11.12.2018
Провадження №2/389/822/18
ЄУН 389/2629/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2018 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Українського В.В.,
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні залу суду міста Знам'янка Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право власності на земельну ділянку кадастровий номер 3522284200:02:000:0368 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що 24 листопада 2011 року померла її мати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після її смерті вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, про що заведена спадкова справа № 59907788, номер у нотаріуса 185/2016. При оформленні спадщини після смерті матері стало відомо, що в спадковому майні існує земельна ділянка № 368 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер № 3522284200:02:000:0368 загальною площею 4,78 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області. Дана земельна ділянка належала її бабі ОСОБА_4, яка за життя залишила заповіт на вказану земельну ділянку на ім'я ОСОБА_5. ОСОБА_4 померла 24 березня 2005 року. Рішенням Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 27 червня 2017 року усунуто ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, від права на спадкування всього спадкового майна після смерті ОСОБА_4, яка померла 24 березня 2005 року. Рішення суду набрало законної сили та ніким не оскаржувало ся. Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину на спадкову земельну ділянку позивач не має можливості через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, тому змушена звернутися до суду із даним позовом.
Позивач у судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву, в якій підтримала заявлені вимоги та просить справу розглядати у її відсутності.
Представник ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої вирішення позовних вимог залишив на розсуд суду та просив проводити розгляд справи без участі представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Матір позивача ОСОБА_3 померла 24 листопада 2011 року. Після її смерті до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_1, про що заведена спадкова справа № 59907788, номер у нотаріуса 185/2016. При оформленні спадщини після смерті матері встановлено, що в спадковому майні існує земельна ділянка № 368 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер № 3522284200:02:000:0368 загальною площею 4,78 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області. Дана земельна ділянка належала ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії Р1 № 339466 виданого 20.08.2002 р. Знам'янською районною державною адміністрацією Кіровоградської області на підставі розпорядження Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 24.05.2002 р. № 186-р. ОСОБА_4 була матір'ю ОСОБА_3. За життя ОСОБА_4 29 травня 2003 року залишила заповіт на вказану земельну ділянку, посвідчений секретарем Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, на ім'я ОСОБА_5. Померла ОСОБА_4 24 березня 2005 року.
Рішенням Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 27 червня 2017 року усунуто ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, від права на спадкування всього спадкового майна після смерті ОСОБА_4, яка померла 24 березня 2005 року.
Також, рішенням суду встановлено, що ОСОБА_4 перед смертю була дуже хвора та потребувала піклування та уходу. Також, зважаючи на похилий вік, ОСОБА_4К потребувала допомоги, нею постійно опікувалася матір позивача ОСОБА_3 Зареєстроване місце проживання ОСОБА_4К в с. Мошорине Знам'янського району Кіровоградської області, однак в зв'язку з постійним доглядом за нею в зв'язку з хворобою вона проживала на час смерті разом із ОСОБА_3, яка опікувалася нею та доглядала.
Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В ухвалі № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Аналогічні правові висновки містяться в ухвалі Верховного Суду України № 6-7165св09 від 03 листопада 2010 року, рішенні Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6048327св14 від 11 листопада 2015 р., ухвалі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6-20158св15 від 21 жовтня 2015 року.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
З наведених підстав суд приходить до висновку про те, що відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини та доведений факт постійного проживання ОСОБА_3 з ОСОБА_4 на день її смерті.
Інформація стосовно обмежень, обтяжень, відчужень на земельну ділянку відсутня. Інші спадкоємці не встановлені.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 ст.1268 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
В силу ст. 373 ЦК України, право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 та ч.2 ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину.
Згідно до ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
З положень ч.1 ст. 131 Земельного кодексу України вбачається, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Згідно ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно ч.1 ст.321ЦК України , право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України визначено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Враховуючи вищевикладене, те що у день смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у виді земельної ділянки, яку вона прийняла в установленому законом порядку як спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час його смерті, ОСОБА_5 позбавлений права на спадкування за заповітом на вказану земельну ділянку відповідно до рішення суду, позивач у позасудовому порядку не має можливості реалізувати своє право на спадщину, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259,263,265, 273, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на земельну ділянку кадастровий номер 3522284200:02:000:0368 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області площею 4,78 га.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області.Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_6 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Знам'янського району Кіровоградської області розташована в с. Мошорине Знам'янського району Кіровоградської області вул.. Центральна, 1є, код ЄДРПОУ 04365307.
Повний текст рішення складений 20.12.2018
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_7
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2018 |
Оприлюднено | 29.12.2018 |
Номер документу | 78859517 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні