ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 грудня 2018 року 10 год. 15 хв.Справа № 280/4596/18 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, Покровського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення в частині та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (далі - відповідач 1), Покровського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (далі - відповідач 2), в якому позивач просить суд визнати частково протиправним та скасувати частково рішення Мелітопольського міського відділу ДРАЦС Головного територіального Управління юстиції у Запорізькій області оформлене висновком №91/17.11-06-121 від 13.10.2018 про відмову у внесенні змін до актового запису; зобов'язати Мелітопольський міський відділ ДРАЦС Головного територіального Управління юстиції у Запорізькій області спільно з Покровським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни в актовий запис про народження позивачки № 661 від 23.10.1970 року, шляхом виправлення національності матері з українка на німка .
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що звернулась до Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального Управління юстиції у Запорізькій області із заявою про виправлення відомостей в актових записах, а саме: про внесення змін до актового запису про шлюб її померлої матері № 438 від 05.11.1949, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану адміністрації самоуправління міста Шауляй Литовської Республіки, та внесення змін до актового запису про її народження № 661 від 23.10.1970, складеного Покровським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, щодо виправлення національності матері з українка на німка . 13.10.2018 за результатами розгляду заяви позивач отримала висновок № 91/17.11-06-121 про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану. Стверджує, що архівними даними встановлено та підтверджено національність її матері - "німка". Відтак, користуючись правом на вільний вибір позивач вважає, що має право на виправлення національності матері в актовому записі про її народження № 661 від 23.10.1970. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 06.11.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/4596/18. Призначено підготовче судове засідання на 27 листопада 2018 року.
Ухвалою суду від 27.11.2018 закрито підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, Покровського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення в частині та зобов'язання вчинити дії. Призначено справу до судового розгляду на 18 грудня 2018 року.
У судове засідання 18.12.2018 позивач не прибув, клопотанням від 18.12.2018 просив суд розглядати справу у порядку письмового провадження. Позовні вимоги просить суд задовольнити.
Представники відповідачів у судове засідання також не прибули.
Відповідач 1 надіслав до суду клопотання (вх. №38030 від 22.11.2018) про розгляд справи за відсутності представника Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, проти позову не заперечує. Зазначив також, що відділом, який буде вносити зміни до актового запису є Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Дніпропетровській області.
Відповідач 2 клопотанням від 22.11.2018 вх. № 37936 також просив суд розглядати справу за відсутності представника відповідача 2, проти позову не заперечує.
Частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За таких обставин та керуючись частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернулась до Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального Управління юстиції у Запорізькій області із заявою про виправлення відомостей в актових записах, а саме: про внесення змін до актового запису про шлюб її померлої матері № 438 від 05.11.1949 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану адміністрації самоуправління міста Шауляй Литовської Республіки, та внесення змін до актового запису про народження позивачки № 661 від 23.10.1970 року, складеного Покровським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, щодо виправлення національності матері з українка на німка .
Однак, 13 жовтня 2018 року Мелітопольським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області складено висновок № 91/17.11-06-121 про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану, яким позивачу було відмовлено у внесенні змін.
Не погоджуючись з висновком суб'єкта владних повноважень, в частині відмови у внесенні змін до актового запису про її народження № 661 від 23.10.1970, ОСОБА_1 звернулась до суду з метою захисту своїх порушених прав, вимагаючи зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відносини, пов'язані з діяльністю органів державної реєстрації актів цивільного стану проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за № 2398-VI від 01.07.2010 року.
Частинами 1 та 4 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з частиною 5 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
У відповідності до частини 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Так, з матеріалів справи судом встановлено наступне.
Відповідно до свідоцтва про народження від 23 жовтня 1970 року серії ІІ-АВ № 126099, 20 жовтня 1970 року народилась ОСОБА_1 у м. Орджонікідце, Дніпропетровської області, про що зроблено запис в книзі записів громадянського стану № 896. В розділі «Батьки» зазначено батько ОСОБА_2, національність «руський» та мати ОСОБА_3, національність «українка» .
27 вересня 1991 року ОСОБА_4 зареєструвала з ОСОБА_5 шлюб у міському відділі ЗАГС м. Мелітополя Запорізької області та з свідоцтва про укладення шлюбу від 27 вересня 1991 року серії ІІ-ЖС № 443539 видно, що зроблено актовий запис № 1204. В актовому записі була вказана національність нареченої ОСОБА_4 «росіянка» .
Разом з тим, постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.05.2018 у справі № 808/493/17 адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено. Внесено зміни в актовий запис про шлюб № 1204 від 27 вересня 1991 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4, складеного Мелітопольським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області та в графі національність нареченої замість «росіянка» вказати німка . Постанова набрала законної сили 11.07.2017.
Також матеріалами справи підтверджено, а саме посвідкою про народження серії УИ №393081 від 13 березня 1946 року, що матір ОСОБА_4 мала німецьке дівоче прізвище ОСОБА_6 - ОСОБА_7. В розділі «Батьки» зазначено батько ОСОБА_8, та мати ОСОБА_9. Цей же факт також підтверджено копією свідоцтва про шлюб серії ЩЯ № 083986 виданого 05 листопада 1949 року Шауляйським міським бюро ЗАГС Литовської РСР; копією трудової книжки від 26 квітня 1949 року.
24 жовтня 2006 року Державним архівом Запорізької області видано довідку № Н-50, в якій зазначено, що гр. ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1, національність - німка, місце проживання до евакуації - с. Вассернау Михайлівського району Запорізької і області.
Крім того, згідно архівної довідки Державного архіву області Запорізької обласної № Н-10 від 25.02.2006 державної адміністрації, гр.. ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2 евакуйована з с. Вассерау Михайлівського району Запорізької області як фольксдойче в Німеччину, де знаходилась в м. Фрейхауз з 19 червня 1944 року.
Крім того, факт, що матір позивача мала національність «німка» підтверджується національністю дідуся позивачки - ОСОБА_8 та довідкою міського відділу реєстрації актів цивільного стану від 30 квітня 2004 року, в якій зазначено, що 31 грудня 1928 року в міськвідділі реєстрації актів стану Житомирського обласного управління юстиції зареєстровано шлюб громадянина ОСОБА_11, національність «німець» , та ОСОБА_12, національність «українка» .
В архівній довідці від 27 травня 2005 року №11/158850 виданої Центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації зазначено, що ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначено в графі національність - німець .
Таким чином, матеріалами справи підтверджується національність матері ОСОБА_1 німка , у зв`язку з чим, позивач обґрунтовано звернулась до Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області з проханням внести зміни до актового запису про її народження № 661 від 23.10.1970, шляхом виправлення національності матері з українка на німка .
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України від 25 червня 1992 року №2494-XII «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Крім того, як слідує з приписів частини 2 статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національності, культурної, релігійної та мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Також, слід звернути увагу й на те, що право на належність особи до певної національності або національної меншини, зокрема захищається і Міжнародною Рамковою Конвенцією Про захист національних меншин від 01 лютого 1995 року (ратиф. Україною 09 грудня 1997 року, чинна з 01 травня 1998 року), зі змісту статті 3 якої слідує, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
У Постанові Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Із висновку № 91/17.11-06-121 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану судом встановлено, що позивачем не було подано доказів, які безпосередньо підтверджують національність матері, зокрема, довідку № Н-50 від 24.10.2006, архівну довідку № Н-10 від 25.02.2006 тощо. Проте, вказані докази надані до суду.
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що Мелітопольський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області за відсутності вищевказаних документів був позбавлений можливості прийняти інше рішення.
Тому, підстави вважати висновок № 91/17.11-06-121 про відмову у внесенні змін до актового запису протиправним у суду відсутні.
З огляду на це, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Мелітопольського міського відділу ДРАЦС Головного територіального Управління юстиції у Запорізькій області оформлене висновком №91/17.11-06-121 від 13.10.2018 про відмову у внесенні змін до актового запису в частині відмови у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_4 № 661 від 23.10.1970 задоволенню не підлягають.
В той же час, згідно частини 4 статті 22 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до частини 6 статті 22 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану передбачено, що після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року за №96/5 затверджено «Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» (далі - Правила).
У відповідності до пункту 1.1 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання , внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Приписами пункту 1.5 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом.
Відповідно до пункту 1.7 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання , зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Пунктом 2.6 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Положеннями пункту 2.12 "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання , внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Також підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання , що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 зазначених Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Враховуючи матеріали справи та вищевказані норми, суд вважає за необхідне зобов'язати саме Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_4 № 661 від 23.10.1970, шляхом виправлення національності матері позивачки з українка на німка .
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частина 2 статті 71 КАС України встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд вважає, що позивачем доведено національність матері, у зв'язку із чим позивачка за бажанням може обрати національність «німка» .
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині зобов'язання Покровського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_4 № 661 від 23.10.1970, шляхом виправлення національності матері позивачки з українка на німка є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В задоволенні решти позовних вимог суд відмовляє.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (72300, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Мелітопольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (72300, Запорізька область, м. Мелітополь, пл. Перемоги, 4, код ЄДРПОУ 25216103), Покровського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (53303, Дніпропетровська область м. Покров, вул. Шатохіна, 3-а) про визнання протиправним рішення в частині та зобов'язання вчинити дії,- задовольнити частково.
Зобов'язати Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_4 № 661 від 23.10.1970, шляхом виправлення національності матері позивачки з українка на німка .
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.12.2018.
Суддя Л.Я. Максименко
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2018 |
Оприлюднено | 18.01.2019 |
Номер документу | 79224885 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Максименко Лілія Яковлівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Максименко Лілія Яковлівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Максименко Лілія Яковлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні