Дата документу 21.12.2018 Справа № 554/9588/18
Справа № 554/9588/18
Провадження №2/554/3644/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2018 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави в складі суду:
судді Блажко І.О.
при секретарі - Гребенюк С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку. В якій прохала: визначити розмір часток у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку м. Полтава, вул.. Довженко,18 площею 875 кв.м., що належала ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №641304, виданого 08.05.2008 виконавчим комітетом Октябрської районної у м. Полтаві ради, кадастровий номер 5310137000:19:003:0101, цільове призначення землі - землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд) на праві спільної сумісної власності, встановивши, що розмір частки у праві власності становить 13/25 частки. В обґрунтування позову зазначили, що 08 лютого 2017 року померла ОСОБА_3. На праві приватної власності ОСОБА_1 належить 13/25 частин житлового будинку з
господарськими будівлями та спорудами за адресою м. Полтава, вул. Довженко, буд. 18. 12/25 часток зазначеного домоволодіння належало померлій. На користь ОСОБА_2 був складений заповіт, посвідчений
приватним нотаріусом Полтавського Міського нотаріального округу ОСОБА_4 26
листопада 2013 року.Домоволодіння розташоване на приватизованій земельній ділянці площею875кв.м., що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 641304, виданим 8 травня 2008 року виконавчим комітетом Октябрської районної у м. Полтаві ради, кадастровий № 5310137000:19:003:0101, цільове призначення - земліжитлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування житлового
будинку, господарських будівель і споруд). Земельна ділянка належала спадкодавцеві та мені, ОСОБА_1, на
праві спільної сумісної власності, без визначення розміру часток кожного із співвласників.Земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням часток кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність), як це передбаченост.86ч.І Земельного кодексу України. Вважає, що розмір частки у праві власності на земельну ділянку ОСОБА_1 становить 13/25 частки, що належали спадкодавцеві, тому і звертається до суду з даним позовом.
26.11.2018 року ухвалою судді відкрито провадження у справі (а.с.18).
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надавши суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Проти винесення заочного рішення не заперечує. Прохала проводити судове засідання без технічної фіксації судового процесу. (а.с.21).
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, надавши суду заяву про розгляд справи без її участі, зазначивши, що позовні вимоги визнає в повному обсязі, проти задоволення позовної заяви не заперечує. (а.с.26).
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється .
Згідно ч.1 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Частиною 4 ст. 206 ЦПК України встановлено, що у разі визнання позову відповідачем суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову повністю.
Судом встановлено, що згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №641304 виданого 08.05.2008 виконавчим комітетом Октябрської районної у м. Полтаві ради, кадастровий номер 5310137000:19:003:0101, ОСОБА_1, яка проживає ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі рішення виконкому Октябрської районної у м. Полтаві ради від 09.10.2007 року №472 є власником на праві спільної сумісної власності земельної ділянки площею 875 кв.м. у межах згідно плану з цільовим призначенням землі - землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд). Співвласник ОСОБА_3.
01.08.2018 рішенням Октябрського районного суду м. Полтави у справі №554/4415/18 позов ОСОБА_2 задоволено. Визначено розмір часток у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку за адресою м. Полтава, вулиця Довженка,18, площею 875 кв.м., що належать ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №641303, виданого 28 серпня 2008 року виконавчим комітетом Октябрської районної у м. Полтаві ради, кадастровий номер 5310137000:19:003:0101, цільове призначення землі - землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд) на праві спільної сумісної власності, встановивши, що розмір частки у праві власності ОСОБА_3 становить 23/25 частки. Рішення набрало законної сили 03.09.2018. (а.с.15-16).
Відповідно ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом .
Як слідує із рішення, 08 лютого 2017 року померла ОСОБА_3. На праві приватної власності померлій належало 12/25 частин житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою м. Полтава, вулиця Довженко,18. 13/25 часток зазначеного домоволодіння належить ОСОБА_1 Домоволодіння розташоване на приватизованій земельній ділянці площею 875 кв.м.
Згдіно ч. 1 ст. 356 ЦК України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного у праві власності є спільною частковою власністю.
Таким чином розмір частки у праві власності ОСОБА_1 становить 13/25 частки.
Згідно ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Частиною 2 ст. 152 ЗК України встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Як зазначено у пункті 18 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних прав вирішуючи спори про право власності на земельну ділянку суди мають виходити з того, що при переході права власності на будівлі та споруди за цивільно-правовими угодами, укладеними до 01.01.2002, згідно з положеннями чинної до цієї дати статті 30 ЗК України до набувача від відчужувача переходить належне йому право власності або право користування земельною ділянкою, на якій розташовані будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження.
Згідно ст. 377 ЦК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.
Відповідно до ст. 120 ЗК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на гу частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно ч.ч.3,4 ст.88 ЗК України учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення , а у разі неможливості виділення частки - вимагати відповідної компенсації.
Згідно зі ст.42 ЗК України громадяни, використання і розпорядження земельною ділянкою, що належить громадянам на праві спільної часткової власності, визначаються співвласниками цих об єктів і земельної ділянки пропорційно розміру часток у спільній власності на даний будинок, будівлю, споруду. Так само визначається порядок використання учасниками спільної власності на жилий будинок, господарські будівлі і земельні ділянки, що знаходиться у їх користуванні чи володінні. Наступні зміни в розмірі часток у спільній власності на жилий будинок і господарські будівлі, пов язані з прибудовою або перебудовою правового значення не мають і не тягнуть за собою змін установленного учасниками спільної власності порядку використання та розпорядження земельною ділянкою. Угода про порядок використання і розпорядження земельною ділянкою є обов язковою для особи, яка згодом придбала відповідну частку в спільній власності на жилий будинок і господарські будівлі.
Аналізуючи встановлені фактичні обставини справи та вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати по справі сплачені позивачем при подачі позовної заяви до суду складають 704 грн. 80 коп. (а.с.1)
Оскільки відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ч.1 ст. 142 ЦПК України та вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, тобто 352 грн. 40 коп., сплаченого при поданні позову. Решта 50 відсотків сплаченого позивачем судового збору у сумі 352 грн. 40 коп. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.12, 81,130,131, 141, 229, 247, 263, 350, 354 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в :
Позов позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку - задовольнити повністю .
Визначити розмір часток у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку м. Полтава, вул.. Довженко,18 площею 875 кв.м., що належала ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №641304, виданого 08.05.2008 виконавчим комітетом Октябрської районної у м. Полтаві ради, кадастровий номер 5310137000:19:003:0101, цільове призначення землі - землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд) на праві спільної сумісної власності, встановивши, що розмір частки у праві власності ОСОБА_1 становить 13/25 частки .
Стягнути з громадянки України ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованої ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь громадянки України ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованої ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний номер1407100746 судовий збір в розмірі 352 (триста п ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок.
Повернути громадянці України ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованої ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний номер1407100746 з державного бюджету 352 (триста п ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок судового збору, сплаченого нею при подачі позовної заяви згідно квитанції №0.0.1192845252.1 від 21 листопада 2018 року, код платника НОМЕР_2, банк платника ПАТ КБ ПриватБанк , отримувач УК у м. Полтаві/Шевченків р-н/22030101, код
отримувача 38019510, банк отримувача ГУ ДКСУ в Полтавській області, код банку 831019.
Позивач - громадянка України, ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованої ІНФОРМАЦІЯ_6, ідентифікаційний номер1407100746.
Відповідач - громадянка України, ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованої ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом 30 днів з дня проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, визначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікацйної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після спливу строку на подачу апеляційної скарги, якщо така скарга не буде подана.
Рішення складено 21 грудня 2018 року.
Суддя І.О.Блажко
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2018 |
Оприлюднено | 03.01.2019 |
Номер документу | 78969798 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Блажко І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні