ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" грудня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1497/18
До відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" (65029, м. Одеса, вул. Князівська, буд. 38; код ЄДРПОУ 37169887)
про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Секретар с/з ОСОБА_1
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2 - на підставі довіреності від 30.08.2018 р.;
Від відповідача: не з`явився.
Суть спору: Позивач, Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області, звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" про стягнення збитків у розмірі 300 000 грн. 00 коп.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.07.2018р. (суддя Оборотова О.Ю.) позовну заяву Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1497/18 за правилами загального позовного провадження.
Розпорядженням керівника апарату № 507 від 25.09.2018 р. "Щодо призначення повторного автоматичного розподілу судової справи", відповідно до статті 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пункту 9 статті 32 Господарського процесуального кодексу України, пункту 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду (у редакції затвердженій рішенням Ради суддів України від 15.09.2016р.), у зв'язку з перебуванням судді Оборотової О.Ю. на лікарняному з 17.09.2018р., з метою дотримання строків розгляду справи, призначено повторний автоматичний розподіл справи № 916/1497/18 та згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено суддю Рога Н.В. для розгляду справи № 916/1497/18.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26 вересня 2018 р. справу № 916/1497/18 прийнято до провадження суддею Рога Н.В та призначено підготовче засідання .
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20 листопада 2018 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в засіданні суду.
Представник позивача в ході судового засідання позовну заяву підтримує у повному обсязі з мотивів,викладених у позовній заяві, просить суд задовольнити позов.
Відповідач про місце, дату та час судових засідань повідомлявся судом за юридичною адресою, але судову кореспонденцію повернуто поштою з позначкою „адресат вибув» . Представник відповідача в судові засідання не з'являвся. Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем подано не було.
За приписами п.7 ст.120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позивач у справі зазначає, що 20 вересня 2016 року між Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" було укладено Договір №36 про пайову участь у створені інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
За умовами п.1 зазначеного Договору Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" зобов'язується перерахувати до місцевого бюджету Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області грошову суму у розмірі 1 654 177 грн.74 коп. на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крижанівка та с.Ліски.
Згідно п.2.1 Договору Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" зобов'язується перерахувати кошти до 31.12.2016р. , але не пізніше прийняття об'єкта в експлуатацію .
Як зазначає позивач, на виконання умов зазначеного Договору Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" у строк до 31.12.2016р. перерахувало до місцевого бюджету Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області грошові кошти у сумі 1 354 177 грн. 74 коп., тобто на 300 000 грн. 00 коп. менше ніж передбачено умовами Договору.
За посиланням позивача, враховуючи п.2.1 Договору, граничним терміном виконання відповідачем зобов'язання, передбаченого умовами п. 1 Договір №36 про пайову участь у створені інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 20.09.2016р., є 31 грудня 2016 року.
Позивач посилається на положення ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України де визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Також позивач зазначає, що за приписами ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Проте, в порушення приписів законодавства та п. 2.1. Договору Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" не сплачено в повному обсязі до місцевого бюджету грошових коштів на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крижанівка та с.Ліски.
Позивач також зазнає, що відповідні збитки місцевому бюджету виявлені Південним офісом Держаудитслужби, про що зазначено в акті ревізії сільського бюджету, фінансово-господарської діяльності Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області за період з 01.09.2015р. по 31.11.2017р. На підставі зазначеного акту Держаудитслужбою висунута вимога щодо усунення виявлених порушень, яка, згідно Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» , є обов'язковою до виконання.
Не виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" прийнятих на себе зобов'язань щодо перерахування коштів у розмірі 1 654 177 грн.74 коп. на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крижанівка та с.Ліски, позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних інтересів, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з відповідача збитки у розмірі 300 000 грн.
Відповідач своїм правом на захист у судовому порядку не скористався.
Розглянув матеріали справи, на підставі норм чинного законодавства України, судом встановлено, що 20 вересня 2016 року між Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" було укладено Договір №36 про пайову участь у створені інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
Відповідно до п. 5.1. Договору цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного ними виконання своїх зобов'язань за цим договором.
Відповідно до п. 1. Договору Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" зобов'язується взяти пайову участь у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски та перерахувати на користь Крижанської сільської ради - Одержувач УК у Комінтернівському районі (рахунок №31519921700283, код 37984056, МФО 828011, банк одержувача ГУДКСУ в Одеській області), грошові кошти на пайову участь у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крижавнівка та с. Ліски у розмірі 1654177,74 грн., що дорівнює 2% від загальної кошторисної вартості будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими об'єктами побутового обслуговування та соціальної інфраструктури в цокольному поверсі, що розташований за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, територія Крижанівської сільської ради, с. Крижанівка масив 41, ділянка 604 (у.н.4), загальна площа квартир 8715,5 кв.м.
Умовами п. 2.1. Договору визначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" зобов'язується перерахувати до 31 грудня 2016 року але не пізніше прийняття об'єкта в експлуатацію, на Спеціальний рахунок з призначенням платежу: „пайова участь у розвитку інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски» .
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною цієї статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст.627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст.ст. 173, 175 Господарського кодексу України цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, визнається майново-господарським зобов'язанням. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та ст. 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
За матеріалами справи судом встановлено, що відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" в порушення договірних зобов'язань перераховано частину грошових коштів у розмірі 1 354 177 грн. 74 коп., у зв'язку з чим наразі за відповідачем рахується борг у розмірі 300 000грн. 00 коп.
Також, з листа Південного офісу Держаудитслужби від 23.03.2018р. №15-08-23-14/1753 щодо усунення порушень законодавства , скерованого на адресу Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області , вбачається існування боргу у сумі 300 000 грн. за відповідачем у даній справі.
Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). За приписами ст.612 цього ж Кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За таких обставин, обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи, та такою, що підлягає задоволенню є вимога позивача щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" грошових коштів у сумі 300 000 грн. 00 коп., які є заборгованістю за Договором №36 про пайову участь у створені інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що був укладений 20 вересня 2016 року між Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" .
Згідно зі ст.4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному законом порядку.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.
Реалізуючи передбачене ст. 64 Конституції України, право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно ст.5 ГПК України здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
З урахуванням зазначених положень законодавства, виходячи з того, що позивачем , на думку суду, невірно визначено правову природу грошових коштів, що підлягають стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" у зв'язку із невиконанням зобов'язань за Договором №36 про пайову участь у створені інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 20.09.2016р., але вимога про стягнення цих коштів є правомірною, законною, обґрунтованою , суд вважає за необхідне визначити у даному випадку такий спосіб , передбачений ст.16 Цивільного кодексу України , як відшкодування майнової шкоди шляхом стягнення заборгованості у розмірі 300 000 грн.
За таких обставин, позовна заява Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області є обґрунтованою, підтверджена матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідачем доказів належного виконання умов Договору до матеріалів справи не надано.
Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст. ст. 123, 129 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕАЛ-ГРУПП" (65029, м. Одеса, вул. Князівська, буд. 38; код ЄДРПОУ 37169887) на користь Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (67652, с. Крижанівка, Лиманського району Одеської області, вул. Ветеранів, б. 5; код ЄДРПОУ 05384560) заборгованість у розмірі 300 000 (триста тисяч) грн. 00 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 4 500 (чотири тисячі п'ятсот) грн. 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 28 грудня 2018 р.
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2018 |
Оприлюднено | 02.01.2019 |
Номер документу | 78927940 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні