Рішення
від 14.01.2019 по справі 926/2282/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2019 року Справа № 926/2282/18

За позовом Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Київ

до Управління державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Чернівецькій області

про стягнення 36814,56 грн.

Суддя Бутирський А.А.

при секретарі Губчак І.Б.

Представники:

від позивача - ОСОБА_1 - старший юрисконсульт (довіреність № 2776 від 12.12.2017 р.)

від відповідача - ОСОБА_2 - головний спеціаліст-юрисконсульт (довіреність від 11.01.2019 р.)

СУТЬ СПОРУ : Публічне акціонерне товариство Укртелеком м. Київ звернулося до господарського суду Чернівецької області з позовом до Управління державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Чернівецькій області про стягнення 36814,56 грн. заборгованості, що виникла у результаті фактичного використання відповідачем кабельної каналізації електрозв'язку позивача у 2016-2017 р.р.

Ухвалою від 19.12.2018 р. відкрито провадження у справі, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 14.01.2019 р.

У судовому засіданні 14.01.2019 р. позивач позовні вимоги підтримав. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що у 2015 р. був укладений договір на користування кабельної каналізації електрозв'язку (далі - ККЕ) з терміном дії з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р. Після припинення даного договору, продовжує позивач, відповідач займану каналізацію не звільнив, демонтаж своїх кабелів електрозв'язку не провів та використовував ККЕ у 2016-2017 р.р. без укладення відповідного договору, що призвело до виникнення боргу у сумі 36814,56 грн.

Відповідач проти позову заперечує, мотивуючи це тим, що позивач не є власником ККЕ.

Розглянувши подані документи, з'ясувавши обставини справи, заслухавши представників сторін, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд

ВСТАНОВИВ:

16.02.2015 р. між сторонами укладено договір про надання в користування кабельної каналізації електрозв'язку ПАТ Укртелеком , згідно якого позивач надав відповідачеві у користування ККЕ, що передбачає виконання комплексу організаційно-технічних заходів та надання таких послуг:

· бронювання місця в ККЕ Укртелекому;

· погодження робочого проекту;

· технічний нагляд за роботою відповідача в ККЕ Укртелекому;

· надання місця в каналі в ККЕ Укртелекому;

· використання в ККЕ Укртелекому.

У свою чергу, відповідач зобов'язувався оплачувати надані послуги. Даний договір діяв до 31.12.2015 р.

Після закінчення строку дії згаданого Договору, у 2016-2017 р.р., відповідач продовжував використовувати ККЕ (підтверджується двосторонніми актами звіряння обсягів ККЕ за згаданий період), однак будь-яких договорів між сторонами не укладалось, хоча позивач і направляв відповідачеві пропозиції укласти відповідні договори (листи позивача від 12.01.2016 р., 12.10.2016 р. та 10.01.2017 р.). Проте, відповідач відмовився від укладення договору на використання ККЕ, посилаючись при цьому на відсутність у позивача правовстановлюючих документів на ККЕ (листи відповідача від 09.11.2016 р. та 10.01.2017 р.).

16.11.2018 р. позивач направив відповідачеві претензію з вимогою сплатити борг у сумі 36814,56 грн. Дана претензія залишена відповідачем без реагування.

05.09.2018 р. між сторонами укладено договір про надання в користування кабельної каналізації електрозв'язку ПАТ Укртелеком , згідно якого позивач надав відповідачеві у користування ККЕ, що передбачає виконання комплексу організаційно-технічних заходів, а відповідач зобов'язувався оплачувати надані послуги. Даний договір діяв з моменту підписання до 31.12.2018 р. Також умови цього договору сторони застосували до відносин, які виникли між сторонами з 01.01.2018 р.

За таких обставин справи у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Згідно ч.ч. 1-2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати:

· безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність;

· з акту управління господарською діяльністю;

· з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать;

· внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав;

· у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Договірні відносини між сторонами у 2016-2017 р.р. були відсутні.

Згідно ст. 1 Закону України Про телекомунікації кабельна каналізація електрозв'язку - обладнання та споруди, призначені для прокладання, монтажу та експлуатаційного обслуговування кабелів телекомунікацій, що включають трубопроводи (канали кабельної каналізації), закладні та оглядові пристрої в колодязях, кабельних шафах, шахтах, колекторах, мостах, естакадах, тунелях, будівлях, а також приміщення для вводу кабелів і розміщення лінійного обладнання, а оператор телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж.

Позивач, згідно ліцензії Серії ДЛ № 000396 на період з 03.04.2016 р. по 02.04.2021 р. має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання послуг каналів електрозв'язку: місцевого, міжміського, міжнародного.

Відповідно до п. 2 розд. 1 Правил надання в користування кабельної каналізації електрозв'язку, затверджених рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, від від 12 липня 2016 року N 359, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 серпня 2016 р. за N 1098/29228 (далі - Правила), використання ККЕ - послуга постачальника з надання замовнику у користування місця у каналі ККЕ на договірних умовах на певний строк.

Замовник - суб'єкт господарювання, який отримує у постачальника на договірних засадах послуги з надання в користування ККЕ, а постачальник - оператор, провайдер телекомунікацій, що є власниками (володільцями) ККЕ і на договірних умовах надають в користування ККЕ замовникам для власних потреб або для надання телекомунікаційних послуг (п. 2 розд. 1 Правил).

За надані постачальником послуги з надання в користування ККЕ замовник здійснює їх оплату згідно з договором про надання в користування ККЕ (п. 1 розд. 6 Правил).

Проте, позивач не надав доказів того, що він власником (володільцем) ККЕ, які використовував відповідач, а відтак він не є постачальником у розумінні Правил і, як наслідок, не може вимагати плату за користування ККЕ у 2016-2017 р.р.

Крім того, суд зазначає, що позивачем заявлено до стягнення заборгованість, однак за відсутності договірних відносин між сторонами та закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, який би зобов'язував відповідача оплачувати такі послуги, у відповідача не виникало обов'язку сплачувати плату за користування ККЕ.

Доводи позивача спростовуються матеріалами справи та не беруться до уваги судом з підстав, що наведені вище. Стосовно укладення договорів про надання в користування кабельної каналізації електрозв'язку ПАТ Укртелеком у 2015 р. та 2018 р. слід зазначити, що господарський договір укладається на підставі вільного волевиявлення сторін такого договору і останній є підставою для виникнення майново-господарського зобов'язання. Відповідно, взяття відповідачем на себе зобов'язання по оплаті наданих послуг по використанню ККЕ у 2015 р. та 2018 р., не означає автоматичного прийняття обов'язку оплачувати використання ККЕ у 2016-2017 р.р.

Двосторонні акти звіряння обсягів ККЕ за згаданий період не породжують обов'язку у відповідача оплачувати такі послуги, а є лише формою бухгалтерського обліку.

Довідка позивача про наявність у нього права власності на ККЕ не є належним доказом у справі, оскільки є похідним документом, який до того ж виданий самим позивачем.

Судові витрати віднести на позивача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240-241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Київ до Управління державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Чернівецькій області про стягнення 36814,56 грн. заборгованості - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 15.01.2019 р.

Суддя ОСОБА_3

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення14.01.2019
Оприлюднено16.01.2019
Номер документу79173243
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/2282/18

Постанова від 27.05.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 20.03.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 05.03.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 11.02.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Рішення від 14.01.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

Ухвала від 19.12.2018

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Бутирський Андрій Анатолійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні