Справа № 530/1861/18
2/530/252/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
16.01.2019 року . Зіньків
Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого-судді Дем'янченка С.М., секретарі Тараненко Т.І. розглянувши в підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в місті Зіньків Полтавської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Зіньківського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями в порядку спадкування за заповітом,-
в с т а н о в и в:
Позовна заява мотивована тим, що 11.03.2017 року помер ОСОБА_3, батько позивача, після смерті якого відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку літ-А-1, разом з допоміжними господарськими будівлями -літньою кухнею - літ. Б, б, сараєм - літ. В, погрібом - літ. в, сараєм - літ.в 1 , сараєм - літ. Г, сараєм - літ. г, сараєм - літ. г 1 , сараєм - літ. Д, воротами огорожі №1, огорожею №2, огорожею №3, колодязем питним №4, які знаходяться за адресою: село Соколівщина, вулиця Лісна, 1 А, Зіньківського району Полтавської області. Вище вказане домоволодіння було збудоване в 1991 року. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належну йому частину домоволодіння бувшого колгоспного двору та на інше майно. За життя ОСОБА_3 склала заповіт, яким все належне йому майно де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде йому належати на день смерті і на що він за законом матиме право заповів сину ОСОБА_4. Спадкоємцем за заповітом на вищевказану спадщину, являється позивач ОСОБА_1, інші спадкоємці відсутні. Після смерті батька позивач прийняв спадщину шляхом постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та шляхом подачі до державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини. При наявності таких обставин та відсутності спору, позивач ОСОБА_1 не може одержати в державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на належне його батьку домоволодіння, через те, що належні правовстановлюючі документи на домоволодіння відсутні. В зв'язку з вище викладеним позивач змушений був звернутися з позовом до суду в якому просив ухвалити рішення, яким визнати в цілому право власності на житловий будинок літ-А-1, разом з допоміжними господарськими будівлями - літньою кухнею - літ. Б, б, сараєм - літ. В, погрібом - літ. в, сараєм - літ.в 1 , сараєм - літ. Г, сараєм - літ. г, сараєм - літ. г 1 , сараєм - літ. Д, воротами огорожі №1, огорожею №2, огорожею №3, колодязем питним №4, які знаходяться за адресою: село Соколівщина, вулиця Лісна,1 А, Зіньківського району Полтавської області.
В судове засідання учасники справи не з'явились, від них надійшли заяви в яких позивач ОСОБА_1 позов підтримав в повному обсязі, представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Зіньківського району Полтавської області в судове засідання не з'явився, але направив до суду клопотання в якому просив суд справу розглянути у його відсутності, позовні вимоги визнав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України , суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Згідно ч.4 цієї статті, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі, зокрема, визнання позову, проводиться в порядку, встановленому статтями 206 , 207 цього Кодексу .
Суд, прийнявши до уваги заяву та клопотання сторін, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Зіньківського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями в порядку спадкування за заповітом, підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер 11.03.2017 року в селі Соколівщина Зіньківського району Полтавської області (а.с.5). ОСОБА_1 народився 04 грудня 1994 року в селі Соколівщина Зіньківського району Полтавської області і його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (а.с.3,8). Відповідно до довідки ОСОБА_2 сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 23.12.2018 року вбачається, що на час смерті 11.03.2017 року ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 А, Зіньківського району Полтавської області і разом з ним за вищезазначеною адресою проживали та були зареєстровані ОСОБА_5- не родич, ОСОБА_1- син ( а.с.9). З довідки ОСОБА_2 сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 23.12.2018 року вбачається, що згідно даних по господарського обліку домогосподарство ОСОБА_3 знаходиться за адресою село Соколівщина, вулиця Лісна 1 А, Зіньківського району Полтавської області (а.с.10). Відповідно до заповіту від 21.02.2017 року посвідченого секретарем Власівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_6 на випадок смерті ОСОБА_3 зробив слідуюче розпорядження, яким: все належне йому майно де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде йому належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право заповів сину ОСОБА_1 (а.с.11). З повідомлення Зіньківської державної нотаріальної контори Полтавської області від 07.12.2018 року за № 1224/01-16, вбачається, що після померлого 11.03.2017 року ОСОБА_3 заведена спадкова справа № 131/2017 на підставі заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини, претензії від кредиторів не надходили.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ст.ст. 1216 , 1218 , 1220 , 1221 Цивільного кодексу України далі ЦК ).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК ). Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 1, 3, 4 ст. 1268 ЦК ).
Отже позивач є спадкоємцем за заповітом щодо спадщини ОСОБА_3 будинку з господарськими будівлями. У справі встановлено, що перешкодою для видачі позивачеві нотаріусом свідоцтва про право на спадщину є відсутність належним чином оформлених документів про право власності спадкодавця на будинок із надвірними спорудами, хоча його право власності виникло з підстав, встановлених на дату будівництва записом у по-господарській книзі. Чинне законодавство не передбачає можливості реєстрації права власності на нерухоме майно за померлою особою.
Способами захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права (п.1 ч.2 ст. 16 ЦК ).
За змістом листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2013 № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", при вирішенні питання щодо визнання права власності на житлові будинки, споруди у порядку спадкування записи у по господарських книгах оцінюються у сукупності з іншими доказами. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що відсутність державної реєстрації права власності спадкодавця на нерухоме майно і неможливість її здійснення за особами, які померли, порушують право позивача на отримання свідоцтва про право власності на спадщину, а тому є підстави для задоволення позовуОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Зіньківського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями в порядку спадкування за заповітом.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 328, 346, 1218, 1261, 1268, 1299 ЦК України, ст.ст.12,13, 81, 189-200, 206-2017, 210, 247, 258-259, 263-268 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Визнати в порядку спадкування за заповітом за ОСОБА_4 право власності на спадщину, що залишилась після померлого 11.03.2017 року ОСОБА_3 та яка складається з права власності в цілому на житловий будинок літ-А-1, разом з допоміжними господарськими будівлями - літньою кухнею - літ. Б, б, сараєм - літ. В, погрібом - літ. в, сараєм - літ.в 1 , сараєм - літ. Г, сараєм - літ. г, сараєм - літ. г 1 , сараєм - літ. Д, воротами огорожі №1, огорожею №2, огорожею №3, колодязем питним №4, які знаходяться за адресою: село Соколівщина, вулиця Лісна,1 А, Зіньківського району Полтавської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за на слідками апеляційного перегляду.
Суддя-
Суд | Зіньківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2019 |
Оприлюднено | 17.01.2019 |
Номер документу | 79205619 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зіньківський районний суд Полтавської області
Дем'янченко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні