Справа № 548/2030/18
Провадження № 2/548/780/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.12.2018 р. Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Старокожко В.П.,
за участю секретаря - Комаренко В.М.,
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоаврамівської громади, Хорольської районної державної адміністрації, СТОВ Ковалі про надання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Хорольського районного суду Полтавської області з позовом до Новоаврамівської громади Хорольського району, Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю КОВАЛІ (далі - СТОВ Ковалі ), про поновлення процесуального строку на звернення до суду для пред'явленн позову про надання права на земельну частку (пай) в порядку спадкуванняпісля смерті бабусі ОСОБА_2 , визнання в порядку спадкування за заповітом майна померлої 30.01.1998 року права на земельну частку (пай) КСП Нива с. Ковалі Хорольського району Полтавської області в розмірі 2.77 умовних кадастрових гектари та зобов'язання Хорольску районну адміністрацію Полтавської області виділити із земель запасу Новоаврамівської громади Хорольськогорайону земельну частку (пай) розміром 2.77 умовних кадастрових гектари.
Позовна заява мотивована тим, що 30 січня 1998 року померла баба позивача позивача - ОСОБА_2, яка за життя 06.08.1996 року склала заповіт, зареєстрований за № 26 Селещинською сільською радою Машівського району Полтавської області, на користь позивача та рідного дядька позивача ОСОБА_3 Вказує, що він із дядьком прийняли спадщину за заповітом після померлої ОСОБА_4 майно в рівних частинах, що доводиться свідоцтвом про право на спадщину за заповітом на житловий будинок та земельну дялнку під ним за адресою с. Селещина, Машівського району Полтавської області, вул. Першотравнева, 7.
Позивач вказував, що весною 2018 року він дізналася про право баби на отримання сертифіката на право на земельну частку (пай), так як ОСОБА_4 працювала на землях колгоспу ім. ХХІV з'їзду КПРС була членом цього колгоспу, пішла пенсію в 1976 році як член цього колгоспу, тому має право на земельну ділянку (пай). Вказує, що КСП Нива Хорольського району, правонаступником якого став СТОВ Ковалі Хорольського району, 27 грудня 1995 року , передано у колективну власність 3 551,5 га землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом від 27 грудня 1995 року. Проте ОСОБА_4 не включена в основні та додаткові списки до вказаного державного акта (список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства).
Оскільки ОСОБА_4 працювала на землях колгоспу ім. ХХІV з'їзду КПРС була членом цього колгоспу, то відповідно позивач як спадкоємець за законом має право на земельну частку (пай) КСП Нива .
На підставі викладеного ОСОБА_1 просив: поновити процесуальний строк на звернення до суду для пред'явленн позову про надання права на земельну частку (пай) в порядку спадкуванняпісля смерті бабусі ОСОБА_2 , та визнати в порядку спадкування за заповітом майно померлої 30.01.1998 року право на земельну частку (пай) КСП Нива с. Ковалі Хорольського району Полтавської області в розмірі 2.77 умовних кадастрових гектари та зобов'язання Хорольску районну адміністрацію Полтавської області виділити із земель запасу Новоаврамівської громади Хорольськогорайону земельну частку (пай) розміром 2.77 умовних кадастрових гектари.
Провадження по даній справі було відкрито судом 30 жовтня 2018 року.
Підготовче судове засідання було проведено 03.12.2018 року, задоволено клопотання позивача про виклик в судове засідання свідка ОСОБА_5.
В судовому засідання позивач ОСОБА_1 свій позов підтримав з підстав зазначених в ньому, просив його задовольнити.
Хорольська районна державна адміністрація Полтавської області явку свого представника в судове засідання не забезпечила, подаласуду письмову заяву про розгляд справи у відсутність свого представника, при вирішення спору поклалася на розсуд суду.
СТОВ Ковалі Хорольського району явку свого представника в судове засідання не забезпечив, подав суду заяву про розгляд справи у відсутність свого представника. Своє відношення до позову не висловив.
Новоаврамівська громада Хорольського району подала суду письмову заяву в якій просила розглянути справу у відсутність свого представника. Своє відношення до позову не висловила.
Допитавши позивача ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_5, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.
Судом установлено, що 30 січня 1998 року в селищі Машівка Полтавської області померла ОСОБА_2.
З 01 січня 1944 року по 01 січня 1946 року та з 01 січня 50 по 01 січня 1976 року працювала в колгоспі імені ХХІV з'їзду КПРС села Ковалі Хорольського району.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначав, що на час паювання земель між працівниками колективного сільськогосподарського підприємства, його баба , як пенсіонерка та член КСП, не була включена до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай).
За положеннями пункту 1 Указу Президента України № 720 від 8 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства; паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) (абзаци 2, 3).
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю (пункт 2 цього Указу).
Тобто, право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів сільськогосподарського товариства до списків доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному сільськогосподарському товариству, членом якого є особа.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю, вона працювала в цьому підприємстві й була його членом.
Згідно з ч. 1 ст. 1, ст. 5 Закону України від 14 лютого 1992 року Про колективне сільськогосподарське підприємство колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним об'єднанням громадян. Членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частиною другою статті 78 ЦПК встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 76 ЦПК України).
У матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про волевиявлення ОСОБА_2 стати членом КСП Нива села Ковалі (письмова заява), що на момент паювання земель КСП Нива вона була членом зазначеного підприємства та необґрунтовано не була включена у списки на отримання земельної частки (паю) в КСП Нива , а також докази того, коли було видано державний акт на право колективної власності на землю КСП Нива , відтак ОСОБА_6 не довів своїх вимог, що є його процесуальним обов'язком.
Вирішуючи спір, суд враховує те, що що позивачем не надано переконливих доказів того, що на момент паювання земель КСП Нива його баба була членом підприємства чи, як пенсіонер, залишалася членом зазначеного підприємства та необґрунтовано не була включена у списки на отримання земельної частки (паю).
На ряду з вищевикладеним, суд вважає необхідним заначити і наступне.
Як встановлено судом позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем померлої 30.01.1998 року ОСОБА_2 за заповітом. Вказана обставина підтверджується відповідним свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, що мається в матеріалах справи.
Судом встанвлено, що за життя ОСОБА_2 скала заповіт на конкретне майно, а саме на житловий будинок з погосподарськими будівлями в селі Селещина, вул. Першотравневій, який заповіла позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 в рівних частинах, та земельну ділянку загальною площею 0.25 га., ОСОБА_3 - 0.10 га. та ОСОБА_1 - 0.15 га.
Таким чином, позивачем прийнято спадщину за заповітом.
Позивачем ОСОБА_1 не надано суду доказів, що він крім того прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 за законом.
За заповітом можливо прийняти права та обов'язки які належали заповідачу лише ті, які конкретно визначені в заповіті.
Права та обов'язки не охоплені заповітом, можуть бути успадковані за законом в порядку визначеному ЦК України, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин.
Таким чином вимога позивача ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на земельну частку (пай), що за його твердженням належала спадкодавцю ОСОБА_2 не може бути задоволена судом, так як це майно не було вклачено в заповіт.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ,
(ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, паспорт серії КН № 353078, виданий Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 25.10.1997 року, ІПН: НОМЕР_1)
до Новоаврамівської громади,
(Код ЄДРПОУ 22535517, адреса: с. Новоаврамівка Хорольського району Полтавської області)
Хорольської районної державної адміністрації Полтавської області,
(Код ЄДРПОУ 04057267, адреса: м. Хорол, вул. 1 Травня, буд. 4, Полтавської області)
Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Ковалі ,
(Код ЄДРПОУ 03770276, адреса: с. Ковалі, вул. Миру, буд. 65/2, Хорольського району Полтавської області)
відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення шляхом подачі відповідної заяви до Полтавського апеляційного суду або, у відповідності до п. 15.5 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, до Хорольського районного суду Полтавської області (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення буде виготовлено протягом десяти днів з дати проголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Головуючий:
Повний текст рішення суду виготовлено 29.12.2018 року.
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2018 |
Оприлюднено | 03.01.2019 |
Номер документу | 78970896 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Старокожко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні