Справа № 649/1297/18
Провадження № 2-о/649/66/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2018 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Соловйова В. В.
секретаря судового засідання Погорілої О.С.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Лепетиха цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Великолепетиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту, що має юридичне значення
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, мотивуючи свої вимоги тим, що він є сином ОСОБА_2, який помер 09 липня 2018 року у селі Піонерське Сімферопольського району Автономної Республіки Крим. Для оформлення спадщини йому необхідно мати свідоцтво про смерть батька видане на території України. Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України (далі Реєстр). Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, серед яких вступ у спадщину, що залишилась після померлого, можливість встановлення опіки над його дітьми, що залишились без батьківського піклування та інші правові наслідки. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стан . Згідно Правил, державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені пунктом 2 цієї глави, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Місцем проживання та настання смерті померлого в даному випадку є ОСОБА_3 Крим. Тому родичі померлого не мають підстав для звернення до органів РАЦС на території України для реєстрації смерті. Згідно ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (далі - Закон про окуповані території), будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Внаслідок цих обставин отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення. Заявник просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2, який помер 09 липня 2018 року у селі Піонерське Сімферопольського району Автономної Республіки Крим.
Заявник у судове засідання не з"явився, але надав до суду заяву у якій зазначив, що заяву підтримує повністю, просить суд її задовольнити, а справу розглянути у його відсутність.
Представник заінтересованої особи - Великолепетиського РВ ДРАЦС у судове засідання не з"явилася, але надала до суду заяву у якій зазначила, що заяву ОСОБА_1 визнає, не заперечує проти її задоволення та просить суд розглянути справу у її відсутність.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 317 ЦПК заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
В судовому засіданні встановлено, що заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії ІІІ-АП №454657 від 30.04.1988 року.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-АЯ №637186 від 10.07.2018 року виданого Сімферопольським районним відділом записів актів громадського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції ОСОБА_3 Крим - ОСОБА_2 помер 09.07.2018 року в с. Піонерське Сімферопольського району Республіки Крим.
Згідно з ст. 9 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України від 15.04.2014 року №1207-УІІ, визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 17 Закону України Про реєстрацію актів цивільного стану державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація смерті ОСОБА_2 проведена на тимчасово окупованій території України, і через вказане заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію смерті свого батька у позасудовому порядку.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 має юридичне значення для його сина, і є необхідним для оформлення спадщини. Крім того, представник заінтересованої особи не заперечує проти задоволення заяви і за вказаних обставин, суд вважає можливим встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_3, помер 09.07.2018 року в с. Піонерське Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, а тому заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 265, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_3, помер 09.07.2018 року в с. Піонерське Сімферопольського району Автономної Республіки Крим.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий підпис
КОПІЯ ВІРНА
Суддя В.В. Соловйов
Секретар с/з ОСОБА_4
Суд | Великолепетиський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2018 |
Оприлюднено | 02.01.2019 |
Номер документу | 78946933 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великолепетиський районний суд Херсонської області
Соловйов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні