Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 126/3129/18
Провадження № 2-о/126/128/2018
"26" грудня 2018 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Хмель Р. В.
секретар Дончик О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Яланецької сільської ради Бершадського району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом, в якому просить встановити факт перебування її на утриманні в ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 з 1997 року по день смерті останньої.
Заяву обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_2, яка була її прабабусею.
У дворічному віці батьки заявниці, які проживали в Росії привезли її в с. Яланець Бершадського району Вінницької області та залишили проживати у прабабусі, так як самостійно утримувати та виховувати дочку не бажали. Так, до дня смерті ОСОБА_2, ОСОБА_1 проживала з нею та перебувала на її утриманні. Близьких родичів у них не було, тому заявниця була єдиною спадкоємицею на майно померлої.
Будучи малолітньою дитиною про те, що таке спадщина вона не розуміла, а родичка, яка забрала її до себе, після смерті прабабусі не оформляла опіку, а тому і не мала повноважень на оформлення спадщини. Так, про існування спадщини та свої права на неї ОСОБА_1 дізналась лише нещодавно та звернулась до нотаріальної контори, де їй роз'яснили про порядок прийняття та оформлення спадщини.
Відповідно до ст.531 ЦК УРСР (ред.1963 року), який діяв на момент відкриття спадщини, до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Спадковим майном після смерті ОСОБА_2 є право на земельну частку (пай), окрім заявниці інших спадкоємців у померлої немає, однак для встановлення факту перебування на утриманні необхідно звернутись до суду.
Дана заява надійшла до суду 22.11.2018 року, ухвалою суду від 26.11.2018 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 11.12.2018 року. У зв'язку з неявкою заявника, судове засідання було відкладене до 26.12.2018 року.
Заявник ОСОБА_1 через канцелярію суду надала письмову заяву про підтримання заявлених вимог та розгляд справи за її відсутності.
Представник заінтересованої особи - Яланецької сільської ради також надав суду письмові заяви про повне визнання вимог заявника та розгляд справи без їх участі.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та усі зібрані по справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів.
Відповідно до ст. ст. 293,315 ЦПК України та роз'яснень п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", із змінами та доповненнями, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст. 1264 Цивільного кодексу України , у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно із ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Відповідно до довідки Яланецької сільської ради №1064 від 01.11.2018 року,ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Яланець Бершадського району Вінницької області померла ОСОБА_2, 1925 року народження, єдиним спадкоємцем на майно померлої є ОСОБА_1, яка проживала разом з померлою в одному житловому будинку АДРЕСА_1 та перебувала на її утриманні.
Аналогічні відомості вбачаються і з довідки Яланецької сільської ради №944 від 14.09.2018 року та письмових показів свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Будучи спадкоємцем на майно померлої, заявниця не може оформити спадщину, оскільки відсутні відомості про постійне проживання разом вказаних осіб.
Надані докази, суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета доказування, вони логічно пов'язані з тими обставинами, які підтверджують факти, встановлення ких просить заявник. Відсутні дані, які б свідчили про наявність спору про право у даних правовідносинах. Отже, заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 264, 265, 315, 316, 318, 319 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (1995 року народження, жительки АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) за участю заінтересованої особи Яланецької сільської ради Бершадського району Вінницької області ( с. Яланець Бершадського району Вінницької області, вул. Центральна, 1 код ЄДРПОУ 04329731) про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 перебувала на утриманні ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 з 1997 року по день смерті останньої.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Роз'яснити сторонам, що відповідно до п. 15.5 перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Р. В. Хмель
Суд | Бершадський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2018 |
Оприлюднено | 02.01.2019 |
Номер документу | 78930736 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бершадський районний суд Вінницької області
Хмель Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні