Справа № 752/19470/17
Провадження № 2/752/1903/18
РІШЕННЯ
Іменем України
28.11.2018 року Голосіївський районний суд м. Києва
в складі головуючого судді Чередніченко Н.П.
з участю секретаря судового засідання Шевчук М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в особі законного представника ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Ньютелко Україна , треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6, Тігона ГМБХ, ІТ-Логістік ГМБХ, Товариство з обмеженою відповідальністю Овіто Україна про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства, -
встановив:
представник позивачів у вересні 2017 року звернувся до суду із позовом до відповідача ТОВ Ньютелко Україна про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства. В обґрунтування позову зазначено, що померлий чоловік позивача ОСОБА_2 був учасником ТОВ Ньютелко Україна . Після смерті чоловіка, позивач ОСОБА_1 та їх діти ОСОБА_3, ОСОБА_4 прийняли спадщину та на підставі загального свідоцтва про право на спадщину успадкували ?, ?, ? частки майна, відповідно. Після смерті чоловіка, на адресу позивачів надійшло повідомлення про скликання позачергових зборів учасників зазначеного товариства, в якому померлий був володільцем 10,45 % статутного капіталу. В ході позачергових загальних зборів учасників товариства, які відбулись 06.09.2017 року, - було прийнято рішення про відмову в можливості прийняття до товариства спадкоємців померлого ОСОБА_2, про що позивачу стало відомо після реєстрації цього рішення в Єдиному державному реєстрі. Вказані збори були проведені без участі позивачів та рішення, які були прийняті на цих зборах є незаконними. Позивач вказує, що набуття спадкоємцями прав учасника товариства не залежить від згоди інших учасників, а відтак частка учасника товариства переходить до спадкоємців на підставі документів, що посвідчують право на спадщину. Позивачів незаконно не було допущено до участі у зборах, та на зборах прийняті рішення, які порушують їх права, а тому представник позивачів просить суд визнати недійсними рішення, прийняті 06.09.2017 року позачерговими загальними зборами учасників ТОВ Ньютелко Україна , які оформлені протоколом № 02/17 від 06.09.2017 року.
В березні 2018 року в ході розгляду справи представник позивачів уточнив та доповнив підстави позову, вказавши, що позачергові збори учасників товариства було проведено за відсутності кворуму, а рішення прийняті неправомочними загальними зборами, оскільки, були присутні учасники, як володіють лише 47,76 відсотками голосів, в зв язку з чим рішення зборів слід визнати недійсними.
Представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з викладених в позові підстав.
Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнала, просила в їх задоволенні відмовити, посилаючись на підстави, як викладені в письмовому відзиві. Одночасно зазначила, що питання прийняття спадкоємців померлого учасника до товариства є виключно компетенцією загальних зборів товариства. Всі рішення 06.09.2017 року були прийняті повноважними зборами, в тому числі й щодо відмови в прийнятті спадкоємців померлого до складу учасників товариства та виплату їм вартості частини майна, що належала спадкодавцю, пропорційну його частці в статутному капіталі товариства, що відповідає статуту.
Треті особи в судове засідання явку своїх представників не забезпечили. Про розгляд справи були повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомили. З будь-якими клопотаннями до суду не звертались, в зв язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити за наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є дружиною, а ОСОБА_3, ОСОБА_4 - дітьми ОСОБА_2 (т. 1 а.с.68-75).
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується витягом із запису про смерть (т. 1 а.с.78-79).
Відповідно до загального свідоцтва про право на спадщину, ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року в Іспанії залишив спадщину ОСОБА_1 в розмірі ? частки, ОСОБА_3 в розмірі ? частки, ОСОБА_4 в розмірі ? частки (т. 1 а.с. 76-77).
ОСОБА_2 був учасником ТОВ Ньютелко Україна . Його частка в статутному капіталі товариства складала 10,45 %.
01.08.2017 року генеральним директором ТОВ Ньютелко Україна було направлено повідомлення про скликання позачергових зборів учасників товариства на 06.09.2017 року (т. 1 а.с.113-114).
Протоколом № 02/17 від 06.09.2017 року зафіксовано проведені збори учасників ТОВ Ньютелко Україна , на вирішення яких були винесені наступні питання: 1. Обрання голови та секретаря зборів. 2. Вирішення питання згоди або відмови товариства у прийнятті до нього спадкоємців, в зв язку зі смертю учасника. Враховуючи прийняті рішення щодо зазначених питань, зборами могли бути розглянуті пов язані з ним питання, зокрема: 3. Вирішення питання зміни складу учасників товариства. 4. Вирішення питання розподілу частки померлого учасника т перерозподілу частко в статутному капіталі товариства. 5. Вирішення питаня внесення змін до статуту товариства. 6. Вирішення питання державної реєстрації змін до статуту товариства та визначення уповноваженої на її здійснення особи. В разі прийняття рішення про відмову у прийнятті до товариства спадкоємців, зборами можуть бути також розглянуті наступні питання: 7. Вирішення питання форми, порядку та строків видачі спадкоємцю частки у майні, яка належала учаснику, а також частки прибутку, одержавного товариством. 8. Вирішення питання порядку визначення розміру частки, що підлягає видачі спадкоємцю. 9. Прийняття рішення щодо необхідності залучення аудитора/аудиторської компанії для проведення оцінки вартості частини майна, що підлягає видачі спадкоємцю. 10. Вирішення питання необхідності зміни статутного капіталу та/або необхідності внесення учасниками додаткових вкладів, визначення розміру, форми, порядку та строків їх внесення.
Судом встановлено, що присутні учасники товариства в сукупності володіли 89,55 % статутного капіталу, а тому збори вважались повноважними.
За результатми позачергових зборів учасників ТОВ Ньютелко Україна від 06.09.2017 року, були прийняті рішення, зокрема, щодо відмови у можливості прийняття до товариства спадкоємців померлого учасника товариства ОСОБА_2. В зв язку з відсутністю волевиявлення учасників приймати до товариства спадкоємців ОСОБА_2 або інших третіх осіб, змінено склад учасників товариства, виключено ОСОБА_2 зі складу учасників та затверджено новий склад учасників.
У зв язку із вивільненням частки померлого учасника у розмірі, що становить 92780,82 грн, що дорівнює 10,45 % статутного капіталу, розподілено цю частку в повному обсязі на користь учасника - ТОВ Овіто Україна . У зв язку зі змінами, прийнято та затверджено статут товариства в новій редакції. Уповноважено генерального директора товариства здійснити всі необхідні дії для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до становчих документів товариства.
Крім того, в зв язку з прийнятим рішенням про відмову у прийнятті до товариства спадкоємців померлого учасника, було вирішено видати їм в грошовій формі частку у майні, яка належала спадкодавцю, а також частку прибутку, одержаного товариством у даному році, розмір яких визначити на день сперті учасника, відповідно до чинного законодавства. Виплату провести після затвердження звіту за 2017 рік, виключно на підставі належним чином оформлених та поданих спадкоємцями товариству документів, що підтверджують набуття права на спадщину і розмір частки кожного спадкоємця у спадщині та є достатніми для здійснення виплати, відповідно до вимог законодавства України (т. 1 а.с.126-138).
Відповідачем було направлено позивачам повідомлення про рішення позачергових зборів учасників товариства, в якому доведено до відома спадкоємців померлого учасника про рішення товариства, які стосуються їх прав та інтересів.
Частиною 2 пункту 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами корпоративних спорів від 24.10.2008 року № 13 передбачено, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки, ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: - порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; - позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; - порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 ЦК України , цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 1219 ЦК України передбачені виключення із вказаного вище загального правила. До складу спадщини не входять права та обов язки, що нерозривно пов язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права та право на участь у товариствах та право членства в об єднаннях громадян, якщо інше не встановлене законом або їх установчими документами.
Відповідно до ст. 100 ЦК України, право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі.
Згідно із ч. 3 ст. 147 ЦК України, частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Тобто, спадкується не право на участь у товаристві, що є особистим немайновим правом, згідно із ст. 100 ЦК України, а право спадкодавця на частку в статутному (складеному) капіталі товариства. Відповідна позиція викладена також у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування .
Так, п. 6.1 Статуту ТОВ Ньютелко Україна передбачено, що порядок вступу до товариства та виходу із нього регулюється статутом та чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України Про господарські товариства та ст. 5 статуту ТОВ Ньютелко Україна в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників, до повноважень яких входить і прийняття відповідних рішень.
Умови прийняття до складу учасників товариств з обмеженою відповідальністю правонаступників (спадкоємців), переходу частки у статутному капіталі до спадкоємця фізичної особи регулюються нормами ст. 55 Закону України Про господарські товариства , та ч. 5 ст. 147 Цивільного Кодексу України.
Частина 1 статті 55 Закону України Про господарські товариства передбачає, що при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
Разом з тим, згідно із ч. 2 ст. 55 Закону України Про господарські товариства , при відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного фонду товариства підлягає зменшенню.
Частиною 5 статті 147 Цивільного кодексу України передбачено, що частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Тобто, для набуття права участі у товаристві з обмеженою відповідальністю потрібні, як воля спадкоємця на вступ до товариства, так і воля учасників на його прийняття.
Статутом товариства не встановлено спеціальних умов щодо переходу частки в статутному капіталі до спадкоємців учасника товариства, як і не встановлено можливості передачі права участі у товаристві третім особам та перехід права участі в товаристві до спадкоємців без згоди товариства.
Зазначене свідчить про те, що питання прийняття спадкоємця померлого учасника до товариства є виключною компетенцією загальних зборів товариства і тільки після прийняття вищим органом товариства позитивного рішення спадкоємець /правонаступник/ може стати учасником товариства. Чинне законодавство не обмежує товариство в такому праві.
У відповідності до протоколу № 02/17 від 06.09.2017 року повноважними зборами учасників ТОВ Ньютелко Україна прийнято рішення щодо відмови в прийнятті спадкоємців померлого ОСОБА_2 до складу учасників товариства та виплату їм вартості частини майна товариства, що належала спадкодавцю ОСОБА_2 пропорційну його частці 10,45 відсотків в статутному капіталі товариства.
Судом встановлено, що відмова відповідача у прийнятті до нього правонаступників ОСОБА_2, оформлена протоколом загальних зборів учасників товариства від 06.09.2017 року, прийнята більшістю голосів при голосуванні по даному питанню (одноголосно) і є в даному випадку незгодою учасників товариства, із прийняттям до складу учасників спадкоємців - позивачів, оскільки, товариство вирішує це питання в особі свого вищого органу управління - загальних зборів учасників, а тому рішення щодо участі в товаристві спадкоємця приймають загальні збори учасників, кожний з яких шляхом голосування і виражає свою згоду або не згоду щодо прийняття до складу учасників спадкоємця, та керується при цьому своїми мотивами та міркуваннями і жодними перевагами спадкоємців не обмежений.
Судова практика виходить з того (узагальнення судової практики розгляду судами корпоративних спорів Верховного Суду України від 08 січня 2008 року), що при вирiшеннi спорiв, пов'язаних зi вступом спадкоємцiв (правонаступникiв) учасникiв до ТОВ (ТДВ), судам необхiдно керуватися нормами ч. 5 ст. 147 ЦК, а також ст. 55 Закону № 1576-ХII, зокрема, прийняття рiшення про вступ спадкоємця (правонаступника) учасника до ТОВ (ТДВ) належить до компетенцiї загальних зборiв учасникiв товариства, а не суду.
Згідно із ч. 1 ст. 60 Закону України Про господарські товариства , загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Однак, застосування зазначеної норми повинно здійснюватися з урахуванням положень ст. 55 Закону України Про господарські товариства . Так, оскільки стосовно правонаступника померлого учасника товариства з обмеженою відповідальністю фізичної особи чи припиненого учасника товариства з обмеженою відповідальністю юридичної особи має бути прийняте рішення загальними зборами учасників такого товариства про прийняття чи не прийняття їх до товариства, голоси, які припадають на частку померлого чи припиненого учасника, не можуть брати участь у визначенні кворуму для проведення загальних зборів учасників та прийняття ними рішень.
Дана позиція викладена також у п. 3.2.4. рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 28 грудня 2007 № 04-5/14 Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин , який зазначив, що голоси, які припадають на частку померлого або реорганізованого учасника, не беруть участі у голосуванні з питання про вступ спадкоємця або правонаступника до товариства. Відповідно, ці голоси не враховуються у визначенні правомочності загальних зборів для прийняття рішення про вступ спадкоємця або правонаступника учасника товариства до цього товариства.
Крім того, судова практика виходить з того (узагальнення судової практики розгляду судами корпоративних спорів Верховного Суду України від 08 січня 2008 року), що для визнання недiйсним рiшення загальних зборiв товариства обов'язково необхiдно встановити факт порушення цим рiшенням прав та законних iнтересiв учасника (акцiонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи такого порушення не встановлено, у господарського суду вiдсутнi пiдстави для задоволення позову.
Посилання позивача на те, що збори були проведені неправомочним складом, як на підставу недійсності рішення загальних зборів цього товариства, судом не береться до уваги, оскільки, стороною позивача не надано належних та допустимих доказів того, що у зв язку з цим порушуються права та інтереси позивачів, а також стороною відповідача в ході розгляду справи повністю спростовані твердження сторони позивача, зокрема, в частині відсутності правомочності учасників зборів.
Крім того, в ході розгляду справи стороною позивача не доведено, що загальні збори учасників ТОВ Ньютелко Україна , які відбулись 06.09.2017 року проведені не у відповідності до вимог чинного на момент прийняття таких рішень законодавства України, так як мали повноваження на прийняття оскаржуваних рішень, а питання про визнання за позивачами права на участь в товаристві відноситься до компетенції загальних зборів учасників цього товариства.
Слід також зазначити, що позивач ОСОБА_1 ніколи не перебувала із вказаним товариством у корпоративних відносинах, а також не була його засновником та учасником.
Суд також вважає за необхідне зазначити про те, що право спадкоємця померлого учасника товариства на вступ до товариства не є абсолютним, а тому вступ до товариства залежить не тільки від волі спадкоємців, а також від рішення товариства.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що в ході розгляду справи стороною позивача не доведено, що загальні збори учасників ТОВ Ньютелко Україна , які відбулись 06.09.2017 року проведені не у відповідності до вимог закону, та судом встановлено, що збори мали повноваження на прийняття оскаржуваних рішень, що відноситься до компетенції загальних зборів учасників цього товариства, та інших позовних вимог стороною позивача не пред явлено, суд вважає, що позов є необгрунтований та безпідставний, в зв язку з чим в його задоволенні слід відмовити.
Судові витрати у справі в порядку ст. 141 ЦПК України слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 12, 13, 76, 77, 78, 80, 81, 141, 259, 263-268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в особі законного представника ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Ньютелко Україна , треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6, Тігона ГМБХ, ІТ-Логістік ГМБХ, Товариство з обмеженою відповідальністю Овіто Україна про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства, - відмовити.
Судові витрати у справі покласти на позивача ОСОБА_1.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Голосіївський районний суд м. Києва.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий Н.П. Чередніченко
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2018 |
Оприлюднено | 29.12.2018 |
Номер документу | 78887423 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Лідовець Руслан Анатолійович
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Чередніченко Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні