Рішення
від 13.12.2018 по справі 910/13648/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.12.2018Справа № 910/13648/18

За позовомКомунального підприємства "Київжитлоспецекслуатація"; До Громадської організації "Чорнобиль-Фенікс"; Провиселення Суддя Мандриченко О.В.

Секретар судового засідання Дюбко С.П.

Представники:

Від позивачаЦимбаліст В.В., довіреність від 04.01.2018 № 062/15/1/03-42; Від відповідачане з'явився;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" звернулося до суду з позовом про виселення Громадської організації "Чорнобиль-Фенікс" з займаного приміщення, що орендувалося ним за договором від 19.10.2012 № 780.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.10.2018 відкрито провадження у справі № 910/13648/18, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.11.2018, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповідь на відзив, позивачу - строк для подання відповіді на відзив.

15.11.2018 підготовче засідання було відкладено на 04.12.2018 у зв'язку з неявкою представника відповідача.

04.12.2018 відповідач повторно без поважних причин не направив до суду уповноваженого представника, а суд дійшов висновку про можливість проведення підготовчого засідання за його відсутності, а тому, вчинивши всі передбачені процесуальним законодавством дії за ст.ст. 182-183 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 13.12.2018.

У судове засідання, призначене на 13.12.2018, представник відповідача не з'явився.

З матеріалів справи суд встановив, що в установлений строк відповідач вимоги суду за ухвалою від 15.10.2018 не виконав, відзив на позовну заяву або ж будь-яких інших заяв, клопотань, пояснень тощо до суду не подав.

Матеріалами справи підтверджується, що ухвалу про відкриття провадження у справі відповідач не отримав через власну бездіяльність, адже поштове відправлення повернулося до суду через закінчення строків зберігання у відділенні зв'язку за місцезнаходженням Громадської організації "Чорнобиль-Фенікс". Зважаючи на викладене, суд виходить з того, що відповідач належним чином повідомлявся про постановлення ухвали від 15.10.2018 № 910/13648/18 та відкриття провадження у справі, а тому її розгляд і вирішення заявленого спору відбувається за наявними матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 166, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

У ході розгляду спору по суті представник позивача заявлені вимоги підтримав та просив позов задовольнити, посилаючись на закінчення строку дії договору оренди нежитлового приміщення та невиконання відповідачем як орендарем обов'язку з повернення орендованого майна за актом приймання-передачі.

13.12.2018 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оглянувши оригінали документів, копії яких долучено до матеріалів справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

19.04.2012 між Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якості орендодавця та Громадською організацією "Чорнобиль-Фенікс" в якості орендаря, за участю Комунального підприємства "Київспецжитлоексплуатація", іменованого по тексту договору "підприємство", було укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 780.

Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець на підставі рішення Київ.ської міської ради від 22.09.2011 №34/6250 "Про затвердження Положення про оренду майна № територіальної громади міста Києва" та протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 18.09.2012 № 129 (п. 1.3.3) передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлове приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (об'єкт оренди), яке знаходиться за адресою: вул. Гната Юри, будинок № 9 для розміщення первинної громадської організації "Чорнобиль-Фенікс-5" Святошинського району міста Києва.

Згідно з п. 2.1 договору об'єктом оренди є нежитлове приміщення, загальною площею 18,40 кв м, у тому числі 2-й поверх - 18,40 кв м. зв викопіюванням з поповерхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно з розпорядженням виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.12.2010 № 1112 та розпорядженням від 29.07.2011 № 1339 нежитлові приміщення у будинку № по вул. Гната Юри у м. Києві загальною плошею 3 035,70 кв м (за поповерховим планом Бюро технічної інвентаризації - вул. Гната Юри, 9, літера А), що належать до територіальної громади міста Києва, закріплені на праві господарського відання за Комунальним підприємством "Київспецжитлоексплуатація".

Відповідно до п. 3.6 договору орендна плата та компенсаційні витрати підприємства сплачується орендарем на рахунок Комунального підприємства "Київспецжитлоексплуатація", за яким майно закріплене на праві господарського відання в який є його балансоутримувачем.

Строк дії договору сторонами погоджено у п. 9.1, де вказується, що цей договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 01.04.2012 по 29.03.2015. при цьому, сторони дійшли згоди про можливість пролонгації договору. Так, у п. 9.7 закріплено, що у разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені ним. Зазначені дії оформляються додатковою угодою, яка є невід'ємною частиною цього договору.

Факт передачі приміщення від орендодавця орендареві підтверджується наявним в матеріалах справи актом прийому-передачі нерухомого майна, що є додатком до договору від 19.10.2012.

Згідно з п. 4.15 договору після припинення дії договору орендар зобов'язаний протягом 30-ти календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству.

Спір у справі виник внаслідок того, що після закінчення строку дії договору відповідач не повернув приміщення з оренди, тоді як додаткова угода про продовження строку дії договору в порядку п. 9.7 сторонами не укладалася.

Відповідно до ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором найму (оренди), а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України, Глави 30 Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального".

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст.ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Аналогічні норми містяться в положеннях ст. 759 Цивільного кодексу України.

Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч. 2 ст. 291 Господарського кодексу України договір оренди припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

У разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі (ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

З наведених норм права слідує, що за наслідками припинення дії договору, предметом якого є оренда державного або комунального майна, орендар зобов'язаний повернути таке майно у встановленому договором порядку.

За твердженнями позивача, відповідач такий обов'язок не виконав.

Згідно зі ст.ст. 2, 3 Закону, правовою підставою зайняття комунального майна є договір оренди.

Згідно зі ст. 291 Господарського кодексу України договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу (приватизації) об'єкта оренди; ліквідації суб'єкта господарювання-орендаря; загибелі (знищення) об'єкта оренди.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Таким чином, виходячи з наведених вище умов договору (п. 9.1, п. 9.7, п. 4.15) і приписів діючого законодавства, відповідач був зобов'язаний повернути позивачеві об'єкт оренди за актом приймання-передачі у термін до 28.04.2015 включно.

Однак, доказів належного виконання відповідачем зобов'язань матеріали справи не містять.

Обов'язок доказування відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Також відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Чинне господарське процесуальне законодавство ґрунтується на принципі змагальності сторін, а у ч. 2 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

Згідно з ч. 3 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України повинен подати докази разом з поданням відзиву.

Відповідач, який своєчасно та належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи не подав суду фактичних даних на спростування позовних вимог або ж доказів належного виконання обов'язку з передачі позивачеві орендованого майна площею 18,40 кв м в установлений договором строк,

Отже, судом встановлено, що на час звернення позивача з позовом до суду договір оренди припинив свою дію у зв'язку із закінченням строку. Отже, позивачем доведено, а відповідачем не спростовано факт припинення договірних відносин між сторонами за договором оренди. Відповідачем також не надано суду доказів внесення змін до договору у порядку передбаченому ст. 188 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

З огляду на вищенаведене та встановлення факту невиконання відповідачем обов'язку звільнення орендованого майна, вимога позивача про виселення орендаря із займаного приміщення підлягає задоволенню.

У зв'язку із задоволенням позову, судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 73-80, 129, 231, 236-241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Виселити Громадську організацію "Чорнобиль-Фенікс" (03148, м. Київ, вул. Петра Курінного (Комісара Рикова), 5, кв. 47, ідентифікаційний код 21657891) з приміщення загальною площею 18,4 кв м, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Гната Юри, 9, 2-й поверх.

3. Стягнути з Громадської організації "Чорнобиль-Фенікс" (03148, м. Київ, вул. Петра Курінного (Комісара Рикова), 5, кв. 47, ідентифікаційний код 21657891) на користь Комунального підприємства "Київжитлоспецекслуатація" (01001, м. Київ, вул. Володимирська, 51-А, ідентифікаційний код 03366500) 1 762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 22.12.2018.

Суддя О.В. Мандриченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.12.2018
Оприлюднено02.01.2019
Номер документу78926250
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/13648/18

Рішення від 13.12.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 04.12.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 15.11.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 15.10.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні