після батька ОСОБА_3 за законом. Однак він не може реалізувати його у зв'язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини, отже право останнього підлягає захисту в судовому порядку.

Визначаючи спадкоємцю додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.

У відповідності до роз'яснень, що містяться в абз. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, вирішуючи питання при визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Зі змісту правової позиції ВСУ у справі № 6-1320цс17 до поважних причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини відноситься необізнаність спадкоємця про відкриття спадщини та про наявність спадкового майна.

З позовної заяви вбачається, що позивач пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини після спадкодавця у зв'язку із складними сімейними обставинами, скрутного фінансового становища та юридичної необізнаності.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Таким чином, враховуючи встановлені фактичні обставини справи та причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, які суд визнає поважними, враховуючи наведені вище норми закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, підлягають задоволенню.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1223, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року № 7, ст.ст. 10, 81, 200, 206, 247, 259, 265, 273, 354-355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_9 ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_2) до Кальченківської сільської ради Білопільського району Сумської області (місце знаходження: с. Кальченки, вул. Центральна, буд. 1 Білопільського району Сумської області, код ЄДРПОУ: 04390015), третя особа: Білопільська районна державна нотаріальна контора Сумської області (місце знаходження: м. Білопілля, вул. Торгова площа, буд. 27 Сумської області, ЄДРПОУ: 05900251), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, тривалістю три місяці з дня набрання чинності рішенням суду.

Відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.12.2018
Оприлюднено18.12.2018
Номер документу78603267
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —573/2007/18

Рішення від 17.12.2018

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 01.11.2018

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні