Справа № 761/26955/18
Провадження № 1-кс/761/18324/2018
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2018 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участі секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 22016000000000278 від 20.07.2016 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 332, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором відділу Генеральної прокуратури України, ОСОБА_4 відповідно до якого просить надати дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , у тому числі офісу № 1319, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення знарядь кримінального правопорушення (знакосинтезуючих пристроїв з електрофотографічним способом друку - лазерних принтерів, копіювальних пристроїв або багатофункціональних пристроїв; друкарських форм високого друку кліше; струменевих принтерів або багатофункціональних пристроїв; бланків документів та/або паперу, у тому числі з захисними знаками, які використовуються для виготовлення підроблених документів тощо), майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, виявлення та вилучення речей, комп`ютерної/копіювально-розмножувальної техніки, документів та носіїв інформації щодо виготовлення підроблених документів, печаток, штампів та бланків, збуту і використання підроблених документів, печаток, штампів, щодо отриманих замовлень та виготовлених підроблених документів, щодо замовлення та виготовлення кліше, бланків та/або паперу з захисними знаками, щодо способів одержання коштів за виготовлення підроблених документів та розпорядження даними коштами, щодо адміністрування сайтів (он-лайн ресурсів) в мережі Інтернет та переадресації/маршрутизації телефонних дзвінків для отримання замовлення на виготовлення підроблених документів, печаток, штампів, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, підтверджують/спростовую факти підроблення та використання підроблених документів, печаток, штампів та бланків, та/або використовуються для прикриття протиправної діяльності і які можуть бути об`єктами судових експертиз, а також інших речей, предметів та документів, які можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні.
Клопотання мотивовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено обставини організаційного чи іншого сприяння діяльності терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР» шляхом документування підробленими документами (документами щодо трудового стажу, документами та довідками для оформлення кредитів в банківських установах, довідками переселенців тощо), а також підроблення документів (документів щодо трудового стажу, документів та довідок для оформлення кредитів в банківських установах, довідок переселенців, листів непрацездатності тощо), печаток, штампів та бланків, збут та використання підроблених документів, печаток, штампів. Підроблені документи щодо трудового стажу, місць та сум одержаних доходів, довідки переселенців використовуються для отримання кредитів в банківських установах без мети їх повернення, тобто для заволодіння чужим майном шляхом обману.
Також, використання підроблених листів непрацездатності, трудових книжок, документів щодо трудового стажу та інших документів, окрім вищевказаного сприяння, спричиняє збитки бюджетам України в результаті безпідставного виведення коштів з Фонду соціального страхування, Фонду соціального захисту інвалідів Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України тощо.
Підроблені документи, окрім вищевикладеного, використовуються для отримання учасниками «ДНР»/«ЛНР» статусу внутрішньо переміщених осіб в обхід вимог передбачених законодавством України в тому числі вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, які затверджено постановами Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014, № 509 від 01.10.2014 та іншими, і в обхід обмежень передбачених зазначеними нормативними актами: відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; відсутній факт внутрішнього переміщення;наявні відомості про надання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, не підтверджують такого факту; немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення; тощо.
Так, згідно клопотання групою осіб, за попередньою змовою, з метою реалізації вищевказаних протиправних дій та досягнення злочинної мети, а також з корисливих мотивів, організовано функціонування он-лайн ресурсів ІНФОРМАЦІЯ_1 через які отримуються замовлення щодо виготовлення необхідних документів.
Після обробки та виконання замовлень, підроблені документи на адреси замовників надсилаються територією України за допомогою поштового сервісу «Нова Пошта» та оплачуються в офісі вказаного суб`єкта господарювання через систему «Post Finance».
З метою документування вищевказаної протиправної діяльності, за результатами он-лайн замовлення, в розпорядження слідства отримано довідку комунальної установи «Міська поліклініка № 3» (м. Львів, вул. Повітряна, 99) № 18 від 02.11.2017 та листок непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529.
Відповідно до висновку експерта № 60/1 від 06.06.2018: - довідка комунальної установи «Міська поліклініка № 3» № 18 від 02.11.2017 виготовлена за допомогою знакосинтезуючого пристрою з електрофотографічним способом друку (лазерний принтер, копіювальний пристрій або багатофункціональний пристрій); - відбитки печаток та штампу в довідці комунальної установи «Міська поліклініка № 3» № 18 від 02.11.2017 нанесені за допомогою друкарської форми високого друку (кліше); - листок непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529 виготовлено за допомогою знакосинтезуючих пристроїв, а саме, кольорові графічні зображення у вигляді тонких ліній, що утворюють фонову сітку нанесені крапельно-струменевим способом друку (струменевий принтер або багатофункціональний пристрій), а друкований текст та лінії графлення нанесені електрофотографічним способом друку (лазерний принтер, копіювальний пристрій або багатофункціональний пристрій); - відбитки печаток та штампу в листку непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529 нанесені за допомогою друкарської форми високого друку (кліше); - під час виготовлення листка непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529 використано крапельно-струменевий (струменевий принтер або багатофункціональний пристрій) та електрофотографічний (лазерний принтер, копіювальний пристрій або багатофункціональний пристрій) способи друку; - при порівнянні бланка листка непрацездатності від 23.10.2017 серії АДВ № 129529 із зразками бланків листків непрацездатності встановлено, що захисні елементи паперу в них відрізняються, а саме, водяні знаки мають різну конфігурацію візерунка, захисні волокна різні за кольором та мають різну люмінесценцію під дією УФ променів з довжиною хвилі 365 нм.
Слідчий вказує, що з матеріалів кримінального провадження вбачається, що вищевказана протиправна діяльність здійснюється за адресами: - АДРЕСА_2 ; - АДРЕСА_3 ; - АДРЕСА_4 ; - АДРЕСА_5 ; - АДРЕСА_6 , де можуть зберігатись речі та документи, які мають значення для росзілдування вказаного кримінального провадження.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів клопотання, ГСУ СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 22016000000000278 від 20.07.2016 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 332, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК України.
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання та долучених до клопотання слідчого документів вбачається, що в період з червня 2015 року по теперішній час невстановленою групою осіб вчиняється організаційне сприяння діяльності терористичних організацій «ДНР/ЛНР» шляхом документування підробленими документами, з метою незаконного заволодіння коштами бюджету України в результаті безпідставного отримання коштів з Фонду соціального страхування, Пенсійного фонду України, Фонду соціального захисту Інвалідів Мінсоцполітики України тощо.
Як вбачається з долучених до клопотання документів, з метою документування вищевказаної протиправної діяльності, за результатами он-лайн замовлення, в розпорядження слідства отримано довідку комунальної установи «Міська поліклініка № 3» (м. Львів, вул. Повітряна, 99) № 18 від 02.11.2017 та листок непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529.
Відповідно до висновку експерта № 60/1 від 06.06.2018: - довідка комунальної установи «Міська поліклініка № 3» № 18 від 02.11.2017 виготовлена за допомогою знакосинтезуючого пристрою з електрофотографічним способом друку (лазерний принтер, копіювальний пристрій або багатофункціональний пристрій); - відбитки печаток та штампу в довідці комунальної установи «Міська поліклініка № 3» № 18 від 02.11.2017 нанесені за допомогою друкарської форми високого друку (кліше); - листок непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529 виготовлено за допомогою знакосинтезуючих пристроїв, а саме, кольорові графічні зображення у вигляді тонких ліній, що утворюють фонову сітку нанесені крапельно-струменевим способом друку (струменевий принтер або багатофункціональний пристрій), а друкований текст та лінії графлення нанесені електрофотографічним способом друку (лазерний принтер, копіювальний пристрій або багатофункціональний пристрій); - відбитки печаток та штампу в листку непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529 нанесені за допомогою друкарської форми високого друку (кліше); - під час виготовлення листка непрацездатності від 23.10.2017 на бланку серії АДВ № 129529 використано крапельно-струменевий (струменевий принтер або багатофункціональний пристрій) та електрофотографічний (лазерний принтер, копіювальний пристрій або багатофункціональний пристрій) способи друку; - при порівнянні бланка листка непрацездатності від 23.10.2017 серії АДВ № 129529 із зразками бланків листків непрацездатності встановлено, що захисні елементи паперу в них відрізняються, а саме, водяні знаки мають різну конфігурацію візерунка, захисні волокна різні за кольором та мають різну люмінесценцію під дією УФ променів з довжиною хвилі 365 нм.
Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_5 від 03.07.2018 року останній надав показання, що встановлено, що на території України протягом 2014-2018 років невстановлена група осіб можливо за попередньою змовою зі службовими особами Державної міграційної служби України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров`я України, якими власне надаються бланки та/або відомості і відповідні реквізити, розробила та реалізовує механізм підробки довідок тимчасово переміщених осіб, довідок переміщених осіб з тимчасово окупованих територій, посвідчень учасників бойових дій, посвідчень учасників війни тощо. Крім того, цією ж групою осіб підроблюються та реалізовуються документи, які повинні видаватись лише лікувально-профілактичними та іншими спеціалізованими установами, а саме: листи непрацездатності, довідки захворювань, трудовий стаж, довідки щодо вагітності, довідки для оформлення кредитів та зміни даних у кредитній історії та інших документів, які повинні видаватись лише лікувально-профілактичними, банківськими та іншими спеціалізованими установами. В ході проведення перевірочних заходів було встановлено, що з метою надання фіктивних послуг з оформлення листів непрацездатності, довідок захворювань, покупки трудового стажу та книжок, довідок щодо вагітності та інших документів, невстановленими особами створено низку он-лайн ресурсів: ІНФОРМАЦІЯ_1 . В ході проведення оперативно-розшукових заходів, спрямованих на виявлення місць знаходження та збереження засобів вчинення злочинів, встановлено що документальні матеріали, носії інформації, комп`ютерна техніка, на якій зберігаються замовлення та здійснюється підробка документів, печатки та штампи лікувально-профілактичних закладів знаходяться за адресами: офісне приміщення АДРЕСА_1 , АДРЕСА_7 (бухгалтер ОСОБА_6 та ОСОБА_7 );житлове приміщення АДРЕСА_3 (виконавець ОСОБА_7 ); будинок АДРЕСА_4 (колл-центр); житлове приміщення АДРЕСА_8 (організатор);житловий будинок АДРЕСА_6 (2-3 виконавці та колл-центр);
Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_8 , останній надав показання, що в ході проведення оперативно-розшукових заходів, спрямованих на виявлення місць знаходження та збереження засобів вчинення злочинів, встановлено що документальні матеріали, носії інформації, комп`ютерна техніка на якій зберігаються замовлення та здійснюється підробка документів, печатки та штампи лікувально-профілактичних закладів та інші речі та знаряддя вчинення злочинів, які можуть бути використані, як докази в кримінальному провадженні знаходяться за адресами: офісне приміщення АДРЕСА_1 , АДРЕСА_7 (бухгалтер ОСОБА_6 та ОСОБА_7 );житлове приміщення АДРЕСА_3 (виконавець ОСОБА_7 ); будинок АДРЕСА_4 (колл-центр); житлове приміщення АДРЕСА_8 (організатор); житловий будинок АДРЕСА_6 (2-3 виконавці та колл-центр).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, нежитлові приміщення за адресою АДРЕСА_1 належать ТОВ «Науково-виробнича фірма «Інформація і технології» (ЄДРПОУ 20035704), громадянам ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 .
Слідчий суддя також приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там.
В судовому засіданні слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані окремі речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукувані речі, знаходяться за адресою: АДРЕСА_9 .
Слідчим також доведено, що за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання щодо надання дозволу на виявлення та вилучення знарядь кримінального правопорушення (знакосинтезуючих пристроїв з електрофотографічним способом друку - лазерних принтерів, копіювальних пристроїв або багатофункціональних пристроїв; друкарських форм високого друку кліше; струменевих принтерів або багатофункціональних пристроїв; бланків документів та/або паперу, у тому числі з захисними знаками, які використовуються для виготовлення підроблених документів тощо, виявлення та вилучення речей, комп`ютерної/копіювально-розмножувальної техніки, документів та носіїв інформації щодо виготовлення підроблених документів, печаток, штампів та бланків, збуту і використання підроблених документів, печаток, штампів, щодо отриманих замовлень та виготовлених підроблених документів, щодо замовлення та виготовлення кліше, бланків та/або паперу з захисними знаками, щодо способів одержання коштів за виготовлення підроблених документів та розпорядження даними коштами, щодо адміністрування сайтів (он-лайн ресурсів) в мережі Інтернет та переадресації/маршрутизації телефонних дзвінків для отримання замовлення на виготовлення підроблених документів, печаток, штампів, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, підтверджують/спростовую факти підроблення та використання підроблених документів, печаток, штампів та бланків, та/або використовуються для прикриття протиправної діяльності і які можуть бути об`єктами судових експертиз.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 07.07.2007 року по справі "Смирнов проти Росії" вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення окрім документів, що мають відношення до справи, деяких особистих речей. Європейський суд з прав людини визначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З долученихдо матеріалівклопотання копійматеріалів кримінальногопровадження вбачається,що вданому випадкуслідчим належним чиномне обгрунтовановідшукання тавилучення майна,здобутого врезультаті вчиненнязлочину,а такожінших речейі документів,які можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні, а тому в цій частині клопотання слідчого задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити частково.
Надати старшому слідчому в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні дозвіл на проведення обшуку нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , а саме офісу № 1319 з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення знарядь кримінального правопорушення (знакосинтезуючих пристроїв з електрофотографічним способом друку - лазерних принтерів, копіювальних пристроїв або багатофункціональних пристроїв; друкарських форм високого друку кліше; струменевих принтерів або багатофункціональних пристроїв; бланків документів та/або паперу, у тому числі з захисними знаками, які використовуються для виготовлення підроблених документів тощо), комп`ютерної/копіювально-розмножувальної техніки, документів та носіїв інформації щодо виготовлення підроблених документів, печаток, штампів та бланків, збуту і використання підроблених документів, печаток, штампів, щодо отриманих замовлень та виготовлених підроблених документів, щодо замовлення та виготовлення кліше, бланків та/або паперу з захисними знаками, щодо способів одержання коштів за виготовлення підроблених документів та розпорядження даними коштами, щодо адміністрування сайтів (он-лайн ресурсів) в мережі Інтернет та переадресації/маршрутизації телефонних дзвінків для отримання замовлення на виготовлення підроблених документів, печаток, штампів, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, підтверджують/спростовую факти підроблення та використання підроблених документів, печаток, штампів та бланків, та/або використовуються для прикриття протиправної діяльності і які можуть бути об`єктами судових експертиз.
В решті вимог відмовити.
Дана ухвала підлягає виконанню у строк, що не перевищує один місяць з дня її постановлення, тобто до 17 серпня 2018 року та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2018 |
Оприлюднено | 27.02.2023 |
Номер документу | 79180832 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Рибак М. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні