Справа № 574/654/18
Провадження №2/574/334/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2018 року Буринський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Куцан В.М.
з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яка являється законним представником неповнолітнього ОСОБА_4 до ОСОБА_5 сільської ради Буринського району Сумської області про визнання права власності на спадкове майно та встановлення факту належності правовстановлюючих документів,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом в інтересах ОСОБА_6 та ОСОБА_3, яка являється законним представником неповнолітнього ОСОБА_4 мотивуючи тим, що 01.12.2013 року померла мати ОСОБА_6 та ОСОБА_4 - ОСОБА_7, у зв'язку з чим відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі, на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 №710549 та на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 №749630, яку вона разом з ОСОБА_6 та ОСОБА_4 успадкувала після смерті 11.02.2008 року чоловіка ОСОБА_6, шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини , входячи до кола спадкоємців першої черги за законом, але за життя юридично не оформила. Після смерті матері ОСОБА_6 та ОСОБА_4 прийняли спадщину шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини , входячи до кола спадкоємців першої черги за законом і на частину спадкового майна отримали свідоцтва про право на спадщину за законом. Однак оригінали вище згаданих державних актів на право приватної власності на землю серії Р3 №710549 та Р3 №749630 було втрачено, у зв'язку з чим вони не можуть отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі. Крім того, нотаріус звернула увагу на те, що у копіях вище зазначених державних актів є розбіжності в написанні прізвища батька, а саме М'яделець замість правильного Мяделець . При вказаних обставинах вони не можуть отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі, у зв'язку з чим просили встановити факт належності їхньому батьку зазначених державних актів на право приватної власності на землю та визнати за кожним з них право власності на 1/2 частину цього нерухоме майно.
Представник позивачів ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив справу розглянути без його участі, про що повідомив суд письмовою заявою.
Представник відповідача ОСОБА_5 сільської ради в задоволенні позовної заяви не заперечував, просив справу розглянути без його участі, про що повідомив суд письмово листом.
Оскільки сторони у судове засідання не з'явились, подавши заяви про розгляд справи у їх відсутність, тому відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши обставини справи, надані докази та давши їм оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у підготовчому судовому засіданні з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Зокрема, судом встановлено, що 01 грудня 2013 року померла мати ОСОБА_6 та ОСОБА_4 - ОСОБА_7, яка мешкала в с. Сніжки, Буринського району, Сумської області, у зв'язку з чим відкрилася спадщина, до якої ввійшли, в тому числі, земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 №710549 та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 №749630, яку вона разом з синами прийняли після смерті 11 лютого 2008 року чоловіка ОСОБА_6 шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини згідно вимог ч.3 ст.1268 ЦК України, але за життя юридично не оформила. Спадщину після смерті ОСОБА_7 прийняли її сини - ОСОБА_6 та ОСОБА_4 відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України, постійно проживаючи разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і на частину спадкового майна, отримали свідоцтво про право на спадщину за законом, що підтверджується, копіями паспортів ОСОБА_6 та ОСОБА_4, свідоцтвами про смерть ОСОБА_6 та ОСОБА_7, свідоцтвом про укладення шлюбу спадкодавців, свідоцтвами про народження ОСОБА_6 та ОСОБА_4, копіями державних актів, копією свідоцтва про право на спадщину за законом, довідками ОСОБА_5 сільської ради, витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) (а.10-30, 33, 34).
Разом з тим, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 не можуть отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на вище вказані земельні ділянки, оскільки у державних актах на право приватної власності на землю серії Р3 №710549 та серії Р3 №749630 є розбіжності в написанні прізвища батька, а саме М'яделець замість правильного Мяделець , як зазначено у свідоцтві про смерть. Крім того, оригінали зазначених державних актів за невідомих обставин було втрачено, а дублікати отримати ОСОБА_6 та ОСОБА_4 не спроможні, у зв'язку з внесенням змін до Законів України Про державний земельний кадастр та Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , відповідно до яких з 01 січня 2013 року державні акти на право власності на земельні ділянки не видаються, однак документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою видані до набрання чинності цим Законом , є дійсними (п.10 ст.28-1 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про державний земельний кадастр ), що підтверджується роз'ясненням нотаріуса та повідомленням відділу у Буринському районі головного управління Держгеокадастру у Сумській області (а.с.31-32).
Статтею 131 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Відповідно до ст.1218 ЦК України До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. При цьому ч. 2 ст.373 цього Кодексу встановлено, що право на землю гарантується Конституцією.
Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який посвідчує його право власності.
В силу ч.1 ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Однак втрата оригіналів та розбіжності у вищевказаних правовстановлюючих документах унеможливлює отримання ОСОБА_6 та ОСОБА_4 свідоцтва про право на спадщину, оскільки в силу п.4.15 Глави 10 Розділу ІІ «Порядку про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» , затвердженого наказом Мінюсту України 22.02.2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно ч.1 ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Статтею 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що державна реєстрація прав проводиться, в тому числі, на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Частиною 3 статті 1296 ЦК України визначено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Таким чином, даючи оцінку наведеним вище доказам, суд вважає прізвище М'яделець та Мяделець , в даному випадку, ідентичними, при цьому розбіжності у правовстановлюючих документах виникли через відхилення від орфографічних норм при міжмовному перетворенні.
Частиною 4 статті 206 ЦПК України встановлено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
З огляду на зміст зазначених норм матеріального права та їх аналізу, враховуючи, що визнання позову відповідачем не суперечить закону й не порушує права чи інтереси інших осіб, а також те, що ОСОБА_6 та ОСОБА_4 прийняли спадщину, але не можуть скористатись в повному обсязі своїм правом власності на спадкове майно шляхом нотаріального оформлення спадщини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2-7, 10-13, 23, 200, 206, 247, 258, 259, 265, 268, 315, 354 ЦПК України, ст.ст.81,126, 131 ЗК України, ст.ст.328, 392, 1216-1218, 1222,1223, 1225, 1258,1261, 1268, 1296,1297 ЦК України, суд -
віришив:
Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яка являється законним представником неповнолітнього ОСОБА_4 до ОСОБА_5 сільської ради Буринського району Сумської області про визнання права власності на спадкове майно та встановлення факту належності правовстановлюючих документів задовольнити повністю.
Встановити факт про те, що державний акт на право приватної власності на землю серії Р3 №710549, виданий ОСОБА_5 сільською радою 29 серпня 2002 року відповідно до розпорядження голови Буринської райдержадміністрації від 18 липня 2002 року за №157 та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №106, що посвідчує право приватної власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,2455 га, яка знаходиться на території ОСОБА_5 сільської ради Буринського району Сумської області належить ОСОБА_6, який помер 11 лютого 2008 року в селі Сніжки Буринського району Сумської області.
Встановити факт про те, що державний акт на право приватної власності на землю серії Р3 №749630, виданий ОСОБА_5 сільською радою 29 серпня 2002 року відповідно до розпорядження голови Буринської райдержадміністрації від 18 липня 2002 року за №157 та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №106, що посвідчує право приватної власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,024 га, яка знаходиться на території ОСОБА_5 сільської ради Буринського району Сумської області належить ОСОБА_6, який помер 11 лютого 2008 року в селі Сніжки Буринського району Сумської області.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживаючого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом після померлого 11 лютого 2008 року в селі Сніжки Буринського району Сумської області ОСОБА_6 , право власності на ? частку
земельної ділянки площею 3,2455 га з кадастровим номером 5920986400:06:002:0003 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
земельної ділянки площею 0,7074 га з кадастровим номером 5920986400:07:001:0053 для ведення особистого селянського господарства;
земельної ділянки площею 0,3170 га з кадастровим номером 5920986400:05:002:0024 для ведення особистого селянського господарства, що знаходяться на території ОСОБА_5 сільської ради Буринського району Сумської області.
Визнати за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , проживаючого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом після померлого 11 лютого 2008 року в селі Сніжки Буринського району Сумської області ОСОБА_6 , право власності на ? частку
земельної ділянки площею 3,2455 га з кадастровим номером 5920986400:06:002:0003 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
земельної ділянки площею 0,7074 га з кадастровим номером 5920986400:07:001:0053 для ведення особистого селянського господарства;
земельної ділянки площею 0,3170 га з кадастровим номером 5920986400:05:002:0024 для ведення особистого селянського господарства, що знаходяться на території ОСОБА_5 сільської ради Буринського району Сумської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Сумської області через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий:
Суд | Буринський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2018 |
Оприлюднено | 04.01.2019 |
Номер документу | 79002859 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Буринський районний суд Сумської області
Куцан В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні