Рішення
від 08.01.2019 по справі 303/7873/18
МУКАЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №303/7873/18

2-о/303/22/19

номер рядка стат. звіту - 9

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

08 cічня 2019 року м.Мукачево

МУКАЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в особі: головуючої судді Курах Л.В.

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мукачево цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа Макарівська сільська рада, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_2, заінтересована особа Макарівська сільська рада, звернулася до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, в обґрунтування якої посилається на те, що із свого народження і до 2009 року проживала із дідусем, вела догляд за ним та вела спільне господарство із останнім, але є зареєстрованою за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. На день смерті дідуся ОСОБА_3 за адресою його проживання ІНФОРМАЦІЯ_2 він був зареєстрований сам. 28 травня 2008 року ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть. Після його смерті залишилося спадкове майно - житлова квартира за вказаною адресою. Заявник як спадкоємець після його смерті звернулась до приватного нотаріуса Мукачівського районного нотаріального округу, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки не було надано документів на підтвердження факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, також було рекомендовано звернутись до суду щодо захисту спадкових прав у судовому порядку. ОСОБА_2 вважає, що прийняла спадщину фактично, з огляду на це просить встановити факт проживання разом зі спадкодавцем однією сім'єю не менше як п'ять років до моменту його смерті.

Заявник, у судове засідання не з'явилася, однак надіслала на адресу суду заяву , в якій просила розглядати справу без її участі, заявлені вимоги підтримує та просить їх задоволити.

Заінтересована особа Макарівська сільська рада в судове засідання представника не надіслала, надала заяву про розгляд за його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України , суд вважає за можливе провести розгляд справи по суті без фіксування судового процесу.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, дійшов наступного висновку.

Як вбачається зі Свідоцтва про смерть від 29.05.2008 року серія 1-ФМ №063132 ОСОБА_3 помер 29 травня 2008 року. (а.с.8)

Відповідно до паспортних даних, свідоцтва про народження та свідоцтва про укладення шлюбу, ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_4 ) О.М. (а.с. 6,7).

Згідно заповіту ОСОБА_3 заповів своє майно ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.11).

У відповідності до довідки Макарівської сільської ради Мукачівського району від 27.11.2018 року ОСОБА_3 на день смерті 28.05.2008 року зареєстрований був один за адресою с.Барбово, вул..Орішкова,187 (а.с.12).

Згідно довідки Макарівської сільської ради Мукачівського району від 27.11.2018 року ОСОБА_2 постійно мешкала разом з ОСОБА_3 в с.Барбово, вул.Орішкова,187 до його смерті, доглядала за ним. (а.с.12)

Згідно зі ст. 1268 ЦК України , спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення діями, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини. Варто зазначити, що і на даний момент заявник проживає у цій квартирі разом зі своїми дітьми.

Метою заявника при зверненні до суду є встановлення факту його постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України .

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України , спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року - доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Недотримання заявником вимог Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні щодо реєстрації за місцем проживання, не свідчить про те, що він не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. З наведених підстав суд приходить до висновку про те, що відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини ч. 3 ст. 1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.

Аналогічні правові висновки містяться в ухвалі Верховного Суду України № 6-7165св09 від 03 листопада 2010 року.

Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Виходячи з зазначеного, суд вважає, що заява ОСОБА_2 підлягає задоволенню та необхідно встановити факт постійного проживання за адресою: заявника не менше як п'ять років до моменту відкриття спадщини зі спадкодавцем ОСОБА_3, який помер 28.05.2018 року.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1268, 1270 ЦК України, ст.ст.10, 76, 258, 259, 263-265, 268, 273, 294, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа Макарівська сільська рада, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менше як п'ять років до часу відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 за адресою Закарпатська область, Мукачівський район, с.Барбово, вул.Орішкова,187 із спадкодавцем ОСОБА_3 Ільєвичем, який помер 28.05.2008 року, не менше як п'ять років до моменту його смерті.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Закарпатської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Заявник ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, мешканка м.Мукачево, вул.Генерала Петрова, 24/96, ІПН НОМЕР_1.

Заінтересована особа: Макарівська сільська рада Мукачівського району, місцезнаходження, с.Макарьово, вул.Духновича, буд.3, Мукачівського району, ЄДРПОУ 04350561.

Повний текст рішення складено 08.01.2019 року.

Головуюча Курах Л.В.

СудМукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення08.01.2019
Оприлюднено11.01.2019
Номер документу79103616
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —303/7873/18

Рішення від 08.01.2019

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Курах Л. В.

Ухвала від 17.12.2018

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Курах Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні