1Справа № 335/7881/18 1-кс/335/9437/2018
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2018 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, який має вищу освіту, одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не засудженого в силу ст. 89 КК України,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 205 КК України,
ВСТАНОВИВ:
З наданих суду матеріалів вбачається, що СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32018080000000034 від 27 червня 2018 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 205 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що після створення та придбання з березня 2015 року фіктивних підприємств, переконавшись у тому, що розроблена ним схема по прикриттю незаконної діяльності, у тому числі мінімізації податкових зобов`язань, конвертації грошових коштів з безготівкової форми у готівку підприємств вигодоотримувачів працює та приносить прибуток у вигляді відсотків від проконвертованих грошових коштів, ОСОБА_6 у серпні 2016 року, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою збільшення своїх доходів від вказаної незаконної діяльності, прийняв рішення про реєстрацію (придбання) більшої кількості фіктивних підприємств та організації стійкої злочинної групи з числа своїх знайомих осіб, які б сприяли йому в здійсненні злочинної діяльності по створенню фіктивних підприємств, здійсненні фінансових операцій з конвертації грошових коштів з безготівкової форми у готівку, підробки документів, їх використанні, вчиненні службового підроблення та інших дій з забезпечення незаконної діяльності по конвертації грошових коштів з безготівкової форми у готівкову.
Так, ОСОБА_6 , усвідомлюючи неможливість самостійної реалізації свого злочинного плану, з мотивів збільшення своїх доходів від вказаної незаконної діяльності, конспірації своєї організаторської ролі, полегшення відведеної собі ролі в частині транспортування та передачі документів та готівкових коштів, вирішив залучити до участі у скоєнні злочинів інших співучасників під своїм керівництвом із суворим підпорядкуванням і розподілом ролей між учасниками групи.
Так, у серпні 2016 року, в ході підготовки до злочинної діяльності ОСОБА_6 у складі групи з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , посвятив у злочинний план своїх знайомих: ОСОБА_9 та ОСОБА_5 .
Будучи організатором і активним членом організованої злочинної групи ОСОБА_6 , здійснював загальне керівництво при плануванні злочинної діяльності, розподіляв ролі між її членами, які, будучи активними учасниками цієї групи, виконували конкретні дії, спрямовані на досягнення спільної злочинної мети. Узгоджено зі співучасниками, здійснював пошук суб`єктів підприємницької діяльності, забезпечував підготовку необхідних документів для: постановки придбаних і створених фіктивних суб`єктів підприємницької діяльності на облік у податкових органах, органах статистики, пенсійному фонді, органах соціального страхування, також забезпечував: відкриття розрахункових рахунків у банківських установах, отримання дозволу на виготовлення печаток і штампів, підготовку статутних та інших необхідних документів, підшукував юридичні адреси для фіктивних підприємств, та особисто отримував готівкові кошти в касі банку, здійснював пошук підприємств вигодонабувачів з метою розширення кола користувачів послуг з конвертації безготівкових коштів у готівку та відповідного збагачення усіх членів організованої групи, внаслідок отримання відсотку винагороди від проконвертованих грошових коштів та видачу вигодонабувачам проконвертованих готівкових коштів.
ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи у складі організованої злочинної групи з ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 за грошову винагороду у розмірі відсотків, створив злочинну схему конвертації грошових коштів у готівку, згідно з якою кошти від контрагентів (клієнтів) в результаті проведення безтоварних операцій надходили на розрахунковий рахунок підконтрольних йому підприємств, після чого конвертувалися в готівку, а також шляхом перерахування безготівкових коштів в адресу інших підприємств, отримували за це від їх представників без облікових документів готівкові кошти та в подальшому передавали їх представникам підприємств, які перераховували на банківські рахунки підконтрольних ОСОБА_6 підприємств безготівкові грошові кошти, отримуючи за це від них грошову винагороду.
На виконання злочинного плану ОСОБА_6 , спільно з ОСОБА_8 , з відома ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 складали документи про нібито поставку товарів (робіт, послуг) та нібито отримання від інших підприємств товарів (робіт, послуг). При цьому, номенклатура поставлених товарів (робіт, послуг) була відмінною від придбаних товарів (робіт, послуг), що свідчило про неможливість здійснення цих операцій. Складання таких документів та відображення їх в податковій звітності надавало змогу мінімізувати податкові зобов`язання як постачальникам, так і покупцям товарів у створених та придбаних ним фіктивних підприємств.
ОСОБА_7 , будучи співорганізатором, виконавцем і активним учасником організованої разом із ОСОБА_6 злочинної групи, маючи спеціальні знання по проведенню бесід з службовими особами підприємств вигодонабувачів, володіючи спеціальними знаннями в області права та податкового законодавства, виступив в якості виконавця з пошуку клієнтів, бажаючих незаконно переводити в готівку кошти підприємств вигодонабувачів з метою розширення кола користувачів послуг з конвертації безготівкових коштів у готівку та видачу вигодонабувачам проконвертованих готівкових коштів.
ОСОБА_7 володів спеціальними знаннями по проведенню бесід зі службовими особами підприємств вигодонабувачів, спеціальними знаннями в області права та податкового законодавства, мав зв`язки в правоохоронних органах.
ОСОБА_7 також здійснював «прикриття» злочинної діяльності шляхом забезпечення захисту від перевірок з боку правоохоронних органів, створення та функціонування схем злочинної діяльності підприємств, створених та придбаних ОСОБА_6 з метою надання послуг підприємствам реального сектору економіки з мінімізації ними податкових зобов`язань.
Для мобільності спілкування учасники органзованої групи використовували мобільні телефони, месенджери та інтернет-сервіси для мобільних телефонів, за допомогою яких повідомляли один одному інформацію про місце знаходження, час зустрічей, а також при підготовці необхідного пакету фіктивних документів. Крім того, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 використовували мобільний зв`язок (месенджери) для здійснення загального контролю над усіма співучасниками, даючи їм точні вказівки про необхідність виконання тих чи інших дій для досягнення виконання загального плану.
ОСОБА_8 володіла спеціальними знаннями в області бухгалтерського обліку, податкової звітності та банківського обслуговування юридичних осіб, тому ОСОБА_6 їй запропоновано обов`язки координатора та виконавця дій, пов`язаних з веденням бухгалтерського обліку, податкової звітності, проведення банківських операцій з переведення грошових коштів на банківські рахунки підконтрольних підприємств.
ОСОБА_9 та ОСОБА_5 запропоновано ОСОБА_6 реєструвати на своє ім`я підконтрольні суб`єкти господарської діяльності (СГД) та підписувати документи по неіснуючим операціям, здійснювати перевезення документів виготовлених від імені СГД в адресу підприємств вигодонабувачів, здійснювати зняття з карткових рахунків підконтрольних СГД готівкових грошових коштів та перевозити підготовленні первинні документи.
ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , діючи з корисливих мотивів, погодилися зі вказаними пропозиціями, увійшовши, таким чином, до складу оновленої організованої ОСОБА_6 та ОСОБА_7 злочинної групи.
Реалізуючи злочинний план по збільшенню прибутків від зайняття фіктивним підприємством, ОСОБА_6 , діючи умисно, повторно, з метою розширення мережі фіктивних підприємств, з числа учасників групи, притримуючись раніше розробленого плану, запропонував ОСОБА_9 стати засновником та директором суб`єктів підприємницької діяльності ТОВ «Ворсан», ТОВ «Авокс», ТОВ «Авілл». ОСОБА_5 запропонував стати засновником та директором ТОВ «Фарадей Енерджи».
З метою конспірації ОСОБА_6 прийняв рішення про реєстрацію СГД на ім`я учасників групи ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , з метою повного контролю за діяльністю підконтрольних СГД, та повної впевненості що їх противоправну діяльність ніхто не викриє.
ОСОБА_9 та ОСОБА_5 погодились на пропозицію останнього та виступили в ролі засновників та директорів фіктивних підприємств зареєстрованих на їх ім`я та за вказівкою учасників організованої групи вчинили дії, направлені на реєстрацію (перереєстрацію) підприємств на їх ім`я та відкриття банківських рахунків.
Таким чином, з серпня 2016 року ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 під керівництвом ОСОБА_6 , зорганізувались у стійке об`єднання для вчинення злочинів, об`єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Так, з серпня 2016 року ОСОБА_6 , використовуючи особисті зв`язки, діючи з відома інших учасників організованої ним злочинної групи, з метою конспірації і відведення підозри з боку контролюючих органів від злочинних дій організованої групи, забезпечив відкриття, перереєстрацію розрахункових рахунків для ТОВ «Ворсан», ТОВ «Авокс», ТОВ «Авілл» та ТОВ «Фарадей Енерджи».
ОСОБА_6 ОСОБА_7 , діючи у складі організованої злочинної групи, маючи спеціальні знання по проведенню бесід зі службовими особами підприємств вигодонабувачів, володіючи спеціальними знаннями в області права та податкового законодавства, виступили в якості виконавців з пошуку клієнтів, бажаючих незаконно переводити в готівку кошти підприємств вигодонабувачів з метою розширення кола користувачів послуг з конвертації безготівкових коштів у готівку та видачу вигодонабувачам проконвертованих готівкових коштів.
ОСОБА_9 та ОСОБА_5 будучи виконавцями і активними учасниками організованої ОСОБА_6 злочинної групи, здійснювали реєстрацію на своє ім`я підконтрольних СГД, підписували та перевозили документи по неіснуючим операціям вказаних підприємств, а також знімали грошові коошти готівкою з карткових рахунків підконтрольних СГД та перевозили, передавали готівкові грошові кошти.
Для уникнення виявлення правоохоронними органами злочинної схеми по незаконному переведенню в готівку грошових коштів, членами організованої групи прийнято рішення про надання до державних установ відповідних документів звітності, що свідчать про нібито проведені господарські операції, відображаючи в них незначні суми прибутку з метою мінімізації розмірів виплачуваних до бюджету податкових зобов`язань.
З метою надання законності при реєстрації підприємств ОСОБА_6
вказував в якості юридичних адрес фіктивних підприємств, за якими вони ніколи не знаходились.
ОСОБА_6 , будучи організатором злочинної групи, підшукав комп`ютерну техніку, куди спеціально встановив бухгалтерську програму «МЕДОС», «1С-Бухгалтерія», необхідні для незаконної діяльності з формування безпідставного податкового кредиту та податкових зобов`язань, а також встановив електронні системи «Клієнт-Банк» стосовно усіх створених ним фіктивних підприємств для здійснення особистого контролю за рухом грошових коштів по рахунках зазначених підприємств.
За допомогою вказаної комп`ютерної техніки ОСОБА_6 , діючи узгоджено з учасниками групи, забезпечив підроблення ОСОБА_8 документів, які були ними використані в ході злочинної діяльності, а також забезпечив вносення в офіційні бухгалтерські та податкові документи завідомо неправдиві відомості про проведення господарських операцій, здійснював фінансові операції з переведення безготівкових грошових коштів на рахунки підконтрольних СГД та переведення їх у готівку. Вказані документи надавалися учасниками організованої злочинної групи у різні державні контролюючі органи, з метою прикриття їх незаконної діяльності з конвертації безготівкових грошових коштів у готівку та подальшого проведення фінансових операцій.
Для мобільності спілкування учасники злочинної групи використовували мобільні телефони, інтернет-сервіси для мобільних телефонів, за допомогою яких повідомляли один одному інформацію про місце знаходження, час зустрічей, а також при підготовці необхідного пакету фіктивних документів. Крім того, ОСОБА_6 використовував мобільний зв`язок для здійснення загального контролю над усіма співучасниками, даючи їм точні вказівки про необхідність виконання тих чи інших дій для досягнення виконання загального плану.
Печатки та документацію створених і придбаних фіктивних підприємств, ОСОБА_6 узгоджено з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 зберігали за місцем офісного приміщення, яке використовувала вказана група осіб за адресою: АДРЕСА_3 .
Таким чином, співучасники створили «конвертаційний центр» та забезпечили все необхідне для прикриття незаконної діяльності з проведення безтоварних операцій і конвертації безготівкових грошових коштів у готівку, а в подальшому виконували всі необхідні дії з підтримання його працездатності і функціонування, постачаючи необхідними витратними матеріалами.
Грошові кошти у розмірі відсотків від загальної суми переведених у готівку коштів у банківських установах члени організованої групи витрачали на оплату послуг по створенню та підтриманню «конвертаційного центру», придбання витратних матеріалів (паперу, бланків фінансової звітності тощо), оренди офісних приміщень, а частину вказаних коштів, що залишалася, ОСОБА_6 розподіляв між учасниками, згідно виконуваних ролей у ході вчинення злочинів.
У результаті вищезазначених дій «конвертаційний центр» складався з чотирьох взаємопов`язаних між собою складових, а саме: центрів реєстрації, роботи з клієнтами, управління фіктивними фірмами та роботи з банківськими установами:
- центр реєстрації фіктивних фірм, який займався створенням комерційних структур суб`єктів підприємницької діяльності, внаслідок чого були створені: фіктивні підприємства, які в подальшому були зареєстровані та поставлені на облік у виконавчому комітеті Запорізької міської Ради, державній податковій інспекції, управлінні статистики, пенсійному фонді та соціальному страхуванні; відкриті розрахункові рахунки у банківських установах, замовлені і отримані печатки в органах внутрішніх справ. Роботою даного центру керував ОСОБА_6 , користуючись при цьому послугами ОСОБА_9 та ОСОБА_5 ;
- центр роботи з клієнтами, який займався прийомом замовлень на проведення операцій пов`язаних з конвертацією грошових коштів, комісійних за проведення транзакцій - конвертацій, термінами виконання замовлень, підготовкою пакетів документів, які були прикриттям для клієнтів (договори, рахунки - фактури, накладні, податкові накладні), функції по керівництву якого, виконував ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , одержуючи грошові кошти у готівковій формі, як через карткові рахунки підконтрольних підприємств, так і від клієнтів конвертаційного центру, передавав їх іншим клієнтам конвертаційного центру, обговорюючи при цьому обставини виконання замовлень;
- центр управління фіктивними підприємствами, куди входили ОСОБА_6 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , які здійснювали управління платежами, знімали готівку в банківських установах, підписували пакети документів, що служили прикриттям для фірм клієнтів, надавали підписані пакети документів клієнтам, підписували бухгалтерську і податкову звітність;
- центр роботи з банківською установою, який займався консультацією
з оформлення всіх документів в банках, а також підтримкою при відкритті рахунків для фіктивних підприємств та подальшого переведення в готівку грошових коштів через рахунки та касу банку. Центр роботи з банківськими установами діяв під керівництвом ОСОБА_6 .
Виконавши всі підготовчі дії, розподіливши між собою ролі, члени організованої групи приступили до реалізації свого злочинного плану.
03.12.2018 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 205 КК України.
Слідчий звернувся до суду з клопотанням, у якому просить застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, мотивуючи клопотання тим, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних; вчинити інше кримінальне правопорушення, та з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просить його задовольнити.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на недоведеність ризиків, про які йдеться у клопотанні.
Перевіривши надані матеріали кримінального провадження, дослідивши докази по даних матеріалах, оцінивши у сукупності всі обставини, заслухавши думку учасників процесу, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_5 підлягає задоволенню у зв`язку з наступним.
При застосуванні запобіжного заходу слідчий суддя оцінює в сукупності такі обставини: тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винним, його вік, міцність соціальних зв`язків підозрюваного, який працевлаштований, одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, має постійне місце проживання, раніше не засуджений в силу ст. 89 КК України.
Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу встановлено, що надані слідчому судді докази доводять обставини, які свідчать про обґрунтовану підозру у вчиненні ОСОБА_5 злочину, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 205 КК України, та, враховуючи тяжкість покарання, передбаченого за вчинення даного злочину, слідчий суддя приходить до висновку про наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КК України, про які зазначено у клопотанні слідчим та наведено у судовому засіданні прокурором.
У відповідності до вимог ст. 194 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного ОСОБА_5 наступні обов`язки: прибувати на виклик до слідчого, в провадженні якого перебувають матеріали кримінального провадження, прокурора, та суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти про зміну місця проживання слідчого, прокурора, або суд; утриматися від спілкування з ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 з питань, які стосуються даного кримінального провадження.
Покладення інших обов`язків, зокрема, не відлучатися із території Запорізької області без дозволу слідчого, прокурора, суду, слідчий суддя вважає недоцільним, оскільки стороною захисту надано обґрунтовані докази про те, що за характером роботи, підозрюваний має необхідність періодично залишати Запорізьку область.
Враховуючи вимоги ст. 219 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування до 01.01.2019 року.
Керуючись ст. ст. 179,184,193,196, 205 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу задовольнити.
Застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 205 КК України.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, строком до 01.01.2019 року включно, а саме:
- прибувати на виклик до слідчого, в провадженні якого перебувають матеріали кримінального провадження, прокурора, та суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти про зміну місця проживання слідчого, прокурора, або суд;
- утриматися від спілкування з ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 з питань, які стосуються даного кримінального провадження.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_5 положення ч. 2 ст. 179 КПК України, у відповідності до якої, у разі невиконання покладених обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2018 |
Оприлюднено | 02.03.2023 |
Номер документу | 78870532 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Калюжна В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні