Справа № 373/2135/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2018 року м. Переяслав-Хмельницький
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
під головуванням судді Свояка Д.В.,
за участі секретаря судових засідань Литвишко В.М.,
розглянув у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади села Лецьки в особі Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області про визнання права власності на спадкове майно.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача:
Представник позивача ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за позивачем ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, загальною площею 65,80 кв.м, житловою площею 35,80 кв.м) із господарськими будівлями та спорудами, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4. Після його смерті відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1.
Позивач є спадкоємцем померлого ОСОБА_4 за законом першої черги. Інших спадкоємців за законом, чи таких, що мають право на обов'язкову долю у спадщині, немає.
Позивач ОСОБА_2 через свого представника ОСОБА_3 подала заяву нотаріусу про прийняття спадщини, на підставі якої була заведена спадкова справа №378 за 2018 рік. Проте, у видачі їй свідоцтва про право на спадщину на вказаний житловий будинок нотаріусом було відмовлено в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок.
Представник відповідача територіальної громади села Лецьки в особі Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області - сільський голова Палагута О.М. направив до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги ОСОБА_2 визнає в повному обсязі.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі:
В підготовче засідання представник позивача ОСОБА_3 не з'явився, подав суду заяву, в якій просить слухати справу без його участі, позовні вимоги свого довірителя - позивача по справі підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача територіальної громади села Лецьки в особі Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області - сільський голова Палагута О.М. в підготовче засідання не з'явився, у письмовій заяві просить слухати справу без участі представника Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району.Наслідки визнання позову йому зрозумілі. Також до заяви додана довідка Лецьківської сільської ради №1051 від 30.11.2018 щодо виписки з погосподарської книги №2, особовий рахунок НОМЕР_2 за 1966 рік, про те, що особовий рахунок відкритий на ОСОБА_4, народженого 1919 року та який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. В житловому будинку АДРЕСА_1 були зареєстровані та проживали разом з ОСОБА_4 дружина ОСОБА_6 та дочка ОСОБА_7.
Судом встановлено наступні обставини:
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_3, актовий запис №40 від ІНФОРМАЦІЯ_1, зроблений Лецьківською сільською радою Переяслав-Хмельницького району Київської області.
Після його смерті відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1, в якому ОСОБА_4 був зареєстрований та проживав до дня смерті, що підтверджується довідкою Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району №469 від 04.07.2018.
Згідно з матеріалами спадкової справи №378 за 2018 рік, заведеної після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4, позивач ОСОБА_2 через представника ОСОБА_3 13.11.2018 подала заяву нотаріусу про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, посилаючись на те, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до постанови державного нотаріуса Переяслав-Хмельницької районної державної нотаріальної контори Київської області від 13.11.2018 за № 2741/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 у зв'язку з неможливістю видати правовстановлюючий документ на вказаний житловий будинок.
Згідно з довідкою Лецьківської сільської ради №1051 від 30.11.2018 щодо виписки з погосподарської книги №2, особовий рахунок НОМЕР_2 за 1966 рік відкритий на ОСОБА_4, народженого 1919 року та який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. В житловому будинку АДРЕСА_1 були зареєстровані та проживали разом з ОСОБА_4 дружина - ОСОБА_6 та дочка - ОСОБА_7 - позивач по справі.
Як вбачається з копії свідоцтва про укладення шлюбу, серії НОМЕР_4, виданого 12.07.1975 Нехворощанським сільЗАГСом Новосанжарського району Полтавської області, ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_8 та після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище ОСОБА_8.
Відповідно до копії рішення Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 07.05.2004 встановлено факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, у вигляді двох земельних ділянок та вкладу.
Єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4, є позивач по справі ОСОБА_2. Інших спадкоємців судом не встановлено.
Зважаючи на те, що нотаріусом позивачеві відмовлено в оформленні права на спадщину, суд констатує наявність права позивача на звернення до суду з вимогою про визнання права на спадщину за правилами позовного провадження.
Норми права, застосовані судом:
Частиною 1 статті 82 ЦПК України передбачено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Оскільки правовідносини виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України (2003 року), то на підставі ст.5 ч.3, п.4 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України (2003 року) підлягають застосуванню положення ЦК України (в редакції 1963 року).
Відповідно до ч.1 ст.529 ЦК України (в редакції 1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
За нормами ст.548 ЦК України (в редакції 1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
За правилами ч.ч.3, 4 ст.3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення та на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Виникнення права власності на житловий будинок не залежить від державної реєстрації цього права. Державна реєстрація лише підтверджує (закріплює) право власності на нерухоме майно.
Згідно з ч.3, ч.4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст.206 ЦПК України, частина четверта якої передбачає, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову.
Керуючись ст.ст. 206, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до територіальної громади села Лецьки в особі Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 право власності нажитловий будинок АДРЕСА_1 (загальною площею 65,80 кв.м, житловою площею 35,80 кв.м) із господарськими будівлями та спорудами.
Повернути ОСОБА_2 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що становить 417 (чотириста сімнадцять) гривень 15 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повні найменування сторін та інших учасників справи:
ОСОБА_2 - місце проживання: АДРЕСА_2; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Лецьківська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області - місцезнаходження: с.Лецьки Переяслав-Хмельницького району Київської області, код ЄДРПОУ 04361516.
Суддя Д. В. Свояк
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2018 |
Оприлюднено | 23.12.2018 |
Номер документу | 78816069 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Свояк Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні