Рішення
від 26.12.2018 по справі 924/743/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" грудня 2018 р. Справа № 924/743/18

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В. при секретарі судового засідання Комарніцькій Н.П., розглянувши справу

за позовом регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області

до Кам'янець-Подільської місцевої громадської організації соціально-правового захисту «Матері і дитини»

про розірвання договору

за участю представників:

позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 29.01.2018р.;

відповідача: не з'явились.

У судовому засіданні 26.12.2018р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

22.08.2018р. на адресу суду надійшла позовна заява регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області до Кам'янець-Подільської місцевої громадської організації соціально-правового захисту «Матері і дитини» про розірвання договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності № 1920 від 22.09.2017р.

В обгрунтування позовних вимог регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області посилається на неналежне виконання відповідачем договірного зобов'язання зі сплати орендної плати. Заходи з досудового врегулювання спору шляхом надіслання претензії від 24.04.2018р. виявились безрезультатними. У листі від 10.07.2018р. позивач запропонував відповідачу припинити дію договору оренди достроково за взаємною згодою, однак відповіді не надійшло. Посилаючись на положення ст.ст. 509, 525, 526, 530, 651 ЦК України, ст.ст. 174, 218 ГК України, ст.ст. 10, 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", позивач просить суд задовольнити позов.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та зазначив про те, що заборгованість відповідача на час розгляду справи зросла, що підтверджує наявність підстав для задоволення позову, однак, не виключає можливості укладення з відповідачем аналогічного договору оренди у майбутньому в порядку, визначеному законом.

Незважаючи на те, що відповідач повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи (ухвали у справі було надіслано за належною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; крім того, про час та місце судового засідання 26.12.2018р. керівник відповідача був повідомлений у засіданні 12.12.2018р. під розписку), відзив на позов не подав, позовні вимоги не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, враховуючи при цьому закінчення передбаченого законом строку розгляду справи та зміст положення ст.202 ГПК України, яка передбачає випадки, у яких суд може розглядати справу за відсутності учасника справи.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.

22.09.2017р. між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області (орендодавець) та Кам'янець-Подільською місцевою громадською організацією соціально-правового захисту "Матері і дитини" (орендар) укладено договір №1920 оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності (договір), відповідно до п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене (нерухоме) майно - нежитлові приміщення, реєстровий номер 33689922.5.АААААЖ710 (далі майно), загальною площею 96,5 кв.м., яке розміщене за адресою: вул. Вокзальна, 95, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., 32300, що перебуває на балансі Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" ідентифікаційний код 35123594 (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість станом на 30.06.2017р. і становить за незалежною оцінкою 213679,00 грн.

Майно передається в оренду з метою розміщення громадської організації (п. 1.2. договору).

Відповідно до п. 2.1. договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна.

Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786, із змінами та доповненнями, і становить без ПДВ за перший місяць розрахунку - серпень 2017 р. - 878,29 грн. (п. 3.1. договору).

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством (п. 3.2 договору).

Як передбачено п. 3.3. договору, орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України.

Згідно п. 3.5. договору розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п. 3.6. договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 70% та 30% щомісяця не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним місяцем, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

За умовами п. 3.7. договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному п. 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Як передбачено п. 3.8. договору у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж 3 місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.

Відповідно до п. 3.11. договору у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.

Як встановлено п. 5.2. договору, у разі порушення орендарем зобов'язання зі сплати орендної плати він має відшкодувати державному бюджету і балансоутримувачу збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір завдатку. Якщо, в разі дострокового припинення договору за згодою сторін, сума сплачених орендних платежів і завдатку перевищить передбачені договором платежі за період фактичної оренди, то це перевищення розглядається як зайва сума орендної плати.

Орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу (п. 5.3. договору).

Відповідно до п. 5.10. договору орендар у разі припинення або розірвання договору зобов'язаний повернути балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.

Сторонами у п. 10.1. договору погоджено, що він укладений строком на 2 роки 11 місяців, діє з 22.09.2017р. до 21.08.2020р. включно.

Як передбачено п. 10.8. договору, у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу. У разі, якщо орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.

У пункті 10.9. договору зазначено, що майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання акта приймання-передавання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря.

Як передбачено п. 10.13 договору, додатки до цього договору є його невід'ємною і складовою частиною.

У додатку 1 до вищевказаного договору визначено Розрахунок плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна, розмір якої становить 878,29 грн. У Додатку №2 від 22.09.2017р. міститься Акт приймання-передавання індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності.

Договір та додатки підписано та засвідчено відбитками печаток сторін.

Позивачем надано розрахунок заборгованості по орендній платі до державного бюджету по договору оренди №1920 від 22.09.2017р. за період з січня 2018р. по липень 2018р. - 4670,79 грн.

24.04.2017р. позивачем надіслано боржнику претензію з вимогою про сплату боргу та 10.07.2018р. лист з пропозицією сплатити заборгованість для уникнення в подальшому припинення дії договору оренди достроково за згодою сторін. Відповіді від відповідача не надійшло.

Враховуючи систематичне невиконання відповідачем зобов'язань з сплати орендних платежів за договором №1920 від 22.09.2017р., позивач звернувся до суду з позовом.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Відповідно до ст. 11 та ст. 509 Цивільного кодексу України, в силу зобов'язання боржник зобов'язаний вчинити на користь кредитора певну дію, в тому числі сплатити борг, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, тобто сплати боргу.

За змістом ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобовязання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Як передбачено ч.ч. 1, 5 ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ст. ст. 18, 19 Закону України Про оренду державного та комунального майна орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, незалежно від результатів господарської діяльності.

Як вбачається із матеріалів справи, між сторонами було укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №1920 від 22.09.2017р.

Згідно ст. 526 ЦК України зобовязання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.Пунктом 10.3 договору передбачено, що зміни до умов цього договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди сторін, відтак договір не може бути розірвано в односторонньому порядку. При цьому договір оренди може бути розірвано за рішенням суду на вимогу орендодавця у разі істотного порушення договору орендарем.

Аналогічна норма закріплена у ч.3 ст.26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", який є спеціальним законом з питань регулювання відносин оренди державного та комунального майна, встановлено, що договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду, у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

При цьому судом враховується, що згідно з ст.10 Закону України Про оренду державного та комунального майна істотними умовами договору оренди є, зокрема, орендна плата з урахуванням її індексації. Відтак, невнесення орендної плати в обумовленому договором розмірі та в установлений строк є істотним порушенням умов договору, внаслідок чого орендодавець (позивач) позбавляється суми орендної плати, на яку розраховував, укладаючи договір від 22.09.2017р.

Окрім того в силу п. 3.11. договору сторони передбачили, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.

З наданого позивачем розрахунку заборгованості по орендній платі встановленим є факт ненадходження від відповідача орендної плати до державного бюджету за січень 2018р. - липень 2018р. на загальну суму 4670,79 грн.

Наявні в матеріалах справи докази свідчать про невиконання відповідачем своїх зобовязань за договором оренди від 22.09.2017р. №1920, оскільки в силу п.5.3 договору відповідач зобов'язався своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Невнесення орендної плати у визначеному договором обсязі та у встановлений строк є підставою для його розірвання в силу ст. 26 Закону України Про оренду державного та комунального майна .

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 74 ГПК України).

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги позивача, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку з задоволенням позову.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності, від 22.09.2017р. № 1920, укладений між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області та Кам'янець-Подільською місцевою громадською організацією соціально-правового захисту «Матері і дитини» .

Стягнути з Кам'янець-Подільської місцевої громадської організації соціально-правового захисту «Матері і дитини» (м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, вул. Драй-Хмари, буд. 48, ідентифікаційний код 33561627) на користь регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна, 75, ідентифікаційний код 02898152) 1762 грн. відшкодування судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 04.01.2019р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддруков. 3 прим. (всім рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - позивачу (29013, м. Хмельницький, вул. Соборна, 75); 3 - відповідачу (32300, м. Камянець-Подільський, вул. Драй-Хмари 48).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.12.2018
Оприлюднено04.01.2019
Номер документу79009991
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/743/18

Ухвала від 04.09.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 28.08.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Рішення від 26.12.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 27.11.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 31.10.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 11.10.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 26.09.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 27.08.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні