ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа №440/3657/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Полтавській області до Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
Головне управління ДФС у Полтавській області 19.10.2018 звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом загалом у розмірі 165748,04 грн, посилаючись на несплату відповідачем узгодженого грошового зобов'язання у строки, визначені Податковим кодексом України.
2. Позиція відповідача.
15.11.18 судом одержано відзив ДП "Полтавський комбінат хлібопродуктів" на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у зв'язку з незгодою з такими вимогами /а.с. 25/.
3. Інші заяви сторін по суті справи.
23.11.18 судом одержано відповідь на відзив, у якій представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог /а.с. 31/. При цьому зазначив, що наявність у відповідача податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями у розмірі 165748,04 грн підтверджено матеріалами справи та не спростовано ДП "Полтавський комбінат хлібопродуктів".
4. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.18 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
При цьому, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ДП "Полтавський комбінат хлібопродуктів" зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 00952166 /а.с. 9-10/.
Відповідач перебуває на обліку у ДПІ в м. Полтаві як платник податків.
За відповідачем обліковується податковий борг зі сплати земельного податку з юридичних осіб, що виник за таких обставин.
ДП "Полтавський комбінат хлібопродуктів" 15.02.18 подані до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік, у яких самостійно визначено суму земельного податку до сплати за земельну ділянку кадастровий номер 5325484001:01:001:0175 у розмірі 208475,78 грн шляхом внесення щомісячно упродовж січня-листопада 2018 року суми податку у розмірі 17371,48 грн, а у грудні 2018 року - 17371,50 грн; за земельні ділянки з кадастровими номерами 5325455300:30:005:0042, 5325455300:30:005:0043 у загальному розмірі 288786,40 грн шляхом сплати щомісячно упродовж січня-листопада 2018 року суми податку у розмірі 24065,53 грн, а у грудні 2018 року - 24065,57 грн /а.с. 11-12/.
Головним управлінням ДФС у Полтавській області сформовано та 13.04.18 надіслано на податкову адресу відповідача податкову вимогу від 5.04.18 №10362-17 про сплату узгодженої суми грошового зобов'язання у розмірі 41431,28 грн /а.с. 11/. Дану вимогу відповідач отримав 17.04.18, що підтверджено копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №3600002609752 /а.с. 11/.
Сторонами у справі доказів оскарження зазначеної податкової вимоги у встановленому законом порядку не надано.
Залученим до матеріалів справи зворотнім боком інтегрованої картки платника податків підтверджено, що з моменту надіслання відповідачу податкової вимоги від 5.04.18 №10362-17 сума податкового боргу збільшилась, та станом на 30.09.18 загалом становила 290053,34, у т.ч. за період з червня по вересень 2018 року - 165748,04 грн /а.с. 17-18/.
До матеріалів справи залучено копію довідки Головного управління ДФС у Полтавській області, зі змісту якої судом встановлено, що відповідачем відкриті рахунки в установах банків /а.с. 16/.
Посилаючись на несплату відповідачем земельного податку за період з червня по вересень 2018 року у загальному розмірі 165748,04 грн у строки, визначені Податковим кодексом України, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення коштів платника податків в рахунок погашення податкового боргу.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
За змістом підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
При цьому, підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг визначено як суму узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
При цьому, як визначено пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
За змістом статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Суд враховує, що статусу податкового боргу набуває лише узгоджена сума грошового (податкового) зобов'язання, не сплачена платником податків у визначений строк.
Податкове зобов'язання, визначене відповідачем у податкових деклараціях з плати за землю, вважається узгодженим з дати подання таких декларацій, не може бути оскаржене та мало бути сплачене ДП "Полтавський комбінат хлібопродуктів" у строки, визначені у пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання у визначені Податковим кодексом України строки, дане зобов'язання набуло статусу податкового боргу.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач, надіславши до суду відзив на позов, у якому зазначив про незгоду з позовними вимогами, не надав суду належних доказів виконання ним своїх податкових зобов'язань чи інших даним, що свідчили б про відсутність у ДП "Полтавський комбінат хлібопродуктів" узгодженого грошового зобов'язання зі сплати земельного податку у розмірі 165748,04 грн, стягнення якого є предметом даного спору.
Разом з тим, наявність у відповідача податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями зі сплати земельного податку у розмірі 165748,04 грн підтверджено матеріалами справи в їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДФС у Полтавській області.
Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відповідні витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 257-262, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Полтавській області до Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Полтавський комбінат хлібопродуктів" (код ЄДРПОУ 00952166; вул. Небесної Сотні, 69, м. Полтава, Полтавська область, 36022) кошти з рахунків платника податків на суму податкового боргу зі сплати земельного податку (плати за землю) у розмірі:
96262,12 грн (дев'яносто шість тисяч двісті шістдесят дві гривні дванадцять копійок) на розрахунковий рахунок 33210811016596, код класифікації доходів бюджету 18010500, одержувач - УДКС у Чутівському районі Полтавської області / Скороходівська об'єднана територіальна громада, код ЄДРПОУ одержувача 37969661, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
69485,92 грн (шістдесят дев'ять тисяч чотириста вісімдесят п'ять гривень дев'яносто дві копійки) на розрахунковий рахунок 33215811016513, код класифікації доходів бюджету 18010500, одержувач - УДКС у Чутівському районі Полтавської області / с. Петрівка, код ЄДРПОУ одержувача 37969661, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Кукоба
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2018 |
Оприлюднено | 26.12.2018 |
Номер документу | 78791194 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
О.О. Кукоба
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні