ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року м. ОдесаСправа № 923/300/18 м. Одеса, проспект Шевченка, 29, зал судового засідання Південно-західного апеляційного господарського суду № 7
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лавриненко Л.В.
суддів: Аленіна О.Ю., Мишкіної М.А.
секретар судового засідання - Безпалюк А.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Благодійної організації «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка
на рішення Господарського суду Херсонської області від 08.10.2018 р.
по справі № 923/300/18
за позовом Благодійної організації «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка
до відповідачів:
1) Каланчацької селищної ради Херсонської області;
2) Комунальної установи «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» смт. Каланчак
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 підприємства «Алекс-Строй-Сервіс» м. Нова Каховка
та за участю Прокуратури Херсонської області
про стягнення 225 395,06 грн.
суддя суду першої інстанції: ОСОБА_2
час та місце ухвалення рішення: 08.10.2018 р., м. Херсон, вул. Театральна, 18, Господарський суд Херсонської області,
повний текст складено та підписано: 17.10.2018 р.
за участю:
прокурора: Кірющенко А.В.
Ухвалою Південно - західного апеляційного господарського суду від 14.10.2018 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною Благодійної організації Новокаховський благодійний фонд Наше майбутнє м. Нова Каховка на рішення Господарського суду Херсонської області від 08.10.2018 р. по справі № 923/300/18.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 30.10.2018 р. апеляційну скаргу Благодійної організації «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка призначено до розгляду на 10 січня 2019 р.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Апеляційна скарга Благодійної організації «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка розглянута в межах процесуального строку, встановленого ч. 1 ст. 273 ГПК України.
У квітні 2018 р. Благодійна організація «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка звернулась до Господарського суду Херсонської області з позовом до Каланчацької селищної ради Херсонської області та Комунальної установи «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» смт. Каланчак про стягнення в солідарному порядку заборгованості за договором підряду від 04.08.2014 р. в сумі 225 395,06 грн. Рішенням Господарського суду Херсонської області від 08.10.2018 р. у задоволенні позову Благодійної організації «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка відмовлено у повному обсязі.
Судове рішення мотивоване тим, що позивачем не доведено виконання ним зобов'язань за договором підряду від 04.08.2014 р. з проведення капітального ремонту приміщень Роздольненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Каланчацького району, отже і порушення прав на отримання винагороди за виконані роботи.
Не погодившись з наведеним рішенням, Благодійна організація «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка оскаржила його до Південно-західного апеляційного господарського суду.
В обґрунтування своїх вимог, позивач посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права.
Також Благодійна організація «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка в апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що позивачем не доведено виконання умов договору підряду, оскільки позивачем були надані суду докази його виконання, а саме кошторис, довідка про виконання робіт та про надсилання актів виконаних робіт.
Каланчацька селищна рада Херсонської області в поданому відзиві проти доводів, викладених в апеляційній скарзі заперечила та просить суд апеляційної інстанції оскаржуване рішення залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, суд апеляційної інстанції встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.06.2014 р. на сесії Каланчацької районної ради ухвалено рішення № 530 Про надання дозволу комунальній установі Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району на реконструкцію приміщень Роздольненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Каланчацької районної ради Херсонської області.
Об'єкт реконструкції знаходиться в комунальній власності Каланчацької районної ради та переданий в оперативне управління Комунальній установі «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» с.м.т. Каланчак.
На виконання робіт з реконструкції об'єкту - Роздольненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Каланчацької районної ради Херсонської області, 04.08.2014 р. між Фінансово-господарською групою з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району (замовник) та Благодійною організацією «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка (підрядник) та Роздольненською сільською радою (третя сторона) укладено договір підряду.
Відповідно до розділу 1 договору підрядник зобов'язується, виконати ремонт частини приміщень площею 256 кв.м. на першому поверсі Роздольненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Каланчацької районної ради, а замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх вартість.
Підрядник виконує роботи з використанням власних матеріалів та засобів.
Факт прийняття виконаних підрядних робіт посвідчується підписанням сторонами акту прийому-передачі виконаних робіт.
Згідно з п. п. 3.1 - 3.2 договору за виконані роботи третя сторона виплачує підряднику винагороду в розмірі передбаченому договором та кошторисом.
Вартість ремонтних робіт згідно кошторису, що є невід'ємною частиною договору.
За приписами п. 5.1 договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до повного виконання замовником і підрядником своїх зобов'язань за цим договором.
01.09.2014 р. між Благодійною організацією «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка та ОСОБА_1 підприємством «Алекс-Строй-Сервіс» м. Нова Каховка укладено договір субпідряду.
Відповідно до умов договору субпідряду, субпідрядник зобов'язується разом з підрядником власними силами та матеріально-технічними засобами за завданням підрядника виконати капітальний ремонт частини приміщень Роздольненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Каланчацького району Херсонської області у відповідності до погодженої замовником кошторисної та дозвільної документації.
На виконання умов договору підряду від 04.08.2014 р. Благодійною організацією «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка надано акт приймання виконаних робіт від 19.09.2016 р. з відміткою замовника від погодження зазначеного акту.
Листом від 03.10.2017 р. Благодійна організація «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка звернулась до Комунальної установи «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» смт. Каланчак з повідомленням про виконання робіт за договором підряду від 04.08.2014 р. та вимогою підписати акт приймання виконаних будівельних робіт і оплатити їх вартість в сумі 225 395,06 грн.
22.03.2018 р. Благодійна організація «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка звернулась до Каланчацької селищної об'єднаної територіальної громади Херсонської області з повідомленням про виконання робіт за договором підряду від 04.08.2014 р. та вимогою підписати акт приймання виконаних будівельних робіт і оплатити їх вартість в сумі 225 395,06 грн.
Акт виконаних будівельних робіт від 19.09.2016 р. залишений без підписання, а вимога про оплату його вартості без виконання, що і стало підставою для звернення Благодійної організації «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка до господарського суд за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново - господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з приписами статей 6, 627, 628 та 638 Цивільного кодексу України сторони вільні в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За приписами ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами ст. 610 цього кодексу порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За змістом ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 877 Цивільного кодексу України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.
Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну документацію.
За приписами ч. 1 ст. 844 Цивільного кодексу України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.
Частиною 4 ст. 882 Цивільного кодексу України встановлено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін (ч.4 ст. 879 ЦК України).
Як встановлено п. 1.3 договору підряду від 04.08.2014 р. факт прийняття виконаних робіт посвідчується підписанням сторонами Акту приймання - передачі виконаних робіт.
Також відповідно до п. 3.3 договору підряду виплата винагороди проводиться передоплатою 50% вартості, передбаченої договором, протягом 5 днів з дати його підписання, але не пізніше терміну початку робіт, решта - протягом 3 календарних днів з дня підписання сторонами акту прийому-передачі виконаних робіт.
З урахуванням викладених приписів, право підрядника на отримання оплати за виконані роботи та обов'язок замовника щодо їх оплати виникають лише після прийняття виконаних робіт та підписання акту приймання - передачі виконаних робіт.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що акт приймання - передачі виконаних робіт містить підпис та печатку підрядника, а також напис про відмову замовника про погодження акту з датою - 19.09.2016 р., проте позивачем не надано доказів надсилання замовнику повідомлення про готовність до передавання робіт станом на 19.09.2016 р., що суперечить вимогам ст. 882 Цивільного кодексу України
Крім того, Благодійна організація «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка просить стягнути суму заборгованості у солідарному порядку з Комунальної установи «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» с.м.т. Каланчак та Роздольненської сільської ради.
Разом із тим, договором підряду від 04.08.2014 р. не визначено такої дії, як стягнення заборгованості в солідарному порядку.
Відповідно до ст. 511 Цивільного кодексу України зобов'язання не створює обов'язку для третьої особи.
У випадках, встановлених договором, зобов'язання може породжувати для третьої особи права щодо боржника та (або) кредитора.
Згідно з умовами договору підряду від 04.08.2014 р. обов'язок прийняти роботи покладено на замовника - Комунальну установу «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» с.м.т. Каланчак, проте, як третя сторона - Роздольненська сільська рада за виконані роботи сплачує винагороду, тобто остання наділена лише відповідною дією, яку вчиняє після факту прийняття виконаних підрядником робіт, що посвідчується підписаним актом приймання - передачі.
Тобто, за змістом договору та з урахуванням вимог Цивільного кодексу України у відповідачів не випливає солідарного обов'язку з оплати підряднику виконаних робіт.
Третя сторона не наділена будь-якими обов'язками та правами по відношенню до сторін договору, а на Роздольненську сільську раду покладено лише здійснення дій по виплаті винагороди.
Також, у договорі підряду відсутні умови, якими визначено склад та зміст проектно-кошторисної документації, строки і обов'язки сторін щодо надання відповідної документації.
Проектно-кошторисна документація до договору підряду від 04.08.2014 р. замовником - Комунальною установою «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» с.м.т. Каланчак не затверджена, що підтверджується листами від 15.06.2018 р. № 998-03.01-26/0/18 та від 15.06.2018 р. №63/07-25.
Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, договірна ціна, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати погоджені з третьою стороною договору підряду від 04.08.2014 р., а не замовником - Комунальною установою «Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району» с.м.т. Каланчак, що не відповідає приписам ст. ст. 875 -886 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту виконання умов договору підряду від 04.08.2014 р.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з місцевим господарським судом, щодо відсутності підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.
З огляду на викладене, підстави для скасування або зміни рішення Господарського суду Херсонської області від 08.10.2018 р. по справі № 923/300/18, у суду апеляційної інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 267-282 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Рішення Господарського суду Херсонської області від 08.10.2018 р. по справі № 923/300/18 залишити без змін, апеляційну скаргу Благодійної організації «Новокаховський благодійний фонд «Наше майбутнє» м. Нова Каховка без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду, в порядку та випадках, передбачених ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 15.01.2019 р.
Головуючий суддя : Л.В. Лавриненко
Судді: О.Ю. Аленін
ОСОБА_3
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2019 |
Оприлюднено | 16.01.2019 |
Номер документу | 79189570 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Лавриненко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні