Київський районний суд м. Полтави
Справа № 552/6290/18
Провадження №2/552/1988/18
РІШЕННЯ
іменем україни
26 грудня 2018 року Київський районний суд м.Полтави в складі головуючого - судді Самсонової О.А., при секретарі - Горошко О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Колективного підприємства «Опоряджбуд» про зобов`язання здійснити перерахунок заробітної плати та видати довідку про заробітну плату встановленого зразка, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про зобов`язання здійснити перерахунок заробітної плати та видати довідку про заробітну плату встановленого зразка.
В позовній заяві зазначив, що він перебував у трудових відносинах з Спеціалізованим управлінням «Відділстрій», правонаступником якого є Колективне підприємство «Опоряджбуд». Після подій на Чорнобильській АЕС його було відряджено до зони відчуження для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У період часу з 17 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На даний часвін має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, має другу групу інвалідності, захворювання, пов`язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
15 вересня 2006 року відповідачем йому надано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження №92, в якій зазначено, що за період 03,05,07,09 червня 1986 року йому нарахована заробітна плата 1799,88 крб.
Нарахування вказаної заробітної плати здійснено без врахування нормативних актів, які регулювали порядок та розмір оплати праці осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30-и кілометровій зоні.
23 травня 2018 року представник позивача звернувся до відповідача з заявою про перерахунок заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачу нової довідки. Листом від 06 червня 2018 року №19 відповідачем було відмовлено в перерахунку заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Тому позивач просив суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок його заробітної плати, а саме збільшити на 100 % тарифну ставку за період за період з 17 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року та нарахувати премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за цей же період; зобов`язати відповідача надати нову довідку про заробітну плату встановленого зразку за період виконання ним робіт по ліквації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС з 17 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року.
Ухвалою судді від 07 листопада 2018 року відкрито провадження у справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Заперечення від позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до суду не надходили.
Відповідач з клопотанням про розгляд справи з повідомленням сторін до суду не звертався, відзиву на позов не надав.
Будь-яких інших клопотань, заяв по суті учасники справи суду не подавали.
Суд, дослідивши докази у справі, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Як встановленосудом, ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується даними посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого Полтавською обласною державною адміністрацією, та вкладкою до нього (а.с.6).
З 11 лютого 1970 року по 24 квітня 2001 року ОСОБА_1 працював у Спеціалізованому управлінні «Відділстрой» на посадах електрика, електромонтера, що підтверджується даними його трудової книжки, даними довідки № 12 від 15 вересня 2006 року, виданої КП «Опоряджбуд» (а.с.9-12, 13).
Правонаступником СУ «Відділстрой» є КП «Опоряджбуд», що підтверджується даними довідки № 12 від 15 вересня 2006 року, виданої КП «Опоряджбуд» (а.с.13).
У період часу з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебував у 30-кілометровій зоні та виконував роботи з огородження 30-кілометрової зони, дезактивації 4 енергоблоку.
Вказані обставини підтверджуються даними довідки, виданої Київським районним військовим комісаром м.Полтави (а.с.14).
Згідно даних довідки військової частини № НОМЕР_2 , що видана позивачу 09 грудня 1992 року, ОСОБА_2 перебував на учбових зборах з 17 червня по 06 вересня 1986 року. За ним згідно ст.72 Закону «Про загальний військовий обов`язок» за місцем роботи зберігається середній заробіток. Крім того, відповідно до постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07 травня 1986 року йому належить виплатити за місцем постійної роботи сто відсотків тарифної ставки (посадового окладу) за період з 17 червня по 04 вересня 1986 року (а.с.16).
Як вбачається з даних довідки № 12 від 15 вересня 2006 року, виданої КП «Опоряджбуд», та розрахунку заробітної плати, ОСОБА_1 нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження у період часу з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року без збільшення тарифної ставки на 100% та не нарахована премія в розмірі 60% тарифної ставки (а.с.13).
23 травня 2018 року представник позивача ОСОБА_3 письмово звернувся до відповідача з проханням провести ОСОБА_1 перерахунок заробітної плати за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі первинних документів, та видати позивачу нову довідку по формі №3 встановленого зразка про заробітну плату працівника за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у відповідності зі ст.15 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210 із збільшенням тарифної ставки (посадового окладу) на 100% за період з 17 червня 1986 року по 06 вересня 1986 року та нарахувати премію в розмірі 60% тарифної ставки (посадового окладу) а.с.18.
Листом від 06 червня 2018 року №19 Колективним підприємством «Опоряджбуд» було відмовлено у перерахунку заробітної плати позивача та у видачі нової довідки з посиланням на те, що підприємство не вбачає необхідності в цьому (а.с.19).
Відповідно дост.46Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 70 вказаного Закону громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами, з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт і умов праці.
Статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України. Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, крім перерахованих вище, іншими нормативними актами не передбачені, отже, вони є діючими на цей час.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (абзац четвертий пункту 1постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195) провадилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 p. № 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Рада Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 p. № 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 p. N 964 - у III, II, І зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100% тарифної ставки (посадового окладу).
З огляду на положення пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці, підвищеній на 100 відсотків.
Відповідно до п. 4 постанови Міністрів УРСР і Укрпрофради «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» від 10.06.1986 № 207-7 була встановлена премія працівникам занятим в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі - 60 % тарифної ставки (посадового окладу). На доплату за роботу в надурочний час, святкові і вихідні дні премія не нараховувалась.
Оскільки в період часу з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-кілометровій зоні небезпеки, яка відноситься до території з найбільшим рівнем радіоактивного опромінення, суд дійшов висновку, що позивачу має бути здійснений перерахунок заробітної плати, оскільки його робота за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинна бути оплачена з врахуванням всіх зазначених вище постанов, в тому числі зі збільшенням тарифної ставки за період виконання робіт позивачем в 30-кілометровій зоні небезпеки та нарахуванням премії в розмірі 60% тарифної ставки.
Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, що передбачено ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644встановлено, що в разі, якщо особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця і пенсію призначають із заробітку, отриманого за фактично відпрацьований час у зоні відчуження, то слід видавати довідку встановленого у зразка.
Отже, обов`язок щодо видачі довідок про заробітну плату особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, лежить на підприємстві, установі, організації, з яким особа перебувала у трудових відносинах під час виконання таких робіт.
Тому за час роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС заробітна плата позивача мала бути нарахована з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці, підвищеній удвічі. Крім того, йому належала до виплати премія у розмірі 60% тарифної ставки.
Оскільки згідно довідки, виданої Київським райвійськкомом м.Полтави б/н, та згідно довідки №1318/39, виданої в/ч НОМЕР_2 , ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року (а.с.14, 15), саме за цей період підлягає перерахунку його заробітна плата. За цей же період йому має бути надана нова довідка про заробітну плату.
Підстави для перерахунку заробітної плати позивача за період з 05 по 06 вересня 1986 року, коли позивач перебував на учбових зборах, але не виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС, відсутні. Відповідно, відсутні і підстави для видачі йому нової довідки про заробітну плату за цей період.
Тому суд приходить о висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, а саме в частині зобов`язання відповідача перерахувати заробітну плату позивача та видати довідку нового зразка за період з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року, в задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити.
У зв`язку з частковим задоволенням позову з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 259, 263 265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (проживаючого: АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_3 )до Колективногопідприємства «Опоряджбуд»(місцезнаходження:м.Полтава,пров.Глиняний,1/5,код ЄДРПОУ01270658)про зобов`язанняздійснити перерахунокзаробітної платита видатидовідку прозаробітну платувстановленого зразка задовольнити частково.
Зобов`язати Колективне підприємство «Опоряджбуд» здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 , а саме збільшити на 100 % тарифну ставку за період з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року та нарахувати премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за період з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року.
Зобов`язати Колективне підприємство «Опоряджбуд» видати ОСОБА_1 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ним робіт по ліквації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС з 17 червня 1986 року по 04 вересня 1986 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Колективного підприємства «Опоряджбуд» на користь держави судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО.А.Самсонова
26.12.2018
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2018 |
Оприлюднено | 20.09.2022 |
Номер документу | 78828322 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Самсонова О. А.
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Самсонова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні