Справа № 190/1424/18
Провадження №2/190/25/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2019 року м. П'ятихатки
Дніпропетровської області
П'ятихатський районний суд
Дніпропетровської області
в складі головуючого-судді Митошоп В.М.
за участі секретаря Пронської Т.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. П'ятихатки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лихівської селищної ради П'ятихатського району Дніпропетровської області, третя особа ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
встановив:
ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Лихівської селищної ради П'ятихатського району Дніпропетровської області, третя особа ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що 12.05.2003 року його бабуся ОСОБА_4 склала заповіт, яким заповіла належну їй на підставі державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_1 від 26.02.2003 року земельну ділянку розміром 7.74 га в межах згідно з планом - своєму синові ОСОБА_3, який доводиться йому батьком. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3, який не встиг прийняти спадщину після смерті своєї матері. 09.07.2018 року він звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті бабусі ОСОБА_4, однак йому було відмовлено оскільки ним пропущено строк для прийняття спадщини. Тому просить визнати за ним право власності на земельну ділянку розміром 7,74 га кадастровий номер НОМЕР_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач, в судовому засіданні позов підтримав в повному об'ємі.
Лихівська селищна рада П'ятихатського району Дніпропетровської області, про розгляд справи повідомлена належним чином, свого представника до суду не направила, надіслала до суду листа з проханням розглянути справу у відсутність їхнього представника, з позовом згодні. (а.с.4,67)
Третя особа ОСОБА_2 до суду не явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, з позовом згоден. (а.с.44,55, 66)
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 його матір'ю є ОСОБА_4 (а.с.18)
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1, його батьком є ОСОБА_3 (а.с.13)
Згідно копії державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 належить земельна ділянка площею 7,74 га. Розташована на території Лихівської селищної ради П'ятихатського району Дніпропетровської області. (а.с.16)
Згідно копії заповіту №119 від 12.05.2003 року ОСОБА_4 заповіла земельну ділянку, належну їй на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 своєму синові ОСОБА_3 (а.с.20)
Згідно копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.14)
Згідно копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с.19)
Згідно копії постанови від 09.07.2018 року приватного нотаріуса П'ятихатської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_5, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його бабусі ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з пропущенням строку для прийняття спадщини. (а.с.17)
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).
Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Згідно ч.1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Згідно ч.3 вказаної статі, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1297 ЦК України встановлено обов'язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.
Главою 86 ЦК України, а також спеціальним законодавством, зокрема, Законом України "Про нотаріат", підзаконними нормативними актами, визначено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину, що відповідає встановленій законодавством сукупності функцій притаманній юрисдикційній діяльності судів та нотаріусів. Це знайшло також підтвердження у п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику в справах про спадкування"
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем обрано неправильний спосіб захисту порушеного права, оскільки звернення до суду з вимогами щодо визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку після смерті бабусі є передчасним, так як нормою права передбачено право на звернення особи до суду з позовом щодо визначення йому додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини тому суд вважає за необхідне відмовити у позові.
Керуючись ст.ст.12,80,81,263-265 ЦПК України, суд,-
вирішив :
У задоволені позову ОСОБА_1 до Лихівської селищної ради П'ятихатського району Дніпропетровської області, третя особа ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Головуючий суддя
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2019 |
Оприлюднено | 15.01.2019 |
Номер документу | 79142209 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Митошоп В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні