Рішення
від 22.01.2019 по справі 398/3844/18
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/3844/18

провадження №: 2/398/333/19

РІШЕННЯ

Іменем України

"22" січня 2019 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого - судді Коліуш Г.В., за участю секретаря судового засідання Михно О.Л., Величко Т.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Олександрії цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, в інтересах якої діє представник ОСОБА_2, звернулася до суду з позовом про визнання за позивачем права власності на житловий будинок з надвірними будівлями №13 по вул. Шляхівській в с. Червона Кам'янка, Олександрійського району, Кіровоградської області в порядку спадкування.

Свої вимоги мотивує тим, що 21.10.2008 року помер її батько ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить житловий будинок, який розташований в с. Червона Камянка, Олександрійського району, Кіровоградської області по вул. Шляхівській (колишня Кірова), 13, земельна ділянка площею 5,83га, що розташована на території Червонокамянської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, грошові вклади в КОУ АТ Ощадбанк , яку за законом прийняла її мати - ОСОБА_4. Свої права на спадщину належним чином мати оформила лише на грошові вклади та на земельну ділянку, бо на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований в с. Червона Камянка , вул. Шляхівській (колишня Кірова), 13, право власності в органах БТІ не було зареєстровано, тобто був відсутній правовстановлюючий документ, який необхідний для отримання свідоцтва про право на спадщину. Це право необхідно було визнавати в судовому порядку, але її мати як людина похилого віку хворіла та за життя не встигла цього зробити. 28 березня 2013 року її мати померла, після смерті матері позивач у визначений законом строк звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, та оформила свої спадкові права на частину спадкового майна, але у видачі свідоцтва про право на спадковий будинок нотаріус їй відмовив, оскільки на нього відсутні правовстановлюючі документи, тому за захистом своїх прав вимушена звернутись до суду.

Позивач в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином,надала заяву про розгляд спраи без її участі, позовні вимоги підтримала.

Представник Червонокамянської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, 13.12.2018 року до суду надійшла зава про визнання позову. 22.01.2018 року надійшла заява про розгляд справи без участі представника, до якої долучена копія погосподарської книги.

Суд, дослідивши докази у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, прийшов до такого висновку.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії І-ОЛ №081004, ОСОБА_3 помер 21 жовтня 2008 року.

Після його смерті відкрилася спадщина до якої, зокрема, входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, село Червона Камянка, вул. Шляхівська (колишня Кірова), 13.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.07.2012 року, зареєстрованого в реєстрі №665, ОСОБА_4 прийняла спадщину, яка складається з земельної ділянки, кадастровий номер 3520386900:02:000:1064, розташованої на території Червонокамянської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, площею 5,83га. (а.с. 14)

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.07.2012 року, зареєстрованого в реєстрі №668, ОСОБА_4 прийняла спадщину, яка складається з грошових вкладів з належними відсотками та компенсаційними виплатами, що знаходяться в територіально відокремленому без балансовому відділенні №10010/0160 філії - Кіровоградське обласне управління АТ Ощадбанк по грошових рахунках №91551/432 з залишком 1830,46грн., №4503 з залишком 0,82 грн.

28 березня 2013 року ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ОЛ №164448 від 29.03.2013 року.

З свідоцтва про народження серії VІ-УР №1469400, свідоцтва про шлюб серії І-КЕ №392340 вбачається, що ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_5 та ОСОБА_4 Хабібуліної.

20.09.2012 року ОСОБА_4 склала заповіт, яким усе своє майно, що буде їй належати на день смерті, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, а також все те, на що вона за законом буде мати право заповіла ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1..

З довідки Червонокам'янської сільської ради №1439 від 28.09.2018 року та копії погосподарської книги вбачається, що згідно погосподарської книги ОСОБА_6, 23.04.1939р.н. був власником будинку по вулиці Шляхівська (колишня Кірова), 13 села Червона Камянка, Олександрійького району, Кіровоградської області (номер об'єкта погосподарського обліку 214/2, особовий рахунок №676..

Згідно з довідкою Червонокам'янської сільської ради №1448 від 22.10.2018 року вбачається, що ОСОБА_4 дійсно згідно записів погосподарської книги зареєстрована і проживала з померлим чоловіком ОСОБА_3 в одному складі до дня смерті і вели спільне господарство з 1965 року по день смерті 21.10.2008р.

Постановою від 25.10.2017 року приватний нотаріус Олександрійського міського нотаріального округу Кіровоградської області відмовив позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з тих підстав, що право власності на будинок у встановленому законом порядку за спадкодавцем не зареєстровано.

З копії спадкової справи вбачається, що єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 та частково оформив спадкові права, являється позивач - ОСОБА_1.

З копії технічного паспорту виготовленого на спадковий будинок вбачається, що він був збудований у 1980 році . У облікових картках об'єкта погосподарського обліку вказано, що головою домогосподарства за адресою: Кіровоградськаобласть, Олександрійськийрайон, с. Червона Камянка , вул. Шляхівська (колишня Кірова),13 , являється ОСОБА_3.

Надані суду докази суперечностей не містять та оцінюються судом як достовірні.

Згідно зі ст. ст. 55, 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Порядок реєстрації нерухомості в Української СРСР регулювався Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, Міністерства комунального господарства Української РСР від 31.01.66 затвердженою Заступником Міністра комунального господарства Української РСР ОСОБА_7 31 січня 1966 р., яка втратила чинність 13.12.95. Відповідно до п. 6 зазначеної інструкції Не підлягають реєстрації будинки та домоволодіння, які розташовані на територіях, що вилучені з віддання місцевих Рад депутатів трудящих постановами Уряду (на землях промислових підприємств, транспорту, Міністерства оборони СРСР та ін.). Не підлягають реєстрації також будинки і домоволодіння, що розташовані в сільських населених пунктах, які адміністративно підпорядковані містам або селищам міського типу, але до них не приєднані . Тобто, якщо будинок було побудовано в сільській місцевості, він не підлягав державній реєстрації та на нього не виготовлялась документація про право власності.

Згідно з положеннями ч.1 ст. 31 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об'єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються: 1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою; 2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав. Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об'єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Судова практика, що склалась після зміни законодавства в частині реєстрації прав власності на нерухоме майно в сільській місцевості, стала на захист прав власників такого майна та їх спадкоємців. Так, згідно з Інформаційним листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім'я спадкодавця та\або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Суди обґрунтованозадовольняють позови спадкоємців про визнання за ними права власності на житловий будинок при поданні документів щодо права користування або права власності на земельну ділянку, на якій розташовано житловий будинок, висновку БТІ або сертифікату відповідності, виписки з погосподарської книги сільської ради щодо належності будинку, а також наявних рішень про видачу спадкодавцю свідоцтва про право власності на будинок, яке він не отримав.

Таким чином, сукупність доказів, наданих позивачем, вказує на необхідність позовні вимоги задовольнити, оскільки позивач в інший спосіб, окрім як звернутися до суду з даним позовом , захистити своє порушене право не може.

Оскільки права позивачів порушені не з вини відповідача, судові витрати відповідно до ст.141 ЦПК України покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 4 , 6 , 7 , 12 , 13 , 265 , 354 ЦПК України , суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) до Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Червона Камянка, вул. Сухінова, 7, код ЄДРПОУ 04366324) про визнання права на власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) право власності на житловий будинок з господарськими будівлями № 13 по вул. Шляхівська (колишня назва - Кірова) в селі Червона Камянка Олександрійського району Кіровоградської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4, яка померла 28 березня 2013 року.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Червонокам'янська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області (місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Червона Камянка, вул. Сухінова, 7, код ЄДРПОУ 04366324.

Суддя Коліуш Г.В.

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.01.2019
Оприлюднено23.01.2019
Номер документу79330559
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/3844/18

Рішення від 22.01.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 13.12.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 19.11.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 02.11.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 18.10.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні