Рішення
від 14.01.2019 по справі 916/2661/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" січня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2661/18

Господарський суд Одеської області у складі:

судді С.В. Літвінова

при секретарі Т.А. Липі

за участю представників:

від прокуратури - ОСОБА_1, довіреність

від позивача - ОСОБА_2 - директор відділення

від відповідача - не з'явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Заступника керівника Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області (вул. В. Шума, 9/102-Н, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68000) в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (вул. Канатна, буд. №83, м. Одеса, 65107)

до відповідача: фермерського господарства «Мойсєєв» (вул. 40 років Перемоги, буд. 1, с. Петровське, Біляївський район, Одеська обл., 67623)

про стягнення 100 000,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств із позовом про стягнення з фермерського господарства «Мойсєєв» 100 000,00 грн. заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання умов договору №68 від 18.12.2008 року про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 29.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У зв'язку з тим, що Господарським судом Одеської області 17.12.2018р. у судовому засіданні оголошено протокольну ухвалу про перерву, про що було відображено в протоколі судового засідання, суд ухвалою суду від 17.12.2018р. повідомив фермерське господарство «Мойсєєв» про дату та час судового засідання.

Представник позивача та прокурора в судовому засіданні позовну заяву підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача в судові засідання не з'являвся, про місце, дату та час судових засідань повідомлявся судом за юридичною адресою відповідно але, судова кореспонденція повернута поштою на адресу суду. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за можливості сповістити їх з допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.

У судовому засіданні 14.01.2019р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, суд встановив.

Іллічівською місцевою прокуратураю Одеської області установлено, що між Одеським відділенням Укрдержфонду та Фермерським господарством " Мойсєєв" 06 жовтня 2009 року укладено додаткову угоду №1 до договору №68 від 18.12.2008 (далі Договір) про надання фінансової допомоги, відповідно до умов* якого Укрдержфонд підтримки фермерських господарств (Одеське відділення) зобов'язується надати фінансову підтримку (допомогу) на поворотній основі фермерському господарству Мойсеєв в сумі 100 000,00 грн., а фермерське господарство зобов'язується використати її за цільовим призначенням і повернути фінансову підтримку (допомогу) у визначений даним Договором строк.

Відповідно до пункту 2 Договору фінансова підтримка (допомога) надається для провадження виробничої діяльності.

Згідно з пунктом 3.2.1. Договору фінансова підтримка надається у безготівковому порядку платіжним дорученням шляхом переказу зазначеної в договорі суми фінансової підтримки (допомоги) на поворотній основі на поточний рахунок фермерського господарства, відкритий у банківській установі.

Пунктом 2 Додаткової угоди №1 до Договору визначено, що фермерське господарство зобов'язане повернути кошти фінансової підтримки (допомоги) на поворотній основі У кр держфонду фонду підтримки фермерських господарств (Одеському відділенню) згідно з встановленим графіком, а саме:

до 01 жовтня 2013 року - в сумі 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн.;

до 01 жовтня 2014 року - в сумі 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн..

Також, пунктом 3 Додаткової угоди № 1 до Договору визначено, що всіма іншими пунктами, які не передбачені в даній додатковій угоді сторони керуються основним Договором.

Платіжним дорученням №28 від 19.10.2009 Одеське відділення Укрдержфонду перерахувало на рахунок фермерського господарства " Мойсеєв " 100 000 грн. фінансової підтримки, чим виконало свої зобов'язання по договору у повному обсязі.

Однак, відповідачем проігноровано вказані зобов'язання та станом на 02.10.2017 заборгованість не погашена.

Станом на сьогоднішній день загальна заборгованість відповідача перед Одеським відділенням Укрдержфонду складає 100 000 гривень.

Одеське відділення Укрдержфонду направило фермерському господарству Мойсеєв претензію №015/256 від 23.09.2015, претензію №015/70 від 24.03.2015року, претензію №015/176 від 09.09.2014, претензію №015/255 від 17.11.2014року з вимогами повернути Одеському відділенню Укрдержфонду кошти фінансової допомоги, які залишились без відповіді та задоволення.

Отже, сума неповернутої фінансової допомоги становила 100 000,0 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до Статуту державної установи Український державний фонд підтримки фермерських господарств , який затверджений розпорядженням Міністерства аграрної політики України від 06.06.2006 №61, Укрдержфонд є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств, є юридичною особою.

Укрдержфонд має регіональні відділення в Автономній Республіці Крим та областях, які не мають статусу юридичної особи, мають окремі баланси, відокремлене майно.

Відповідно до Положення, затвердженого наказом Українського державного фонду підтримки фермерських господарств від 13.12.2006 №75 (далі Положення), Одеське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств не має статусу юридичної особи, має окремий баланс, відокремлене майно, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, печатку з ідентифікаційним кодом, бланки з власного назвою.

Одеське відділення Укрдержфонду здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Статуту Укрдержфонду, цього Положення, яке затверджується Укрдержфондом, а також на підставі довіреності, виданої генеральним директором Укрдержфонду директору відділення.

Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах, є Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

Невиконання ФГ Мойсеєв своїх зобов'язань щодо своєчасного та повного повернення фінансової допомоги наданої на поворотній основі Укрдержфондом порушує інтереси держави в особі Одеського відділення Укрдержфонду у зв'язку з несвоєчасним надходженням грошових коштів за користування фінансової допомоги в повному обсязі.

Враховуючи, що через тривале неналежне здійснення Одеського відділення Укрдержфонду повноважень щодо стягнення фінансової допомоги наданої ФГ Мойсеєв на поворотній основі, прокурор в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств звернувся до суду за захистом порушених інтересів держави, згідно якої просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 100000 грн. та судові витрати у розмірі 1762грн.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та прокурора, суд дійшов наступних висновків.

Пунктом 5 Постанови КМУ від 25.08.2004 № 1102 Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам встановлено, що Фінансова підтримка на конкурсних засадах на поворотній основі надається у розмірі, що не перевищує 250 тис. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів: новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, - строком від трьох до п'яти років для виробництва, переробки і збуту виробленої продукції, провадження виробничої діяльності; іншим фермерським господарствам - строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та реконструкції виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі житлових (загальною площею не більш як 125 кв. метрів), для закладення багаторічних насаджень, розвитку кредитної та обслуговуючої кооперації, у тому числі для сплати пайових внесків до пайових фондів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворених фермерськими господарствами самостійно або разом з членами особистих селянських господарств, зрошення та меліорації земель.

Бюджетним Кодексом України встановлено, що у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом.

Відповідно ст.. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до п. п. 1,2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з частиною 2 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України). Відповідно до ст.629 цього ж Кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Так, судом встановлено, що сума не повернутої відповідачем фінансової допомоги становила 100 000,0 грн., у зв'язку з чим позовна вимога прокурора підлягає судом задоволенню повністю.

Згідно з ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У відповідності до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідачем у справі доказів щодо повернення фінансової допомоги в розмірі 100000 до суду не надано.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Заступника керівника Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області в особі, якою є Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до відповідача: Фермерське господарство " Мойсєєв " про стягнення 100 000 грн. - задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Фермерського господарства «Мойсєєв» (вул. 40 років Перемоги, буд. 1, с. Петровське, Біляївський район, Одеська обл., 67623, код ЄДРПОУ 36012906) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (65107, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, Код ЄДРПОУ 20990849) 100 000 грн. (сто тисяч гривень) заборгованості за договором про надання фінансової підтримки фермерському господарству, яка підлягає перерахуванню у державний бюджет на р/р 35229005003192, банк ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код за ЄДРПОУ 20990849, отримувач УДКСУ у м. Одесі Одеській області.

3. Стягнути з Фермерського господарства «Мойсєєв» (вул. 40 років Перемоги, буд. 1, с. Петровське, Біляївський район, Одеська обл., 67623, код ЄДРПОУ 36012906) на користь Прокуратури Одеської області (на розахунковий рахунок №35213085000564 в ДКСУ м. Київ МФО 820172 ЄДРПОУ 03528552 (юридична та поштова адреса: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, тел. 7319800, неприбуткова організація) судовий збір у розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн.)

Накази видати згідно зі ст. 327 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 21 січня 2019 р.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Літвінов

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.01.2019
Оприлюднено22.01.2019
Номер документу79288254
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2661/18

Рішення від 14.01.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 17.12.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 29.11.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні