номер провадження справи 18/26/17-17/61/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Запоріжжя
12.12.2018 Справа № 908/26/17
Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсун В.Л.
при секретарі судового засідання - Юсубовій Д.В.
розглянувши матеріали справи № 908/26/17
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю Агрос-М , 70030, Запорізька область, Вільнянський район, с. Михайлівка, вул. Молодіжна, 22
до відповідача-1: Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області, 70002, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 12
до відповідача-2: товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Славутич , 70030, Запорізька область, Вільнянський район, с. Михайлівка, вул. Слободчикова, 11
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1: Запорізька обласна державна адміністрація, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164
про визнання незаконним та скасування розпорядження від 30.09.2015 № 316, визнання недійсним договору оренди землі від 02.10.2015 (зареєстрованого 08.10.2015 № 04)
В судовому засіданні приймали участь:
від позивача: Феденко Л.А. на підставі довіреності від 12.02.18 № 6
від відповідача 1: не з'явився, але в с/з 12.12.18 під час судових дебатів була присутньою представник Зіменко О.В. на підставі довіреності від 02.01.18 № 01-40/0001
від відповідача 2: не з'явився, але в с/з 12.12.18 під час судових дебатів була присутньою представник - адвокат Салімонова А.А.
від третьої особи: не з'явився, але в с/з 12.12.18 під час судових дебатів був присутнім представник Міняйло О.С. на підставі довіреності від 01.10.18 № 08-46/3369
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрос-М" (далі ТОВ "Агрос-М") звернулось до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (далі Вільнянська РДА, відповідач 1) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Славутич" (далі ТОВ "Агрофірма "Славутич", відповідач 2), в якій просить суд: визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 30.09.15 № 316; визнати недійсним договір оренди землі від 02.10.15 (зареєстрований 08.10.15 за № 04), укладений між Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Славутич", яким передано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 36,3000 га (кадастровий номер 23215840000:06:003:0159). Разом з тим позивач просить залучити Запорізьку обласну державну адміністрацію до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 1.
Позов мотивовано перевищенням Вільнянською РДА своїх повноважень при прийнятті розпорядження № 316 від 30.09.15, порушенням переважного права позивача на отримання в оренду спірних невитребуваних (нерозподілених) земельних часток та недотримання відповідачем-1 порядку надання в оренду земельних часток (паїв).
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.02.2017 року порушено провадження у справі та в порядку ст. 27 ГПК України (в редакції, яка була чинною станом до 15.12.2017 року) залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1 Запорізьку обласну державну адміністрацію.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 04.07.17 (колегія суддів у складі: Носівець В.В., Топчій О.А., Зінченко Н.Г.) позовні вимоги задоволено, визнано незаконним (недійсним) та скасовано розпорядження виконуючого обов'язки голови Вільнянської РДА № 316 від 30.09.15 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі земельної ділянки в оренду ТОВ "Агрофірма "Славутич"; визнано недійсним договір оренди землі, укладений 02.10.15 Вільнянською РДА та ТОВ "Агрофірма "Славутич" (зареєстрований у виконавчому комітеті Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 08.10.15 за № 04).
Постановою колегії суддів Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.17 рішення господарського суду Запорізької області від 04.07.17 у справі № 908/26/17 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 14.06.18 постанову Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.17 та рішення господарського суду Запорізької області від 04.07.17 у справі № 908/26/17 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Судом прийнято до уваги, що вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи відповідно до вимог ст. 316 ГПК України. Скасовуючи рішення господарського суду Запорізької області від 04.07.17 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.17 у справі № 908/26/17 Верховний Суд зазначив, що суд першої інстанції як і суд апеляційної інстанції не з'ясували змісту права або охоронюваного законом інтересу, за захистом якого звернувся позивач та, відповідно, наявності чи відсутності його порушення, як того вимагають приписи чинного законодавства. Під час нового розгляду справи місцевому господарському суду необхідно врахувати викладене, надати належну оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, всебічно, повно з'ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду, прийняти обґрунтоване і законне рішення.
Відповідач 2 у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Славутич 22.03.17 надав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову, мотивуючи свою позицію наступним:
- з квітня 2000 року по квітень 2010 року ТОВ "Агрофірма "Славутич" орендувало земельні частки (паї) на території Михайлівської сільської ради;
- починаючи з 2013 року ТОВ "Агрофірма "Славутич" зверталося до Вільнянської РДА із заявами для отримання земельної ділянки з числа невитребуваних часток (паїв) у платне користування для ведення сільськогосподарського виробництва, але до 2015 року Вільнянська РДА зазначені земельні ділянки в оренду не передавала;
- головою Вільнянської РДА прийнято розпорядження № 218 від 27.07.2015 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ТОВ "Агрофірма Славутич";
- відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України (в редакції, яка була чинною станом до 15.12.2017 року) не доказується при розгляді даної справи обставина, встановлена Запорізьким окружним адміністративним судом у справі № 808/2341/15, а саме: "ТОВ "Агрофірма "Славутич" є добросовісним (потенційним) землекористувачем, сплачує фіксований сільськогосподарський податок та має переважне право на отримання дозволу на виготовлення проектів землеустрою та подальшого отримання в оренду земельних ділянок за контуром поля № 490 площею 95,1 га, за контуром поля № 327 площею 28 га, за контуром поля № 107 площею 36,3 га";
- відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України (в редакції, яка була чинною станом до 15.12.2017 р.) не доказується при розгляді даної справи обставина, встановлена Запорізьким окружним адміністративним судом у справі № 808/8275/15 (провадження в якій закрито) за позовом ТОВ "Агрос-М" до Вільнянської районної державної адміністрації за участі третіх осіб: ТОВ "Агрофірма "Славутич" та Запорізької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області № 218 від 27.07.2015, а саме: "суд зазначає, що у відносинах, що склалися між сторонами, відповідач як власник землі (Вільнянська районна державна адміністрація) вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому у власність, оренду земельної ділянки в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних управлінських функцій";
- відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України (в редакції, яка була чинною станом до 15.12.2017 року) не доказується при розгляді даної справи обставина, встановлена Запорізьким окружним адміністративним судом у справі № 808/8484/15 (провадження в якій закрито) за позовом ТОВ "Агрос-М" до Вільнянської районної державної адміністрації за участі третіх осіб: ТОВ "Агрофірма "Славутич" та Запорізької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області № 316, № 317, № 318 від 30.09.2015, а саме: "на підставі розпоряджень в.о. голови Вільнянської районної державної адміністрації та ТОВ "Агрофірма "Славутич" № 316, № 317, № 318 від 30.09.2015 Вільнянською районною державною адміністрацією 02.10.2015 укладені договори оренди землі та підписані акти приймання-передачі земельних ділянок, таким чином вказані розпорядження є реалізованими та вичерпали свою дію";
- у відносинах, які склалися між сторонами, перший відповідач як власник землі, вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому законом;
- прийняті відповідачем 1 розпорядження про передачу в оренду земельної ділянки є ненормативними актами, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання;
- на теперішній час сторони договору оренди виконують свої обов'язки належним чином, не маючи претензій один до одного;
- в позовній заяві позивач не зазначив та не довів в чому саме полягає не правова (незаконна) поведінка відповідача 2 - ТОВ "Агрофірма "Славутич" при набутті права оренди на спірну земельну ділянку;
- позивач не обґрунтував яким чином ТОВ "Агрофірма "Славутич" порушило його права та інтереси та в чому це полягає, не зазначив правові підстави заявлених вимог до відповідача 2. Просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою господарського суду від 23.03.17 задоволено клопотання позивача, відповідача 2 та третьої особи, а саме: розгляд справи відкладений на 13.04.2017 року о 14:30.
13.04.17 на адресу суду від відповідача 1 у справі надійшов відгук на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнав. Вказує, що відповідно до ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2015 у справі № 808/2341/15 за позовом ТОВ "Агрофірма "Славутич", мають преюдиціальне значення для вирішення даної справи. При розгляді справи № 808/2341/15 судом зазначено, що у відносинах, які склалися між сторонами відповідач (Вільнянська РДА), як власник землі, вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому у власність, оренду земельної ділянки в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних повноважень. В ухвалі від 14.01.2016 у справі № 808/2341/15 апеляційною інстанцією зазначено, що порушення прав та інтересів третіх особі, зокрема ТОВ "Агрос-М" відсутні. Розпорядженням від 27.07.2016 № 218 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ "Агрофірма "Славутич", заявникові надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою. Однією з підстав видання вказаного розпорядження стала постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2015 у справі № 808/2341/15, яка набрала чинності. Листом від 15.06.2015 № 03576/08-32 про розгляд скарг ТОВ "Агрос-М" Запорізька облдержадміністрація проінформувала райдержадміністрацію про те, що надання дозволу на виготовлення проекту відведення щодо земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) є перевищенням повноважень районної державної адміністрації. Отже, при виданні головою Вільнянської РДА розпорядження від 27.07.2015 № 218 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянко в натурі (на місцевості) ТОВ "Агрофірма "Славутич", та розпорядження від 30.09.2015 № 316 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ "Агрофірма Славутич" дотримано вимог земельного законодавства та вказівок облдержадміністрації. Також, відповідач 1 зазначав, що земельні ділянки, на які претендувало ТОВ "Агрос-М" та які станом на теперішній час передані в оренду ТОВ "Агрофірма "Славутич", за своїм правовим статусом віднесені до земель колективної власності. Власниками таких земель є власники сертифікатів про право на земельну частку (пай). Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради Вільнянського району листом № 02-01-29/385 від 09.08.2016 проінформував Вільнянську РДА із наданням відповідного протоколу про збори громадян сіл Михайлівської сільської ради, яке відбулося 29.07.2016. За результатами зборів 118 осіб, мешканців територіальної громади, висловили свою позицію щодо визнання переважного права на отримання земельних ділянок в оренду за суб'єктами господарювання С(Ф)Г "ОСОБА_9, ФГ "Світанок-2005", ТОВ "Агрофірма "Славутич". Отже, Вільнянською РДА враховано позицію Михайлівської сільської ради Вільнянського району та мешканців територіальної громади. Станом на теперішній час розпорядження голови Вільнянської РДА про затвердження технічної документації із землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок ТОВ "Агрофірма "Славутич", є реалізованими та вичерпали свою дію. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
24.04.17 на адресу суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких остання зазначає, що позов ТОВ Агрос-М підлягає задоволенню, мотивуючи свою позицію наступним:
- розпорядженнями голови Вільнянської РДА надавались дозволи на виготовлення проектів землеустрою ФГ "Світанок-2005", ТОВ "Агрофірма "Славутич", СФГ "ОСОБА_9.", у тому числі і на земельну ділянку, яка виділялася спірним розпорядженням від 30.09.2015 № 316;
- з метою приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації від 26.03.2015 № 98, 101, 102 скасовані розпорядженням голови Запорізької ОДА від 09.06.2015 № 201, оскільки встановлено, що при прийнятті зазначених розпоряджень Вільнянською РДА допущені порушення чинного законодавства з питань земельних відносин;
- крім перевищення повноважень районної державної адміністрації щодо надання дозволу на виготовлення проектів відведення земельних ділянок, в процесі прийняття цих розпоряджень головою Вільнянської РДА також порушено принцип неупередженості при прийнятті рішень;
- розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації № 218 від 27.07.2015 видано на виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2015 у справі № 808/2341/15, однак вказану постанову суду виконано неналежним чином, оскільки в постанові райдержадміністрацію не зобов'язували безумовно видати дозвіл на виготовлення проекту (технічної документації), а лише зобов'язували вжити заходів, направлених на повторний розгляд заяви ТОВ "Агрофірма "Славутич";
- при повторному розгляді цієї заяви Вільнянська РДА мала змогу і повинна була врахувати всі обставини ситуації, що склалася навколо вказаних ділянок, в тому числі й ті, з причини яких скасовано розпорядження голови Вільнянської РДА від 26.03.2015 № 101 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою ТОВ "Агрофірма "Славутич", проте цього не відбулося;
- неналежне виконання Вільнянською РДА постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2015 у справі № 808/2341/15 призвело до прийняття розпорядження, на підставі якого в подальшому видане спірне розпорядження голови Вільнянської РДА від 30.09.2015 року № 316;
- згідно з листом Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області від 18.07.2016 № 13-8-0.3-5534/2-16 технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 36,3 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, не відповідає вимогам чинного законодавства;
- в липні - серпні 2016 року Запорізькою ОДА на підставі розпорядження голови від 05.07.2016 № 390 проведено комплексну перевірку Вільнянської районної державної адміністрації, за результатами якої порушення законодавства з боку Вільнянської РДА при виданні розпоряджень від 27.07.2015 № 218 та від 30.09.2015 № 316 знайшли своє підтвердження;
- вважає, що розпорядження голови Вільнянської РДА від 30.09.2015 № 316, яке прийнято на виконання розпорядження, виданого через неналежне виконання рішення суду та яким затверджено технічну документацію із істотними та грубими порушеннями чинного законодавства, підлягає скасуванню, а також, як наслідок, підлягає визнанню недійсним і договір оренди землі від 02.10.2015, зареєстрований 08.10.2015 за № 04.
09.06.17 на адресу суду від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких останній зазначає, що однією з підстав визнання незаконним розпорядження № 316, на виконання якого був укладений оспорюваний договір, у позовній заяві зазначено надання відповідачем незаконних переваг ТОВ "Агрофірма "Славутич" та незаконна відмова позивачу у передачі в оренду даної земельної ділянки. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017 року залишено в силі постанову Запорізького окружного адміністративного суду в даній справі у справі № 808/3787/15, якою визнано протиправними дії Вільнянської РДА від 10.03.2015 року з відмови у передачі ТОВ Агрос-М нерозподілених земельних часток (паїв), у тому числі за контуром поля № 107 площею 36,3 га, контуром поля № 490 площею 95,1 га тощо, які у подальшому були передані відповідачу 2 в оренду згідно розпоряджень від 30.09.2015 року. Вказує, що факт порушення розпорядженнями відповідача 1 № 218, № 316 прав та інтересів ТОВ "Агрос-М" та надання незаконних переваг ТОВ "Агрофірма "Славутич" був неодноразово встановлений Запорізькою облдержадміністрацією під час розгляду скарг ТОВ "Агрос-М" на дії відповідача 1 в частині спірної землі. Вказує, що встановлене адміністративним судом порушення прав та охоронюваних законом інтересів ТОВ "Агрос-М" під час видачі розпорядження № 316, на рівні з іншими грубими порушеннями норм законодавства та перевищенням повноважень, допущених відповідачем 1 у зв'язку з винесенням оскаржуваного акту, є підставою для скасування розпорядження від 30.09.2015 р. № 316 та визнання недійсним договору оренди, укладеного на його підставі та на його виконання.
14.06.17 на адресу суду від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначає наступне:
- з урахуванням характеристики об'єкту цивільних прав, а саме земельної частки (паю) до моменту її витребування та виділення в натурі (на місцевості) законним власником, передача в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) здійснюється на підставі Типового договору оренди земельної частки (паю), а не договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 р. № 220 Про затвердження Типового договору оренди землі ;
- реєстрація місцевою радою договору оренди землі не передбачена законом;
- оспорюваний договір був укладений з порушенням встановленого законодавством порядку передачі в оренду земельних часток згідно Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000 р. № 5, Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 24.01.2000 р., ст. 3 Закону України Про оренду землі ;
- оспорюваний договір був укладений на підставі та на виконання розпорядження № 316, виданого відповідачем 1 з перевищенням повноважень, на підставі незаконної технічної документації, з грубим порушенням норм діючого законодавства.
19.06.17 до суду від відповідача 2 надійшов відзив (доповнення), в якому останній зазначає, що позовна вимога про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 30.09.2015 № 316 є безпідставною, оскільки Вільнянська районна державна адміністрація Запорізької області діяла в межах наданих їй повноважень. При цьому вказує, що позивач в обґрунтування підстави для визнання оспорюваного договору недійсним посилається на ч. 3 ст. 152 ЗК України, проте він не є ані власником, ані користувачем спірної земельної ділянки. Просить у задоволенні позову відмовити.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 07.08.18 справу № 908/26/17 передано для розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 13.08.18 судом прийнято справу № 908/26/17 до провадження (розгляду) за правилами загального позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 18/26/17-17/61/18, підготовче судове засідання призначено на 04.09.18 о 10:00.
27.08.18 на адресу суду від третьої особи надійшли пояснення, в яких остання зазначає наступне:
- факт порушення інтересів ТОВ Агрос-М підтверджується, зокрема, постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.03.2017 по справі № 808/3787/15 (яка набрала законної сили 07.06.2017), якою визнано протиправними дії Вільнянської районної держадміністрації від 10 березня 2015 року з відмови у передачі в оренду ТОВ Агрос-М нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв), що передавались в колективну власність ВАТ Чапаївське на земельних ділянках: контур №82 площею 45,0 га; контур № 105 площею 19,0 га; контур № 107 площею 36,3 га; контур № 327 площею 63,1 га; контур № 490 площею 95,1 га, які знаходяться на території Михайлівської сільської ради Вільнянського зайону Запорізької області (за межами населеного пункту);
- на підставі розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 05.07.2016 № 390 було відповідно проведено комплексну перевірку Вільнянської райдержадміністрації, за результатами проведення якої були також встановлені порушення з боку Вільнянської райдержадміністрації, зокрема, щодо розгляду звернень ТОВ Агрос-М до Вільнянської районної державної адміністрації із клопотаннями про передачу в оренду ділянок нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв);
- розпорядження Вільнянської райдержадміністрації № 218 від 27.07.2015, на виконання якого було видано розпорядження № 316 від 30.09.2015 та передано в оренду земельну ділянку, скасовано рішенням Господарського суду Запорізької області від 07.02.2018 року у справі № 908/1947/16, яке набрало законної сили;
- відповідно до розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації від 14.12.2017 № 627, розглянувши заяву ТОВ "Агрофірма "Славутич" та з метою приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства, договір від 02.10.2015, зареєстрований 08.10.2015 за № 04, за згодою сторін розірвано.
25.09.18 на адресу суду від позивача надійшло нормативне та документальне обґрунтування позовних вимог, в якому останній зазначає наступне:
- матеріали справи містять докази безспірного існування права і охоронюваного законом інтересу позивача щодо отримання даної землі в оренду з метою здійснення підприємницької діяльності та конституційного права на дотримання в процесі його реалізації правового порядку органами влади;
- доказом порушення оскаржуваним розпорядженням № 316 від 30.09.2015 відповідача 1 прав та законних інтересів позивача є факт визнання постановою Запорізького адміністративного окружного суду від 23.03.2017 р. у справі № 808/3787/18 протиправними дії Вільнянської районної державної адміністрації від 10.03.2015 р. з відмови у передачі в оренду ТОВ Агрос-М нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв) в т.ч. контур № 107 площею 36,3 га і зобов'язання вказаною постановою повторно розглянути клопотання ТОВ Агрос-М від 16.02.2015 р. № 2-2015 про виділення єдиним масивом та надання в оренду ТОВ Агрос-М земельних ділянок;
- факт незаконної відмови ТОВ Агрос-М в передачі в оренду поля № 107 площею 36,3 га, і надання незаконних переваг ТОВ "Агрофірма "Славутич" також підтверджується скасуванням Запорізькою облдержадміністрацією розпорядженням № 201 від 09.06.2015 р. перших розпоряджень відповідача 1 щодо спірної землі від 26.03.2015 р. № 98, 101, 102;
- факт порушення розпорядженням відповідача 1 № 316 прав та інтересів ТОВ Агрос-М та надання незаконних переваг ТОВ "Агрофірма "Славутич", окрім наданих судових рішень щодо спірної землі, був неодноразово встановлений Запорізькою облдержадміністрацією під час розгляду скарг ТОВ Агрос-М на дії відповідача 1 в частині спірної землі.
25.09.18 на електронну адресу суду від відповідача 1 надійшло клопотання без електронного цифрового підпису, в якому останній з посиланням на неможливість забезпечення явки свого представника в судове засідання, призначене на 25.09.18 об 11:00, просить розглянути справу без представника районної державної адміністрації, ухвалити рішення на розсуд суду на підставі наявних у справі матеріалів.
Ухвалами суду від 04.09.18 та 25.09.18 відкладено підготовче засідання у справі № 908/26/17 на 25.09.18 та 11.10.18 відповідно.
10.10.18 через канцелярію суду від відповідача 1 надійшло клопотання, в якому останній з посиланням на неможливість забезпечення явки свого представника в судове засідання, призначене на 11.10.18 о 14:10, просить розглянути справу без представника районної державної адміністрації, ухвалити рішення на розсуд суду на підставі наявних у справі матеріалів.
10.10.18 на адресу суду від відповідача 2 надійшов відзив вих. № 805, в якому останній зазначає наступне:
- позивач в нормативному обґрунтуванні позовних вимог не зазначає в чому саме полягає порушення його прав та інтересів стосовно отримання в оренду саме земельних ділянок, які знаходяться в орендному користуванні ТОВ "Агрофірма "Славутич";
- більше ніж через рік після оформлення орендних правовідносин, позивач звертається до суду з даним позовом, не зазначаючи правових підстав для надання йому в оренду вже переданої в орендне користування ТОВ "Агрофірма "Славутич" земельної ділянки та не зазначаючи чим саме порушені його права через більше ніж рік після того, як ТОВ "Агрофірма "Славутич" привело зазначену земельну ділянку в належний для використання стан, витративши для цього значні грошові кошти, техніку, добрива;
- позивач не має права на спірну земельну ділянку, відповідно, у нього відсутні підстави для захисту, передбачені ст. 152 ЗК України, в тому числі для визнання договору недійсним;
- на момент вчинення спірного договору оренди землі розпорядження першого відповідача № 218 від 27.07.2015 року Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ "Агрофірма "Славутич" та розпорядження № 316 від 30.09.2015 року були чинними, підлягаючими виконанню та виконаними;
- відповідач 2 не може нести відповідальність за неправомірні дії (на думку позивача) першого відповідача;
- інтерес позивача стосовно отримання в оренду земельної ділянки, яка знаходиться в орендному користуванні ТОВ "Агрофірма "Славутич", не є законним, суперечить ст. 41 Конституції України, Закону України Про оренду землі , оскільки ТОВ Агрос-М має статутний капітал лише 5000 грн., у нього відсутня сільськогосподарська техніка, матеріально-технічна база, необхідна для здійснення сільськогосподарської діяльності, немає жодного робітника, товариство не веде ніякої діяльності, не сплачує податки. Просить відмовити в позові за безпідставністю.
Ухвалою суду від 11.10.18 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 12.11.2018 включно та відкладено підготовче засідання у справі № 908/26/17 на 08.11.18 о 12:30.
18.10.18 на адресу суду від відповідача 2 надійшли заперечення на пояснення третьої особи, в яких зазначає, що на рішення господарського суду Запорізької області від 07.02.2018 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 06.08.2018 року ТОВ "Агрофірма "Славутич" подало касаційну скаргу. При цьому вказує, що твердження третьої особи стосовно розірвання договору від 02.10.2015 року, зареєстрованого 08.10.2015 року, є безпідставним та не відповідає фактичним обставинам. Через втручання Запорізької обласної державної адміністрації в діяльність Вільнянської районної державної адміністрації зміни в діючий договір оренди землі сторонами не внесені, договір є діючим, розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області № 627 від 14.12.2017 року не виконане. Разом з тим вказує, що сторони договору в письмовій формі угоду про розірвання договору не укладали, реєстрація розірвання договору оренди № 04 від 02.10.2015 року не проведена, отже договір є діючим.
08.11.18 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача 2, в якій останній зазначає:
- відповідачем 2 порушено строк подання відзиву без поважних причин, що є підставою для вирішення судом справи за наявними матеріалами та відмови у прийнятті даного доказу в силу п. 8 ст. 80 ГПК України;
- ТОВ "Агрофірма "Славутич" до матеріалів справи було надано копію листа від 28.02.2013 року, як доказ звернення ще на початку 2013 року до Вільнянської РДА з клопотанням про надання спірної землі в оренду, проте оригінал вказаного листа ні суду першої інстанції, ні апеляції на огляд не надавався, незважаючи на вимогу позивача;
- вказаний лист вже досліджувався господарським судом в межах даної справи, та інших справ № 908/1437/16, № 908/1947/16, судами встановлено одночасну відсутність оригіналу даного листа у Вільнянської РДА і у заявника, а в електронній програмі реєстрації вхідної кореспонденції Вільнянської РДА зазначено зовсім інший документ;
- в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази звернення відповідача 2 до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області за відведенням спірної землі у 2013 році, усі дійсні звернення ТОВ "Агрофірма "Славутич" до відповідача 1 із заявами про оренду спірної землі мали місце та датовані 2014 роком, тобто вже після отримання відповідачем 1 першого звернення ТОВ Агрос-М 24.02.2014 року;
- посилаючись на існування діючого права оренди на спірну землю (на думку позивача) відповідач 2 вводить суд в оману, оскільки станом на даний час право оренди на ділянку площею 95,1 га речове право оренди скасовано згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.02.2018 року;
- відповідачем 2 була подана технічна документація з порушенням норм Закону України Про землеустрій , Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500, ст. 198 Земельного кодексу України, п. 2.8., п. 3.2. Інструкції про встановлення відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), додатку 11 Порядку ведення Державного земельного кадастру, ст. ст. 2, 3, 7 Закону України Про місцеві державні адміністрації , а оскаржуваним розпорядженням № 317 незаконно та безпідставно була затверджена дефектна технічна документація, яка не відповідає вимогам чинного законодавства станом на дату її затвердження, і на підставі якої такої незаконної технічної документації земельна ділянка виділена в натурі та укладений договір оренди спірної землі, таке порушення було також покладено в основу позову в даній справі;
- посилання відповідача 2 на наявність у нього статусу добросовісного землекористувача та переважного права на отримання даної землі в оренду не відповідає дійсності і прямо спростовується судовим рішенням апеляційної інстанції, яке набуло законної сили у адміністративній справі № 808/2341/15;
- звертає увагу суду, що протягом 15 років (з 2000 року по 02.10.2015 р.) ТОВ "Агрофірма "Славутич" в порушення вимог чинного законодавства, не маючи жодних документально оформлених прав, незаконно обробляло земельні ділянки під контуром поля № 490 площею 95,1 га та інші спірні ділянки;
- у зв'язку з незаконним захопленням та обробкою відповідачем 2, ФГ Світанок-2005 , СФГ ОСОБА_9. кількох земельних ділянок на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 12.05.2014 року відкрито та розслідується кримінальне провадження № 42014080210000003 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України;
- незаконні дії посадових осіб Вільнянської райдержадміністрації щодо ігнорування відомого їм незаконного та безоплатного використання протягом 15 років 250 га нерозподілених паїв господарствами: ТОВ "Агрофірма "Славутич", СФГ ОСОБА_9. , ФГ Світанок-2005 з нанесенням шкоди районному бюджету стали підставою для відкриття 03.11.2016 року кримінальної справи за номером провадження 12016080210001534 в ЄДРДР за ч. 1 ст. 364 КК України;
- відповідач 2 не є добросовісним землекористувачем, права якого порушуються діями відповідача 1;
- діюче законодавство України не передбачає право сільської ради лобіювати інтереси місцевих суб'єктів господарювання під час прийняття органом державної влади рішення щодо надання в оренду такої категорії земель, правомірність дій відповідача не може бути підтверджена доданими листами сільської ради та протоколами зборів;
- встановлене адміністративним судом у справі № 808/3787/15 факт порушення прав та охоронюваних інтересів ТОВ Агрос-М станом на дату видачі розпоряджень № 316 є обставиною, яка в силу ст. 78 ГПК України не доводиться у даній справі і на рівні з грубими порушеннями норм законодавства та перевищенням повноважень під час винесення оскаржуваних актів, є підставою для скасування розпорядження від 30.09.2015 р. № 316 та визнання укладеного на його виконання договору недійсним;
- ТОВ Агрос-М володіє необхідною процесуальною правосуб'єктністю для оскарження розпорядження № 316 від 30.09.2015 року, оскільки діями відповідача 1 були порушені права та інтереси ТОВ Агрос-М , яке намагається з 24 лютого 2014 року реалізувати в законному порядку своє право на отримання права користування вказаними земельними ділянками.
В підготовчому засіданні 08.11.18 судом оголошено перерву на 12.11.18 о 16:00.
12.11.18 на адресу суду від відповідача 2 надійшли заперечення вих. № 840 на відповідь на відзив позивача, в яких зазначає, що твердження про допущення відповідачем 2 порушень при отриманні в оренду спірної земельної ділянки є намаганням виправдати позицію третьої особи, яка відігравала ключову роль при оформленні спірних правовідносин. Вказує, що відповідач 2 виконував всі вимоги першого відповідача, які були умовою отримання земельної ділянки в оренду. Добросовісним користувачем землі визнано другого відповідача постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2015 року у справі № 808/2341/15. Також зазначає, що доводи позивача стосовно самовільного зайняття відповідачем 2 земельної ділянки та використання її на протязі 15 років не підтверджено належними та допустимими доказами. Стосовно кримінального провадження вказує, що про розслідування невідомо нікому, нікому не оголошено про підозру.
Ухвалою суду від 12.11.18 закрито підготовче провадження у справі № 908/26/17, призначено справу до судового розгляду по суті на 26.11.18 о 11:00. Також в ухвалі зазначено, що судом не прийняті до розгляду документи (їх копії), зазначені в додатках до заперечень відповідача 2 за вих. від 12.11.18 № 840, та документи, додані до відзиву ТОВ "Агрофірма "Славутич" за вих. від 10.10.18 № 805, проте вказаний відзив на позовну заяву прийнятий до розгляду судом з урахуванням висновків, викладених в постанові Верховного суду від 14.06.18.
В судовому засіданні 26.11.18 судом оголошено перерву на 30.11.18 о 9:30.
Також в засіданні суду 30.11.18 на пропозицію головуючого повідомити яке відношення у цій справі має кадастровий номер 23215840000:06:003:0159 (який наведено у прохальній частині позову у цій справі) земельної ділянки площею 36,3000 га з огляду на те, що доданий до матеріалів позовної заяви у цій справі договір оренди земельної ділянки від 02.10.15, який було укладено між Вільнянською РДА та ТОВ Агрофірма Славутич , має кадастровий номер 2321584000:06:003:0159.
На пропозицію суду позивач повідомив суду те, що мала місце описка в частині зазначення вірного кадастрового номеру. У зв'язку з чим, вірним кадастровим номером земельної ділянки є номер: 2321584000:06:003:0159.
В судовому засіданні 30.11.18 судом оголошено перерву на 06.12.18 о 14:10.
В судовому засіданні 06.12.18 судом оголошено перерву на 12.12.18 о 14:10.
В судове засідання 12.12.18 з'явилися представники сторін та третьої особи.
Представник позивача в судовому засіданні 12.12.18 підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача 1 повідомив суду в засіданні 12.12.18 про те, що просить вирішити справу щодо суті спору на розсуд суду.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні 12.12.18 проти позовних вимог заперечив.
Представник третьої особи в судовому засіданні 12.12.18 зазначив, що вважає позов обґрунтованим.
Судові засідання здійснювались із застосуванням технічних засобів фіксації (не в режимі відеоконференції) судового процесу за допомогою ПАК "Оберіг".
У засіданні суду 12.12.18, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Присутньому під час оголошення вступної та резолютивної частини рішення представнику позивача повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрос-М" (позивач у справі) звернулося до Вільнянської районної державної адміністрації (далі Вільнянська РДА, відповідач 1 у справі) з клопотанням (лист б/н від 24.02.2014) про надання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв), в тому числі, за контуром поля № 107 площею 36,3 га, що знаходяться на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області відповідно до проекту реформування ВАТ "Чапаївське" та схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї). Позивач просив відповідача 1 надати в оренду невитребувані частки (паї), виділені єдиними масивом загальною площею 258,5 га для сільськогосподарського виробництва на термін до виділення їх в натурі власниками, але не більше 49 років, річну орендну плату просив встановити в розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки (том 1, а.с. 73).
Листом № 01-17/0357 від 25.03.2014 р. Вільнянська РДА відмовила у наданні земельних ділянок в оренду у зв'язку з неврегульованістю питання реєстрації договорів оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), які перебувають у колективній власності (том 1, а.с. 78).
В подальшому, позивач звертався до відповідача 1 з аналогічними клопотаннями № 3 від 11.04.2014 року, № 4 від 04.11.2014 року та № 2-2015 від 16.02.2015 року про передачу земельних часток (паїв) в оренду.
Як зазначив позивач в позові, вказані звернення залишені без розгляду відповідачем 1 до березня 2015 року, коли на вимогу Запорізької обласної державної адміністрації (протокол наради від 13.01.2015 року, лист від 04.03.2015 року № 09501/08-32) відповідач 1 був змушений повернутися до розгляду питання передачі в оренду ділянок невитребуваних земельних часток (паїв).
Вільнянською районною державною адміністрацією 10.03.2015 року проведено засідання комісії з розгляду земельних питань, оформлене протоколом № 1 (том 1, а.с. 64-69), згідно з яким за наслідками розгляду питання 4 порядку денного вирішено: надати дозволи на виготовлення проектів землеустрою на відведення земельних ділянок ТОВ "Агрофірма "Славутич", СФГ ОСОБА_9. , ФГ Світанок-2005 та відмовити ТОВ Агрос-М в наданні дозволу про виділення єдиним масивом та надання в оренду земельних ділянок. При цьому зазначено, що перевагу надано тим підприємствам, що фактично використовували земельні ділянки та вносили за це плату протягом тривалого часу, однак без правовстановлюючих документів, та враховано наявність їх звернень у 2014 році щодо отримання в оренду запитуваних не витребуваних земельних часток (паїв).
В подальшому 26.03.2015 року Вільнянською районною державною адміністрацією були прийняті розпорядження № 98, 101, 102. Розпорядженням № 101 від 26.03.2015 року Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою ТОВ "Агрофірма "Славутич" надано дозвіл ТОВ "Агрофірма "Славутич" на виготовлення проекту землеустрою з відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) за контуром поля: № 490 площею 95,1 га, № 327 площею 28 га, № 107 площею 36,3 га, № 105 площею 19 га, розташованих на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та подальшої передачі в оренду.
Відповідно до інформаційної довідки Управління Держземагентства у Вільнянському районі Запорізької області № 14-28-0.2-1939/2-15 від 04.03.2015 р. (том 1, а.с. 72) земельна ділянка, розташована на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за контуром поля № 107, є невитребуваною (нерозподіленою) земельною часткою (паєм).
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації № 201 від 09.06.2015 року скасовані розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації № 98, 101, 102 від 26.03.2015 року (том 1, а.с. 90).
Розпорядженням в.о. голови Вільнянської районної державної адміністрації № 218 від 27.07.2015 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ТОВ "Агрофірма "Славутич" вирішено, зокрема, надати дозвіл ТОВ "Агрофірма "Славутич" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із земель сільськогосподарського призначення невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) за контуром поля № 107 площею 36,3 га, розташованої на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та подальшої передачі в оренду (п. 3 розпорядження № 218).
На підставі вказаного розпорядження 30.09.2015 року в.о. голови Вільнянської районної державної адміністрації прийнято розпорядження № 316 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі земельної ділянки в оренду ТОВ "Агрофірма "Славутич", пунктами 1, 2, 3 якого вирішено:
1) затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, територія Михайлівської сільської ради, за межами населених пунктів площею 36,3000 га (кадастровий номер 2321584000:06:003:0159) із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) для послідуючої передачі в оренду, до моменту витребування власниками земельних часток (паїв);
2) надати ТОВ "Агрофірма "Славутич" в оренду земельну ділянку площею 36,3000 га (багаторічні насадження), розташовану на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (кадастровий номер 2321584000:06:003:0159), строком на 10 років, з орендною платою у розмірі 5 (п'ять) відсотків від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, до моменту її витребування;
3) ТОВ "Агрофірма "Славутич" звернутися в місячний термін із дня видання цього розпорядження до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області для укладення договору оренди землі.
На підставі розпорядження в.о. голови Вільнянської районної державної адміністрації № 316 від 30.09.2015 року Вільнянською районною державною адміністрацією (Орендодавець, відповідач 1 у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Славутич" (Орендар, відповідач 2 у справі) укладено договір оренди землі від 02.10.2015, далі Договір, який зареєстрований у виконавчому комітеті Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 08.10.2015 року за № 04.
Відповідно до п. 1 Договору Орендодавець на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 30.09.2015 № 316 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі земельної ділянки в оренду ТОВ "Агрофірма "Славутич", передає до моменту витребування земельної ділянки власниками сертифікатів та/або державних актів на право власності на земельні ділянки, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) загальною площею 36,3000 га (багаторічні насадження) (кадастровий номер 2321584000:06:003:0159) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташовану на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області в межах згідно з планом, що є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно з п. 7 Договору, він укладений на 10 років з моменту набуття чинності договору після його реєстрації та до моменту витребування земельної ділянки власниками сертифікатів та/або державних актів на право власності на земельні ділянки.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставами позову в даній справі є:
- порушення розпорядженням № 316 від 30.09.2015 року та укладеним договором оренди землі від 02.10.2015 року прав та законних інтересів позивача;
- порушення відповідачем 1 при прийнятті розпорядження № 316 від 30.09.2015 року принципу неупередженості та надання переваг відповідачу 2 шляхом передачі останньому в оренду земельних ділянок із земель не витребуваних (нерозподілених) часток (паїв);
- передача земельних ділянок із земель не витребуваних (нерозподілених) часток (паїв) в оренду відповідачу 2 оскаржуваним розпорядженням поза межами судового рішення, не в спосіб, визначений постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2015 року у справі № 808/2341/15;
- перевищення відповідачем 1 при виданні оскаржуваного розпорядження повноважень у сфері земельних відносин внаслідок порушення вимог законодавства щодо порядку передачі в оренду ділянок не витребуваних земельних часток (паїв).
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши представників сторін та третьої особи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 2 ЗК України, суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з п.п. "а", "в", "ж" ч. 1 ст. 17 ЗК України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, зокрема, належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною 3 ст. 122 ЗК України визначено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва.
Згідно із ч. 1 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до п. 11 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації"№ 586-XІV від 09.04.1999 р., місцева державна адміністрація погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України "Про землеустрій" щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно з п.п. 16, 17 Перехідних положень ЗК України (чинного з 01.01.2002 року), громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Паювання земель колективних сільськогосподарських підприємств здійснювалося відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям".
Згідно з п. 1, 6 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у т.ч. створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). У разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.
Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" № 1529/99 від 03.12.1999 року з метою забезпечення реалізації державної аграрної політики, прискорення реформування та розвитку аграрного сектора економіки на засадах приватної власності, Кабінету Міністрів України доручено здійснити організаційні заходи щодо запровадження спрощеного порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) та майнового паю органами місцевого самоврядування та виділення єдиним масивом земельних ділянок групі власників земельних часток (паїв), яка звернулася із заявами про відведення земельних ділянок в натурі, з метою спільного використання або надання в оренду цих ділянок, запроваджено, зокрема, обов'язкове укладання підприємствами, які використовують землю для сільськогосподарських потреб, договорів оренди земельної частки (паю), майнового паю з власниками цих часток, а також спрощений порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) та майнового паю органами місцевого самоврядування.
На виконання Указу Президента України від 03.12.1999 року № 1529/99 "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" наказом Держкомзему України від 17.01.2000 року № 5 затверджено Типовий договір оренди земельної частки (паю), сторонами якого є виключно власник (ки) земельної (-их) частки (-ок) (паю) (-їв) як орендодавці та юридичні особи, які використовують землю для сільськогосподарських потреб як орендарі.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено положеннями Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" № 899-ІV від 05.06.2003 року.
Статтею 3 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" передбачено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації. У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада чи районна державна адміністрація приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (ст. 11 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)").
Тобто, в подальшому, для осіб, які здійснюють оформлення державного акту на право приватної власності, необхідно відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку. Однак вказаний обов'язок визначений лише для власників земельних часток.
Враховуючи положення пункту 3 Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та вимоги до форми сертифіката на право на земельну частку (пай), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 № 801 "Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)", встановлення розмірів земельної частки (паю) передбачається в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
З наведених положень Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", Указу Президента України від 08.08.1995 № 720 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" вбачається, що нерозподілена (не витребувана) земельна ділянка - це земельна ділянка, що була запроектована в складі єдиного земельного масиву без визначення меж в натурі (на місцевості), проте не була розподілена на зборах власників земельних часток (паїв) через неявку на збори осіб - власників права на земельну частку (пай) чи їх спадкоємців. Статус невитребуваних нерозподілені земельні ділянки набувають вже після проведення зборів стосовно розподілу земельних ділянок.
Водночас, згідно із ст. 79 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. На відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначений в умовних кадастрових гектарах, місцезнаходження та межі такої земельної частки (паю) не визначені.
Отже, земельні ділянки державної або комунальної власності та земельні частки (паї) є різними об'єктами земельних відносин і мають різний правовий режим; у випадку оренди земельної частки (паю) встановлюються орендні відносини щодо права на земельну частку (пай), не визначену в натурі земельну ділянку, посвідчену сертифікатом. Орендні відносини повинні оформлюватися договором, як у випадку оренди земельної частки (паю), так і у випадку земельної ділянки.
Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" № 122 від 04.02.2004 року, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Правовідносини щодо земельних часток (паїв) регулюються спеціальним Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", який також вказаний у підставі прийняття спірного розпорядження.
Із змісту цього Закону слідує, що саме власникам земельних часток (паїв) виділяються в натурі земельні ділянки у разі виявлення ними бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості) (ст.3) і в такому разі сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень, зокрема, уточнюють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); укладають із землевпорядними організаціями договори на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення технічної документації (ст.ст.5,7). Цим же законом передбачено особливості встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власниками земельних часток (паїв) (ст. 11).
Статтею 13 вказаного Закону регламентовано використання нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, а саме передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
З вказаних норм вбачається, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки - частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій, та надання таких ділянок у користування на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Відтак, законодавством передбачена можливість раціонального використання земельних часток до оформлення їхніми власниками правовстановлюючих документів з можливістю надходження коштів до бюджету.
При цьому, оренда нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок не є сталою і не може забезпечити постійну площу орендованої земельної ділянки, оскільки земельні ділянки надаються на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.
Вказане також унеможливлює розроблення технічної документації та присвоєння кадастрового номера орендованої земельної ділянки.
Водночас, спеціальним законодавством не визначено спеціального порядку передачі невитребуваних земельних ділянок (паїв) відповідним державним адміністраціям, з яким пов'язане виникнення права на розпорядження ними згідно статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Розпорядженнями Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області № 218 від 27.07.2015 року та № 316 від 30.09.2015 року, була здійснена передача відповідачу 2 в оренду саме нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), зокрема, на підставі статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Надаючи вказаними розпорядженнями дозвіл на складання та затвердження технічної документації з встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) з присвоєнням окремого кадастрового номера, Вільнянською районною держаною адміністрацією порушено приписи вищенаведеного спеціального законодавства, яким врегульовано порядок передачі нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок в оренду.
Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" не містить жодних умов щодо наявності технічної документації з встановлення (відновлення) меж ділянки для передачі в оренду не витребуваних часток (паїв).
Відповідно до п. 11 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" № 586-XІV від 09.04.1999 р. місцева державна адміністрація погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України "Про землеустрій" щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Проте, ані норми ЗК України, ані Закону України "Про землеустрій", ані Закону України "Про місцеві державні адміністрації" не передбачають повноваження місцевих державних адміністрацій надавати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки натурі у процедурі передачі не витребуваних (не розподілених) земельних часток (паїв) в оренду на строк до їх витребування власниками, в тому числі погоджувати вказану документацію.
Відповідно до положень ст. 123 ЗК України, яка визначає порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною радою АР Крим, Радою міністрів АР Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Зі змісту ст. 55 Закону України Про землеустрій вбачається, що на підставі технічної документації із землеустрою з встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється передача в користування чи у власність земельних ділянок державної або комунальної власності.
Проте, в даній справі спір виник у зв'язку з передачею в оренду не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв), які не належать до державної або комунальної власності.
Таким чином, надаючи дозвіл на розроблення та затверджуючи технічну документацію з метою передачі в оренду не розподілених земельних часток (паїв) відповідач 1 порушив вимоги земельного законодавства, яке передбачає передачу земельних ділянок на підставі технічної документації з встановлення (відновлення) меж тільки для земельних ділянок державної або комунальної власності, та перевищив повноваження у сфері земельних відносин щодо надання дозволу та затвердження технічної документації.
Матеріали справи свідчать, що в преамбулі розпорядження в.о. голови Вільнянської районної державної адміністрації № 218 від 27.07.2015 є посилання на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року у справі № 808/2341/15 та ухвали про виправлення описки від 22.06.2015 року у цій справі.
Законність прийняття Вільнянською РДА розпорядження № 218 від 27.07.2015 року була предметом розгляду у справі № 908/1947/16 (розглядалась у складі колегії суддів: Боєва О.С., Корсун В.Л., Федорова О.В.). За результатами розгляду наведеної вище справи у відповідному складі колегії суддів судом було прийнято рішення від 07.02.2018 року, яке залишене без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 06.08.2018 року.
У постанові Донецького апеляційного господарського суду від 06.08.2018 року у справі № 908/1947/16, яка станом на день прийняття рішення в даній справі є чинною, зазначено наступне: Так, постановою Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 808/2341/15 від 19.05.2015 року (з урахуванням ухвали від 22.06.2015 про виправлення описки в даті винесення постанови) задоволено позов ТОВ "Агрофірма "Славутич", визнано протиправною та скасовано відмову Вільнянської райдержадміністрації від 04.08.2014 № 01-17/0775 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та подальшої передачі в оренду, та зобов'язано райдержадміністрацію вчинити дії, направлені на повторний розгляд заяви (клопотання) ТОВ "Агрофірма "Славутич" від 07.07.2014 № 43 щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) за контуром поля № 490 площею 95,1 га (багаторічні насадження), за контуром поля № 327 площею 28 га (сіножаті), за контуром поля № 107 площею 36,3 га (сіножаті), загальною площею 159,4 га, розташованих на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та подальшої передачі в оренду, та надання згоди на виготовлення проектів землеустрою.
Вільнянська РДА в даному випадку на виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 808/2341/15 від 19.05.2015 року мала розглянути питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, враховуючи статус переданої в оренду ТОВ "Агрофірма "Славутич" земельної ділянки (не витребувані (нерозподілені) земельні частки (паї).
Натомість, вказаним розпорядженням № 218 від 27.07.2015 року ТОВ "Агрофірма "Славутич" був наданий дозвіл (не маючи про це заяви ТОВ АФ Славутич ) на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Положення Кодексу адміністративного судочинства України не надають право стороні у справі самовільно змінювати спосіб виконання прийнятого судового рішення або виконувати його в інший спосіб, ніж встановлений в рішенні.
Таким чином, твердження відповідачів, що вказане розпорядження прийняте на виконання постанови суду у справі № 808/2341/15 є безпідставним та не відповідає дійсності, оскільки ним фактично надано дозвіл на виготовлення іншого виду документації із землеустрою .
Приписами ч. 4 ст. 75 ГПК України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" № 858-ІV від 22.05.2003 року, документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Видами документації із землеустрою, зокрема, є: проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок (п.п. "ґ"); технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (п.п. "і").
Проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.
Технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Згідно зі змісту ст. 55 цього Закону, на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), здійснюється встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Враховуючи вищевикладене, надання земельної ділянки із не витребуваних земельних часток (паїв) в оренду без складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є неправомірним.
Відповідно до змісту протоколу засідання комісії з розгляду земельних питань Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області від 10.03.2015, ТОВ "Агрофірма "Славутич" надано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою на відведення земельних ділянок на заявлені позивачем землі, позивачу - ТОВ "Агрос-М" в наданні такого дозволу та земельних ділянок в оренду єдиним масивом відмовлено. При цьому зазначено, що перевагу надано враховуючи фактичне використання відповідачем 2 земельних ділянок та внесення плати протягом тривалого часу, без правовстановлюючих документів, та враховано наявність звернень у 2014 році щодо отримання в оренду запитуваних невитребуваних земельних часток (паїв).
З матеріалів справи вбачається, що позивач - ТОВ "Агрос-М" звертався до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Вільнянської районної державної адміністрації, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ТОВ "Агрофірма "Славутич", селянське (фермерське) господарство ОСОБА_9. , фермерське господарство Світанок - 2005 , Запорізька обласна державна адміністрація, про визнання незаконними дій Вільнянської районної державної адміністрації від 10.03.2015 року з відмови у передачі в оренду ТОВ АГРОС-М нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв), що передавались в колективну власність ВАТ Чапаївське на земельних ділянках: контур № 82 площею 45,0 га; контур №105 площею 19,0 га; контур №107 площею 36,3 га ; контур №327 площею 63,1 га; контур № 490 площею 95,1 га, які знаходяться на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (за межами населеного пункту), та зобов'язання Вільнянську районну державну адміністрацію виконати дії направлені на повторний розгляд клопотання ТОВ АГРОС-М від 16.02.2015 року №2-2015 про виділення єдиним масивом та надання в оренду ТОВ АГРОС-М земельних ділянок сільськогосподарського призначення нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв) для сільськогосподарських потреб, розміщених на таких земельних ділянках: контур №82 площею 45,0 га; контур №105 площею 19,0 га; контур №107 площею 36,3 га ; контур №327 площею 63,1 га; контур № 490 площею 95,1 га, які знаходяться на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (за межами населеного пункту).
23.03.2017 року Запорізьким окружним адміністративним судом була прийнята постанова (залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2017 року), якою позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Вказаною постановою встановлено наступне: Позивач звертався до відповідача листами від 24 лютого 2014 року, від 11 квітня 2014 року №3, від 04 листопада 2014 року №4, від 16 лютого 2015 року №2-2005 - про передачу в оренду землі за контуром поля №82 площею 45,0 га; контуром поля №105 площею 19,0 га; контуром поля №107 площею 36,3 га; контуром поля №327 площею 63,1 га; контуром поля №490 площею 95,1 га, які знаходяться на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (за межами населеного пункту) з числа не витребуваних часток (паїв). Листи позивача від 11 квітня 2014 року №3, від 04 листопада 2014 року №4 були залишені без розгляду, на адресу позивача ТОВ Агрос-М райдержадміністрацією відповіді не надсилалися. В результаті аналізу норм законодавства та матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що підстави відмови у задоволенні звернення позивача від 16 лютого 2015 року №2-2015, зазначені відповідачем у рішенні комісії по розгляду земельних питань від 10 березня 2015 року та листі №01-17/0328/, не передбачені діючим законодавством в якості підстав для відмови заявнику у передачі земель з числа нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) та надання переваг інших суб'єктам господарювання. Відповідачем не надані суду докази того, що зазначені підстави відмови ТОВ АГРОС-М у передачі в оренду землі за клопотанням від 16 лютого 2015 року є законними та передбачені нормами діючого законодавства. Також суду не надані докази того, що станом на дату прийняття відповідачем розпоряджень від 26 березня 2015 року щодо надання іншим суб'єктам дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо спірної землі існували інші встановлені законом підстави для відмови ТОВ АГРОС-М у передачі спірної землі в оренду. З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність відмови у передачі ТОВ АГРОС-М за результатами розгляду листа від 16 лютого 2015 року №2-2015 в оренду землі за контуром поля №82 площею 45,0 га; контуром поля №105 площею 19,0 га; контуром поля №107 площею 36,3 га; контуром поля №327 площею 63,1 га; контуром поля №490 площею 95,1 га, які знаходяться на території Михайлівськоїсільської ради Вільнянського району Запорізької області (за межами населеного пункту) з числа не витребуваних часток (паїв). Разом з тим, суд вважає, що для належного захисту прав Товариства з обмеженою відповідальністю Агрос-М необхідно зобов'язати Вільнянську районну державну адміністрацію розглянути повторно клопотання ТОВ АГРОС-М від 16 лютого 2015 року №2-2015 про виділення єдиним масивом та надання в оренду ТОВ АГРОС-М земельних ділянок сільськогосподарського призначення нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв) для сільськогосподарських потреб, розміщені на таких земельних ділянках: контур №82 площею 45,0 га; контур №105 площею 19,0 га; контур №107 площею 36,3 га; контур №327 площею 63,1 га; контур № 490 площею 95,1 га, які знаходяться на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (за межами населеного пункту), а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі .
Приписами ч. 4 ст. 75 ГПК України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Встановлені вказаною постановою Запорізького окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили, обставини, а саме: щодо залишення без розгляду Вільнянською РДА листів позивача від 11 квітня 2014 року №3, від 04 листопада 2014 року №4 та недоведення Вільнянською РДА підстав відмови позивачу у передачі в оренду землі за клопотанням від 16 лютого 2015 року, свідчать про порушення прав ТОВ "Агрос-М" на розгляд його звернень у визначений нормами чинного законодавства строк та порушення права на отримання в оренду земельних часток (паїв), в тому числі за контуром поля № 107 площею 36,3 га (яка є об'єктом оренди за договором оренди від 02.10.2015 р., що є предметом спору в даній справі) .
Разом з тим, як встановлено судом, позивач - ТОВ "Агрос-М", вперше звернувся до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області щодо виділення та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), в тому числі: за контуром № 107 площею 36,3 га, з відповідним клопотанням, яке датовано 24.02.2014 (одержано райдержадміністрацією в той же день), отже значно раніше, ніж відповідач 2 (ТОВ Агрофірма Славутич ).
Нормами чинних законодавчих актів не передбачено порядку передання нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) в оренду.
Разом з тим, з метою недопущення порушення принципу неупередженості при прийнятті рішень орган державної влади мав вжити всіх передбачених законом заходів, з урахуванням всіх обставин ситуації, що склалася навколо спірних земельних часток (паїв), у т.ч. шляхом порядку їх виділення на конкурсній основі.
В матеріалах справи № 908/26/17 міститься лист Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області № 13-8-0.3-5534/2-16 від 18.07.2016 року, в якому за результатами розгляду технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області на предмет відповідності вимогам чинного законодавства повідомлено, що технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 36,3 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради, не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: ст. 55 Закону України Про землеустрій , Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500, затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабміні України № 56 від 09.04.1998 р., ст. 198 ЗК України, п. 2.8., 3.2. Інструкції про встановлення відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему № 376 від 18.05.2010 р.
Крім того, в матеріалах справи міститься довідка, складена за результатами комплексної перевірки виконання Вільнянською РДА вимог Законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розпоряджень голови облдержадміністрації щодо соціально-економічного розвитку району. Вказана перевірка була здійснена згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації № 390 від 05.07.2016 року. У зазначеній довідці вказано про допущення Вільнянською РДА порушення вимог чинного законодавства при передачі в оренду ділянок ТОВ Агрофірма Славутич .
З підстав наведених вище у тексті цього рішення, а також приймаючи до уваги те, що в оренду ТОВ Агрофірма Славутич була передана земельна ділянка із невитребуваних земельних часток (паїв), які не відносяться до земель державної чи комунальної власності, надаючи дозвіл на розроблення та затверджуючи технічну документацію з метою передачі в оренду не розподілених земельних часток (паїв) відповідач 1 порушив вимоги земельного законодавства, яке передбачає передачу земельних ділянок на підставі технічної документації з встановлення (відновлення) меж тільки для земельних ділянок державної або комунальної власності, та перевищив повноваження у сфері земельних відносин щодо надання дозволу та затвердження технічної документації.
Як наслідок, суд дійшов висновку про те, що розпорядження в.о. голови Вільнянської районної державної адміністрації № 316 від 30.09.2015 року було прийняте з порушенням повноважень у сфері земельних відносин; принципу неупередженості та права позивача на отримання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) контур поля № 107, розташованої на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області за межами населених пунктів площею 36,3 га.
За приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту "г" ч. 3 ст. 152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Статтею 21 ЦК України унормовано, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади АР Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
За приписами ч. 3 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
З огляду на встановлений факт прийняття в.о. голови Вільнянською РДА Запорізької області розпорядження № 316 від 30.09.2015 року з порушенням вимог земельного законодавства, принципу неупередженості, перевищенням повноважень у сфері земельних відносин та, як наслідок, порушенням прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання незаконним (недійсним) та скасування оскаржуваного розпорядження виконуючого обов'язки голови Вільнянської РДА № 316 від 30.09.2015 року Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі земельної ділянки в оренду ТОВ Агрофірма Славутич , тому позовні вимоги в цій частині є доведеними та обґрунтованими, внаслідок чого підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди землі від 02.10.2015 року (зареєстрованого 08.10.2015 року за № 04), укладеного між Вільнянською РДА та ТОВ Агрофірма Славутич , яким передано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 36,3000 га, слід зазначити наступне.
Під час розгляду вказаної позовної вимоги суд врахував зазначений в договорі оренди землі від 02.10.2015 року кадастровий номер земельної ділянки та надані представником позивача в судовому засіданні 30.11.2018 року пояснення про допущення описки в частині зазначення кадастрового номеру земельної ділянки в прохальній частині позовної заяви, у зв'язку з чим вірним кадастровим номером земельної ділянки є номер: 2321584000:06:003:0159.
Згідно зі ст. ст. 15, 16 ЦК України, визнання правочину недійсним є одним із способів захисту цивільного права та інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, господарський договір, в т.ч. договір оренди землі від 02.10.2015 року може бути визнаний недійсним за наявності двох умов:
- порушення ним прав та/або охоронюваних законом інтересів позивача;
- наявності передбачених законом підстав для визнання договору недійсним.
Відповідно до Цивільного кодексу України, підставою для визнання правочину недійсним є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України (ч. 1 статті 215 ЦК України), зокрема:
§ відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам;
§ особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2 ст. 203 ЦК України);
§ волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч. 3 ст. 203 ЦК України);
§ правочин має вчинятися у формі, встановленій законом (ч. 4 ст. 203 ЦК України);
§ правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5 ст. 203 ЦК України).
§ правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей (ч. 6 ст. 203 ЦК України).
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин), що встановлено ч. 3 ст. 215 ЦК України.
Враховуючи те, що договір оренди земельної ділянки укладено на підставі розпорядження Вільнянської районної державної адміністрацій від 30.09.2015 року № 316, яке винесено з порушенням вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку про недійсність такого договору на підставі частини 1 статті 203 та частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України.
За таких обставин, позовна вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос-М" про визнання недійсним договору оренди землі від 02.10.15, укладеного між Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Славутич", (зареєстрованого у виконавчому комітеті Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 08.10.2015 за № 04), за яким передано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 36,3000 га (кадастровий номер 2321584000:06:003:0159) є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Стосовно заперечень відповідачів у справі суд вважає зазначити наступне.
Твердження відповідача 2 про те, що прийняті відповідачем 1 розпорядження є ненормативними актами, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання, не свідчать про неможливість їх оскарження в судовому порядку у разі порушення ними прав та законних інтересів позивача та прийняття їх з порушенням норм чинного законодавства України.
Доводи відповідача 2 про недоведеність та невизначеність його протиправної поведінки при укладенні спірного договору спростовуються встановленим за результатами розгляду даної справи фактом перевищення повноважень відповідачем 1 при прийнятті оспорюваного у цій справі розпорядження та при укладанні зазначеного договору, наданих ст. 13 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , наслідком чого є визнання незаконним та скасування розпорядження в.о. голови Вільнянської РДА № 316 від 30.09.2015 р. та визнання договору оренди землі від 02.10.2015 р. недійсним з огляду на невідповідність вимогам законодавства.
В результаті укладення спірного договору оренди землі на підставі розпорядження в.о голови Вільнянської РДА № 316 від 30.09.2015 р., яке визнано судом незаконним, відповідачем 2 було також порушено права позивача щодо можливого отримання в орендне користування спірної земельної ділянки.
Посилання відповідачів на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2015 року у справі № 808/2341/15, в якій судом зазначено, що у відносинах, які склалися між сторонами відповідач 1 (Вільнянська РДА), як власник землі, вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому у власність, оренду земельної ділянки судом приймаються з урахуванням того, що ТОВ "Агрос-М" звертався до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області про виділення та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), у т.ч.: за контуром № 107 площею 36,3 га, з відповідним клопотанням, яке датовано 24.02.2014 (одержано райдержадміністрацією в той же день), отже значно раніше, ніж відповідач 2, що також мало бути враховано відповідачем 1 при розгляді заяви відповідача 2.
Незважаючи на те, що чинним законодавством України не передбачено порядку розгляду звернення потенційних землекористувачів про передачу в оренду земельних ділянок за часовою ознакою, з метою недопущення порушення принципу неупередженості при прийняті рішення орган державної влади (Вільнянська РДА) мав вжити усіх передбачених законом заходів, з урахуванням всіх обставин ситуації, що склалася навколо вказаної земельної ділянки, в т.ч. шляхом виділення земельної ділянки на конкурсній основі. Відсутність законодавчо визначеного порядку виділення земельної ділянки на конкурсних засадах не виключає можливості проведення процедури земельних торгів для уникнення позаконкурентного надання земельної ділянки певній юридичній особі.
Твердження відповідача 2 про безпідставність позовної вимоги про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 30.09.2015 року № 316 спростовується встановленими в даній справі фактами та наявними доказами.
Стосовно твердження відповідача 2 про те, що позивач не є ані власником, ані користувачем спірної земельної ділянки, відтак у нього відсутні підстави для захисту, передбачені ст. 152 ЗК України, в т.ч. для визнання договору недійсним слід зазначити наступне. Як встановлено судом, оспорюване розпорядження № 316 від 30.09.2015 року відповідача 1 порушує права позивача (як потенційного орендаря) на отримання в оренду спірної земельної ділянки, а отже, відповідно до положень статей 395, 396 Цивільного кодексу України особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту (поновлення) порушених прав, який прямо передбачено нормою матеріального права.
При цьому, позивачем за цим позовом може бути і неволодіючий власник, а особа, законний інтерес або право якої порушено.
Оскільки вказане розпорядження порушує права позивача, прийняте з порушенням норм чинного законодавства, та підлягає визнанню незаконним, відтак позивач має право захисти своє порушене право в т.ч. шляхом пред'явлення вимоги про визнання недійсним договору оренди, укладеного на підставі незаконного розпорядження.
Стосовно твердження відповідача 2 про те, що позивач не вказав правових підстав для надання йому в оренду вже переданої в користування (оренду) ТОВ "Агрофірма "Славутич" земельної ділянки, слід зазначити, що зазначення таких підстав не входить до предмету доказування в даній справі, оскільки в даній справі позивач оскаржує законність прийнятого відповідачем 1 розпорядження № 316 від 30.09.2015 року та укладення договору оренди землі від 02.10.2015 року.
З приводу посилання відповідача 1 на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 року у справі № 808/2341/15, в якій на думку останнього зазначено про відсутність порушення прав та інтересів ТОВ "Агрос-М" слід зазначити наступне.
У вказаній ухвалі суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що постанова в даній адміністративній справі не порушує права та інтереси ТОВ "Агрос-М", а тому не підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі, адже ТОВ Агрос-М обрано не належний спосіб захисту прав та інтересів на користування спірними земельними ділянками . Зокрема зазначено, що судом першої інстанції не було вирішено питання щодо користування вищевказаними земельними ділянками, не встановлювалося право ТОВ Агрофірма Славутич на отримання в оренду вищевказаних земельних ділянок, а лише констатовано факт необґрунтованості та невідповідності вимогам чинного законодавства відповіді Вільнянської районної державної адміністрації від 04.08.2014 № 01-17/0775 на звернення ТОВ Агрофірма Славутич від 07.07.2014 № 43 та зобов'язано повторно розглянути таку заяву, отже постанова Запорізького окружного адміністративного суду не впливає на коло прав та обов'язків ТОВ Агрос-М .
Тобто, під час розгляду адміністративної справи № 808/2341/15, враховуючи її предмет, судами не досліджувалось питання наявності або відсутності порушення прав ТОВ Агрос-М при прийнятті Вільнянською РДА розпорядження № 316 від 30.09.2015 року та укладенні на підставі цього розпорядження договору оренди землі від 02.10.2015 року. Тому посилання на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 року у справі № 808/2341/15 є безпідставними та необґрунтованими.
Стосовно твердження відповідача 1 про врахування позиції Михайлівської сільської ради Вільнянського району та мешканців територіальної громади щодо визнання переважного права на отримання земельних ділянок в оренду за певними суб'єктами господарювання, в т.ч. ТОВ "Агрофірма "Славутич", слід зазначити, що чинне законодавство України не передбачає право сільської ради лобіювати інтереси місцевих суб'єктів господарювання під час прийняття органом державної влади рішення щодо надання в оренду земельних часток (паїв).
Твердження відповідача 2 про те, що інтерес позивача стосовно отримання в оренду земельної ділянки, яка знаходиться в орендному користуванні ТОВ "Агрофірма "Славутич" є незаконним судом визнається безпідставними з огляду на те, що в даній справі судом встановлено порушення діями відповідача 1 під час прийняття оскаржуваного розпорядження прав та інтересів ТОВ Агрос-М , яке починаючи з 24.02.2014 року, у правовий спосіб, претендує на отримання від Вільнянської РДА права користування на умовах оренди спірною земельною ділянкою. відтак позивач має охоронюваний законом інтерес щодо спірної землі і право на дотримання правового порядку згідно ст. 19 Конституції України.
Щодо посилання позивача на розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації від 14.12.2017 № 627, яким вирішено розірвати договір оренди землі, укладений 02.10.2015 між відповідачами у справі, зареєстрований 08.10.2015 за № 04, слід зазначити, що докази виконання сторонами вказаного розпорядження в матеріалах справи відсутні, докази укладення між відповідачами угоди про розірвання вказаного договору та її реєстрації також відсутні. А згідно із п. 33 вказаного договору, сторони дійшли згоди, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Таким чином, вказаний договір оренди землі станом на момент прийняття рішення в даній справі
був чинний.
Під час розгляду справи судом враховано, що постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.12.17 у справі № 908/26/17 було скасовано запис в Державному реєстрі речових прав було скасовано запис про реєстрацію права оренди земельної ділянки за орендарем ТОВ Агрофірма Славутич (опис об'єкта іншого речового права - строкове платне користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) загальною площею 36,3000 га.
Вирішуючи справу по суті спору місцевим господарським судом прийнято до уваги те, що у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини вказує на необхідність дотримання принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини.
Враховуючи повноваження, надані … державним органам у земельних відносинах, при здійсненні цих повноважень … державні органи повинні дотримуватись принципу належного урядування , який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, наприклад, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний та якомога послідовніший спосіб; зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок, сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (п. 70 рішення Європейського суду з прав людини (у справі Рисовський проти України ).
Згідно із ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору в даній справі покладаються на відповідачів порівну в сумі 1378,00 грн. на кожного.
Керуючись ст. ст. 7, 11, 13, 14, 15, 24, 42, 46, 50, 74, 76, 77, 129, 182, 185, 195, 208, 210, 218, 219, 220, 222, 232, 236, 237, 238, 240, 316 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним (недійсним) та скасувати розпорядження виконуючого обов'язки голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 30.09.2015 № 316 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі земельної ділянки в оренду ТОВ "Агрофірма "Славутич".
Визнати недійсним договір оренди землі від 02.10.2015 укладений між Вільнянською районною державою адміністрацією Запорізької області та ТОВ "Агрофірма "Славутич" (зареєстрований у виконавчому комітеті Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 08.10.2015 за № 04).
Стягнути з Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (70002, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 12, ідентифікаційний код 02140870) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос-М" (70030, Запорізька область, Вільнянський район, с. Михайлівка, вул. Молодіжна, 22, ідентифікаційний код 39093354) - 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім грн. ) 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Славутич" (70030, Запорізька область, Вільнянський район, с. Михайлівка, вул. Слободчикова, 11, ідентифікаційний код 30851059) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос-М" (70030, Запорізька область, Вільнянський район, с. Михайлівка, вул. Молодіжна, 22, ідентифікаційний код 39093354) 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім грн .) 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та пп. 17.5. п. 1 Розділу XI "ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" ГПК України .
Повне рішення складено 22.12.18.
Суддя В.Л. Корсун
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2018 |
Оприлюднено | 02.01.2019 |
Номер документу | 78924910 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна