Справа № 362/736/18
Провадження № 2/362/1135/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2018 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Кравченко Л.М.,
з участю секретаря - Яренко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василькові Київської області цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
в с т а н о в и в:
15.02.2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду позовом, в якому просить припинити дію договору оренди землі № б/н від 17.12.2014 року, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ та який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, номер запису про інше речове право: 8238721 шляхом його розірвання та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ негайно передати ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0355 га, кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована на території Соколівської сільської ради Васильківського району Київської області, в стані придатному для цільового використання, та стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування вимог позову зазначає, що 17.12.2014 року між ним та відповідачем було укладено договір оренди землі № б/н, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, номер запису про інше речове право: 8238721. Однак, в порушення вимог договору відповідач орендні платежі за договором не сплачує, що є передумовою звернення до суду з даним позовом.
Позивач в судове засідання не з'явився, подавши заяву, в якій просить проводити розгляд справи без його участі, заявлені позовні вимоги підтримує, щодо ухвалення заочного рішення не заперечує.
Представник відповідача також в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подав.
У зв'язку з зазначеним, зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з'явились, відповідно до ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши та проаналізувавши письмові матеріали справи, приходить до наступного висновку.
В силу вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України - кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Положеннями ч. 1 ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом ( ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ч. 3 ст.792 ЦК України).
Так, в силу вимог ст. 13 Закону України Про оренду землі (надалі - Закон) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (ст. 14 Закону).
Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. ( ст. 15 Закону).
Судом достовірно встановлено, що 17.12.2014 року між ОСОБА_1, що надалі іменується як орендодавець та Товариством з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ , що надалі іменується як орендар було укладено договір оренди землі № б/н (надалі - Договір оренди), який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, номер запису про інше речове право: 8238721, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 2,0355 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка належить орендодавцю на праві власності та знаходиться на території Соколівської сільської ради Васильківського району Київської області.
Згідно пункту 6 Договору оренди останній було укладено на 5 (п'ять) років.
Факт передачі земельної ділянки підтверджується актом приймання-передачі від 17.12.2014 р., що відповідає вимогам п.15 Договору оренди.
Крім того, при укладенні договору сторони погодили, що за користування земельною ділянкою орендар вносить орендодавцеві щорічний платіж в грошовій формі в розмірі 7060 грн. не пізніше 31 грудня кожного року ( п. 7 Договору оренди)
В свою чергу, положеннями п. 11 Договору оренди встановлено, що у разі несплати чи несвоєчасної сплати орендної плати у строки, визначені цим договором, орендар зобов'язаний сплатити орендодавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення.
Також, в силу вимог п. 28 Договору оренди орендар має право вимагати від орендодавця своєчасного внесення орендної плати.
Однак, в порушення вищевказаних вимог Договору оренди відповідач не виконав свого обов'язку та не виплатив орендну плату частково за 2016 рік та повністю за 2017 рік.
Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач виконав свої зобов'язання за договору оренди, передавши відповідачу в користування земельну ділянку.
В свою чергу відповідач, проігнорувавши виклик до суду, не надав суду жодного доказу виконання своїх зобов'язань з виплати позивачу орендної плати.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 32 Закону України Про оренду землі встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Враховуючи наведене, договори оренди земельних ділянок можуть бути розірвані в судовому порядку на вимогу орендодавця у випадку невиконання орендарем свого обов'язку щодо сплати орендної плати, так як дана умова є істотною для даного договору.
В судовому засіданні було доведено, що відповідач не виконує свого обов'язку щодо своєчасної сплати орендної плати, а тому суд вважає, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом розірвання договору оренди.
Відповідно до ст. 34 ЗУ Про оренду землі - у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Крім того, в силу вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід присудити понесені останнім і документально підтверджені судові витрати.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 13, 14, 15, 24, 25, 32, 34 закону України Про оренду землі , ст. ст. 526, 629, 651, 792 ЦК України, ст. ст. 12, 76 - 81, 141, 223, 258, 259, 264 - 265, 268, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Припинити дію договору оренди землі № б/н від 17.12.2014 року, укладеного між ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1) та Товариством з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ (місцезнаходження юридичної особи: 73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Перекопська, буд. 14, адреса здійснення господарської діяльності: 08666, Київська обл., Васильківський р-н, с. Соколівка, вул. Молодіжна (бувша вул. Леніна), буд. 1, код ЄДРПОУ 39531412, розрахунковий рахунок 26002002078001, ПАТ АГРОКОМБАНК м. Київ, МФО 322302) та який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, номер запису про інше речове право: 8238721 шляхом його розірвання та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ негайно передати ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0355 га, кадастровий номер НОМЕР_2, що розташована на території Соколівської сільської ради Васильківського району Київської області, в стані придатному для цільового використання.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю МАРУНА ФАРМ (місцезнаходження юридичної особи: 73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Перекопська, буд. 14, адреса здійснення господарської діяльності: 08666, Київська обл., Васильківський р-н, с. Соколівка, вул. Молодіжна (бувша вул. Леніна), буд. 1, код ЄДРПОУ 39531412, розрахунковий рахунок 26002002078001, ПАТ АГРОКОМБАНК м. Київ, МФО 322302) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Васильківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення його повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, якщо такі не було подано.
Повний текст рішення виготовлено 02.01.2019 р.
Суддя Л.М.Кравченко
Суд | Васильківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2018 |
Оприлюднено | 16.01.2019 |
Номер документу | 79170294 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Кравченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні