Справа № 592/10606/18
Номер провадження 2-о/585/390/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2018 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі
головуючого судді - Євтюшенкової В.І.
з участю секретаря судового засідання - Ковган О.В.,
справа № 592/10606/18, провадження № 2-о/585/390/18
заявник: ОСОБА_1,
заінтересовані особи: Галківська сільська рада Роменського району Сумської області,
приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Білашенко Людмила Володимирівна,
ОСОБА_3,
розглянув у порядку окремого провадження заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
представник позивача: ОСОБА_4, яка діє на підставі договору про надання правової допомоги від 31 липня 2018 року.
ОСОБА_5, яка діє на підставі договору про надання правової допомоги від 18 грудня 2018 року.
Встановив:
Стислий виклад позицій учасників справи:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження, в якій просив встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на час відкриття спадщини постійно проживав з ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 року, за адресою: АДРЕСА_2 Встановлення вказаного факту має для нього юридичне значення, так як дозволить реалізувати право на оформлення спадщини, оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв'язку з відсутністю доказів прийняття спадщини. Чинним законодавством не встановлено позасудового порядку встановлення вказаного факту, тому він змушений звернутися до суду з цією заявою.
Позивач у судовому засіданні підтримав позов, просив його задовольнити. Пояснив, що він проживав разом з батьком у АДРЕСА_3 до його смерті, проте не був зареєстрований у будинку по АДРЕСА_2
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
09 серпня 2018 року постановлено ухвалу про прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, призначено розгляд справи на 09 год. 00 хв. 26 жовтня 2018 року. Копію ухвали про відкриття провадження та призначення справи до судового розгляду надіслано учасникам справи.
26 жовтня 2018 року постановлено ухвалу про передачу на розгляд за підсудністю до Роменського міськрайонного суду Сумської області за місцем проживання заявника (а.с.37).
22 листопада 2018 року постановлено ухвалу про прийняття до свого провадження цивільну справу за заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Призначено розгляд справи на 11 год. 00 хв. 07 грудня 2018 року (а.с.44).
Представник заінтересованої особи Галківської сільської ради Роменського району Сумської області в судове засідання не з'явився. Від сільського голови до суду надійшла заява, про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги визнають (а.с.63).
Приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Сумської області Білашенко Л.В. до суду не з'явилася, клопотання про відкладення розгляду справи не надала. Про розгляд справи повідомлена належним чином (а.с.50).
ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не надав. Про розгляд справи повідомлений належним чином (а.с.55).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії I-БП № 186261, виданого 20 лютого 2012 року ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 року в с. Галка Роменського р-ну Сумської області (а.с.8).
У свідоцтві про народження заявника серії V-УР № 0916269, виданого 30 грудня 1966 року, його батьками зазначені: ОСОБА_7, ОСОБА_8 (а.с.9).
Відповідно до довідки, що видається у зв'язку з оформленням спадкових справ, виданої Галківською сільською радою Роменського району 01.02.2018 року № 45 про те, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 року був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2. Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_6 є його сини - ОСОБА_3 та ОСОБА_1 Інших спадкоємців, у тому числі непрацездатних та неповнолітніх, немає. Заповіт від імені ОСОБА_6 виконавчим комітетом Галківської сільської ради не посвідчувався. На день смерті разом з ОСОБА_6 проживав без реєстрації в одному погосподарському номері його син ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1. Інших осіб, які б проживали чи були зареєстровані за вказаною адресою на момент відкриття спадщини не було (а.с.10).
Держаний акт серії НОМЕР_5 на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,443 га, виданий ОСОБА_6 (а.с.11).
Постановою приватного нотаріуса Роменського районного нотаріального округу про відмову у вчиненні нотаріальної дії відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_6, у зв'язку з відсутністю доказів прийняття спадщини (а.с.12).
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_9 пояснив, що знає заявника з малечку. Батько захворів, тому ОСОБА_1 переїхав з м. Суми в 2010-2011 роках, щоб за ним доглядати. Жили у с. Галка в будинку ОСОБА_6, до його смерті. На час смерті батька заявника, десь у 2011 році, заявник проживав з ним. Після смерті ОСОБА_6 ОСОБА_1 так і залишився проживати у вказаному будинку.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_10 пояснив, що він знає заявника з дитинства. ОСОБА_6 захворів, через що ОСОБА_1 переїхав з м. Суми до батька десь 2010-2011 роках, щоб за ним доглядати. Вони проживали у с. Галка в будинку батька, до його смерті. На час смерті батька заявника, десь у 2011 році, заявник проживав з ним. Після смерті батька ОСОБА_1 так і залишився проживати у вказаному будинку.
З проаналізованих обставин, судом встановлено, що їм відповідають правовідносини щодо встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем однією сім'єю не менше п'яти років на час відкриття спадщини.
При розгляді даної заяви судом застосовані норми права:
Відповідно до ст.4 ЦПК України та ст. 20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
На підставі ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.2 ст.293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, що респондується з відповідною позицією Верховного Суду України, викладеною у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , де вказано, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, а встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 2, ч. 4 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
В п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. № 7 Про су дову практику у справах про спадкування роз'яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Зазначений п'ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім'ї, тощо. Правила статті 1264 ЦК не стосуються дітей, влаштованих у прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу. До числа спадкоємців четвертої черги не входить особа, яка хоча і проживала спільно зі спадкодавцем, але перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншою особою. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них права на спадкування за законом у першу чергу на підставі статті 1261 ЦК.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Стаття 89 ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 3).
У ч. 7 ст. 294 ЦПК України оговорено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Мотиви суду
З досліджених вище письмових матеріалів справи вбачається, що відсутність документів про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_6, чи факту проживання однією сім'єю більше п'яти років разом зі спадкодавцем, заважає ОСОБА_1 реалізувати свій законний інтерес, спрямований на оформлення спадщини, що являється підставою для задоволення даної заяви.
Крім того, на підставі пояснень свідків та досліджених документів, проаналізувавши докази кожен окремо, та в їх сукупності, суд вважає встановленою обставину, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на час відкриття спадщини постійно проживав з ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 року, за адресою: АДРЕСА_2
Встановлення даного факту створює заявнику умови для здійснення особистого майнового права - отримання спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Судом також застосовані інші норми процесуального права, а саме: ст. ст. 5, 12, 13, 19, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 280-284 ЦПК України.
Суд вирішив:
Заяву ОСОБА_1, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт, постійного проживання на час відкриття спадщини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, разом із ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 року, за адресою: АДРЕСА_2
Судові витрати залишити за заявником.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 30 днів з дня виготовлення повного рішення.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_6, місце реєстрації та фактичного місця проживання: 42000, АДРЕСА_4
Представник позивача: ОСОБА_4, місцезнаходження: 42000, АДРЕСА_5
ОСОБА_5, місцезнаходження: 42000, АДРЕСА_5
Заінтересована особа 1: Галківська сільська рада, 42040, с.Галка Роменський район Сумської області, вул. Миру, 1, код ЄДРПОУ: 04388863.
Заінтересована особа 2: приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Сумської області Білашенко Л.В., місцезнаходження: 42000, Сумська область, м.Ромни, вул. Коржівська, 100, прим. 39.
Заінтересована особа 3: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, РНОКПП НОМЕР_3, НОМЕР_4, місце реєстрації та фактичного місця проживання: 07443, АДРЕСА_1.
Повне рішення виготовлено 19 грудня 2018 року.
Суддя: підпис…
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2018 |
Оприлюднено | 21.12.2018 |
Номер документу | 78739911 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Євтюшенкова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні