Справа № 548/2266/18
Провадження № 2/548/831/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.12.2018 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді- Коновод О.В.
за участю секретаря судового засідання Вовк М.І.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин, факту проживання однією сім"єю зі спадкодавцем більше п"яти років на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин, факту проживання однією сім"єю зі спадкодавцем більше п"яти років на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, мотивуючи його тим, що 23 серпня 1996 року в селі Трубайці Хорольського району Полтавської області помер ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про його смерть ОСОБА_4 І-КЕ № 087194.
Після смерті 23 серпня 1996 року ОСОБА_3 відкрилась спадщина на його спадкове майно, тобто земельну частку ( пай) площею 2,42 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області , що доводиться довідкою виконкому ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області від 12.11.2018 року № 1006/02-45.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є племінником покійного ОСОБА_3, з яким проживав однією сім єю, починаючи з жовтня 1990 року по день його смерті 24.08.1996 року, тобто більше п яти років на час відкриття спадщини, що підтверджується письмовими доказами: довідкою ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району сільської ради Полтавської області від 12 листопада 2018 року, а також поясненнями свідків: ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2.
ОСОБА_3 був рідним братом батька позивача ОСОБА_7, який помер 09.12.2002 року в с. Трубайці Хорольського району Полтавської області, що доводиться копією свідоцтва про смерть ОСОБА_4 І-КЕ № 229304.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 нез"явився,але в позовній заяві прохав суд провести розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської областів судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада позов визнає повністю.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється,що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Врахувавши позицію позивача, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку відповідача, викладену у письмовій заяві, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
В силу ч. 4ст. 206ЦПК Українив разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обовязків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1ст. 1268ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 3ст. 13ЦПК Україниучасниксправи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Повноваження сторін на вчинення дій по визнанню позову судом перевірені.
Відповідач не обмежений в цивільній процесуальній дієздатності, а тому розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, включаючи і право на визнання позову.
Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без зясування і дослідження інших обставин справи.
За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
З 01 січня 2004 року набрав чинності нині діючий Цивільний кодекс України, яким передбачено п'ять черг спадкування за законом, зокрема ст. 1264 ЦК України визначено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали із спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1264 Цивільного кодексу України позивач, ОСОБА_1, є спадкоємцем четвертої черги за законом померлого 23 серпня 1996 року рідного дядька ОСОБА_3, оскільки проживав з ним на день його смерті однією сім єю більше п яти років та у зв язку з відсутністю його спадкоємців попередніх черг за законом та відсутністю заповіту.
Таким чином, для отримання вищевказаної спадщини позивачу необхідно встановити факт родинних відносин, тобто, що ОСОБА_3, який помер 23 серпня 1996 року в с. Трубайці Хорольського району Полтавської області, є рідним братом померлого 09.12.2002 року ОСОБА_7 ; факт його проживання однією сім єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 більше п яти років на час відкриття спадщини, а також надати правовстановлюючі документи на спадкове майно.
У зв язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно, позивач не має можливості оформити право власності на спадкове майно в нотаріальному порядку, тому йому як спадкоємцю за законом необхідно звернутись до суду з відповідною заявою.
Дані факти є юридичними, оскільки їх встановлення надає позивачу право на отримання майнових прав на вказане спадкове майно померлого 23 серпня 1996 року ОСОБА_3 та повністю доводяться: письмовими доказами : довідками виконкому ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області від 12.11.2018 року № 1006/02-45 та від 12.11.2018 року № 1007/02-45, копією свідоцтва про народження Серія ІV-УР№ 2027469, а також письмовими поясненнями свідків: ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із статтею 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У статті 526 ЦК України в редакції від 18.07.1963 року визначено, що місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, місцезнаходження майна або його основної частини.
Згідно із ст. 530 ЦК України в редакції від 18.07.1963 року при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
У статті 1264 ЦК України визначено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Отже, у відповідності до ст. 1264 ЦК України позивач , ОСОБА_1, є єдиним спадкоємцем четвертої черги за законом померлого 23 серпня 1996 року ОСОБА_3, який прийняв його спадщину, тому має право на вищевказане спадкове майно, оскільки відсутні інші спадкоємці попередніх черг за законом, які прийняли його спадщину.
Відповідно до ч.2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 392 Цивільного Кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За даних обставин суд приходить до висновку, що права позивача на спадщину є доведеним, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.15,16,328,392 ЦК України, ст.ст.1-18,76-81,141,209-241,259,263-265,268,354,355 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин, факту проживання однією сім"єю зі спадкодавцем більше п"яти років на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом ,- задовольнити повністю.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, є рідним племінником ОСОБА_3, який помер 23 серпня 1996 року в с. Трубайці Хорольського району Полтавської області.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, проживав однією сім єю із померлим 23 серпня 1996 року ОСОБА_3, починаючи з жовтня 1990 року по день його смерті 23 серпня 1996 року в с. Трубайці Хорольського району Полтавської області, тобто більше п яти років на час відкриття його спадщини.
Визнати за ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом майна померлого 23 серпня 1996 року ОСОБА_3 право власності на земельну частку ( пай) площею 2,42 в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території ОСОБА_2 сільради Хорольського району Полтавської області, яка належала останньому згідно довідки виконкому ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області від 12.11.2018 року № 1006/02-45.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.
Повний текст судового рішення складено 10.12.2018 року.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт Серія КО №052510, виданий 15 лютого 2000 року Хорольським РВ УМВС України в Полтавській області, зареєстрований та проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, індекс: 37861, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1
Відповідач: ОСОБА_2 сільська рада Хорольського району Полтавської області, Код ЄДРПОУ: 22535575, адреса: с. Трубайці Хорольського району Полтавської областіі, індекс: 37861.
Суддя : О.В. Коновод
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2018 |
Оприлюднено | 03.01.2019 |
Номер документу | 78970378 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Коновод О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні