Рішення
від 19.12.2018 по справі 482/2008/18
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

19.12.2018

Справа № 482/2008/18

Номер провадження 2/482/673/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2018 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді - Баранкевич В.О., за участю секретаря судового засідання - Андрусенко В.А., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, третя особа - ОСОБА_2 - про надання додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2018 року позивач, від імені та в інтересах якої діє адвокат ОСОБА_3, звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, терміном два місяці.

Позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її бабуся - ОСОБА_4,яка за життя склала заповіт, яким заповіла їй земельну ділянку площею 9,30 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області.

Позивачем пропущено строк для прийняття спадщини, оскільки про наявність зазначеного заповіту вона не знала, довідалася лише на початку вересня 2018 р. від своєї матері - ОСОБА_2, яка також повідомила їй про його зміст.

Вказала, що інший спадкоємець за законом першої черги - донька спадкодавця ОСОБА_2, заяви про прийняття спадщини не подавала і на неї не претендує.

Просить визначити їй додатковий строк для прийняття цієї спадщини, тривалістю два місяці.

У підготовче судове засідання позивач та її представник не з'явилися, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги позивача підтримує, просить суд про їх задоволення.

Відповідач - Баловненська сільська рада Новоодеського району Миколаївської області, у підготовче судове засідання не з'явився, надано до суду заяву, в якій позовні вимоги позивача щодо надання додаткового строку для прийняття спадщини не заперечує, просить справу слухати за їх відсутності.

Третя особа - ОСОБА_2, у підготовче судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій позовні вимоги позивача щодо надання додаткового строку для прийняття спадщини визнала повністю, просить справу слухати за її відсутності.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

На підставі положень ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5, що підтверджено свідоцтвом про смерть від 20.07.2015 року.

За життя ОСОБА_4 склала заповіт, яким заповіла позивачу ОСОБА_1 земельну ділянку площею 9,30 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, що підтверджено заповітом, посвідченим секретарем Баловненської сільської ради Новоодеського району, Миколаївської області 15.05.2009 року.

Вказана земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі права власності, що підтверджено державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_4Новобузьким районним відділом земельних ресурсів 29.11.2005 року.

24.10.2018 р. завідувачем Новоодеської державної нотаріальної контори позивачу надано письмове роз'яснення, яким позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, що залишилася після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4.

Згідно цього роз'яснення, позивач, як спадкоємець за заповітом, єдина звернулася з заявою про прийняття спадщини, але з пропуском строку, встановленого законом для прийняття цієї заяви.

Згідно довідки № 1656 від 05.10.2018р. Баловненської ради Новоодеського району Миколаївської області, на день смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5., яка була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1, з 1983 р. по день смерті (ІНФОРМАЦІЯ_5.), з нею ніхто не був прописаний і не проживав.

Даних про інших спадкоємців за законом або заповітом, які б звернулися з заявами про прийняття спадщини після смерті спадкодавця, або прийняли її в порядку ч.3 ст. 1268 ЦК України, матеріли справи не містять та судом не встановлені.

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно зі статтею 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

При цьому суд враховує наступні правові позиції вищих суддів:

- відсутність відомостей про існування заповіту, що свідчить про поважність причин пропуску цього строку і суд вправві дійти обґрунтованого рішення про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (ВССУ від 01 лютого 2017 р. у справі № 306/27/15-ц ) ;

- необізнаність спадкоємця про існування заповіту є поважною причиною для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини (ВСУ у справі № 6-1320цс17 від 23.08.2017)

Також, за правовою позицією, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 06.09.2017р. у справі № 6-496цс17, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Позивач, як спадкоємець за заповітом вчасно не звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті баби з поважних причин.

Відтак, позивачу слід визначити додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця терміном два місяці.

Керуючись ст. ст. 12, 76, 141, 259, 264, 265, 273, 285 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Баловненської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, третя особа - ОСОБА_2 - про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий двомісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5.

Додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Новоодеського районного суду

Миколаївської області В.О. Баранкевич

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення19.12.2018
Оприлюднено02.01.2019
Номер документу78936851
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —482/2008/18

Рішення від 19.12.2018

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Баранкевич В. О.

Ухвала від 25.10.2018

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Баранкевич В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні