Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/404/18-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2018 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Волощука В.В.
секретаря Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Служба у справах дітей Олевської райдержадміністрації про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В :
07.11.2018 року Орган опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області звернувся до суду з позовом в інтересах неповнолітньої дитини, в якому просять суд позбавити батьківських прав відповідача ОСОБА_2 стосовно його неповнолітньої дитини, а саме: дочки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 і стягнути кошти на її утримання.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ОСОБА_2, є батьком неповнолітньої дитини - дочки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідач близько десяти років не проживає разом з дитиною, не спілкується з нею, не створює належних умов для проживання, не цікавиться її навчанням, станом здоров'я та не утримує фінансово. Відповідач відповідно до довідки-характеристики виданої Топорищенською сільською радою схильний до правопорушень, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, зловживає алкогольними напоями, веде антигромадський спосіб життя, у 2003 році був позбавлений батьківських прав відносно чотирьох дітей, у зв'язку з наведеним з метою найбільш повного та всебічного забезпечення прав та законних інтересів дитини Орган опіки та піклування звернувся до суду з позовом в інтересах неповнолітньої дитини.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Представник Органу опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області надав до суду письмову заяву про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, але також надав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає. Відзив на позов відповідачем не подано.
Третя особа - Служба у справах дітей Олевської райдержадміністрації надали до суду письмову заяву про розгляд справи у їх відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Так, матеріалами справи встановлено, що відповідач є батьком неповнолітньої дитини - дочки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується копією свідоцтва про народження (а.с.6).
З висновку органу опіки і піклування Топорищенської сільської ради Хорошівського району Житомирської області, слідує, що з дня народження доньки ОСОБА_2, не виявляв турботи про дитину, не спілкувався з донькою, не цікавився її здоров'ям, не піклувався про фізичний і духовний розвиток, не забезпечував необхідного харчування, медичного догляду, лікуванням дитини. ОСОБА_2 ніде не працює, жодного разу не відвідав батьківських зборів, загальноосвітніх та класних заходів, не цікавився успіхами доньки у навчання та її шкільним життям. У зв'язку з викладеним орган опіки вважає за доцільне позбавити батьківських прав відповідача відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.(а.с.10-11)
Відповідно до довідки-характеристики Топорищенської сільської ради від 04.07.2018 року №736, вбачається, що ОСОБА_2 схильний до правопорушень, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, зловживає алкогольними напоями, веде антигромадський спосіб життя, у 2003 році був позбавлений батьківських прав відносно чотирьох дітей. (а.с.15)
Крім того, згідно інформаційної довідки Кам'янської загальноосвітньої школи від 12.09.2018 року №69, слідує, що за період навчання неповнолітньої ОСОБА_1, батько вихованням дитини не займався, не цікавився її навчанням в школі, жодного разу не звертався за інформацією про успіхи у навчанні дитини, а також не відвідував загально шкільні та батьківські збори, шкільні заходи. (а.с.17)
В судовому засіданні також не встановлено жодних обставин, які б об'єктивно унеможливлювали чи перешкоджали відповідачу ОСОБА_2, належно виконувати свої батьківські обов'язки по вихованню дитини.
За таких обставин, враховуючи інтереси неповнолітньої дитини та вивчивши надані письмові докази (висновок про доцільність позбавлення батьківських прав та ін.), які підтверджують викладені обставини, суд вважає за доцільне позбавити відповідача батьківських прав відносно його неповнолітньої дитини, а саме: дочки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до вимог ст.150 СК України, батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватись про її здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ст.155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом, в тому числі - позбавлення батьківських прав.
Відповідно до ст. 164 СК України зазначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від своїх обов'язків по вихованню дитини. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Статтею 165 СК України передбачено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
За змістом роз'яснень, викладених у п.п. 15,16,17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 30.03.2007 р. Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов'язками.
На підставі наведеного та встановленого, суд приходить до висновку про те, що даний позов підлягає задоволенню, оскільки суд вважає доведеним, що відповідач ухилялася від своїх батьківських обов'язків по вихованню та утриманню дитини, не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, а тому має бути позбавлений батьківських прав.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Виходячи із цього принципу, суд не може за власною ініціативою збирати докази або робити інші процесуальні дії, направлені на збирання доказів, а лише оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Разом із тим, відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України, судові витрати пов'язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Керуючись: ст.8, 19, 21, 55, 63, 129 Конституції України, ст.ст.150,155,164-166,180-183,191,193 СК України, ст.ст.2, 4, 12-14, 18, 19, 76-81, 141, 211, 247, 259, 263-265, 267, 272, 352, 354, 355 ЦПК України, ч.1 ст.8 Закону України Про охорону дитинства від 26.04.2001 року № 2402-ІІІ, ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 року № 789-ХІІ та Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, суд -
У Х В А Л И В :
Позов Органу опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Служба у справах дітей Олевської райдержадміністрації про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2, стосовно його неповнолітньої дитини, а саме: дочки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути з ОСОБА_2, аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розміри 1/4 частки всіх видів заробітку (доходу) відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_4, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, щомісячно.
Аліменти перераховувати на особистий рахунок дитини, відкритий у відділенні Державного ощадного банку України.
Стягнення аліментів проводити з 07.11.2018 року.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 704,80 грн., які перерахувати на р/р 31219206006460, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37937308, отримувач: УК у Олевському районі/Олевськ.р-н/22030101, код класифікації доходів бюджету - 22030101, МФО - 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до суду Апеляційної інстанції через Олевський районний суд Житомирської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
Позивач: Орган опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області, ЄДРПОУ 04343470, місце знаходження: 11001, м.Олевськ, вул. Володимирська, 2, Житомирської області.
Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_1.
Третя особа: Служба у справах дітей Олевської районної державної адміністрації, ЄДРПОУ 04053418, місце знаходження: 11001, м.Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 4, Житомирської області.
Суддя: В. В. Волощук
Суд | Олевський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2018 |
Оприлюднено | 23.12.2018 |
Номер документу | 78789473 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олевський районний суд Житомирської області
Волощук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні