Справа № 529/1202/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.
при секретарі Бурлига Н. Л.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області , треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
За життя нині померлий ОСОБА_4, як учасник бойових дій, який приймав участь в Антитерористичній операції на сході України, не встиг завершити процес приватизації земельної ділянки площею 1,000 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5321081300:00:004:0328, розташованої на території Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області, так як не зареєстрував у встановленому законом порядку своє право власності на неї.
Вказуючи на те, що після смерті батька ОСОБА_4, він як спадкоємець за законом, у встановленому законом порядку, прийняв спадщину, однак через відсутність реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про належність вказаної вище земельної ділянки померлому, останній позбавлений можливості нотаріально оформити свої спадкові права на неї, позивач звернувся до суду з позовом про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування.
В судове засідання позивач не з'явився, однак на адресу суду подав заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи по суті в підготовчому засіданні у його відсутність, з огляду на визнання позову відповідачем.
Відповідач - Балясненська сільська рада Диканського району Полтавської області /далі -Балясненська сільська рада/ - в підготовче судове засідання не з'явився, а до суду подав відзив на позов у якому вказав, що позовні вимоги позивача, Балясненською сільською радою визнанні повністю, заперечення проти задоволення позову відсутні, а також просив справу розглянути у відсутність його представника.
Приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу ОСОБА_2 /далі-приватний нотаріус ОСОБА_2І./, як третя особа по справі, до суду не з"явився хоча відповідно до чинного законодавства був повідомлений про час і місце розгляду справи, тому розгляд справи був проведений у його відсутність.
Третя особа ОСОБА_3 в підготовче засідання не з'явилась, однак до суду подала заяву про розгляд справи без її участі, при цьому вказала про відсутність заперечень щодо задоволення позову.
Враховуючи те, що відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив про визнання позову, його визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, третя особа ОСОБА_3 надала свої письмові пояснення, окрім цього заперечення щодо задоволення позову у неї відсутні, приватний нотаріус ОСОБА_2, в якості третьої особи свої письмові пояснення або заперечення щодо задоволення позову не подав, хоча про час та дату проведення підготовчого засідання був повідомлений у встановленому законом порядку, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому судовому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 КК України.
Дослідивши наявні в справі належні та допустимі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, 24 квітня 2018 року в смт. Диканька Полтавської області помер ОСОБА_4, що підтверджується належно завіреною копією свідоцтва про смерть серії І-КЕ № 375769, виданого 24 квітня 2018 року Виконавчим комітетом Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області.
За життя ОСОБА_4, наказом № 10547-СГ, виданим 11 жовтня 2047 року Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки йому у власність, розташованої на території Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області та надано у власність останньому земельну ділянку площею 1,000 га для ведення особистого селянського призначення, кадастровий номер 5321081300:00:004:0328.
Згідно з п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до роз'яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 вказаної постанови у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з роз'ясненнями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз'яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ст. 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:
- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;
- виготовлення технічної документації на земельні ділянки;
- визначення меж земельної ділянки в натурі;
- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;
- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;
- реєстрація права власності на земельну ділянку.
Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X Перехідні положення ЗК.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
В той же час, відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації.
Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації (ч. 3 ст. 116 ЗК). Визнається правильною практика судів, які задовольняють вимоги спадкоємців, що звернулися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця.
З довідки виданої Відділом у Диканському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, вбачається, що нині померлий ОСОБА_4 не посвідчив своє право власності на земельну ділянку площею 1,000 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5321081300:00:004:0328, яка розташована по вул. Радянській, 32 в с. Балясне Диканського району Полтавської області.
Нині померлий ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_1 - позивача по справі, що підтверджено належно завіреною копією свідоцтва про народження серії І-КЕ № 287170, виданого 10 січня 1996 року Балясненською сільською радою, а тому у відповідності до ст. 1261 ЦК України, є спадкоємцем першої черги після смерті батька.
З довідки приватного нотаріуса ОСОБА_2, вбачається, що після смерті ОСОБА_4 заведена спадкова справа на підставі заяви ОСОБА_1 - позивача по справі, про прийняття спадщини. Окрім вказаної заяви, в спадковій справі наявна заява ОСОБА_3 про відмову від прийняття спадщини. Інші особи з заявами про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались.
Однак, свідоцтво про право на спадщину на спірну земельну ділянку не видавалося, оскільки відсутня інформація про належність спадкового майна померлому ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, як кожен окремо, так і їх в сукупності, беручи до уваги те, що позивач, як спадкоємець за законом першої черги, прийняв спадщину після смерті батька, проте останній за життя не встиг завершити процедуру приватизації спірної земельної ділянки, а тому дана земельна ділянка як об'єкт права власності не увійшла до спадкової маси і на неї в порядку спадкування не може бути набуте право власності, однак до спадкоємців, згідно чинного законодавства, переходять наявні у спадкодавця майнові права, а в даному випадку і право на безоплатне отримання у власність вказаної земельної ділянки, яке його батько набув при житті, зокрема, і право на завершення розпочатої ним процедури приватизації вказаної земельної ділянки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1261, 1268 ЦК України, ст. 125 Земельного Кодексу, Постановою Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст. ст. 7, 8, 81, 83, 258, 259, 263-268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_5, жителя ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області, яка знаходиться по в с. Балясне Диканського району Полтавської області, Код ЄДРПОУ 21045768, третя особи, які не заявляють самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_2, вул. Гоголя, 2, смт. Диканька Полтавської області, ОСОБА_3, жителька вул. Шкільна, 15, в с. Балясне Диканського району Полтавської області, про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування, задоволити.
Визнати за ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, право на завершення приватизації та отримання на своє ім'я правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку площею 1,000 га, для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5321081300:00:004:0328, розташованої по вул. Радянська, 32, в с. Балясне Диканського району Полтавської області, як спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 24 квітня 2018 року.
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Головуючий:
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2019 |
Оприлюднено | 14.01.2019 |
Номер документу | 79130865 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Гвоздик А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні