Справа № 308/10361/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2018 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні №12017070030000970 старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Закарпатській області підполковника податкової поліції ОСОБА_3 , погоджене начальником відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий у кримінальному провадженні №12017070030000970 старший слідчий в особливо важливих справах слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Закарпатській області підполковника податкової поліції ОСОБА_3 , за погодженням начальника відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Заакарпатської області ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку.
Клопотання мотивоване тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2016 2017 років, невстановленими особами на території Закарпатської області незаконно здійснюється відпуск підакцизних товарів, без відповідних дозволів та ліцензій, зокрема скрапленого газу, що не відповідає вимогам ДСТУ.
Так, 18.08.2017 року, на підставі ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду від 17.08.2017 проведено обшук території за адресою Закарпатська область, Тячівський район, смт. Дубове, вул. Леніна б/н. В ході обшуку виявлено та вилучено вантажний автомобіль марки «ЗИЛ 130» з наявною до нього цистерною, 3 (три) металеві перехідники для заправки балонів та автомобілів, колонку для здійснення відпуску палива, та грошові кошти в сумі 3050 грн.
Додатково, 23.08.2017, з метою встановлення вмісту речовини, суміші, що знаходиться у вилученій під час обшуку цистерні та її подальшого дослідження, працівниками ДП «Івано Франківськстандартметрологія» (атестат акредитації № НОМЕР_1 від 20.06.2014 р., адреса: м. Івано Франківськ, вул. Вовчинецька, 127) проведено відбір зразків. За результатами відбору складено протокол №1679 від 30.08.2017 року, згідно якого встановлено, що у вилученій цистерні містився газ вуглеводневий скраплений СПБТ. Також згідно висновку дослідження наведеному в протоколі встановлено, що даний зразок (газ) за наведеними показниками не відповідає вимогам ДСТУ 4047-2001, що в свою чергу вказує на незаконність виготовлення підакцизного товару (скрапленого газу).
Попередня правова кваліфікація вказаного кримінального правопорушення визначена за ч. 1 ст. 204 КК України.
У ході досудового розслідування, з метою встановлення місцезнаходження автозаправних станцій (АЗС) на території Закарпатської області, та встановлення осіб, які здійснюють реалізацію ПММ, газу, що не відповідають вимогам ДСТУ, без відповідних дозволів та ліцензій в порядку ст. 40 КПК України скеровано доручення №2773/23 від 21.08.2018 на адресу оперативного управління ГУ ДФС у Закарпатській області. За результатами виконання доручення листом №725/21-05 від 05.09.2018 отримано матеріали. Згідно яких встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 на території Пийтерфолвівської сільської ради розташована АЗС, за допомогою якої здійснюється реалізація паливо мастильних матеріалів без відповідних дозволів та ліцензій.
Крім, цього дана інформація підтверджується протоколом допиту свідка ОСОБА_5 від 05.09.2018 року, який в ході допиту пояснив, що протягом серпня 2018 року заправляв транспортний засіб на автозаправній станції за адресою: АДРЕСА_1 паливом поганої якості. Реалізація палива за вказаною адресою здійснюється без необхідних дозвільних документів, та без видачі фіскальних чеків.
Таким чином встановлено наявність достатніх підстав вважати, що господарська діяльність на території за адресою: АДРЕСА_1 , спрямована на незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією ж метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів, здійснення їх реалізації за готівкові кошти без належного відображення проведених операцій в бухгалтерському та податковому обліку та сплати передбачених чинним законодавством податків та зборів.
Для досягнення мети кримінального провадження, у тому числі усунення завданих державі економічних збитків та забезпечення їх відшкодування, встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, з метою проведення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування, збереження речей, документів та відомостей, які в них містяться для проведення необхідних слідчих (процесуальних) дій, судових експертиз, так як існує реальна загроза їх приховування (в тому числі і знищення), у ході досудового слідства виникла необхідність у проведенні обшуку за адресою розташування «нелегальної» АЗС: АДРЕСА_1 , оскільки іншим способом досягнути необхідних результатів неможливо. Виявлені під час обшуку речі, документи мають важливе значення для досудового розслідування, оскільки можуть бути використані для призначення відповідних судових експертиз, досліджень на предмет виявлення походження палива, скрапленого газу, визначення законності їх виготовлення, встановлення осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення.
З метою відшукання та вилучення паливно-мастильних матеріалів та обладнання, що забезпечує їх зберігання та збут, документів та речей, що стосуються фінансово господарської діяльності на території розміщення цистерни з колонкою для відпуску палива без відповідних дозвільних документів, недопущення подальшої реалізації незаконно виготовлених підакцизних товарів (палива, скрапленого газу), та встановлення завданих у зв`язку з такою діяльністю збитків споживачам паливо мастильних матеріалів, виявлення документів та речей, що стосуються придбання та реалізації ПММ протягом 2016 - 2017 років, документів, в яких містяться відомості про осіб, причетних до незаконної фінансово-господарської діяльності, виявленню інших злочинів, з метою повного, швидкого, всебічного та неупередженого розслідування кримінального правопорушення, встановлення всіх обставин його вчинення, слідчий просить надати йому дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав та мотивів, викладених у клопотанні. Надав пояснення аналогічні викладеним у клопотанні.
Заслухавши пояснення слідчого вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Витягом з кримінального провадження №12017070030000970 від 07.04.2017 року, сформованим 06.09.2018року, підтверджено, що органом досудового розслідування слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204 КК України, в ході якого перевіряються обставини відпуска в період 2016-2017 років на території Закарпатської області підакцизних товарів, а саме скрапленого газу без відповідних дозволів.
До клопотанння не долучено відомостей про особу, якій належить житло чи інше володіння, де планується провести обшук або відомостей про особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться , відсутня інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна
Відповідно дост. 84 КПК Українидоказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно приписів ст.ст. 85-86 КПК Українидоказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення. Згідно ст.93КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Як слідує зі змісту п.10 ч.3 ст.214, ч.1 ст.233 КПК Українислідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні та проводяться лише після внесення відомостей щодо кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (крім огляду місця події у невідкладних випадках).
Відповідно п.п.4, 5, 6 ч.3 ст.234 КПК Україниклопотання слідчого, погоджене з прокурором, повинне містити відомості про: підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання.
Обшук згідно ч.1 ст.234 КПК України проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Обшук-цеслідчадія,щоявляєсобоюпроцесуальнепримусове обстеженняприміщень,місцевості,окремихосібзметоювиявленнятафіксаціївідомостейпро обставинивчинення кримінальногоправопорушення,знаряддякримінальногоправопорушенняабомайна,якебулоздобутев результатійоговчинення,атакожвстановленнямісцезнаходженнярозшукуванихосіб.
Згідно ч.5 ст.234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Слідчий суддя зазначає, що витягом з кримінального провадження №12017070030000970 від 07.04.2017 року, сформованим 06.09.2018року, підтверджено, що органом досудового розслідування слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204 КК України, в ході якого перевіряються обставини відпуска в період 2016-2017 років на території Закарпатської області підакцизних товарів, а саме скрапленого газу без відповідних дозволів.
Слідчий не довів наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення за обставин вказаних у витягу з кримінального провадження №12017070030000970 від 07.04.2017 року.
Водночас, слідчий у клопотанні просить надати йому дозвіл на проведення обшуку з метою виявлення та вилучення паливно-мастильних матеріалів та обладнання, що забезпечує їх зберігання та збут.
Разом з тим, в рамках кримінального провадження №12017070030000970 від 07.04.2017 року розслідуються обставини відпуска в період 2016-2017 років на території Закарпатської області підакцизних товарів, а саме скрапленого газу без відповідних дозволів, а не паливно-мастильних матеріалів.
Разомзцим,статтями7,16КПКУкраїнивстановлено, щозагальною засадою кримінального провадженняєнедоторканістьправавласності.Позбавленняабообмеженняправавласності під час кримінального провадженняздійснюєтьсялишенапідставі вмотивованогосудовогорішення, ухваленого впорядку,передбаченимцимКодексом.
Приєднаний до клопотання протокол допиту свідка не може вважатися достатнім доказом обставин, що підлягають доведенню під час розгляду клопотання про обшук.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від7липня 2007 року у справі «Смирнов проти Росії» вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення, крім документів, які стосуються справи, деяких особистих речей. ЄСПЛ зазначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням ст. 6 Конвенції.
Аналогічна позиція ЄСПЛ міститься в рішенні від 15 липня 2003 року у справі «Ернст та інші проти Бельгії», де вказано, що ордер на проведення обшуку не містив інформації щодо мети проведення обшуку та про предмети, що підлягають вилученню. Таким чином, слідчих було наділено широкими повноваженнями, обшуки не були пропорційними.
Зазначені міжнародні гарантії прав людини на недоторканість житла, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя, недоторканість прав власності нормативно визначені в Конституції України та є, відповідно до положень ст.2 КПК України, загальними засадами кримінального провадження.
Згідно процесуальних нормГлави 20 КПК України, обшук відноситься до слідчої дії. Законодавець визначає сукупність підстав, які є необхідними для проведення слідчої (розшукової) дії, а саме: 1) наявність достатніх відомостей, 2) можливість досягнення мети слідчої дії. При цьому, обставини, які вказують на наявність достатніх відомостей і на можливість досягнення мети слідчої дії, можуть бути отримані в ході проведення інших слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, у ході проведення оперативно-розшукових заходів, ревізій та перевірок, а також при проведенні інших процесуальних дій передбаченихКПК України, в тому числі й заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема, тимчасового доступу до речей і документів.
В даному випадку слідчий просить надати дозвіл на проведення такої слідчої дії як обшук, але при цьому відсутня сукупність відомостей, яка при їх оцінці може привести до єдиного висновку - необхідність проведення такої слідчої дії як обшук. Слідчим під час розгляду клопотання не доведено, що у органу досудового розслідування були перешкоди в отримані доказів по справі шляхом проведення інших процесуальних заходів (окрім обшуку), які входять до повноважень слідчого.
Тому, виходячи з аналізу інформації, що міститься у клопотанні слідчого, суд не вважає зазначені дані такими, що відображають передбачені процесуальним законом відомості, а інших офіційних підтверджень щодо цього слідчим не надано.
Таким чином, клопотання ґрунтується на припущеннях, хоча внаслідок обшуку можуть бути реально, істотно обмежені та порушені права і інтереси інших правомірних власників чи користувачів можливого спірного майна, таким чином слідчий не довів, що порушення Конституційних прав особи співмірно із завданнями кримінального провадження.
Враховуючи зазначене, слідчий суддя, виходячи з вимог ч.5 ст.234 КПК України, приходить до висновку, що внесене клопотання є необґрунтованим, а тому в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст.110,234,235КПК України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання слідчого у кримінальному провадженні №12017070030000970 старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Закарпатській області підполковника податкової поліції ОСОБА_3 , погоджене начальником відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено і проголошено 17.09.2018 року о 13 -15 год.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2018 |
Оприлюднено | 27.02.2023 |
Номер документу | 79118115 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бенца К. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні