Рішення
від 11.12.2018 по справі 548/2102/18
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/2102/18

Провадження № 2/548/794/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.12.2018 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді- Коновод О.В.

за участю секретаря судового засідання Вовк М.І.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області, ОСОБА_3 районної державної адміністрації Полтавської області, Приватного акціонерного товариства " Відродження", ОСОБА_4, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 державної нотаріальної контори, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області, ОСОБА_3 районної державної адміністрації Полтавської області, Приватного акціонерного товариства " Відродження", ОСОБА_4, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 державної нотаріальної контори, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування, мотивуючи його тим, що 30 листопада 2008року померла ОСОБА_5. 20 листопада 2008 року ОСОБА_5 склала заповіт, яким заповіла земельну ділянку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. На час відкриття спадщини разом із ОСОБА_5 проживали та були зареєстровані: ОСОБА_1, ОСОБА_4. Вищевказані спадкоємці за заповітом відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України вважаються такими, що прийняли спадщину (копія довідки ОСОБА_3 міської ради №2130 від 06.04.2017р.)

Відповідно до рішення загальних зборів членів трудового колективу та пенсіонерів ВАТ Відродження від 23 грудня 1999 року Протокол №3, в затвердженому списку членів вказана під №362 ОСОБА_5.

ОСОБА_2 сільською радою надано Викопіювання з плану земельних ділянок приватної власності сільськогосподарського призначення ОСОБА_5 .

Довідкою про право на одержання земельної частки (паю) №39 від 14.06.2018р. ПрАТ Відродження повідомляє, що згідно із Протоколом №3 загальних зборів членів трудового колективу та пенсіонерів ВАТ Відродження від 23 грудня 1999 року ОСОБА_5 дійсно належить земельна частка (пай) на підставі затверджених списків членів ВАТ Відродження для одержання земельного паю із доданим викопіюванням з плану земельних ділянок приватної власності сільськогосподарського призначення ОСОБА_5 (завірено ОСОБА_2 сільською радою).

На запит адвоката, отриманий лист №853/116-18 від 20.07.2018р. від Відділу у Хорольському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області інформує, що ОСОБА_5 дійсно належала довідка на право на сертифікат на право на земельну частку (пай) №605 на території ОСОБА_2 сільської ради. Станом на 01.01.2013р. державний акт на право власності на земельну ділянку взамін довідки на право на сертифікат на право на земельну частку (пай) №605 на ОСОБА_5 по території ОСОБА_2 сільській раді не виготовлявся та не видавався.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з"явився,але в заяві прохав суд провести розгляд справи за його відсутності.

В судове засідання відповідач ОСОБА_2 сільська ради Хорольського району Полтавської області свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада позов визнає повністю.

В судове засідання відповідач ОСОБА_3 районна державна адміністрація свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника держадміністрації, зазначивши, що при вирішенні справи покладаються на розсуд суду.

В судове засідання відповідач ОСОБА_6 акціонерне товариство " Відродження" свого представника не направили, подавши заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, зазначивши, що позов визнає повністю.

В судове засідання відповідач ОСОБА_4 не з"явилася, але подала заяву про розгляд справи за її відсутності , зазначивши, що позов визнає повністю.

В судове засідання представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 державної нотаріальної контори, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області своїх представників не направили, подали заяву про розгляд справи за відсутності їх представників, зазначивши, що при вирішенні справи покладаються на розсуд суду.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється,що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.

Врахувавши позицію позивача, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку відповідачів, третіх осіб, викладених у письмових заявах, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

В силу ч. 4ст. 206ЦПК Українив разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обовязків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.

Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1ст. 1268ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 3ст. 13ЦПК Україниучасниксправи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Повноваження сторін на вчинення дій по визнанню позову судом перевірені.

Відповідач не обмежений в цивільній процесуальній дієздатності, а тому розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, включаючи і право на визнання позову.

Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без зясування і дослідження інших обставин справи.

За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 Цивільного кодексу на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві

Відповідно до ч.1 ст.1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

З наведених норм чинного законодавства України та фактичних обставин справи випливає наступне.

Позивач, є спадкоємцем за заповітом на конкретне майно померлої 30.11.2008 року ОСОБА_5, що складається із земельної частки (паю), які розташована в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області.

Проте, завідувачем ОСОБА_3 державної нотаріальної контори ОСОБА_7. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вище зазначену ділянку з тих підстав, що заявником не надано нотаріусу правовстановлювального документу (Державний акт про право приватної власності на земельну ділянку). Для вирішення свого порушеного права рекомендував звернутися до суду.

Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку не може бути виданий не власнику землі, крім того, кадастровий номер земельній ділянці не визначено. Фактично, без рішення суду про право власності на спірну земельну ділянку, власник не зможе замовити технічну документацію на підставі якої буде присвоєно земельній ділянці кадастровий номер.

Як роз'яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про Державний земельний кадастр кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Відповідно до п.115 постанови КМУ Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру від 17.10.2012 державна реєстрація земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації за заявою власників.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до листа Відділу у Хорольському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 24.04.2018 № 465/116-18, станом на 01.01.2018, вартість земельної частки (паю) за межами населених пунктів на території ОСОБА_2 сільської ради становить - 107922 (сто сім тисяч дев'ятсот двадцять дві)грн. 95 коп. Із наведеної суми визначена ціна позову.

ОСОБА_4 залучена відповідачем, так як вона зазначена в заповіті спадкодавиці. ОСОБА_3 РДА залучена відповідачем, так як остання не мала за практику ухвалювати розпорядження про затвердження списків осіб, які мають право на земельну частку (пай), та як особа, яка повинна була видати оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) ОСОБА_5 Сільська рада залучена, як можливий спадкоємець (відумерла спадщина), у разі не отримання спадщини фізичними особами. ПрАТ Відродження залучене, як особа яка проводила всі процедури по розпаюванню земель на території ОСОБА_2 сільської ради.

Відповідно до Довідки ПрАТ Відродження від 14.06.2018 №40, 18.04.2011 ВАТ Відродження переіменоване у Публічне акціонерне товариство, а 24.03.2017 у ОСОБА_6 акціонерне товариство .

Відповідно до ст. 392 Цивільного Кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За даних обставин суд приходить до висновку, що права позивача є доведеним, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.15,16,328,392 ЦК України, ст.ст. 17,84 Земельного кодексу України, ст.ст.1-18,76-81,141,209-241,259,263-265,268,354,355 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області, ОСОБА_3 районної державної адміністрації Полтавської області, Приватного акціонерного товариства " Відродження", ОСОБА_4, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 державної нотаріальної контори, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права власності в порядку спадкування,- задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1) право власності на земельну ділянку, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_5 (померлої 30 листопада 2008року), яка, відповідно до рішення загальних зборів членів трудового колективу та пенсіонерів ВАТ Відродження від 23 грудня 1999 року (Протокол №3), мала право на земельну частку (пай) під №362 (відповідно до Викопіювання з плану земельних ділянок приватної власності сільськогосподарського призначення ОСОБА_5 визначеного ОСОБА_2 сільською радою ).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.

Повний текст судового рішення складено 11.12.2018 року.

Учасники справи:

Позивач:ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1), 37800, Полтавська обл., м. Хорол, вул Вокзальна, 69 , електронна адреса й поштова скринька відсутні Відповідачі: Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів: 1.Петракіївська сільська рада Хорольського району Полтавської області (ЄДРПОУ 22535523), 37803, Полтавська обл., Хорольський р-н, с.Петракіївка, тел. (05362) 98-5-98, E-mail:http://horolska-rayrada.gov.ua/petrakiivska-silska-rada-08-58-08-14-12-2016/ 2. ОСОБА_3 районна державна адміністрація Полтавської області 37800, Полтавська область, м.Хорол, вул.1 Травня, 4 3. ОСОБА_6 акціонерне товариство Відродження (ЄДРПОУ 00728629), 37803, Полтавська обл., Хорольський р-н, с.Петракіївка, , тел. (05362)91-1-79, електронна адреса й поштова скринька невідомі ОСОБА_8 (рнокпп НОМЕР_2), 37800, Полтавська обл., м. Хорол, вул Вокзальна, 69 , електронна адреса й поштова скринька відсутні 1. ОСОБА_3 державна нотаріальна контора (ЄДРПОУ 02900203) 37800, Полтавська обл., Хорольський р-н, м. Хорол, вул.К.Маркса, 21а, к. 6 , тел. (05362) 33735, E-mail: hordnk@just.gov.ua 2. Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області , 36038, м. Полтава вул.Уютна, 23, тел (0532) 56-00-36 http://poltavska.land.gov.ua/ ; E-mail: poltava@land.gov.ua

Суддя : О.В. Коновод

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення11.12.2018
Оприлюднено03.01.2019
Номер документу78970297
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —548/2102/18

Рішення від 11.12.2018

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 21.11.2018

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 02.11.2018

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні