ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2019 року Справа № 926/1757/18
За позовом Департаменту економіки Чернівецької міської ради
до відповідача Чернівецької обласної організації Української народної партії
про стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 12 413,04 грн., пені в сумі 3 615,38 грн., неустойки в сумі 14 988,46 грн. та звільнення приміщення
Суддя О.Г. Проскурняк
Секретар судового засідання В.О. Нікітович
Представники:
Від позивача - не з'явився.
Від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Департамент економіки Чернівецької міської ради звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом до відповідача Чернівецької обласної організації Української народної партії про стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 12 413,04 грн., пені в сумі 3 615,38 грн., неустойки в сумі 14 988,46 грн. та звільнення приміщення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що 20 липня 2015 року між сторонами укладено договір оренди нерухомого майна №152, загальною площею 55,1 кв.м. що розташоване за адресою: м. Чернівці, вул. Шептицького Андрея Митрополита, 4 з метою використання під офіс.
Далі позивач стверджує, що відповідач не виконує свого обов'язку щодо своєчасної оплати орендної плати за нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Чернівці, вул. Шептицького Андрея Митрополита, 4 площею 55,1 кв.м. для використання його під офіс, згідно умов укладеного між сторонами договору оренди нерухомого майна № №152 від 20 липня 2015 року, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед позивачем по орендній платі з лютого 2018 року по червень 2018 року в сумі 35 344,74 грн.
При цьому, позивач стверджує, що договір оренди нерухомого майна №152 від 20 липня 2015 року припинено у зв'язку із закінченням терміну на який його було укладено, проте відповідачем не звільнено орендоване приміщення, що стало підставою для нарахування неустойки в сумі 14 988,69 грн. за період користування майном за час прострочення.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 926/1757/18 передано на розгляд судді Проскурняку О.Г.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 01 листопада 2018 року відкрито провадження у справі № 926/1757/18 та призначено до розгляду в підготовчому засіданні на 12 листопада 2018 року.
Ухвалою суду від 12 листопада 2018 року відкладено підготовче засідання по справі № 926/1757/18 на 26 листопада 2018 року.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 26 листопада 2018 року відкладено підготовче засідання на 10 грудня 2018 року.
Ухвалою суду від 10 грудня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; закрито підготовче провадження у справі № 926/1757/18 та призначено справу до розгляду по суті на 14 січня 2019 року.
Сторони явку своїх представників в судове засідання 14 січня 2018 року не забезпечили.
При цьому, відповідачу за вказаною у позові та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою Господарським судом Чернівецької області неодноразово надсилалися рекомендованими листами з повідомленнями про вручення ухвали суду від 01, 12, 26 листопада 2018 року, та від 10 грудня 2018 року, проте листи повернуто до Господарського суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання" що в силу частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України вважається, що вказані ухвали були вручені відповідачу належним чином і, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце призначених цими ухвалами судових засідань.
Пунктом 3.9.1 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Отже, нез'явлення відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору по суті, справу може бути розглянуто без його участі за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вживши всі передбачені законом заходи для всебічного, повного та об'єктивного встановлення обставин справи, на яких ґрунтуються позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті суд встановив:
Відповідно до приписів статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
20 липня 2015 року між департаментом економіки Чернівецької міської ради та Чернівецькою обласною організацією Української народної партії було укладено договір оренди нерухомого майна № №152. На підставі даного договору орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежиле приміщення, загальною площею 55,1 кв. м., розташоване за адресою: м. Чернівці, вул. Шептицького Андрея Митрополита, 4 з метою використання під офіс.
Відповідно до пункту 1.4 вищевказаного договору, Договір укладено строком на 2 роки й 11 місяців, та діє з 20 липня 2015 року до 19 червня 2018 року включно.
За змістом статтей 762, 763 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Пунктом 1 статті 286 ГК України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Відповідно до пункту 2.1. договору, орендар за користування об'єктом оренди сплачує орендодавцеві орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Положення про порядок розрахунку плати за оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Чернівці, затвердженого міською радою, та на дату укладення цього договору, місячний розмір якої з врахуванням орендної плати, що є додатком до договору на дату його укладення з врахуванням ПДВ становить 2 050,38 грн за місяць.
Згідно пунктів 2.4., 2.5. договору розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції попереднього місяця, що визначається Державною службою статистики України. Орендар щомісячно самостійно розраховує орендну плату з урахуванням податку на додану вартість та сплачує її впродовж поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
Відповідно до пункту 4.1.2 договору, орендар повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Однак, відповідач свої зобов'язання за договором зі сплати позивачу орендної плати систематично не виконував, що призвело до виникнення заборгованості по орендній платі за лютого 2018 року по червень 2018 року в сумі 12 413,04 грн.
Згідно частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного і комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Статтею 526 Цивільного кодексу України унормовано, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статті 546 ЦК України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 549 ЦК України унормовано, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 5.4 договору оренди нерухомого майна № 207 від 12.07.2013 передбачено, що за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежі за кожний день прострочки.
Згідно розрахунку позивача розмір пені за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року становить 3 615,38 грн. Суд, перевіривши здійснений позивачем розрахунок пені, вважає його обґрунтованим.
Відповідно до пункту 5.6 договору, у разі несвоєчасного повернення орендарем майна при припиненні або розірвання цього договору він сплачує орендодавцю додатково компенсацію за використання майна у розмірі подвійної орендної плати по день передачі його орендодавцеві за актом приймання-передання.
Так, судом встановлено, шо термін дії договору оренди, укладеного між сторонами закінчився 19 червня 2018 року, а відтак вказаний договір є припиненим.
Згідно розрахунку позивача розмір компенсації за використання майна за період з липня 2018 року по вересень 2018 року складає 14 988,46 грн., що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Отже, станом на день розгляду справи у суді за відповідачем рахується заборгованість перед позивачем по орендній платі за приміщення за період з лютого 2018 року по червень 2018 року в сумі 12 413,04 грн., у зв'язку із чим позивачем правомірно нараховано відповідачу 3 615,38 грн. - пені та 14 988,46 грн. - неустойки у зв'язку із несвоєчасним поверненням майна.
Відповідно до частини 1 статті 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Пунктом 4.1.17. договору сторони узгодили обов'язки орендаря, які полягають у тому, що після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання він протягом трьох робочих днів зобов'язаний передати орендодавцю за актом приймання-передання об'єкт оренди у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу.
Таким чином, вимога про зобов'язання відповідача повернути орендоване майно є законною, обґрунтованою та такою, що також підлягає задоволенню.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Пунктом 1 частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Керуючись статтями 2, 4, 5, 129, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Чернівецької обласної організації "Української народної партії" (58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Вірменська, 34, код ЄДРПОУ 25811952) на користь Департаменту економіки Чернівецької міської ради (58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 3, код ЄДРПОУ 25082698) - 12 413,04 грн. заборгованості по орендній платі, 3 615,38 грн. - пені, 14 988,46 грн. - неустойки за несвоєчасне звільнення приміщення та 3 524,00 - судового збору.
3. Зобов'язати Чернівецьку обласну організацію "Української народної партії" (58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Вірменська, 34, код ЄДРПОУ 25811952) в 10 денний термін після набрання рішення законної сили звільнити та передати Департаменту економіки Чернівецької міської ради (58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 3, код ЄДРПОУ 25082698) приміщення, розташоване за адресою: 58008, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Шептицького Андрея 58002, площею 55,1 кв.м.
Повний текст рішення складено та підписано - 14 січня 2019 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Г. Проскурняк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2019 |
Оприлюднено | 16.01.2019 |
Номер документу | 79173236 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Проскурняк Олег Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні