ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И м. Київ 17 січня 2019 року № 826/11996/18 Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг доТовариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "М-Лайф" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 17000,00 грн. , ВСТАНОВИВ: До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг з позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "М-Лайф" в якому просила: стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "М-Лайф" (код ЄДРПОУ 38924569) зареєстроване за адресою: 01001, м. Київ, вул. Михайлівська, буд. 21б, н/п № 34 до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ звітності 106) штраф у сумі 17000, 0 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок). В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не сплачено штраф у розмірі 17 000,00грн., який виник на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 02.03.2018р. №42/88/13-2/14/П про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, а відтак вважає, що наявні підстави для стягнення суми штрафу в судовому порядку. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.09.2018р. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін. Ухвала була направлена на адресу відповідача 01001, м. Київ, вул. Михайлівська, буд. 21б, н/п № 34), зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та отримана відповідачем 12.10.2018р. Відповідач у визначений судом строк відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову не надав. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач не перебуває в процесі припинення, адреса місцезнаходження юридичної особи відповідає адресі, на яку судом було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі. Станом на дату винесення рішення у справі, до суду будь-які відомості про зміну місцезнаходження відповідача не надходили. Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 263 КАС України, адміністративні справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Згідно частини третьої статті 263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. З огляду на викладене вище та відсутність клопотань сторін про розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів (у письмовому провадженні). Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає таке. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за результатами перевірки відповідача складено акт від 15.02.2018р. № 88/13-2/14 про правопорушення, вчинені Товариством з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "М-Лайф" на ринку фінансових послуг. Вищезазначений акт направлений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на поштову адресу відповідача із супровідним листом від 20.02.2018р. № 975/13-8 в якому повідомлено відповідача про можливість прибути до приміщення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг для надання пояснень стосовно невиконання вимог законодавства. На підставі складеного акту від 15.02.2018р. № 88/13-2/14 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову від 02.03.2018р. № 42/88/13-2/14/П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг. Як вбачається з вищезазначеної постанови, станом на 30.09.2016р. відповідачем порушено вимоги законодавства про фінансові послуги, а саме: статті 31 Закону України „Про страхування" в частині обов'язковості представлення коштів страхових резервів активами визначених категорій; абзацу другого пункту 6 Розділу І Положення № 396, відповідно до якого норматив диверсифікованості активів має бути не меншим, ніж величина страхових резервів, що розраховується відповідно до законодавства з урахуванням вимог стандартів фінансової звітності; пункту 7 Розділу І Положення № 396 в частині обов'язковості дотримання на будь-яку дату нормативу диверсифікованості активів; пункту 1.14 розділу 1 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 № 40, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.09.2003 за № 805/8126 (далі - Ліцензійні умови), відповідно до якого вимоги, установлені законодавством України у сфері регулювання страхової діяльності, повинні виконуватись страховиками протягом дії ліцензії. Окрім цього, відповідачем станом на 30.09.2016р. не дотримано нормативу достатності активів, що свідчить про порушення вимог законодавства про фінансові послуги, а саме: абзацу другого пункту 5 Розділу І Положення №396, відповідно до якого норматив достатності активів має бути не меншим, ніж сумарна величина довгострокових та поточних зобов'язань і забезпечень, включаючи величину страхових резервів, що розраховується відповідно до законодавства; пункту 7 Розділу І Положення № 396 в частині обов'язковості дотримання на будь-яку дату нормативу достатності активів; пункту 1.14 розділу 1 Ліцензійних умов, відповідно до якого вимоги, установлені законодавством України у сфері регулювання страхової діяльності, повинні виконуватись страховиками протягом дії ліцензії. Одночасно, зі змісту постанови вбачається, що про виконання або відмову від добровільного виконання постанови відповідачу необхідно письмово повідомити Нацкомфінпослуг у термін до 02.04.2018р. з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату (оригінал квитанції або іншого платіжного доручення). Вищезазначена постанова була направлена відповідачу із супровідним листом від 03.03.2018р. № 1230/13-8, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією списку № 4820 згрупованих відправлень листів рекомендованих від 05.03.2018р. Оскільки відповідач у добровільному порядку вимоги вищевказаної постанови не виконав та не сплатив суму штрафу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до адміністративного суду з позовом про стягнення штрафу в судовому порядку. Враховуючи те, що відповідачем не сплачено штрафні санкції у встановлений термін, а також те, що відповідачем не було подано відзив із зазначенням іншого, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке. Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення. Положеннями ч. 1 ст. 39 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Згідно п. 3 ч.1 ст. 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону. Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку. Станом на день вирішення спору доказів на підтвердження сплати відповідачем штрафу чи оскарження постанови в судовому порядку до суду не надано. Несплата підприємством застосованих відповідно до закону фінансових санкцій до Державного бюджету України є порушенням економічних інтересів держави. Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Виходячи з вищевикладеного та поданих позивачем документів і матеріалів, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та враховуючи те, що відповідач у встановлений судом строк не спростував твердження позивача, доказів виконання постанови на день винесення рішення не надав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню. Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Враховуючи те, що такі дії позивачем не вчинилися, судовий збір на користь позивача стягненню з відповідача не підлягає. На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 КАС України, ВИРІШИВ: 1. Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг задовольнити. 2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "М-Лайф" (код ЄДРПОУ 38924569) зареєстроване за адресою: 01001, м. Київ, вул. Михайлівська, буд. 21б, н/п № 34 до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ звітності 106) штраф у сумі 17000, 0 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок). Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно. Суддя Я.І. Добрянська
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2019 |
Оприлюднено | 21.01.2019 |
Номер документу | 79228545 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Добрянська Я.І.