Справа № 383/1186/18
Номер провадження 2/383/66/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Замши О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Машкової О.В.,
прокурора - Болгарова В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача - Павлогірківська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,-
ВСТАНОВИВ:
18 жовтня 2018 року заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев в сумі 17182 гривні 63 копійки.
В обґрунтування позову посилається на те, що вироком Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 10.05.2018 року затверджено угоду про визнання винуватості та визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, за незаконну порубку дерев на околиці с. Павлогірківка Бобринецького району Кіровоградської області та визначено розмір завданої злочином шкоди в сумі 17182 гривні 63 копійки.
З огляду на викладене, відповідач заподіяла збитки державі на суму 17182 гривні 63 копійки, а відтак має відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок допущення нею незаконного вирубування дерев.
В судовому засіданні прокурор Болгаров B.C. позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник позивача Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позов підтримав в повному обсязі (а.с.39).
Представник третьої особи Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.43, 51).
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується розпискою від 17.12.2018 року (а.с.49). Заяв, клопотань до суду не надала, причину неявки суду не повідомила. Відзив на позовну заяву не надала.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши зібрані в судовому засіданні докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно вироку Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 10.05.2018 року у справі №383/200/18 затверджено угоду про визнання винуватості, укладену 16.03.2018 року між начальником Бобринецького відділу Новоукраїнської місцевої прокуратури Коваленком О.І. та обвинуваченою ОСОБА_1, та визнано ОСОБА_1 винною у вчинені злочину, передбаченого ч.1 ст.246 КК України і призначено їй покарання у виді позбавлення волі строком на два роки. На підставі ст.75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування призначеного покарання з іспитовим строком на один рік. Вирок набрав законної сили 12.06.2018 року (а.с.10-15).
Доведеними обставинами, викладеними в мотивувальній частині вироку, є те, що ОСОБА_1 10 лютого 2018 року близько 10 години, разом з необізнаними в її злочинних діях, донькою ОСОБА_3 та неповнолітнім сином ОСОБА_4, маючи злочинний намір направлений на незаконну порубку дерев, діючи всупереч п.п.2, 3 порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів , згідно яких використання лісових ресурсів проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком, ордером, не маючи лісорубного квитка, ордера на здійснення лісорубних робіт, прийшла до полезахисної лісової смуги, площа якої становить понад 0,1 га, що розташована на околиці с. Павлогірківка Бобринецького району Кіровоградської області, при цьому вказані особи мали при собі бензопилу марки Grunhelm модель GS58-18/2 Professional та пальне до неї.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на незаконну порубку дерев, щоб використати їх в якості паливного матеріалу для обігріву власного житла, ОСОБА_1, разом з донькою ОСОБА_3 та неповнолітнім сином ОСОБА_4, здійснили незаконну вирубку до ступеню припинення росту три деревини роду Ясен звичайний з діаметром дерев у корі біля шийки кореня відповідних розмірів: по 15 см., 19 см., 30 см., та одне дерево роду Дуб звичайний з діаметром дерев у корі біля шийки кореня розміром 50 см. Після чого розпилявши їх на відрізки довжиною від 1-го до 2-х метрів, приготували їх для подальшого транспортування, чим спричинили шкоду навколишньому природному середовищу в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області. В подальшому, на місці скоєння кримінального правопорушення, протиправні дії ОСОБА_1, були викриті ОСОБА_5.
Відповідно, до розрахунку розміру шкоди, заподіяної захисним лісовим насадженням внаслідок незаконної рубки сиро ростучих дерев (породи Ясен та Дуб ) до ступеня припинення росту, які розташовані за межами населеного пункту, неподалік с. Павлогірківка Бобринецького району Кіровоградської області, вздовж земельної ділянки №154, обрахованої на підставі такс вказаних у додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вибуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеню припинення росту , проведеного Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Коротченком В.В., розмір шкоди, заподіяної захисним лісовим насадженням внаслідок незаконної вирубки сироростучих дерев до ступеня припинення росту біля с. Павлогірківка Бобринецького району за дерево діаметром біля шийки кореня: 1) 15 см. - 684 грн. 56 коп.; 2) 19 см.- 1405 грн. 17 коп.; 3) 30 см. - 3891 грн. 20 коп.; 4) 50 см - 11201 грн. 70 коп. а всього на загальну суму 17182 гривні 63 копійки.
Вищезазначені встановлені судом обставини за положеннями ст.82 ЦПК України щодо цивільно-правових наслідків дій особи, стосовно якої ухвалено вирок суду в кримінальному провадженні, беруться до уваги в межах вирішення позову по даній справі і зібраних по ній доказів в сукупності.
Як вбачається зі змісту вироку Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 10.05.2018 року, питання про відшкодування спричиненої шкоди у сумі 17182 гривні 63 копійки вирішено не було.
За загальним правилом, встановленим ч.1 ст.1166 ЦПК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Частиною 1 статті 67 Лісового кодексу України встановлено, що вирубка дерев проводиться в порядку спеціального використання лісових ресурсів.
Згідно з частиною 1 статті 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно із ч.1 ст.41 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Частиною 1 статті 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Частиною 2 статті 40 Закону України Про рослинний світ передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Таким чином, діями відповідача державі було завдано шкоду на загальну суму 17182 гривні 63 копійки, яка була розрахована на підставі Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665, що підтверджується відповідним розрахунком (а.с.16).
З огляду на викладене суд приходить до висновку про обґрунтованість пред'явленого позову, а тому вважає необхідним стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області спричинену її діями шкоду в сумі 17182 гривні 63 копійки.
Керуючись ст.ст. 76-82, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача - Павлогірківська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, шкоду завдану державі кримінальним правопорушенням в розмірі 17182 гривні 63 копійки, зарахувавши кошти до спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області на аналітичний рахунок за реквізитами: р/р 33114331011081 в ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 899998, код одержувача 37928321, код бюджетної класифікації 24062100.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування сторін:
- позивач: Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, місце знаходження: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. В.Чміленка, 84/37, ідентифікаційний код юридичної особи 38037110;
- представник позивача: Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області, місце знаходження за адресою: Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Гагаріна, 7;
- відповідач: ОСОБА_1 місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1;
- третя особа на стороні позивача: Палогірківська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області місце знаходження: Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Павлогірківка, вул. Шкільна, 2, ідентифікаційний код юридичної особи 04365537.
Повне судове рішення складено 17.01.2019 року.
Суддя О.В. Замша
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2019 |
Оприлюднено | 18.01.2019 |
Номер документу | 79234968 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Замша О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні