ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" грудня 2018 р. Справа № 924/949/18
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Комарніцької Н.П., розглянувши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ
до: 1. приватного підприємства "Ліфт Експрес", м. Хмельницький
2. ОСОБА_1, м. Хмельницький
про стягнення солідарно 434341,26 грн. заборгованості
за участю представників:
позивача: Москалюк С.А. - за довіреністю від 03.01.2017 р. №119-К-О
відповідача 1: не з'явився
відповідача 2: не з'явився
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулось до суду з позовною заявою про солідарне стягнення з приватного підприємства "Ліфт Експрес", м. Хмельницький та ОСОБА_1, м. Хмельницький 434341,26 грн. заборгованості за договором №б/н від 12.10.2016 року.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 05.10.2018 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/864/18. Ухвалою суду від 26.11.2018 р. відкладено підготовче засідання на 05.12.2018 р. Ухвалою суду від 05.12.2018 р. підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до розгляду по суті у судовому засіданні.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем 1 зобов'язання за договором банківського обслуговування від 12.10.2016 р., внаслідок чого виникла заборгованість за кредитом в розмірі 434341,26 грн. Одночасно поручителем за виконання відповідачем 1 зобов'язань за договором є відповідач 2 згідно з договором поруки від 28.10.2016 р. №Р1477641586400370098. Як на правові підстави позову позивач посилається на положення ст. ст. 15, 16, 525 - 527, 530, 554, 610, 1054 ЦК України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, вважає їх правомірними та обґрунтованими.
Відповідачі повноважних представників в судове засідання не направили, відзиву на позов не надали, про причини неявки та неподання доказів не повідомили, своїм процесуальним правом не скористалися.
Ухвали суду від 05.11.2018 р., 26.11.2018 р. направлялись на адресу відповідача 1, зазначену в позовній заяві та ЄДРЮО, ФОП та ГФ, на адресу відповідача - 2, зазначену у позовній заяві та даних відділу реєстрації місця проживання управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (від 29.10.2018 р.). При цьому ухвали суду, направлені на адресу відповідача 1, повернуті до суду із відміткою відділення поштового зв'язку - "організація вибула". Ухвали суду отримані відповідачем 2, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення 08.11.2018 р., 06.12.2018 р.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідачі не скористалися своїм правом на подання відзивів, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
ПП "Ліфт Експрес" вчинені дії щодо укладення з позивачем договору банківського обслуговування, що підтверджується заявами від 12.10.2016 р. про приєднання до умов та правил надання банківських послуг та відкриття рахунку, згідно з якими ПП "Ліфт Експрес" приєдналося та зобов'язалося виконувати Умови та Правила надання банківських послуг, Тарифи банку, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування.
Відповідно до п. 3.2.1.1.16. Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови) при укладанні договорів і угод чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку га картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк інтернет клієнт-банк. або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису) та / або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифіковані номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта і правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Згідно з п. 3.2.1.1.1 Умов кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта.
Відповідно до п. 3.2.1.1.3 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.
У п. 3.2.1.1.5 Умов зазначено, що кредитний ліміт стосовно до цього розділу Умов являє собою суму грошових коштів, в межах якої Банк здійснює оплату розрахункових документів Клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку. Ліміт розраховується відповідно до затвердженої внутрішньобанківської методики на підставі даних про рух коштів по поточному рахунку, платоспроможності, кредитної історії та інших показників. Обов'язковою умовою встановлення/користування кредитним лімітом на розрахунковому рахунку є надання поруки фізичною особою-Поручителем.
Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, смс - повідомлення або інших) (п. 3.2.1.1.6 Умов).
Пунктом 3.2.1.1.8 Умов передбачено, що проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").
Проведення платежів Клієнта в порядку, встановленому цим розділом Умов, проводиться Банком до дати, яка встановлюється відповідно до п. 3.2.1.1.8 цього розділу Умов (п. 3.2.1.1.10).
У п. 3.2.1.1.11 Умов зазначено, що за сумами кредиту, отриманими з 01.01.2015 періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати закінчення періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по закінченні якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Період безперервного користування Кредитним лімітом на поточному рахунку - не більше 30 днів.
Відповідно до п. п. 3.2.1.2.1.4, 3.2.1.2.1.5 Умов на Банк покладено обов'язки проводити обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку Клієнта, здійснювати контроль за виконанням умов кредиту, цільовим використанням, своєчасним і повним погашенням кредиту. Відповідно до розділу Умов 3.2.1.4, яким визначено порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015 р. у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними.
До одних з обов'язків клієнта відноситься повернення кредиту (п.3.2.1.2.2.5 Умов).
Під "непогашенням кредиту" мається на увазі невиникнення на поточному рахунку нульовою дебетовою сальдо при закриті банківською дня (п. 3.2.1.4.1.4 Умов).
Відповідно до п. 3.2.1.2.3.4 Умов Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Пунктом 3.2.1.6.1 Умов визначено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта здійснюється з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до "Умов та Правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного Ліміту в межах зазначених у них сум і діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань сторонами.
У п. 3.2.1.3.2 Умов передбачено, що забезпечення виконання зобов'язань по поверненню Клієнтом кредиту є надання поруки поручителем або зазначеними у заяві про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів та відбитка печатки або надавши згоду на поруку через системи електронного зв'язку Клієнта та Банка за виконання Клієнтом зобов'язань з повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитним лімітом на умовах, визначених у розділі 3.18 цих Умов.
Якщо під час виконання зобов'язання клієнта, що забезпечені порукою, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель дає свою попередню згоду на збільшення зобов'язань за зобов'язаннями (п. 3.2.1.3.2.1 Умов).
Згідно п. 3.2.1.3.2.3. Умов Поручитель/і відповідає перед Банком за виконання зобов'язань Клієнта в тому розмірі, що і Клієнт, включаючи сплату кредиту, відсотків за користування кредитом, штрафних та інших платежів, відшкодування збитків.
При цьому згідно п. 3.2.1.3.2.4 Умов у випадку невиконання Клієнтом зобов'язань за кредитним договором, Клієнт і Поручитель/і відповідають перед Банком як солідарні боржники.
За договором банківського обслуговування ПП "Ліфт Експрес" встановлено кредитний ліміт станом на 01.11.2016 р. в розмірі 80000,00 грн., станом на 07.11.2016 р. - в розмірі 100000,00 грн., станом на 09.12.2016 р. - в розмірі 200000,00 грн., станом на 21.12.2016 р. - в розмірі 110000,00 грн., станом на 22.12.2016 р. - в розмірі 200000,00 грн., станом на 27.02.2017 р. - в розмірі 500000,00 грн., 31.03.2017 р. - в розмірі 500000,00 грн., станом на 11.05.2017 р. - в розмірі 50000,00 грн., станом на 15.05.2017 р. - в розмірі 45000,00 грн., станом на 19.05.2017 р. - в розмірі 40000,00 грн., станом на 22.05.2017 р. - в розмірі 25000,00 грн., станом на 14.06.2017 р. - в розмірі 10000,00 грн., станом на 05.07.2017 р. - в розмірі 50000,00 грн. та 18.08.2017 р. - в розмірі 500000,00 грн. на рахунок НОМЕР_2, що відображено в довідці про розміри встановлених кредитних лімітів від 16.08.2018 р.
Відповідач використовував кредитний ліміт шляхом проведення розрахунків, що відображено у виписках з банківського рахунку за період з 18.08.2017 р. по 14.09.2017 р., з 01.01.2000 р. по 16.08.2018 р.), однак допустив порушення умов договору щодо термінів повернення кредиту.
Позивач направив ПП "Ліфт Експрес" претензію від 12.02.2018 р. з вимогою сплатити заборгованість в розмірі 644260,38 грн., що складається з наступного: 528051,41 грн. - прострочена заборгованість за тілом кредиту; 58894,35 грн. - прострочена заборгованість за відсотками; 31142,91 грн. - пеня; 26171,71 грн. - заборгованість з комісії за користування кредитом. Проте ця претензія була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Одночасно між позивачем (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки від 28.10.2016 р. №Р1477641586400370098 (далі - договір поруки), відповідно до п. 1.1 якого предметом договору є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання приватним підприємство Ліфт Експрес (боржник) зобов'язань за угодами приєднання до:
1.1.1. розділу 3.2.1 "Кредитний ліміт" Умов та правил надання банківських послуг (угода 1) по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.1.2 угоди 1 - 30% річних для договорів, забезпечених порукою, 34% річних для договорів, не забезпечених порукою; за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.1.3 угоди 1 - 60% річних для договорів, забезпечених порукою, 68% річних для договорів, не забезпечених порукою; б) комісійної винагороди згідно п. 3.2.1.1.17 угоди 1 в розмірі 3% від суми перерахувань; в) винагороди за використання ліміту відповідно до п. 3.2.1.4.4 угоди 1 першого числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць; г) кредиту в розмірі 80000,00 грн.
Якщо під час виконання угоди 1 зобов'язання боржника, що забезпечені цим договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов'язань за угодою 1 в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
1.1.2. до розділу 3.2.2 - кредит за послугою "Гарантовані платежі" Умов та правил надання банківських послуг (угода 2) по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно п. 3.2.2.2 угоди 2 - 64% річних; б) винагород, штрафів, пені та інші платежі, відшкодовувати збитки у відповідності, порядку та строки, зазначені в угоді 2; в) кредиту в розмірі 80000,00 грн.
Якщо під час виконання угоди 2 зобов'язання боржника, що забезпечені цим договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов'язань за угодою 1 в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
Згідно з п. 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язань за угодою 1 та угодою 2 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
У випадку невиконання боржником зобов'язань за угодою 1 і/або угодою 2 боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники (п. 1.5 договору поруки).
У п. 2.1.2 договору поруки зазначено, що у випадку невиконання боржником якого-небудь зобов'язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного(их) зобов'язання(нь). Ненаправлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутись до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов'язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов'язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов'язань за угодою 1 і/або угодою 2 незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги.
Сторони взаємно узгодили, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов'язань за угодою 1 і/або угодою 2 цей договір припиняє свою дію (п. 4.1 договору поруки).
У п. 5.1 договору поруки сторони домовились збільшити встановлену законом позовну давність, дійшовши згоди, що до передбачених цим договором вимог кредитора до поручителя позовна давність встановлюється сторонами тривалістю 15 років.
Договір містить підпис кредитора, поручителя.
У зв'язку із порушенням кредитором (відповідач 1) умов договору кредитування позивач звернувся до суду із позовом про стягнення солідарно з відповідачів 434341,26 грн. заборгованості за кредитом.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Згідно зі ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 ЦК України).
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ст. 634 ЦК України).
Відповідно до ст. 639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
За приписами ст. 184 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами. Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого ст. 181 цього кодексу.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також, шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Вказане закріплено в ст. 181 Господарського кодексу України.
Статтею 180 цього кодексу передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
За приписами ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (ч. 1 ст. 640 Цивільного кодексу України).
Положеннями ст. 207 Цивільного кодексу України встановлено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
Як убачається з матеріалів справи, 12.10.2016 р. відповідач 1 підписав заяву про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг, зазначивши, що своїм підписом приєднується і зобов'язується виконувати умови, викладені в Умовах та Правилах надання банківських послуг, тарифи ПриватБанку, договір банківського обслуговування в цілому.
Таким чином, враховуючи зазначене, зміст п.3.2.1.1.16 Умов, шляхом підписання відповідачем 1 заяви від 12.10.2016 р., між сторонами у справі було укладено договір банківського обслуговування, який за своєю правовою природою є змішаним договором, оскільки містить елементи договору банківського рахунку та кредитного договору.
Як передбачено ч. 1 ст. 1066 ЦК України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Відповідно до ч. 1 ст. 1067 ЦК України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.
За приписами ст. 1069 Цивільного кодексу України якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.
У ст. 1054 Цивільного кодексу України зазначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (ст. 1049 Цивільного кодексу України).
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Як убачається з матеріалів справи, позивач надав відповідачу 1 кредит (кредитний ліміт на поточний рахунок), про що свідчать наявні у матеріалах справи банківські виписки по рахунку. Надання кредиту здійснювалось за рахунок наданих кредитних коштів, що узгоджується із п. п. 3.2.1.1.1, 3.2.1.1.3 Умов, якими передбачено, що кредитний ліміт на поточний рахунок (кредит) надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту (ліміт). Кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.
Однак свої зобов'язання відповідач 1 належним чином не виконував, оплату в повному обсязі не здійснював, утворивши заборгованість в розмірі 434341,26 грн., що відображено в картках особового рахунку. Доказів протилежного суду не подано.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення 434341,26 грн. заборгованості за кредитом є обґрунтованими.
Відповідно до статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Так, 28.10.2016 р. між позивачем (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки від 28.10.2016 р. №Р1477641586400370098, відповідно до умов якого відповідач 2 поручився перед кредитором за виконання ПП Ліфт Експрес (боржник) зобов'язань за угодами приєднання до: розділу 3.2.1 "Кредитний ліміт" Умов та правил надання банківських послуг (угода 1) по сплаті, зокрема кредиту в розмірі 80000,00 грн.; до розділу 3.2.2 - кредит за послугою "Гарантовані платежі" Умов та правил надання банківських послуг (угода 2) по сплаті, зокрема кредиту в розмірі 80000,00 грн. При цьому передбачено, що якщо під час виконання угоди 1 та угоди 2 зобов'язання боржника, що забезпечені цим договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов'язань за угодою в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
Згідно з п. 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язань за угодою 1 та угодою 2 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
У випадку невиконання боржником зобов'язань за угодою 1 і/або угодою 2 боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники (п. 1.5 договору поруки).
Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов'язань за угодою 1 і/або угодою 2 цей договір припиняє свою дію (п. 4.1 договору поруки). У п. 5.1 договору поруки сторони домовились збільшити встановлену законом позовну давність, дійшовши згоди, що до передбачених цим договором вимог кредитора до поручителя позовна давність встановлюється сторонами тривалістю 15 років. Доказів щодо недійсності зазначеного договору суду не подано.
Статтею 553 ЦК України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 559 ЦК України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання, а також у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності. Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов'язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки.
Враховуючи вищезазначені положення законодавства, Умов та правил надання банківських послуг (п. 3.2.13.2.4), договору поруки, позивач набув право вимоги до поручителя як солідарного відповідача щодо погашення заборгованості за кредитним договором у сумі заявлених позовних вимог. При цьому враховується позиція Великої Палати Верховного Суду, викладена в постановах від 13 березня 2018 року у справі №14-40цс18, 21 березня 2018 року у справі №14-41цс18, від 25 квітня 2018 року у справі №14-74цс18, від 30 травня 2018 року у справі №569/2749/15-ц.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на зазначене вище суд доходить висновку, що позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідача 1 та відповідача 2 суми заборгованості зі сплати кредиту у розмірі 434341,26 грн. заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню. Доказів, які спростовують позовні вимоги, суду не подано.
У зв'язку із задоволенням позову витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідачів згідно зі ст. 129 ГПК України у рівних частинах.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ до приватного підприємства "Ліфт Експрес", м. Хмельницький, ОСОБА_1, м. Хмельницький про стягнення солідарно 434341,26 грн. заборгованості задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Ліфт Експрес", м. Хмельницький, вул. Курчатова, буд. 8/10А (код 40042748) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д (код 14360570) 434341,26 грн. (чотириста тридцять чотири тисячі триста сорок одну грн. 26 коп.) заборгованості за кредитом. Солідарний боржник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, (р.н. НОМЕР_1).
Видати наказ.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, (р.н. НОМЕР_1) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д (код 14360570) 434341,26 грн. (чотириста тридцять чотири тисячі триста сорок одну грн. 26 коп.) заборгованості за кредитом. Солідарний боржник - приватне підприємство "Ліфт Експрес", м. Хмельницький, вул. Курчатова, буд. 8/10А (код 40042748).
Видати наказ.
Стягнути з приватного підприємства "Ліфт Експрес", м. Хмельницький, вул. Курчатова, буд. 8/10А (код 40042748) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ, вул. Грушевського 1 Д (код 14360570) 3257,56 (три тисячі двісті п'ятдесят сім гривень 56 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, (р.н. НОМЕР_1) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д (код 14360570) 3257,55 (три тисячі двісті п'ятдесят сім гривень 55 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 21.12.2018 р.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 5 прим.: 1 - до справи, 2, 3 - позивачу (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д; 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 50), 4 - відповідачу 1 (29000, м. Хмельницький, вул. Курчатова, буд. 8/10А), 5 - відповідачу 2 (29000, АДРЕСА_1). Всім рек. з пов. про вруч.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2018 |
Оприлюднено | 23.12.2018 |
Номер документу | 78801571 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Виноградова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні