Справа № 535/1523/18
Провадження № 2/535/559/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2018 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Якименко Т.О., при секретарі Балала Л.В., розглянувши у підготовчому засіданні в смт Котельва Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Котелевської селищної ради Полтавської області про визнання в порядку спадкування права власності на земельні ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивачки ОСОБА_1, адвокат ОСОБА_3, яка діє на підставі угоди про надання правової допомоги від 05.10.2018 року та ордеру ТП №107625 від 26.11.2018 року, звернулася до суду з позовом до Котелевської селищної ради Полтавської області про визнання за ОСОБА_1, в порядку спадкування за законом права власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 3,10 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Котелевської селищної ради Котелевського району Полтавської області, та на 1/2 частину земельної ділянки площею 2,0950 га., кадастровий номер 5322255100:00:006:1002, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Котелевської селищної ради Котелевського району Полтавської області. Вказані земельні ділянки до дня смерті належали матері позивачки - ОСОБА_4, котра помера 25 лютого 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що після смерті її матері - ОСОБА_4, котра помера 25 лютого 2017 року, вона є спадкоємцем першої черги за законом. До складу спадкового майна входять зазначені вище земельні ділянки. Для належного оформлення своїх спадкових прав, позивачка звернулася до приватного нотаріуса Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_5, однак отримала відмову у видачі на її ім'я свідоцтва про спадщину, у зв'язку з тим, що втрачені оригінали правовстановлюючих документів, які підтверджують належність спадкового майна спадкодавцю.
Позивачка вважає, що відсутність оригіналів державних актів на право власності на земельні ділянки, позбавляє її права як спадкоємця за законом отримати у спадщину вказане спадкове майно.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Особи, які беруть участь у справі у судове засідання не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Представник позивачки адвокат ОСОБА_3 подала до суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути без її участі та без участі позивачки, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_6 селищна рада Полтавської області подала до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглянути справу у судовому засіданні без участі представника відповідача. Наслідки визнання позову, передбачені ч.4 ст. 206 ЦПК України, відповідачу відомі та зрозумілі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 подав до суду письмову заяву про розгляд справи безйого участі, щодо задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Положеннями ст. 200 ЦПК України визначено право суду ухвалювати рішення за результатами підготовчого провадження у випадку визнання позову відповідачем.
Визнання відповідачем пред'явленого позову є безумовним, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Наслідки визнання позову, передбачені ч.4 ст.206 ЦПК України відповідачу відомі та зрозумілі.
Відповідно до свідоцтва про народження серії ІІІ-УР № 035703 виданого Котелевським райбюро ЗАГС Полтавської області від 11.04.1961 року матір'ю позивачки є ОСОБА_4.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії І-КЕ №384048 виданим Котелевським відділом ЗАГС Полтавської області від 06.09.1981 року позивачка змінила дошлюбне прізвище ОСОБА_4 на ОСОБА_1.
Мати позивачки - ОСОБА_4 померла 25.02.2017 року (свідоцтво про смерть серії І-КЕ №351400 видане Котелевським РВ ДРАЦС ГТУЮ в Полтавській області 20.07.2017 року).
Відповідно до довідки №3679, виданої виконавчим комітетом Котелевської селищної ради Полтавської області від 25.07.2018 року вбачається, що на час відкриття спадщини 25.02.2017 року ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. На час відкриття спадщини з нею за вказаною адресою був зареєстрований син - ОСОБА_2.
На даний час у провадженні приватного нотаріуса Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_5І заведена спадкова справа № 89/2017 щодо майна ОСОБА_7
У матеріалах спадкової справи знаходяться заяви про прийняття спадщини за законом, що надійшли від позивачки - ОСОБА_1 та сина померлої - ОСОБА_2
До складу спадкового майна, що належало ОСОБА_7 входять:
- земельна ділянка площею 3,10 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Котелевської селищної ради Котелевського району Полтавської області, і яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії Р1 №508557, виданого Котелевською селищною радою 11.06.2001 року, зареєстрованого в Книзі державних актів на право приватної власності на землю за № 1924;
- земельна ділянка площею 2,0950 га., кадастровий номер 5322255100:00:006:1002, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Котелевської селищної ради Котелевського району Полтавської області, і належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №539663, виданого Котелевською районною державною адміністрацією 03.11.2009 року.
Проте за життя ОСОБА_4 оригінали зазначених державних актів були втрачені. Тому, в зв'язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки, приватний нотаріус Котелевського районного нотаріального округу ОСОБА_5 відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, що вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної ьдії №461/02-14 від 15.06.2018 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно пункту г. ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу УРСР від 18.12.90 N 561-XII передбачено, що право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 23 Земельного кодексу УРСР від 18.12.90 N 561-XII, право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.
Постановою Верховної Ради Української РСР від 13.03.92 N 2201-XII Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею затверджено форми державних актів:- на право колективної власності на землю;- на право приватної власності на землю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 N449 Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою (із відповідними змінами) встановлено, що раніше видані (до набрання чинності цією постановою) державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Отже, державні акти на право приватної власності на землю, видані у період дії Постанови ВРУ N 2201 (з 23.06.92 по 08.01.2004), є чинними правовстановлювальними документами, що підтверджують права власності на земельні ділянки.
Враховуючи вищевикладене, оскільки ОСОБА_4 за свого життя отримала у приватну власність земельні ділянки з додержанням відповідно до діючого на той час законодавства документу, що посвідчує право власності на нерухоме майно, а тому відсутність оригіналів державних актів на право власності на земельні ділянки не може слугувати підставою для позбавлення позивачки, як спадкоємця за законом, права щодо оформлення своїх спадкових прав на спірні земельні ділянки.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до переконання про наявність законних підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 264-268, 354 ЦПК України, ст.ст. 328, 392, 1268 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Котелевської селищної ради Полтавської області про визнання в порядку спадкування права власності на земельні ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код: НОМЕР_1, право власності у порядку спадкування за законом на 1/2 частину земельної ділянки площею 3,10 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Котелевської селищної ради Котелевського району Полтавської області, і яка на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії Р1 №508557, виданого Котелевською селищною радою 11.06.2001 року, зареєстрованого в Книзі державних актів н право приватної власності на землю за № 1924, і до дня смерті належала померлій 25 лютого 2017 року, ОСОБА_4.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код: НОМЕР_1, право власності у порядку спадкування за законом на 1/2 частину земельної ділянки площею 2,0950 га., кадастровий номер 5322255100:00:006:1002, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Котелевської селищної ради Котелевського району Полтавської області, і належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №539663, виданого Котелевською районною державною адміністрацією 03.11.2009 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-ти денний строк з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2018 |
Оприлюднено | 22.12.2018 |
Номер документу | 78724514 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Якименко Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні