Справа № 658/3375/17
(провадження № 2/658/111/18)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2018 року м.Каховка
Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:
головуючого- судді: Подіновської Г.В.
за участю секретарів: Частило М.В., Бірючової О.В., Марчук В.І., Яковлєвої А.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
відповідачів: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_5,
представника третьої особи - Служби у справах дітей Каховської РДА - Юдіної Ю.О.,
представника третьої особи - Кам'янської сільської ради Каховського району Херсонської області - Федай А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каховці Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_8, яка також діє в інтересах малолітніх ОСОБА_9, ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи: служба у справах дітей Каховської районної державної адміністрації, виконавчий комітет Кам'янської сільської ради Каховського району Херсонської області про усунення перешкод в користуванні житлом шляхом вселення, зобов'язання відчуження частини будинку,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що вона разом зі своїми неповнолітніми дітьми: ОСОБА_3, ОСОБА_1 зареєстровані у будинку за адресою: АДРЕСА_4, та проживали в ньому до того часу, поки відповідачі не вигнали їх. Вважає дії відповідачів незаконними та такими, що порушують права її та її дітей використовувати помешкання для власного проживання.
За вказаних обставин позивач була вимушена до суду з вказаним позовом та просить суд зобов'язати відповідачів не чинити перешкоди їй та її дітям у користуванні будинком, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 та віддати ключі від будинку, а також в рахунок заборгованості по аліментам зобов'язати відповідачів здійснити відчуження на її користь ? частки вказаного житлового будинку.
Провадження у даній справі було відкрито в порядку Цивільного процесуального кодексу України, що діяв до 15 грудня 2017 року.
У зв'язку з набранням чинності з 15 грудня 2017 року Закону України Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України , згідно Перехідних положень цього Кодексу, справи провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином розгляд даної цивільної справи здійснюється за правилами Цивільного процесуального кодексу України, які діють з 15 грудня 2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (ст. 81 ЦПК України).
Отже, в силу вимог ст.ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У судовому засідання позивач, представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягали у повному обсязі.
Відповідачі, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей Каховської РДА в частині позовних вимог щодо усунення перешкод в користуванні житлом шляхом вселення позов підтримує, позовні вимоги щодо відчуження частини будинку вважає недоцільними.
Представник третьої особи - Кам'янської сільської ради Каховського району Херсонської області позовні вимоги ОСОБА_1 не підтримує, вважає, що сумісне проживання позивача з відповідачами негативно впливають на психологічний стан неповнолітній дітей.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, відповідачів, представника відповідачів, представників третіх осіб, допитавши свідків, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 від спільного шлюбу мають двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, в свідоцтві про народження яких позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 вказані батьками (а.с. 8-10).
Згідно довідки, виданої Кам'янською сільською радою Каховського району Херсонської області № 1044 від 22.08.2017 року за адресою: АДРЕСА_4 зареєстровані: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_1, та неповнолітні діти ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 12).
В судовому засіданні встановлено, що позивач через відсутність доступу до спірного будинку вимушена тимчасово проживати разом з дітьми поза місцем реєстрації.
З письмового пояснення голови Кам'янської сільської ради Каховського району Херсонської області № 113 від 20.02.2018 року вбачається, що позивача разом з дітьми двічі було відселено від чоловіка, але її не влаштовувало житло, у 2017 році позивачці знов було запропоновано житловий будинок у с. Кам'янка та допомогу у частковому ремонті на що вона відмовилася, та пояснила, що її дітям необхідні всі наявні у будинку умови для проживання (а.с. 92).
Наразі позивач разом з дітьми проживає у АДРЕСА_5 (а.с. 95, 96).
Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснив, що працює інспектором з охорони правопорядку на території Кам'янської сільської ради Каховського району, ОСОБА_1 неодноразово зверталася до нього з приводу того, що у неї в сім'ї виникають конфлікти і сварки з чоловіком та його батьком, вони постійно виселяли її з будинку. Житлове приміщення, яке було запропоновано сільською радою ОСОБА_1 її не влаштовувало, оскільки у ньому не було зручностей.
Свідок ОСОБА_11 у судовому засідання пояснив, що працював дільничим інспектором на території Кам'янської сільської ради Каховського району, на прохання ОСОБА_1 він допоміг їй виїхати разом з дітьми з с. Цукури Каховського району до Олешквського району Херсонської області, оскільки у неї в сім'ї постійно виникали сварки з приводу несплати ОСОБА_3 аліментів та користування будинком.
Свідок ОСОБА_12 у судовому засіданні пояснила, що зі слів ОСОБА_1 вона знає, що у них в сім'ї постійно виникали конфлікти і сварки з приводу виселення з будинку позивача і тому ОСОБА_1 виїхали із с.Цукури Каховського району до Олешківського району разом з дітьми.
Згідно ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 156 ч. 1, ч. 4 ЖК України члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. До членів сім'ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням.
Згідно до ст. 64 ч. 2, 3 ЖК України до членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Вимоги ст. 9 ч. 4 Житлового кодексу України зазначають, що ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, неповнолітні діти позивача ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_3 є інвалідами з дитинства, позивач отримує допомогу на дитину-інваліда до 18 років, про що свідчить довідка з Управління соціального захисту населення Каховської РДА, діти проходили стаціонарне лікування у КЗ Херсонська дитяча обласна клінічна лікарні (а.с. 63-83).
Відповідно до ст. 8 Закону України Про охорону дитинства , кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 18 Закону України Про охорону дитинства , держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку. Діти - члени сім'ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем. Органи опіки та піклування зобов'язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.
Отже, неповнолітні діти мають право на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку.
З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що ОСОБА_1 та їх спільні з відповідачем ОСОБА_3 діти, мають право на вільне користування житлом, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_4, тому слід усунути перешкоди у користуванні спірного житлового будинку, шляхом надання ключів від будинку позивачу ОСОБА_1
Що стосується позовних вимог позивача щодо зобов'язання відповідача ОСОБА_3 в рахунок заборгованості по аліментам на утримання двох дітей здійснити відчуження на її користь ? частки житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_4, суд приходить до наступного.
Згідно договору дарування від 29.05.2006 року, зареєстрованого в реєстрі за № 2-543, власником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 є відповідач по справі ОСОБА_3
Відповідно до довідки, наданої Каховським міськрайонним відділом державної виконавчої служби Головного ТУЮ у Херсонській області, № 13.12-29/685 від 19.01.2018 року, станом на 19.01.20018 року із пенсії ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 утримуються аліменти з 01.11.2017 року у розмірі 726,00 грн. щомісячно, заборгованість становить 12579,30 грн. (а.с. 62).
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. (ст.ст. 316, 317, 319, 321 ЦПК України).
Тобто, відчуження частину будинку, який на підставі договору дарування належить відповідачу ОСОБА_3 порушує його право на володіння, користування та розпорядження власним будинком.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки відповідач ОСОБА_3 є інвалідом ІІ групи та згідно Закону України Про судовий збір від сплати судового збору звільняється, а вимоги позивача задоволено частково, тому з відповідача ОСОБА_4 на користь позивача підлягають стягненню витрати щодо сплаченого судового збору у сумі 160,00 грн., а судові витрати в сумі 160,00 грн. відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України повинні бути компенсовані позивачу за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 316, 317, 319, 321, 383, 386, 391 ЦК України, ст.ст. 9, 64, 156 Житлового кодексу України, ст.ст. 12,13, 81, 141, 265, 273 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_8 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_1), яка також діє в інтересах малолітніх ОСОБА_9, ОСОБА_1 до ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_2), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_3), треті особи: служба у справах дітей Каховської районної державної адміністрації (місцезнаходження: м. Каховка Херсонської області, вул. В.Куликовська, буд. № 103, ЄДРПОУ 41140460), виконавчий комітет Кам'янської сільської ради Каховського району Херсонської області (місцезнаходження: с. Кам'янка Каховського району Херсонської області, вул. Соборна, буд. № 35, ЄДРПОУ 26348640) про усунення перешкод в користуванні житлом шляхом вселення, зобов'язання відчуження частини будинку - задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_2), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_3) не чинити ОСОБА_8 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_1) та малолітнім ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 року та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 року перешкод у користуванні будинком, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 та віддати ключі від будинку.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_3) на користь ОСОБА_8 (місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП: НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 160,00 грн.
Судові витрати понесені позивачем у розмірі 160,00 грн. компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Г. В. Подіновська
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2018 |
Оприлюднено | 18.12.2018 |
Номер документу | 78604246 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Подіновська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні