Рішення
від 14.12.2018 по справі 206/5072/18
САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа 206/5072/18

Провадження 2/206/1377/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2018 року Самарський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючого-судді Кушнірчук Р.О.,

при секретареві Соловйовій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до ОСОБА_1, третя особа Приватне підприємство Промлогистика про стягнення заборгованості за кредитом, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суду із позовом про стягнення на його користь з ОСОБА_1 заборгованості за договором б/н від 12 березня 2016 року в розмірі 99827,85 грн. з яких: 31000,00 грн. - заборгованість за кредитом, 35164,61 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом; 25618,07 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором; 8045,17 грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом.

Свій позов обґрунтував тим, що 12 березня 2016 року ПП Промлогистика було підписано заяву про відкриття поточного рахунку. Згідно заяви третя особа приєдналась до Умов та правил надання банківських послуг , тарифів Банку, які разом із заявою складають Договір банківського обслуговування № б/н від 12 березня 2016 року та взяла на себе зобов'язання виконувати умови договору. Відповідно до умов договору третій особі було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок 26004050269395 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг .

Свої зобов'язання за договором позивач виконав в повному обсязі, надавши третій особі кредитний ліміт в розмірі 500 000,00 грн.

Умовами договору визначено порядок розрахунків, але свої зобов'язання третя особа належним чином не виконує, в зв'язку з чим, станом на 06 квітня 2018 року має заборгованість в сумі 99827,85 грн., із якої: заборгованість за кредитом 31000,00 грн.; заборгованість по процентам за користування кредитом 35164,61 грн., пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором 25618,07 грн., заборгованість по комісії за користування кредитом 8045,17 грн.

Крім того, зобов'язання за вказаним договором забезпечено порукою. Договором поруки № POR1460125782539 від 08 квітня 2016 року, укладеним з поручителем ОСОБА_1 в забезпечення виконання зобов'язань за кредитними договором третьої особи.

Отже, виходячи з викладеного просить суд задовольнити позов та стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь банку заборгованість за вищезазначеним договором в сумі 99827,85 грн. та судові витрати по справі.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності та не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, повторно у судове засідання не з'явився, причини своєї неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не подав, тому суд на підставі ч.1 ст. 280 ЦПК України та наявних у ній доказів (ухвалює заочне рішення).

Третя особа ПП Промлогистика явку свого представника в судове засідання не забезпечила, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином про причини неявки суд не повідомила.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що 12 березня 2016 року ПП Промлогистика було підписано заяву про відкриття поточного рахунку.

Згідно заяви третя особа ПП Промлогистика приєдналась до Умов та правил надання банківських послуг , тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із заявою складають Договір банківського обслуговування № б/н від 12 березня 2016 року та взяла на себе зобов'язання виконувати умови договору.

Відповідно до умов договору третій особі було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок 26004050269395 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг .

Відповідно до п. 3.2.1.1.16 Умов при укладенні договорів і угод, чи вчинення інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до Умов та правилами надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), сторони допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом першого підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

У відповідності з ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України - якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта.

Пунктом 3.2.1.1.3 Умов визначено, що кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Згідно з п. 3.2.1.1.8. Умов - проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до Умов і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку із картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - Угода ).

Пункт 3.2.1.1.6. Умов зазначає, що ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши Угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).

Свої зобовязання за договором позивач виконав у повному обсязі, надавши третій особі кредитний ліміт в розмірі 500 000,00 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Факт отримання підприємством зазначених коштів підтверджується наданим розрахунком заборгованості, в якому відображено рух коштів по рахунку та виписками по особовому рахунку (а.с.28-35).

Відповідно до розділу Умов 3.2.1.4, яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

За сумами кредиту, отриманих з 01.01.2016 року, при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 32 (тридцять два) % річних. Списання нарахованих відсотків проводяться по 1 -х числах кожного місяця, за попередній місяць.

За сумами кредиту, отриманими з 01.01.2016 року у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулению, починаючи з 31 -го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборговані вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки за користуванням кредитом у розмірі 64 (шістдесят чотири) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання Банківських послуг клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залиш непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня , наступного за датою порушення зобов'язань.

Під непогашенням кредиту мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахувань відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

Відповідно до п. 3.2.1.4.4. Умов - клієнт сплачує банку винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2, 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.

При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до п. 3.2.1.2.3.4. Умов - банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.

У зв'язку з порушеннями зобов'язань за договором обслуговування кредитних лімітів на поточному рахунку третя особа станом на 06.04.2018 року має заборгованість 99827,85 грн., із якої: заборгованість за кредитом 31000,00 грн.; заборгованість по процентам за користування кредитом 35164,61 грн., пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором 25618,07 грн., заборгованість по комісії за користування кредитом 8045,17 грн.

Зобов'язання за вказаним Договором забезпечено порукою.

Договором поруки № POR1460125782539 від 08 квітня 2016 року, укладеним з поручителем ОСОБА_1 в забезпечення виконання зобов'язань за кредитними договором третьої особи.

Згідно п. 1.1 Договору поруки, предметом є надання поруки відповідачем перед банком за виконання ПП Промлогистика всіх своїх обов'язків за кредитним договором від 12 березня 2016 року.

За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником (ч. 1 ст. 553 ЦК України ).

За своєю юридичною природою порука є договірним зобов'язанням, адже виникає на підставі договору.

За нормами ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.

Статтею 554 ЦК України передбачено, що в разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що в разі укладення договору поруки, який забезпечує виконання одного зобов'язання, виникає самостійне зобов'язання, сторона якого (поручитель) перебувають у правовідносинах з боржником, і поручитель відповідає перед кредитором боржника в обсязі та відповідно до умов договору поруки, стороною якого він є.

За таких обставин кредитор, керуючись ст. 543 ЦК України , має право на свій розсуд пред'явити вимогу до боржника й поручителя разом чи окремо, в повному обсязі або частково.

Відповідно ст. 612 ЦК України , боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно ст. 625 ЦК України , боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Отже,на підставі вищезазначених норм закону, суд, дослідивши докази у справі і надавши їм належну оцінку відповідно до ст. ст. 12 , 81 , 263 ЦПК України , а також, установивши, що умовами поруки передбачена солідарна відповідальність боржника і поручителя, дійшов висновку про те, що сума заборгованості ПП Промлогистика за кредитним договором від 12 березня 2016 року в розмірі 99827,85 грн., з яких: заборгованість за кредитом 31000,00 грн.; заборгованість по процентам за користування кредитом 35164,61 грн., пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором 25618,07 грн., заборгованість по комісії за користування кредитом 8045,17 грн., підлягає стягненню з відповідача на користь банку.

Також, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати понесені по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 141, 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк (м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1д, ЄДРПОУ 14360570) до ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1), третя особа Приватне підприємство Промлогистика (код ЄДРПОУ 36340572, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля,30) про стягнення заборгованості за кредитом - задовольнити .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк заборгованість за кредитним договором № б/н від 12 березня 2016 року, яка станом на 06 квітня 2018 року склала 99817,85 грн., з яких: заборгованість за кредитом 31000,00 грн.; заборгованість по процентам за користування кредитом 35164,61 грн., пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором 25618,07 грн., заборгованість по комісії за користування кредитом 8045,17 грн. та судові витрати понесені по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.

Повний текст судового рішення складено 14 грудня 2018 року.

Заочне рішення може бути переглянуто Самарським районним судом м. Дніпропетровська за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має прав на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в апеляційному порядку.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України подається до Дніпровського апеляційного суду через Самарський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя: Р.О. Кушнірчук

СудСамарський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення14.12.2018
Оприлюднено22.12.2018
Номер документу78753936
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —206/5072/18

Рішення від 14.12.2018

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

Ухвала від 23.10.2018

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

Ухвала від 12.09.2018

Цивільне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні