Справа № 286/4602/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2019 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши у підготовчому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької міської ради Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить визначити йому додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер 23 березня 2014 року та встановити факт родинних відносин між ним та ОСОБА_2 мотивуючи тим, що після смерті діда відкрилась спадщина на земельні ділянки, а він є спадкоємцем за заповітом. Строк для прийняття спадщини пропустив з поважної причини, оскільки юридично не обізнаний про порядком прийняття спадщини, хворів. Крім того він не може довести факт родинних відносин між ним та дідом ОСОБА_2
Сторони в підготовче засідання не з явилися, просили справу слухати у їх відсутність, відповідач визнав в повному обсязі.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
ОСОБА_3 помер 23 березня 2014 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ТП №236111 (а.с.10).
На час смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно, зокрема на земельну ділянку площею 1,5546 гектара для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1824286200:22:000:0252, яка знаходяться на території Покалівської сільської ради Овруцького району Житомирської області, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №581407, виданого 13 квітня 2010 року (а.с.6).
При житті ОСОБА_2 на випадок своєї смерті розпорядився своїм майном і все своє майно заповів своїй онуку ОСОБА_1, що підтверджується копією заповіту посвідченого секретарем виконавчого комітету Покалівської сільської ради Овруцького району Житомирської області від 08.01.2009 року, зареєстрованого в реєстрі за №1 (а.с.9).
З постанови державного нотаріуса Овруцької ДНК ОСОБА_4, про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 23.11.2018 року №5100/02-14 вбачається, що ОСОБА_1 спадщину після померлого 23 березня 2014 року діда ОСОБА_2, не прийняв, так як не проживав та не був прописаним з померлим на день його смерті та у шестимісячний строк не подав заяву про прийняття спадщини за заповітом до державної нотаріальної контори або приватного нотаріуса, а також не доведено факт родинних відносин між ними, так як відсутнє свідоцтво про народження ОСОБА_5 (а.с.13).
Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
З повідомлення державного нотаріуса Овруцької ДНК ОСОБА_6 від 22.12.2018 року за №5534/01-16 вбачається, що після померлого 23 березня 2014 року ОСОБА_2, спадкова справа не заводилася, так як спадкоємці із заявами про прийняття спадщини та заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину до ДНК не зверталися.
Позивач не проживав та не був прописаний з померлим на день його смерті і до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у встановлений законодавством строк не звернувся, оскільки є юридично необізнаний з вимогами законодавства щодо порядку та строку прийняття спадщини та хворів, що підтверджується довідкою Овруцької ЦРЛ (а.с.14).
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно дост. 6 Європейської конвенції з прав людинита основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Статтею 13 Конвенції визнається право на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Беручи до уваги лист спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013№ 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , про те, що юридична необізнаність з вимогами законодавства щодо порядку та строку прийняття спадщини не являється поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, однак, враховуючи те, що ОСОБА_1 хворів, наявність посвідченого заповіту, який являється волевиявленням спадкодавця, а також те, що спадщина після смерті ОСОБА_2, до цього часу ніким не прийнята, відумерлою у встановленому законом порядку не визнана, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити, визначивши позивачеві додатковий строк для прийняття спадщини в один місяць.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до пункту 7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" №5 від 31 березня 1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Заявник є онуком ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ТП №036531 (а.с.7), копією заповіту посвідченого 08.01.2009 року (а.с.9), довідкою Овруцької міської ради від 18.11.2018 року (а.с.11), копією свідоцтва про народження серії І-ЯК №163571 (а.с.15) та іншими матеріалами справи.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують про наявність достатніх правових підстав вважати, що факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, померлим 23.03.2014 року доведеним, оскільки встановити даний факт в іншому порядку неможливо.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що докази надані позивачем є достовірними і переконливими, а позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 1409,60 грн. в дохід держави.
Керуючись ст.ст.4,9,81,200,206,211,247,263-265,268,272-273,354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлого 23 березня 2014 року ОСОБА_2, після набрання рішенням законної сили.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є онуком ОСОБА_2, померлого 23 березня 2014 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: ОСОБА_7
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2019 |
Оприлюднено | 23.01.2019 |
Номер документу | 79328429 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Невмержицький С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні