Справа № 317/2450/18
Провадження №/п 2/317/1084/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2018 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Яркіної С.В.,
за участю секретаря судового засідання Ігнатченко Ю.О.,
представника відповідача ОСОБА_1,
представника відповідача адвоката ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Обслуговуючого садівничого кооперативу Січ-2 про захист прав споживача, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2018 року до Запорізького районного суду Запорізької області надійшла позовна заява ОСОБА_3 до ОСК Січ-2 про захист прав споживача.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_3 є членом ОСК Січ-2 , де знаходиться належна їй на праві приватної власності земельна ділянка.
04.05.2011 з метою обслуговування власної земельної ділянки та дачної ділянки № 20, як член кооперативу, ОСОБА_3 уклала з відповідачем договір про постачання електричної енергії.
Наприкінці жовтня 2017 року, відвідавши власну дачну ділянку № 20, позивачка дізналась, що на ній відсутнє електричне живлення.
У липні 2018 року, отримавши копію протоколу № 2 загальних зборів учасників кооперативу від 09.09.2017, ОСОБА_3 стало відомо, що відключення електричної енергії на її ділянці відбулось на підставі зазначеного протоколу.
Позивачка вважає, що загальні збори учасників ОСК Січ-2 09.09.2017 проведені з порушенням вимог, передбачених Статутом ОСК, а відтак відключення її ділянки від електричної енергії відбулось незаконно.
На підставі зазначеного, позивачка просила суд зобов'язати ОСК Січ-2 відновити постачання електроенергії до її садової ділянки, розташованої за адресою: Запорізька область, Запорізький район, Розумівська сільська рада, ОСК Січ-2 , ділянка № 20.
У судове засідання позивачка ОСОБА_3 та її представник - адвокат ОСОБА_4 не з'явились, про дату, час і місце проведення судового розгляду повідомлені належним чином.
Від позивачки до суду надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності та за відсутності представника. Крім того, у вказаному клопотанні ОСОБА_3 виклала свої письмові пояснення щодо позову, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивачки - адвокат ОСОБА_4 раніше в судових засіданнях позов підтримав, просив його задовольнити. Зазначив, що протокол № 2 загальних зборів членів ОСК Січ-2 від 09.09.2017 є незаконним, оскільки засідання загальних зборів проведено з порушенням норм діючого законодавства та статуту ОСК Січ-2 . ОСОБА_3 не була належним чином повідомлена та ознайомлена з рішенням про скликання загальних зборів членів ОСК Січ-2 на 09.09.2017, не повідомлена про те, що на зазначеному засіданні розглядатиметься питання про відключення її ділянки від електричної енергії, належним чином не повідомлена та не ознайомлена з протоколом № 2 загальних зборів членів ОСК Січ-2 від 09.09.2017.
Вказав, що, відповідно до протоколу № 2 загальних зборів, кооператив сам собі надав вказівку на встановлення лічильника та сам встановив наслідки за її невиконання, але вже не для себе, а для позивачки, яка навіть не була ані запрошена, ані повідомлена про вказані збори, які відбулись 09.09.2017.
Крім того, зазначив, що належну ОСОБА_3 дачну ділянку № 20 у ОСК Січ-2 відключено від лінії електромереж без жодного повідомлення та без пояснення причин, без її присутності та без складання акту про відключення. Протокол № 2 загальних зборів членів ОСК Січ-2 від 09.09.2017 позивачка отримала лише у липні 2018 року.
Окремо зазначив, що він наполягає на відсутності у позивачки заборгованості за фактично спожиту електроенергію.
Представники відповідача ОСК Січ-2 - голова правління ОСК Січ-2 ОСОБА_1 та адвокат ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог, посилаючись на правомірність відключення ділянки позивачки від електроенергії, та відсутність порушення її прав. Просили відмовити позивачці в задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Голова правління ОСК Січ-2 ОСОБА_1 зазначила, що протоколом № 2 загальних зборів членів ОСК Січ-2 вирішено встановити додатковий лічильник електричної енергії на стовп, до якого підключена ділянка № 20, яка належить ОСОБА_3, з метою перевірки достовірності показань щодо використання нею електроенергії. У зв'язку з відсутністю коштів та можливостей в кооперативі на встановлення лічильника, його встановлено не було.
У свою чергу, відключення електроенергії від ділянки ОСОБА_3 відбулось у зв'язку з тим, що остання відмовилась надати доступ до встановленого у неї лічильника для перевірки його показань з метою встановлення фактичного обсягу електричної енергії, яку використала ОСОБА_3
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників процесу, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі ст.. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Судом встановлено, що відповідно до копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 491658, позивачка ОСОБА_3 є власницею земельної ділянки площею 0,0630 га у межах згідно з планом, що розташована на території Запорізького району, Запорізької області, Розумівська сільська рада, ОСК Січ-2 , діл. № 20 (а.с. 11).
Відповідно до копії Довідки № 1-2/2 від 04.09.2018, наданої головою правління ОСК Січ-2 ОСОБА_1, ОСОБА_3 є членом ОСК Січ-2 і має земельну ділянку за номером 20, яка розташована в ОСК Січ-2 по вул. Зарічна на землях Долинської об'єднаної територіальної громади Запорізького району Запорізької області. На території земельної ділянки є капітальні споруди.
ОСК Січ-2 є юридичною особою, створений та діє відповідно до Закону України Про кооперацію .
Згідно зі ст. 8 Закону України Про кооперацію , статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
На момент виникнення спірних правовідносин, ОСК Січ-2 діяло на підставі Статуту ОСК Січ-2 (нова редакція), затвердженого Рішенням загальних зборів членів ОСК Січ-2 протокол № 2 від 24.09.2016 (далі - Статут) (а.с. 5-9).
Відповідно до п. 1.11 Статуту, кооператив має право на свій розсуд користуватися і розпоряджатися належним йому майном.
Згідно з п. 9.1 Статуту, спільною власністю кооперативу є належні йому електромережі, водопостачальні споруди, телефонні мережі, огорожі та інші споруди, придбані за рахунок коштів кооперативу.
На підставі протоколу № 2 загальних зборів членів ОСК Січ-2 від 09.09.2017 (далі - Протокол), ОСОБА_3 відключено від користування електричною енергією (а.с. 10).
Вказане також підтверджується копією Довідки № 1-2/2 від 04.09.2018, наданої головою правління ОСК Січ-2 ОСОБА_1, відповідно до якої ОСОБА_3 повідомлено, що 18 жовтня 2017 року вона була відключена від споживання електроенергії на виконання протоколу загальних зборів кооперативу від 09.09.2017 № 3. Також зазначено, що 3 жовтня 2017 року від ОСОБА_3 одержано останню суму за спожиту нею електроенергію в сумі 3,66 грн.
Відповідно до п. 12.1 Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України Про затвердження Правил користування електричною енергією за № 28 від 31.07.1996 (в редакції станом на 18.10.2017) (далі - ПКЕЕ), електрична енергія постачається населеному пункту на підставі договору про постачання електричної енергії.
Згідно з п. 12. 2 ПКЕЕ, точка продажу електричної енергії населеному пункту встановлюється на межі балансової належності електроустановок цього населеного пункту.
Відповідно до п. 12.3 ПКЕЕ, населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально-побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Умови припинення або обмеження постачання та передачі електричної енергії визначені розділом 7 ПКЕЕ, якими зазначено:
7.1. Електрична енергія постачається споживачу безперервно, крім випадків, передбачених договором та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.
Обмеження в споживанні електричної енергії, а також вживання заходів щодо регулювання постачання електричної енергії споживачам здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.
Згідно з п.7.5 ПКЕЕ, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація або основний споживач за погодженням постачальника електричної енергії) зобов'язаний, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочих дні, припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії (передачу або спільне використання технологічних електричних мереж), у тому числі на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади, у разі:
1) відсутності персоналу для обслуговування електроустановок споживача або договору на обслуговування електроустановок (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади);
2) недопущення до електроустановок споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв'язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів обліку електричної енергії уповноважених посадових осіб органів виконавчої влади та/або електропередавальної організації, на яких покладено згідно з законодавством України та/або договором відповідні обов'язки;
3) несплати рахунків, відповідно до умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами;
4) несплати за недовраховану електричну енергію, визначену відповідно до законодавства;
5) невиконання припису представника відповідного органу виконавчої влади;
6) невиконання обґрунтованих вимог електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) щодо приведення розрахункового обліку в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів;
7) закінчення терміну дії, розірвання або неукладення між суб'єктами господарювання договорів, наявність яких передбачена цими Правилами;
8) порушення споживачем під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж Правил охорони електричних мереж унаслідок незабезпечення збереження електричних мереж, створення неналежних умов експлуатації зазначених електричних мереж, створення умов, наслідком яких можуть стати нещасні випадки від впливу електричного струму. Відключенню підлягають електроустановки та струмоприймачі споживача, для електрозабезпечення яких використовуються електричні мережі, щодо яких споживачем порушуються Правила охорони електричних мереж.
Попередження про припинення повністю або частково постачання електричної енергії оформляється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено.
У разі якщо договором про постачання електричної енергії передбачена попередня оплата або авансові платежі, припинення повністю або частково постачання електричної енергії за несплату передбачених договором рахунків на попередню оплату або авансових платежів не може застосовуватись раніше початку розрахункового або планового періоду, на який має здійснюватись відповідна оплата.
У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, електроустановки споживача не відключаються.
Згідно з п.1.1. ПКЕЕ, правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії).
З матеріалів справи вбачається, що 04.05.2011 між головою правління ОСК Січ-2 ОСОБА_1 з однієї сторони та членом ОСК Січ-2 ОСОБА_3 як споживачем електроенергії дачної ділянки № 20 з іншої сторони, укладено Договір про постачання електричної енергії, в якому визначено умови надання електричної енергії споживачу (а.с. 12).
З копії протоколу № 2 загальних зборів членів ОСК Січ-2 від 09.09.2017, вбачається, що загальні збори вирішили встановити електричний лічильник на стовп, до якого підключено члена кооперативу ОСОБА_3 для перевірки фактичного споживання електроенергії. У разі розбіжностей даних лічильника, встановленого в будинку ОСОБА_3, та лічильника на стовпі, суму заборгованості за вищевказані витрати, відшкодувати ОСОБА_3 У разі не встановлення електричного лічильника на стовпі, відключити члена кооперативу ОСОБА_3 від користування електроенергією (а.с. 10).
Із зазначеного Протоколу не вбачається, на кого саме було покладено обов'язок встановлення електричного лічильника, не визначено строки його встановлення та не зазначено, за чий саме кошт його необхідно встановлювати. Крім того, не встановлення електричного лічильника на стовп, до якого підключено члена кооперативу , не є підставою для відключення члена ОСК Січ-2 від мережі електропостачання.
Належних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 взагалі була обізнана про наявність вказаного Протоколу та про те, що саме вона зобов'язана встановити електричний лічильник на стовп , а в іншому випадку остання буде відключена від мережі електропостачання, матеріали справи не містять.
Відповідно до п. 4 Договору про постачання електричної енергії від 04.05.2011, укладеного між головою правління ОСК Січ-2 ОСОБА_1 та членом ОСК Січ-2 ОСОБА_3, в разі ненадання показів лічильника або несплати за використану електроенергію споживачем більше 2-х місяців, подача електроенергії буде припинена без попередження .
Однак, як вбачається з копії Довідки № 1-2/2 від 04.09.2018, наданої головою правління ОСК Січ-2 ОСОБА_1, 3 жовтня 2017 року від ОСОБА_3 одержано останню суму за спожиту нею електроенергію в сумі 3,66 грн., що в свою чергу, підтверджує відсутність заборгованості ОСОБА_3 за використану електроенергію, а вже 18 жовтня 2017 року ОСОБА_3 відключено від споживання електроенергії.
Як вбачається з матеріалів справи, відключення позивачки мало місце за відсутності підстав для такого відключення та з недодержанням порядку такого відключення.
Відповідачем до суду не надано доказів інформування ОСОБА_3 про скликання загальних зборів членів ОСК Січ-2 на 09.09.2017 та розгляд на зазначеному засіданні питання про відключення її ділянки від електричної енергії, про прийняте 09.09.2017 рішення, оформлення письмового повідомлення про відключення, із зазначенням підстав, дати і часу, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, врученням такого повідомлення позивачці та наданням строку для усунення споживачем порушень.
Відповідачем взагалі не доведено, що на позивачку був покладений обов'язок щодо встановлення додаткового лічильника електроенергії, наявності заборгованості за використану електроенергію чи інших підстав, які б давали право ОСК Січ-2 на відключення постачання електричної енергії від ділянки ОСОБА_3
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин та з урахуванням обсягу наданих сторонами доказів, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_3 є обґрунтованим та законним, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись Законом України Про кооперацію , Законом України Про захист прав споживачів , ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 90, 141, 258-259, 263-265, 268, 352, 354-355ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_3 (69006, АДРЕСА_1) до Обслуговуючого садівничого кооперативу Січ-2 (70424, Запорізька область, Запорізький район, с. Розумівка, вул. Миру, буд. 26) про захист прав споживача - задовольнити .
Зобов'язати Обслуговуючий садівничий кооператив Січ-2 відновити постачання електроенергії до садової ділянки ОСОБА_3, розташованої за адресою: Запорізька область, Запорізький район, Розумівська сільська рада, Обслуговуючий садівничий кооператив Січ-2 , ділянка № 20.
Стягнути з Обслуговуючого садівничого кооперативу Січ-2 (ЄДРПОУ: 35375945, адреса розташування: 70424, Запорізька область, Запорізький район, с. Розумівка, вул. Миру, буд. 26) в дохід держави судовий збір в сумі 704,80 (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 20.12.2018.
Суддя С.В. Яркіна
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2018 |
Оприлюднено | 22.12.2018 |
Номер документу | 78735753 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Яркіна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні